Ubuntu 20.04 - Ελληνικά στους Clients. Εμφάνιση όλων των χρηστών, Αλλαγές passw

Ξεκίνησε από manpoul, 14 Μαρ 2022, 10:12:16 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

manpoul

Καλημέρα σας,
φέτος αισίως έχω 3 διαφορετικά εργαστήρια να υποστηρίξω. Σε όλα έχω κάνει νέα εγκατάσταση Ubuntu 20.04 (64bit όλα).
Γράφω τρεις μαζεμένες απορίες που δεν έχω καταφέρει να λύσω.
Α) Ενώ στα δύο δεν έχω πρόβλημα, στο ένα εργαστήριο ενώ υπάρχουν τα ελληνικά στον server, από τη γλωσσική υποστήριξη φαίνονται και έχω κάνει Εφαρμογή για όλους τους χρήστες, οι Clients δεν έχουν ελληνικά. Εννοείται έχω κάνει δημοσίευση εικονικού δίσκου αλλά και πάλι... Ψάχνω στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάποια λύση.
Β) Επίσης, ενώ παλιότερα το είχα βρει, δεν βρίσκω τον τρόπο να εμφανίζω όλους τους χρήστες στην οθόνη υποδοχής, εμφανίζονται 50 ονοματα αν δεν κάνω λάθος, και κλασσικά τα παιδιά δεν θυμούνται το username να το γράψουν.
Γ) Υπάρχει περίπτωση να δώσω δικαίωμα σε εκπαιδευτικό να αρχικοποιεί κωδικούς (που ξεχνάνε) χωρίς να τον κάνω διαχειριστή;
Συγγνώμη αν κάτι έχει απαντηθεί και δεν το είδα, έψαξα αρκετά στο φόρουμ.
Ευχαριστώ!
Μάνος

manpoul

Σχετικά με το Α) (ελληνικά) ακολούθησα την απεγκατάσταση που προτείνεται στο https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8465.0 αλλά και πάλι δεν δούλεψε.
Δουλεύει η προσθήκη των ελληνικών σε έναν έναν χρήστη στο περιβάλλον του, στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου, αλλά έχουμε 95 χρήστες οπότε δεν είναι πολύ βολικό αυτό...

alkisg

Καλημέρα,

Α) Τι εμφανίζει η παρακάτω εντολή;
cat /etc/default/keyboard

Β) Δεν έχει νόημα να εμφανίζονται πάνω από 50 χρήστες, θα χαθούν στο ψάξιμο τα παιδιά (και δεν γίνεται γιατί έχει bug το accountsservice). Καλύτερα να δείχνεις μόνο τους χρήστες που μπορούν να κάνουν login στο συγκεκριμένο pc, και για ώρα ανάγκης να επιτρέπεις και τους υπόλοιπους χρήστες αν πληκτρολογήσουν το username.
Δες: https://ts.sch.gr/docs/linux/ltsp/dm/#ltspdm_users

Γ) Δυστυχώς αυτό θα χρειαστεί κωδικοποίηση, π.χ. μια σελίδα όπου οι καθηγητές θα βάζουν username/password και από εκεί θα τους επιτρέπεται να κάνουν reset password παιδιού το οποίο παιδί ανήκει σε κοινό τμήμα, στο οποίο είναι κι αυτοί μέλη (κάνουν μάθημα). Αν κάποιος ενδιαφέρεται να το κωδικοποιήσει, μπορώ να του δώσω συμβουλές.

manpoul

Παράθεση από: alkisg στις 14 Μαρ 2022, 11:10:33 ΠΜΑ) Τι εμφανίζει η παρακάτω εντολή;
cat /etc/default/keyboard
# KEYBOARD CONFIGURATION FILE

# Consult the keyboard(5) manual page.

XKBMODEL="pc105"
XKBLAYOUT="us"
XKBVARIANT=""
XKBOPTIONS=""

BACKSPACE="guess"

B) OK, κατανοητό. Αν και αλφαβητικά τα βρίσκουν γρήγορα, αλλά εντάξει θα τους θυμίζουμε το username και θα το μάθουν.

Γ) Κατάλαβα. Μπορώ να αλλάξω το ρόλο σε Διαχειριστή στη συνάδελφο; Ενώ στη δημιουργία χρήστη βλέπω το "Μαθητής/Καθηγητής.." στον  ρόλο, στην τροποποίηση του χρήστη δεν υπάρχιε.

alkisg

Α) Όταν έκανες εγκατάσταση, δεν είχες επιλέξει Ελληνικά είτε ως γλώσσα είτε στο πληκτρολόγιο.
Για να το διορθώσεις τώρα, δώσε:

sudo dpkg-reconfigure keyboard-configuration

Μετά θέλει δημοσίευση + επανεκκίνηση.

Γ) Ο "ρόλος" αντιστοιχεί στα αρχικά groups του χρήστη:

'καθηγητής' : 'adm,cdrom,epoptes,fuse,plugdev,sambashare,vboxusers,teachers',
'διαχειριστής' : 'adm,cdrom,dip,epoptes,fuse,lpadmin,plugdev,sambashare,sudo,vboxusers,teachers',
'μαθητής' : 'fuse,sambashare,vboxusers',
'προσωπικό' : 'adm,cdrom,fuse,plugdev,sambashare,vboxusers'

Εκ των υστέρων απλά τον προσθέτεις σε όποια group από τα παραπάνω θες. Για την εκτέλεση των sch-scripts απαιτείται το group sudo.

manpoul