πανελληνιες 2013 σχολιασμος θεμάτων

Ξεκίνησε από sstauross, 29 Μαΐου 2013, 08:50:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sstauross

πως κρίνετε τα θέματα σήμερα;
πως γράψατε; (για τους μαθητές)

tkon

3 ερωτηματα για μαθητες αστέρια.
Ειναι "να το έχεις το μάθημα"

gthal

Είσαι μαθητής; Μας ενδιαφέρει η γνώμη σου.
Σε ποια ερωτήματα αναφέρεσαι;
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

petrosp13

Νομίζω Α2, Α4, Β2
Στο Γ και Δ πάντα περιμένεις δύσκολα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

nick41

Είμαι μαθητής της Γ Λυκείου και έδινα προχθές.Μπορώ να πω ότι τα θέματα μου φάνηκαν βατά αν και η εκφώνηση στο Γ3 ήταν λίγο περίεργη.Παράλλη υπήρχαν μερικά έξυπνα ερωτήματα όπως αυτό με τον τετραγωνικό πίνακα και το Β2.Στο Β2 στη σημείωση που έλεγε να μην χρησιμοποιήσουμε τους "αλγορίθμους ταξινόμησης" φαντάζομαι εννούσε τη γνωστή ταξινόμηση του σχολικού ,αφού τελικά το τμήμα του αλγορίθμου που γράφαμε ταξινομούσε τον πίνακα,έτσι δεν είναι;

itt

Παράθεση από: nick41 στις 31 Μαΐου 2013, 09:30:33 ΜΜ
Είμαι μαθητής της Γ Λυκείου και έδινα προχθές.Μπορώ να πω ότι τα θέματα μου φάνηκαν βατά αν και η εκφώνηση στο Γ3 ήταν λίγο περίεργη.Παράλλη υπήρχαν μερικά έξυπνα ερωτήματα όπως αυτό με τον τετραγωνικό πίνακα και το Β2.Στο Β2 στη σημείωση που έλεγε να μην χρησιμοποιήσουμε τους "αλγορίθμους ταξινόμησης" φαντάζομαι εννούσε τη γνωστή ταξινόμηση του σχολικού ,αφού τελικά το τμήμα του αλγορίθμου που γράφαμε ταξινομούσε τον πίνακα,έτσι δεν είναι;

Εξαρτάται το πώς εννοείς το "ταξινομούσε".Ο πίνακας δεν μπορεί σε καμμια περίπτωση να είναι ταξινομημένος,γιατί δεν ορίζεται διάταξη λογικὠν μεταβλητών.Έχει γίνει μια συζήτηση, εδώ.

nick41

Παράθεση από: itt στις 31 Μαΐου 2013, 10:01:17 ΜΜ
Εξαρτάται το πώς εννοείς το "ταξινομούσε".Ο πίνακας δεν μπορεί σε καμμια περίπτωση να είναι ταξινομημένος,γιατί δεν ορίζεται διάταξη λογικὠν μεταβλητών.Έχει γίνει μια συζήτηση, εδώ.
Κατάλαβα.Εγώ χρησιμοποίησα μια εξωτερίκη επανάληψη(με όσο) έβαλα μια απλή επιλογή για το αν θα είναι η Π ΨΕΥΔΗΣ και στη συνέχεια χρησιμοποίησα μια εμφωλευμένη επανάληψη ψάχνοντας να βρω το αμέσως επόμενο στοιχείο του πίνακα που είναι  ΑΛΗΘΗΣ,ωστέ να αντιμεταθέσω.Για την εμφωλευμένη επανάληψη χρησιμοποιούσα και μια flag που την ειχα αρχικοποιήσει με την τιμή ΨΕΥΔΗΣ και εβαλα μια επιλογή έτσι ώστε αν η flag παρέμενε ΨΕΥΔΗΣ να τερματίζεται και η εξωτερική επανάληψη ,αφού ο πίνακας θα είχε την μορφή που ζητούσε η ασκηση.Η λύση μου είναι "λανθασμένη" απο τους περιορισμούς της εκφώνησης ;

nick41

#7
Παράθεση από: itt στις 31 Μαΐου 2013, 10:01:17 ΜΜ
Εξαρτάται το πώς εννοείς το "ταξινομούσε".Ο πίνακας δεν μπορεί σε καμμια περίπτωση να είναι ταξινομημένος,γιατί δεν ορίζεται διάταξη λογικὠν μεταβλητών.Έχει γίνει μια συζήτηση, εδώ.
i<-1
Όσο i<=100 επανάλαβε
Αν Π[ i ]=ΨΕΥΔΗΣ τότε
   j<-i+1
   flag<-ΨΕΥΔΗΣ
   Όσο j<=100 και flag=ΨΕΥΔΗΣ επανάλαβε
       Αν Π[j]=ΑΛΗΘΗΣ
          Αντιμετάθεσε Π[ i ],Π[j]
          flag<-ΑΛΗΘΗΣ
       Τέλος_αν
       j<-j+1
   Τέλος_επανάληψης
   Αν flag=ΨΕΥΔΗΣ τότε
      i<-101
   Τέλος_αν
Τέλος_αν
i<-i+1
Τελος_επανάληψης
Aν έχετε χρόνο ριξτε μια ματιά στη λύση μου,να μου πείτε τη γνώμη σας.

P.Tsiotakis

είσαι πολύ μάγκας για την πολύ ωραία σκέψη
με το -κουρτκουτιασμένο μου- μυαλό αυτή την ώρα, φαίνεται σωστή και η υλοποίηση της σκέψης σου

αυτή κατά τη γνώμη μου ειναι η πιο "καλή" λύση για το ζήτημα

Καλά αποτελέσματα

nick41

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 31 Μαΐου 2013, 11:25:23 ΜΜ
είσαι πολύ μάγκας για την πολύ ωραία σκέψη
με το -κουρτκουτιασμένο μου- μυαλό αυτή την ώρα, φαίνεται σωστή και η υλοποίηση της σκέψης σου

Καλά αποτελέσματα
Σας ευχαριστώ πολυ!Απλά είχα την ανησυχία μήπως ο αλγόριθμοός μου εντάσσεται στην κατηγορία "αλγόριθμοι ταξινόμησης".
Καλό σας βράδυ και ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

tdrivas

είναι νομίζω η πιο έξυπνη λύση αυτή που ανέρτησες..Γενικά πρόκειται για ωραίο θέμα που λύνεται με πολλούς τρόπους (μέτρηση πλήθους των ΑΛΗΘΗΣ , δημιουργία νέων πινάκων και συνένωση τους κτλ.)
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

itt

#11
ΠαράθεσηΑν Π=ΨΕΥΔΗ

Tι είναι το Π;Εννοείς Π[ i ] ;

nick41

Παράθεση από: morfeus στις 31 Μαΐου 2013, 11:48:11 ΜΜ
είναι νομίζω η πιο έξυπνη λύση αυτή που ανέρτησες..Γενικά πρόκειται για ωραίο θέμα που λύνεται με πολλούς τρόπους (μέτρηση πλήθους των ΑΛΗΘΗΣ , δημιουργία νέων πινάκων και συνένωση τους κτλ.)
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!.Μου πέρασε από το μυαλό η δημιουργία νέων πινάκων αλλά προσπάθησα αν είναι δυνατόν να το αποφύγω για να μην δεσμεύω άσκοπα μνήμη(ανεξάρτητα με το αν βαθμολογείται στα πλαίσια των πανελληνίων ή όχι)
Καλό σας βράδυ :)

nick41

Παράθεση από: itt στις 31 Μαΐου 2013, 11:55:18 ΜΜ
Tι είναι το Π;Εννοείς Π;
Ναι αυτό εννοώ αλλα για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζεται  :-\

P.Tsiotakis

το [ι (λατινικο i) εκφράζει πλάγια γραφή στον editor
θελει ένα κενο αναμεσα για να μενουν ως γραμματα