Πρόβλημα με τα πληκτρολόγια των clients

Ξεκίνησε από skananitos, 08 Δεκ 2010, 11:24:11 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

skananitos

Γεια! Έχω ένα πρόβλημα με συγκεκριμένους clients στο εργαστήρι όπου δε μου αναγνωρίζονται τα πληκτρολόγια τους. Τα συγκεκριμένα τερματικά είχαν αρχικά 64 MB RAM την οποία αναβαθμίσαμε σε 128MB. Είναι Celeron 400MHz, και έχουμε δικτυακό swap στα 512 MB. Μία ένδειξη μη αναγνώρισης του πληκτρολογίου είναι ότι δεν εμφανίζεται στον πίνακα εφαρμογών η επιλογή της γλώσσας. Με πολλές φορές Επανεκκίνηση ή Αποσύνδεση του τερματικού -αν είμαι τυχερή- βλέπει το πληκτρολόγιο. Με τον μπακαλίστικο τρόπο του να βγάζω και να ξαναβάζω το βύσμα του πληκτρολογίου (ps2) το "βλέπει" αλλά μόνο στα αγγλικά (και πάλι δεν έχω την επιλογή της γλώσσας στον πίνακα εφαρμογών). Το ποντίκι είναι USB και δουλεύει κανονικά.
...Καμιά ιδέα;  :(
Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

alkisg

Το πρόβλημα της γλώσσας πρέπει να είναι άσχετο από το πρόβλημα του πληκτρολογίου.
Για τη γλώσσα, αν δώσεις τις παρακάτω εντολές σε ένα τερματικό, ποιο είναι το αποτέλεσμα;
grep LANG /etc/default/locale /opt/ltsp/i386/etc/default/locale
grep XKBLAYOUT /etc/default/console-setup /opt/ltsp/i386/etc/default/console-setup


Για το πληκτρολόγιο, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να έχει μπει κατά λάθος το πληκτρολόγιο στη θύρα PS/2 του ποντικιού - αυτές οι δύο δεν είναι ισοδύναμες. Αν αυτό δεν συμβαίνει, έλα από το IRC (βλ. υπογραφή μου) για να το δούμε live.

skananitos

είναι σίγουρο ότι το τοποθετώ στη σωστή θύρα (εντάξει είπαμε δεν είμαι τεχνικός αλλά αυτό ξέρω να το διακρίνω!)  :P
θα μπω αύριο ή την Παρασκευή από το σχολείο ξανά online αν μπορείς να το δούμε εκείνη την ώρα λιγάκι μαζί! Ευχαριστώ!  :)
Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)