Πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα

Ξεκίνησε από Αρης, 13 Σεπ 2008, 08:11:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stratosg

Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

papaki

Το βιβλίο του Δομημένου προγραμματισμού δεν το έχει ο Σαββάλας, αλλά το βρήκα στο βιβλιοπωλείο του Νικολάτου ( Σόλωνος 118, τηλ 210-3820164)

Το θέμα είναι ποια θα είναι η ύλη.
Εγώ επειδή ενδιαφέρομαι για μάθημα σε φροντιστήριο, δεν ξέρω τι πρέπει να διδαχτεί στα παιδιά.

Είναι δυνατόν στις 20 Σεπτεμβρίου να μην έχουν βγάλει ακόμα οδηγίες για μαθήματα που πρόκειται να εξεταστούν πανελλαδικά; Είναι πολύ άδικο για τα παιδιά μας.
Κατά τα άλλα, οι διαφημίσεις μας έλειπαν...

_sleeper

Παράθεση από: stratosg στις 19 Σεπ 2008, 01:07:16 ΠΜ
Ναι αυτό είνα το βιβλίο αυτό έχει μοιραστεί. Για την ακρίβεια αυτό το βιβλίο είναι του τομέα των ηλεκτρονικών.

thanx!
what better place than here, what better time than now!

iliasthes

Papaki εγώ στο σχολείο ξεκίνησα τον Δομ. Προγραμματισμό και ελπίζω απλά να έρθει έγκαιρα η ύλη για να μην ξοδέψω χρόνο για κάτι που ίσως δεν χρειαστεί τελικά. Βέβαια έτσι κι αλλιώς τα πρώτα κεφάλαια είναι απαραίτητα γιατί εισάγουνε σε γενικές έννοιες και σε μεθοδολογία που θα χρειαστεί οπωσδήποτε. Όσοι στο παρελθόν έχετε διδάξει το μάθημα του προγραμματισμού ποια η άποψή σας για το βιβλίο; Είμαι άδικος αν πω πως στην αρχή τα μπερδεύει λιγάκι με τις έννοιες της ανάλυσης του προβλήματος και του καθορισμού των απαιτήσεων; Επίσης ο ορισμός του δεδμένου πως σαι φαίνεται; Για τα δίκτυα σωστά αναφέρατε το βιβλίο του τομέα ηλεκτρονικής, αυτό μοιράστηκε.

Πάντως πέρα από τα προβλήματα που αναφέραμε, νομίζω πως το ΕΠΑΛ ως θεσμός έχει πολύ καλές προϋποθέσεις να πετύχει. Έχει χαρακτηριστικά τόσο Ενιαίου Λυκείου όσο και τεχνικού σχολείου. Είναι πολύ δύσκολος αυτός ο διπλός ρόλος, αλλά αν υποστηριχθεί σωστά τόσο από εμάς ως εκπαιδευτικούς όσο και από το υπουργείο πιστεύω πως σε 4-5 χρόνια (αν δεν έχουμε ξανά μια νέα μεταρρύθμιση όπως συνηθίζεται κάθε φορά που αλλάζει υπουργός) η μεγάλη πλειοψηφία των μαθητών θα επιλέγει τα ΕΠΑΛ.

Αρης

Παράθεση από: papaki στις 19 Σεπ 2008, 11:40:19 ΠΜ
Το θέμα είναι ποια θα είναι η ύλη.
Εγώ επειδή ενδιαφέρομαι για μάθημα σε φροντιστήριο, δεν ξέρω τι πρέπει να διδαχτεί στα παιδιά.

Νεότερα για την ύλη των Πανελλαδικός εξεταζόμενων μαθημάτων

bouz

Είμαι νέος συνάδελφος και πρώτη χρονιά φέτος σε ΕΠΑΛ. Συνάδελφοι δεν έχω καταλάβει τι συζητάμε εδώ, τη ξεφτίλα και την ανοργανοσιά της ελληνικής παιδείας. Στο σχολείο μου λείπουν ακόμη βιβλία!!
Τι να υποστηρίξω λοιπόν φίλε ila???

Ντροπή μας!


xaidi

Ειδικότητα ηλεκτρονικός υπολογιστικών συστημάτων του 2ου κύκλου Γ τάξη ΕΠΑΛ
Τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι αυτά?
"ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ" "ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ"
Γνωρίζει κάποιος τις αντιστοιχίες με τα πραγματικά βιβλία που θα διδαχτούν?
Το δομή και λειτουργία Μικρουπολογιστών ισχύει για το "ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ"?
Εδώ ακόμη δεν μοιράστηκαν βιβλία και οι μαθητές δεν γνωρίζουν τιποτα και πρέπει να αρχίσουμε μαθήματα.. :D


Ευχαριστώ,

iliasthes

Κοίταξε συνάδελφε bouz αυτά τα προβλήματα υπήρχανε και με τα ΤΕΕ και υπάρχουνε και πολλές φορές και σε Ενιαία και σε Γυμνάσια και οι λόγοι είναι πολιτικοί. Εγώ σε αυτό που έγραψα δεν έκανα κρίση για την πολιτική του υπουργείου, απλά κρίνω τον θεσμό των ΕΠΑΛ, τα οποία νομίζω πως θα γίνουνε ο μαζικός θεσμός του λυκείου τα επόμενα χρόνια. Πιστεύω πως τα ΕΠΑΛ έχουνε τις προϋποθέσεις να κατευθύνεται η μεγάλη μάζα των αποφοίτων γυμνασίου και αν πρόσεξες είπα αν υποστηριχτούνε και από το υπουργείο με την έννοια να μην εμφανίζονται τέτοιες αστείες καταστάσεις με δουλειές του ποδαριού και κυρίως επειδή τα ΕΠΑΛ για να δουλεύουνε σωστά απαιτούνε εξειδικευμένο εργαστηριακό εξοπλισμό να υποστηριχτούνε κατάλληλα και με υποδομές. Από τα ΤΕΕ Πιστεύω πως είναι πολύ καλύτερα σε εκπαιδευτικό περιεχόμενο και σε προοπτικές.

iliasthes

Τέλος να κάνω μια πρόταση. Να κάνουμε ένα thread όπου οι συνάδελφοι που διδάσκουμε τα σχετικά μαθήματα των πανελλαδικών θα ανεβάζουμε, ασκήσεις, τεστάκια κλπ; Εκτός από το οτι θα διευκολυνθούμε, θα δούμε ίσως ασκήσεις από μια διαφορετική πλευρά που έφτιαξε κάποιος συνάδελφος που δεν σκεφτήκαμε εμείς, ή μπορεί να βρούμε και ένα λαθάκι σε δικές μας ασκήσεις ή σε άλλων και έτσι να βελτιώσουμε την δουλειά μας. Εξάλλου δεν υπάρχουνε παλαιότερα θέματα για να έχουμε έναν μπούσουλα της λογικής που θα διέπει τα θέματα.

alkisg

Παράθεση από: iliasthes στις 22 Σεπ 2008, 09:13:20 ΜΜ
Τέλος να κάνω μια πρόταση. Να κάνουμε ένα thread όπου οι συνάδελφοι που διδάσκουμε τα σχετικά μαθήματα των πανελλαδικών θα ανεβάζουμε, ασκήσεις, τεστάκια κλπ;

Συνάδελφοι επειδή έχω χρόνια να διδάξω σε ΤΕΕ/ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ κτλ δεν ξέρω τι παίζει, αν χρειαστείτε κάτι οργανωτικό, για παράδειγμα δημιουργία κάποιας κατηγορίας ή κάποιου πίνακα (subforum) πείτε μου να τα φτιάξω.

iliasthes

Αν υπάρξει ενδιαφέρον από τους συναδέλφους θα ήτανε χρήσιμο, προσωπικά ευχαρίστως να ανεβάζω το δικό μου υλικό.

klarabel

Παράθεση από: iliasthes στις 22 Σεπ 2008, 09:13:20 ΜΜ
Τέλος να κάνω μια πρόταση. Να κάνουμε ένα thread όπου οι συνάδελφοι που διδάσκουμε τα σχετικά μαθήματα των πανελλαδικών θα ανεβάζουμε, ασκήσεις, τεστάκια κλπ;
Πολύ ωραία ιδέα. Προσωπικά διδάσκω για πρώτη μου φορά δίκτυα και οφείλω να ομολογήσω οτι μερικά σημεία θα ήθελα να τα συζητήσω με κάποιον άλλο.

bouz

Και εμένα μου φαίνεται το ίδιο καλή ιδέα. Διδάσκω πρώτη φορά σε ΕΠΑΛ και πρώτη φορά το Δομημένο, οπότε νομίζω πως η συζήτηση θα βοηθήσει

xaidi

Ευχαριστώ,

iliasthes

Αφού συμφωνούμε όλοι, τότε να ζητήσουμε τι από τον διαχειριστή; Να κάνουμε ένα thread για κάθε μάθημα, απλά που θα ανεβάζουμε μόνο υλικό και θα συζητάμε παρόμοιους προβληματισμούς; Απλά να αποφεύγουμε αναφορές σε άλλα πράγματα. Αν στην συνέχεια δούμε οτι υπάρχει μεγάλη συμμετοχή θα μπορούσε να γίνει μια υποκατηγορία του φόρουμ που θα έχει περισσότερα θέματα (πχ ένα θέμα για την 1η ενότητα, ένα για την 2η κοκ).

Να κάνω και μια ερώτηση, ποιος είναι ο περιορισμός στο μέγεθος για το ανέβασμα αρχείων κλπ και γενικά (λόγω σατανικών συμπτώσεων) επειδή δεν έχω λογαριασμό στο sch.gr, υπάρχει κίνδυνος να φορτώσουμε τον χώρο του alkisg. Θέλω να πω θα ανεβάζουμε τα αρχεία στο φόρουμ ή θα τα ανεβάζουμε σε κάποιο file hosting και απλά θα ποστάρουμε τα Link?