ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟΥ ... ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΜΑΘΗΤΗ

Ξεκίνησε από za√‘ag, 29 Οκτ 2019, 06:05:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Θα με βόλευε να φτιάξω σταυρόλεξα (πχ hot potatoes) αλλά να έχω τη δυνατότητα να δίνει ο κάθε μαθητής το ονοματεπώνυμό του και να καταχωρούνται οι απαντήσεις - επιδόσεις του καθενός.
Υπάρχει κάτι; (Δεν βρήκα όσο έψαξα) ...
Το να τρέχει σε ιστοσελίδα (τοπικά) λόγω χρήσης LTSP θα ήταν ιδανικό....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

dski

Ρίξε αν θες μια ματιά στο Kubbu: http://www.kubbu.com/

Είναι αρκετά εύκολο στη χρήση και τη διαχείριση, επιτρέπει να φτιάξεις λογαριασμούς για μαθητές (μέχρι όμως 30 νομίζω) και υποστηρίζει διαφόρων τύπων παιγνιώδεις δραστηριότητες (και σταυρόλεξα τα οποία, αφού δώσεις τις λέξεις, τα παράγει αυτόματα). Θυμάμαι όμως να έχει ένα πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες στα σταυρόλεξα. Ενώ μπορείς να εισάγεις ελληνικές λέξεις στο σταυρόλεξο όταν οι μαθητές το λύνουν δεν μπορούν να εισάγουν ελληνικούς χαρακτήρες. Μπορεί όμως με κάποιο τρόπο να σε βολέψει.

za√‘ag

Θα το κοιτάξω ... αλλά πέρα από τα Ελληνκά δεν μου αρέσει η ιδεα να κάνουν οι μαθητές λογαριασμό εκεί ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

a.pyx.pi

Παράθεση από: za√'ag στις 30 Οκτ 2019, 08:49:26 ΜΜ
Θα το κοιτάξω ... αλλά πέρα από τα Ελληνκά δεν μου αρέσει η ιδεα να κάνουν οι μαθητές λογαριασμό εκεί ...
Καλησπέρα σας
Μια εναλλακτική λύση :

Μπορείτε να τους κάνετε λογαριασμό στο ΠΣΔ ως μαθητές και να προσαρμόσετε κάποιο εργαλείο του eclass.sch.gr ώστε να καλύπτονται οι ανάγκες σας (π.χ Ερωτηματολόγιο)