ΘΕΜΑ Γ

Ξεκίνησε από Καρκαμάνης Γεώργιος, 12 Ιουν 2017, 10:24:49 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosz

Στο Γ.2, πιστεύω ότι χρειάζεται έλεγχος εγκυρότητας. Δεν αναφέρει σε κάποιο σημείο ότι δεν χρειάζεται ή ότι θεωρείστε έγκυρα τα δεδομένα εισόδου. Ποια είναι η γνώμη σας ?
Panos

gthal

ο έλεγχος εγκυρότητας πρέπει να ζητείται ρητά
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

panosz

έχω την εντύπωση ότι συνήθως όταν δεν θέλουν να γίνει έλεγχος εγκυρότητας το αναφέρουν  ...
Panos

NiColas1957

Ναι αλλά και όταν θέλουν να γίνει έλεγχος δεδομένων, και πάλι το αναφέρουν :)

tasospap

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘEMA_Γ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΑΚΕΡΑΙΕΣ: Ι,Κ, Α[5,3],ΣΧΟΛΕΙΟ_1,ΣΧΟΛΕΙΟ_2, ΣΕΤ_1, ΣΕΤ_2,ΤΕΜΡ
  ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ: ΟΝ[5], ΤΕΜΡ1
ΑΡΧΗ
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΝ[Ι]
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 3
      Α[Ι,Κ] <-- 0
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 4
    ΣΧΟΛΕΙΟ_1 <-- Ι
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ Ι+1 ΜΕΧΡΙ 5 
      ΣΧΟΛΕΙΟ_2 <-- Κ
      ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΕΤ_1, ΣΕΤ_2
      ΑΝ ΣΕΤ_1 > ΣΕΤ_2 ΤΟΤΕ
        Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,1] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,1]+2 
        Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,1] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,1]+1
      ΑΛΛΙΩΣ
        Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,1] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,1]+2
        Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,1] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,1]+1
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
      Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,2] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,2]+ΣΕΤ_1
      Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,3] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,3]+ΣΕΤ_2
      Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,2] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,2]+ΣΕΤ_2
      Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,3] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,3]+ΣΕΤ_1
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ                                                   
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ 5
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ 5 ΜΕΧΡΙ Ι ΜΕ ΒΗΜΑ -1
      ΑΝ Α[Κ,1]>Α[Κ-1,1]  ΤΟΤΕ
        ΤΕΜΡ <-- Α[Κ,1]               
        Α[Κ,1] <--  Α[Κ-1,1]
        Α[Κ-1,1] <-- ΤΕΜΡ
        ΤΕΜΡ <-- Α[Κ,2]
        Α[Κ,2] <--  Α[Κ-1,2]                 
        Α[Κ-1,2] <-- ΤΕΜΡ                                       
        ΤΕΜΡ <-- Α[Κ,3]
        Α[Κ,3] <--  Α[Κ-1,3]                                         
        Α[Κ-1,3] <-- ΤΕΜΡ
        ΤΕΜΡ1 <-- ΟΝ[Κ]
        ΟΝ[Κ] <--  ΟΝ[Κ-1]                                                                     
        ΟΝ[Κ-1] <-- ΤΕΜΡ1
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
      ΑΝ Α[Κ,1]=Α[Κ-1,1] ΤΟΤΕ
        ΑΝ Α[Κ,2]> Α[Κ-1,2] ΤΟΤΕ
          ΤΕΜΡ <-- Α[Κ,2]
          Α[Κ,2] <--  Α[Κ-1,2]
          Α[Κ-1,2] <-- ΤΕΜΡ
          ΤΕΜΡ <-- Α[Κ,2]
          Α[Κ,3] <--  Α[Κ-1,3]
          Α[Κ-1,3] <-- ΤΕΜΡ
          ΤΕΜΡ1 <-- ΟΝ[Κ]
          ΟΝ[Κ] <--  ΟΝ[Κ-1]
          ΟΝ[Κ-1] <-- ΤΕΜΡ1
        ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΓΡΑΨΕ ΟΝ[Ι]
    ΓΡΑΨΕ Α[Ι,1], Α[Ι,2], Α[Ι,3]
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Rathaniel

Θεωρείτε ότι η λύση που έδωσε ο progmat είναι εντελώς επαρκής?
Μιλάω για το
ΓΙΑ Ι απο 1 μέχρι 10
  .......

σε αντίθετη με την λύση του tasospap (που θεωρώ ολόσωστη)
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 4
    ΣΧΟΛΕΙΟ_1 <-- Ι
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ Ι+1 ΜΕΧΡΙ 5 

Πιστέυετε ότι μπορεί να χαθεί έστω και μισό μόριο από την πρώτη λύση ?
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

epsilonXi

Εγώ εδώ θέλω απλά να σχολιάσω το εξής, που έχει ξαναγίνει σε κάμποσες εξεταστικές κι εμένα δε μ' αρέσει καθόλου

λέω κάθε χρόνο στα παιδιά... στον πίνακα αποθηκεύουμε στοιχεία του ίδιου τύπου...
για τον υπολογιστή, ίδιου τύπου μπορεί να είναι όλα όσα είναι ακέραια, ή όλα όσα είναι χαρακτήρες...
για μας όμως που είμαστε άνθρωποι, τα νούμερα και τις λέξεις έχουμε την ικανότητα να τα κατατάσσουμε σε περισσότερους «τύπους»...

γιατί να πας και να τα πετάξεις όλα αυτά τα στοιχεία στον ίδιο πίνακα; είναι ίδιου τύπου για σένα (θεματοδότη);
οι ακέραιοι δεν είναι απλά ακέραιοι, υπάρχει και η σημασιολογία, που γενικά μπορεί να είναι υποκειμενική, αλλά εδώ την έχεις αντικειμενικοποιήσει εσύ ο ίδιος με το σενάριο που μού παρουσιάζεις: άλλοι ακέραιοι συμβολίζουν τη βαθμολογία της ομάδας, άλλοι ακέραιοι συμβολίζουν τα σετ υπέρ και άλλοι τα σετ κατά...

το θεωρώ πάρα πολύ κακή πρακτική να την εφαρμόζει κανείς

κι αν θες να με εξετάσεις αμα μπορώ να σκεφτώ να προσαρμόσω τη φυσαλίδα για πίνακες 2D, κάτσε και σκέψου ένα καλύτερο σενάριο, δεν είναι δύσκολο, στο οποίο τα στοιχεία του 2-διάστατου να είναι και από ανθρώπινη οπτική γωνία «ίδιου τύπου»

κι αν θες να με διευκολύνεις στην ταξινόμηση και να με γλιτώσεις από την υποχρέωση να γράψω 4 φορές
Κώδικας: pascal
τ <-- Κ[χ]
Κ[χ] <-- Κ[χ-1]
Κ[χ-1] <-- τ

που θα ήμουνα αναγκασμένος να το γράψω αν είχα 4 μονοδιάστατους, καλοσύνη σου και σε ευχαριστώ, αλλά θα προτιμούσα να με άφηνες να έγραφα και στο πρόγραμμα
Κώδικας: pascal
αντιμετάθεσε Κ[χ], Κ[χ-1]


αυτά

ΥΓ : στα εσπερινά γιατί ζητήσανε 3 μονοδιάστατους και όχι ένα 2διάστατο άραγε;


epsilonXi

Παράθεση από: Rathaniel στις 12 Ιουν 2017, 04:16:19 ΜΜ
Θεωρείτε ότι η λύση που έδωσε ο progmat είναι εντελώς επαρκής?
Μιλάω για το
ΓΙΑ Ι απο 1 μέχρι 10
  .......

σε αντίθετη με την λύση του tasospap (που θεωρώ ολόσωστη)
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 4
    ΣΧΟΛΕΙΟ_1 <-- Ι
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ Ι+1 ΜΕΧΡΙ 5 

Πιστέυετε ότι μπορεί να χαθεί έστω και μισό μόριο από την πρώτη λύση ?

κατ'εμέ η λύση του tasospap, παρόλο που εξασφαλίζει ότι κάθε ομάδα παίζει μία φορά με κάθε άλλη, «παραβιάζει» εν μέρει την εκφώνηση, που θέλει για κάθε αγώνα να διαβάζονται και τα 4 στοιχεία που τον προσδιορίζουν...

αν ήθελα να το εξασφαλίσω θα το εξασφάλιζα με άλλο τρόπο ... πχ

Κώδικας: pascal
για χ από 1 μέχρι 5
  για ψ από 1 μέχρι 5
    παιξαμε[χ,ψ] <-- ψευδής
  τέλος_επανάληψης
τέλος_επανάληψης

για αγώνα από 1 μέχρι 10
  αρχή_επανάληψης
    διάβασε ομ1
    αρχή_επανάληψης
      διάβασε ομ2
    μέχρις_ότου ομ2 <> ομ1
  μέχρις_ότου παίξαμε[ομ1,ομ2] = ψευδής
  παίξαμε[ομ1,ομ2] <-- αληθής
  παίξαμε[ομ2,ομ1] <-- αληθής
  διάβασε σετ2, σετ2
  ...
  ...
τέλος_επανάληψης


και βάλε κι έλεγχο εγκυρότητας οι ομ1,ομ2 να είναι μεταξύ 1-5 αμα θες...


progmat

Παράθεση από: Rathaniel στις 12 Ιουν 2017, 04:16:19 ΜΜ
Θεωρείτε ότι η λύση που έδωσε ο progmat είναι εντελώς επαρκής?
Μιλάω για το
ΓΙΑ Ι απο 1 μέχρι 10
  .......

σε αντίθετη με την λύση του tasospap (που θεωρώ ολόσωστη)
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 4
    ΣΧΟΛΕΙΟ_1 <-- Ι
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ Ι+1 ΜΕΧΡΙ 5 

Πιστέυετε ότι μπορεί να χαθεί έστω και μισό μόριο από την πρώτη λύση ?

Αν πάρουμε αυστηρά την εκφώνηση λέει "να διαβάζει για κάθε αγώνα την σειρά των 4 στοιχείων ..." και επιπλέον για να βοηθήσει αναφέρει ότι είναι 10 αγώνες, άρα θεωρώ ότι η λύση που έδωσα είναι επαρκής. Αν δεν έλεγε ότι οι αγώνες είναι 10 τότε η πιο σωστή κατά την άποψή μου και άρτια λύση θα ήταν να κάνεις τους συνδυασμούς των σχολείων μόνος σου, όπως τους έκανε μέσω των μεταβλητών των βρόχων ο tasospap... Κατά τ'άλλα δεν βλέπω κάτι το οποίο χρήζει μείωσης της βαθμολογίας. Κάνω ακριβώς ό,τι λέει το θέμα και μπαίνω στην νοοτροπία του εξεταζόμενου.

evry

Το θέμα που θίγει ο epsilonXi είναι σίγουρα σημαντικό, γιατί πράγματι υπάρχει ένα θέμα στην μοντελοποίηση του προβλήματος, αλλά στο θέμα Γ το σοβαρό πρόβλημα είναι η εκφώνηση. Όσοι εξετάζονταν προφορικά σήμερα δεν μπορούσαν να καταλάβουν με τίποτα το Γ. Τους το ξαναδιάβαζα συνέχεια.
Επίσης αυτό με τους 10 αγώνες μπέρδεψε πολύ κόσμο, γιατί θέλει λίγο σκέψη για να καταλάβεις ότι 5 ομάδες παίζουν συνολικά 10 αγώνες. Θα μου πεις βγαίνει με απλή λογική, οκ ναι αλλά εκείνη τη χρονική στιγμή τους μπέρδεψε πάρα πολύ. Πολλοί μαθητές έκαναν ερώτηση για αυτό και δεν μπορούσαμε να τους απαντήσουμε.
Κάποιος θεώρησε ότι οι 10 αγώνες είναι 5+5 άρα ο αγώνας 4 3 θα δοθεί αργότερα και ως 3 4 άρα δεν χρειάζεται να ενημερώσει και το 3 και το 4. Ενημέρωνε μόνο το πρώτο. Θα μου πείτε ότι ο μαθητές έκανε λάθος. Δεκτόν δεν διαφωνώ αλλά σε αυτό το λάθος τον οδήγησε μια κακή κατά τη γνώμη μου εκφώνηση.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dimvavas

Είναι τραγικό αυτό με τον έλεγχο εγκυρότητας. Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να το αναφέρουν ρητά στην εκφώνηση; Είναι μία εύκολη και τυποποιημένη διαδικασία που όλοι ξέρουν να κάνουν, εγώ σήμερα -βλακωδώς βέβαια- ενώ το σκέφτηκα, δεν έγραψα για λάθος την απουσία ελέγχου στο Β2, επειδή η εκφώνηση σε μπερδεύει. Ακόμα περισσότερο η τελείως αποπροσανατολιστική σημείωση του (τουλάχιστον ένας αριθμός). Τσάμπα μονάδες θα χάσαμε πόσα παιδιά από αυτές τις ασάφειες.
Ναι, συμφωνώ, πρέπει να γίνεται έλεγχος στα προγράμματα, στην πράξη. Αλλά όταν λες θα δέχεται θετικούς αριθμούς, είναι σαν μία παραδοχή πως αυτό θα γίνεται. Τι να πω. Χαζές ασάφειες που αποπροσανατολίζουν και μπερδεύουν δίχως λόγο.
Στα θέματα Γ και Δ επίσης δεν έκανα κάποιον έλεγχο, νομίζω δε χρειαζόταν κάτι, οι διευκρινίσεις ήταν σε αυτά τα δύο θέματα μια χαρά αναφορικά με τον έλεγχο εγκυρότητας.

ολγα

Απ' ότι μου είπαν οι μαθητές μου, το  Θέμα Γ ήταν αυτό που τους άγχωσε. Αν και όχι πρωτότυπο (αλγοριθμικά), είναι αρκετά σύνθετο με λεπτομέρειες που μπορεί εύκολα να ξεφύγουν. Νομίζω ότι λίγοι θα πάρουν όλες τις μονάδες κι οι περισσότεροι θα χάσουν μονάδες από το Γ2.

Στη δεύτερη παράγραφο τα παιδιά έπρεπε να καταλάβουν ότι η κάθε τετράδα  "μετράει" διπλά για κάθε σχολείο. Το κατάλαβαν άραγε οι μαθητές μας με τη διατύπωση: «Αυτό αντίστοιχα σημαίνει ότι το σχολείο 5 κέρδισε τον αγώνα με το σχολείο 4 με 3 σετ υπέρ και 1 σετ κατά.» Μήπως αν έλεγαν επιπλέον αντί για αντίστοιχα βοηθούσε λίγο περισσότερο;


ilias_s

Καλησπέρα!

Για να μην το ξεχάσω συγχαρητήρια στο epsilonXi για το θέμα που ανέδειξε σχετικά με τη σημασιολογία των δεδομένων που καταχωρούνται στον πίνακα Α.

Και τώρα στο θέμα μας...

Νομίζω πως το θέμα Γ είναι απαιτητικό και έχει και ορισμένα σημεία που μπερδεύουν (σκεφτείτε ότι μιλάμε για μαθητές που στην πλειοψηφία τους ΔΕΝ έχουν ιδιαίτερη εμπειρία στον προγραμματισμό) :

1) Πουθενά δεν αναφέρει αν απαιτεί ή όχι έλεγχο εγκυρότητας!!! Αν θεωρήσουμε πως πρέπει να κάνουμε έλεγχο εγκυρότητας (εφόσον ΔΕΝ λέει κανεις πως δε χρειάζεται) θα μπούμε σε "περιπέτειες" που δεν αρμόζουν σε πανελλαδικές εξετάσεις. Τι γίνεται αν κάποιος βάλει 4 5 1 3 και μετά 5 4 3 1... ή αν βάλει 1 1 3 2 ή 1 2 2 2. Οι περιπτώσεις να γίνει λάθος εισαγωγή είναι τόσες που θα έπρεπε να πουν ένα "Θεωρήστε πως η εισαγωγή γίνεται σωστά" να τελειώνουμε!

2) Η εκφώνηση του προβλήματος σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις κάποια πράγματα που είναι τιμωρητικά, καθώς σου δημιουργούν περισσότερα προβλήματα :
α) Τους υποχρεώνει σε χρήση του πίνακα Α δύο διαστάσεων που θα τους δυσκολέψει περισσότερο στις αντιμεταθέσεις. Αν κάποιος αποφάσιζε ελεύθερα θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσει 3 μονοδιάστατους πίνακες για να κάνει τη ζωή του πιο εύκολη!
β) Οι απαραίτητες αντιμεταθέσεις είναι τόσες πολλές που αναγκάζουν το μαθητή να γράφει γραμμές κώδικα που αξιολογικά δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω ενω αντίθετα τους πιέζει χρονικά και, σε συνδυασμό με το παραπάνω (α), αυξάνει την πιθανότητα λάθους! Πρέπει να τους βάζεις να κάνουν 7 αντιμεταθέσεις με τις περισσότερες σε στοιχεία δισδιάστατου πίνακα??? Ποιό το νόημα?
γ) Όπως λέει και ο epsilonXi, σε ωθεί σε "κακές" προγραμματιστικές πρακτικές!

Γενικά, θα έλεγα πως καλό θα ήταν να αποφεύγονται τέτοια θέματα! Το συγκεκριμένο Θέμα Γ περιέχει ασάφειες και περιορισμούς που και νόημα δεν έχουν και, όχι μόνο δε βοηθούν, αλλά δημιουργούν επιπλέον προβλήματα...

Sergio

Παράθεση από: evry στις 12 Ιουν 2017, 04:35:38 ΜΜ
.. υπάρχει ένα θέμα στην μοντελοποίηση του προβλήματος..

Όντως..
Και μένα με "χάλασε" κάπως το γεγονός της παρουσίασης προβλήματος που παραπέμπει σαφώς σε τετραγωνικό πίνακα σε συνδυασμό με την "καθοδήγηση" για χρήση πίνακα 5x3..
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

novaro

Για εμένα παιδιά ήταν πολύ καλό το θέμα. Απαιτούσε καλό έλεγχο και ερμηνεία των δεδομένων και λεπτούς χειρισμούς μεγάλης σημασιολογικής αξίας .

Συγχαρητήρια στην ομάδα θεμάτων της Κ.Ε.Ε.