Καλές Πρακτικές Εκπαίδευσης από Απόσταση

Ξεκίνησε από bagelis, 18 Μαρ 2020, 04:58:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Παράθεση από: evry στις 21 Μαρ 2020, 06:54:28 ΜΜ
Τι παραπάνω κάνεις στο e-me που δεν μπορείς να κάνεις στο eclass?


Οπτικά ... το e-me βλεπω οτι εχει καλυτερη δομη και ειναι πιο διαδραστικό ... (ακομα και κλησεις έχει)
Πιο παλια χρησιμοποιούσα το edmodo αλλα δεν υπήρχε μεγάλη ανταπόκριση από τους μαθητές ... μάλλον και τώρα η ίδια μπορεί να είναι ... θα προσπαθούν να κάνουν τσατ κλπ ... (για γυμνάσιο μιλάω)
Δεν ξέρω τι θα κάνουν οι άλλοι καθηγητές από το σχολείο μου ...
Ετσι κι αλλιως η κλίμακα που θα εφαρμοστεί όλο αυτό τώρα είναι πολύ μεγάλη και δεν νομιζω η πλειοψηφία των συναδέλφων να έχουν τη διαθεση να πειραματιστούν (για άλλη μια φορά) με εργαλεία και πλατφόρμες που ίσως δεν έχουν δει μεχρι τώρα.
Κάτι θετικό θα βγει από την άλλη (κάθε εμπόδιο για καλό)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

stam12

Άλλη μια ερώτηση παρακαλώ...
υπάρχει μήπως κάποιος χώρος (forum, wiki ή κάτι άλλο), εκτός απ' το mail και το τηλ. της κεντρικής ομάδας υποστήριξης τηλεδιάσκεψης, όπου να φαίνονται οι πιο συχνές ερωτήσεις και να παρέχονται οδηγίες για τεχνικά ζητήματα; Ευχαριστώ.

(Το teams εν' τω μεταξύ δεν κατάλαβα πως θα χρησιμοποιηθεί για επικοινωνία με την ΚΟΤ).
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

ilias_s

Παράθεση από: stam12 στις 23 Μαρ 2020, 07:37:09 ΠΜ
...

(Το teams εν' τω μεταξύ δεν κατάλαβα πως θα χρησιμοποιηθεί για επικοινωνία με την ΚΟΤ).

Δε χρησιμοποιείται για επικοινωνία με την ΚΟΤ. Χρησιμοποιείται για τη μεταξύ μας επικοινωνία (των εκπ/κών του σχολείου) λογικά για το support και άλλες συνεννοήσεις/συζητήσεις.

Επίσης, απευθείας επικοινωνία με την ΚΟΤ μόνο με mail. Στο τηλέφωνο δε βγαίνει η ίδια η ΚΟΤ αλλά κάποιοι που και αυτοί διαβιβάζουν τα ερωτήματα στην ΚΟΤ.

(αυτά είναι τουλάχιστον μου έχουν μεταφέρει οι τύποι στο τηλέφωνο του helpdesk)