ΘΕΜΑ Γ

Ξεκίνησε από Καρκαμάνης Γεώργιος, 12 Ιουν 2017, 10:24:49 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

Εδώ σχολιάζουμε το θέμα Γ

Λαμπράκης Μανώλης

παιδιά πολύ δύσκολο... ""πινακες μετρητών"" σε δισδιάστατο με περίεργη σχετικά λογική, ταξινόμηση δισδι'αστατου με δεύτερο κριτήριο και διατήρηση παραλληλότητας ...αν τα λύνω σωστώ

freedomst

Έτσι όπως το βλέπω θα χρειαστούν 3 σελίδες κώδικα για να το λύσουν (όσοι το λύσουν, που τους βλέπω λίγους!!!), πολύ ιδιόρρυθμη η ενημέρωση των δεδομένων στον πίνακα Α και πολλές αντιμεταθέσεις στη φάση της ταξινόμησης!

Υπάρχει τρόπος να μαζευτεί αλλά δεν ξέρω πόσοι μαθητές θα έχουν την ψυχραιμία να τον εντοπίσουν!
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

gthal

Το Γ και το Δ είναι  Δύσκολα !!
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

akalest0s

Με ένα πρώτο λύσιμο που έκανα στο Γ, δεν μου φάνηκε πολύ δύσκολο. Αν καταλάβεις πως να περάσεις τις τιμές στον πίνακα Α σωστά, τότε τα υποερωτήματα Γ3 και Γ4 βγαίνουν αμέσως. Εκτός και αν έχω κάτι παραβλέψει.
Όλη η δυσκολία είναι στο Γ2, νομίζω. Είναι πολύ εύκολο να περάσεις λάθος τις τιμές.
(με επιφύλαξη, θα την ξαναλύσω, μετά τα λεγόμενά σας...)
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

progmat

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΜΑΓ_2017
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΑΚΕΡΑΙΕΣ: Ι, Α[5, 3], J, ΣΧ1, ΣΧ2, ΣΕΤ1, ΣΕΤ2, ΒΑΘ[5], ΣΕΤΥΠ[5], Τ1, Τ3, Τ4, ΣΕΤΚ[5] 
  ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ: ΟΝ[5], Τ2
ΑΡΧΗ
!Γ1
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΝ[Ι] 
    ΓΙΑ J ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 3
      Α[Ι, J] <- 0
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
!Γ2
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 10
     ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΧ1, ΣΧ2, ΣΕΤ1, ΣΕΤ2
     ΑΝ ΣΕΤ1 > ΣΕΤ2 ΤΟΤΕ
       Α[ΣΧ1, 1] <- Α[ΣΧ1, 1] + 2
       Α[ΣΧ2, 1] <- Α[ΣΧ2, 1] + 1
     ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ ΣΕΤ1 < ΣΕΤ2 ΤΟΤΕ
       Α[ΣΧ1, 1] <- Α[ΣΧ1, 1] + 1
       Α[ΣΧ2, 1] <- Α[ΣΧ2, 1] + 2
    ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
    Α[ΣΧ1, 2] <- Α[ΣΧ1, 2] + ΣΕΤ1
    Α[ΣΧ1, 3] <- Α[ΣΧ1, 3] + ΣΕΤ2
    Α[ΣΧ2, 2] <- Α[ΣΧ2, 2] + ΣΕΤ2
    Α[ΣΧ2, 3] <- Α[ΣΧ2, 3] + ΣΕΤ1
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
!Γ3
!ΒΑΖΩ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ, ΣΕΤ ΥΠΕΡ, ΣΕΤ ΚΑΤΑ ΣΕ ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΟΥΣ
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΒΑΘ[Ι] <- Α[Ι, 1] 
    ΣΕΤΥΠ[Ι] <- Α[Ι, 2] 
    ΣΕΤΚ[Ι] <- Α[Ι, 3] 
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ 5
    ΓΙΑ J ΑΠΟ 5 ΜΕΧΡΙ Ι ΜΕ_ΒΗΜΑ -1
      ΑΝ ΒΑΘ[J - 1] < ΒΑΘ[J] ΤΟΤΕ
        Τ1 <- ΒΑΘ[J - 1] 
        ΒΑΘ[J - 1] <- ΒΑΘ[J] 
        ΒΑΘ[J] <- Τ1
        Τ2 <- ΟΝ[J - 1] 
        ΟΝ[J - 1] <- ΟΝ[J] 
        ΟΝ[J] <- Τ2
        Τ3 <- ΣΕΤΥΠ[J - 1] 
        ΣΕΤΥΠ[J - 1] <- ΣΕΤΥΠ[J] 
        ΣΕΤΥΠ[J] <- Τ3
        Τ4 <- ΣΕΤΚ[J - 1] 
        ΣΕΤΚ[J - 1] <- ΣΕΤΚ[J] 
        ΣΕΤΚ[J] <- Τ4
      ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ ΒΑΘ[J - 1] = ΒΑΘ[J] ΤΟΤΕ
        ΑΝ ΣΕΤΥΠ[J - 1] < ΣΕΤΥΠ[J] ΤΟΤΕ
          Τ2 <- ΟΝ[J - 1] 
          ΟΝ[J - 1] <- ΟΝ[J] 
          ΟΝ[J] <- Τ2
          Τ3 <- ΣΕΤΥΠ[J - 1] 
          ΣΕΤΥΠ[J - 1] <- ΣΕΤΥΠ[J] 
          ΣΕΤΥΠ[J] <- Τ3
          Τ4 <- ΣΕΤΚ[J - 1] 
          ΣΕΤΚ[J - 1] <- ΣΕΤΚ[J] 
          ΣΕΤΚ[J] <- Τ4
        ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ


! Δ4
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΓΡΑΨΕ ΟΝ[Ι], ΒΑΘ[Ι], ΣΕΤΥΠ[Ι], ΣΕΤΚ[Ι] 
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ


Νομίζω είναι οκ ή κάτι μου έφυγε; Ψυχραιμία στα παιδιά και καλή επιτυχία!

Λαμπράκης Μανώλης

Οντως η εισαγωγή βαθμών είναι το πιο δύσκολο, θέλει αρκετά καλή αντίληψη...αλλά και μετα θέλει ταξινόμηση σε δισδιάστατο αν δεν κανει αντιγραφή κάποιος οπότε είναι δύσκολα θεωρώ

pstasinos

Παράθεση από: progmat στις 12 Ιουν 2017, 11:17:00 ΠΜ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΜΑΓ_2017
...................
Νομίζω είναι οκ ή κάτι μου έφυγε; Ψυχραιμία στα παιδιά και καλή επιτυχία!
[/quote]


Ακριβώς έτσι έχω τη δική μου λύση , νομίζω είναι οκ
Αν δεν χρησιμοποιούσα άλλα ονόματα στις μεταβλητές θα έλεγαν ότι αντιγράφουμε

pvs

μην σκέφτεστε ως εκπαιδευτικοί σκεφτείτε ως μαθητές, είναι από τα πιο δύσκολα θέματα που έχουν ζητηθεί

progmat

Συνάδελφοι όντως για διάστημα 3 ωρών, δεδομένου ότι εξετάζονται μαθητές Λυκείου (έχοντας και την πίεση του άγχους) τα θέματα είναι λίγο απαράδεκτα. Στο μυαλό μου έχω ότι αν εγώ το λύνω όλο το διαγώνισμα σε 1,5 ώρα ένα καλός μαθητής θέλει τριπλάσιο χρόνο. Δυστυχώς έγινε ό,τι έγινε και στα Μαθηματικά, ογκώδη θέματα(προγράμματα) και απαιτητικά. Η θεωρία έχω την άποψη, όμως, ότι ήταν καλή και από άποψη χρόνου και σε δυσκολία. Καλή επιτυχία στα παιδιά καλή δύναμη σε όλους!

jimmy

Προσωπικά θεωρώ δύσκολο το υποερώτημα με την ανάθεση τιμών στον πίνακα, αλλά με σχήμα πιστεύω ότι λίγο πολύ βγαίνει, αν κάποιος είναι ψύχραιμος. Το θέμα της ταξινόμησης το έχουμε δει στα θέματα του 2004 (ταξινόμηση με ισοβαθμία) και του 2013 (ταξινόμηση σε όλες τις στήλες ενός δισδιάστατου, βέβαια εκεί ήταν 2 στήλες και όχι 3), οπότε λίγο πολύ θεωρείται γνωστή η διαχείρισή του. Έχουν υπάρξει και δυσκολότερα θέματα γενικά, παρόλα αυτά ανεβασμένο σε σχέση με πέρσι κατά πολύ.

pstasinos

Παράθεση από: pvs στις 12 Ιουν 2017, 11:40:45 ΠΜ
μην σκέφτεστε ως εκπαιδευτικοί σκεφτείτε ως μαθητές, είναι από τα πιο δύσκολα θέματα που έχουν ζητηθεί

Συμφωνώ απόλυτα , το ΘΕΜΑ Γ είναι απαιτητικό , δύσκολο ως προς την κατανόηση και θα απαιτήσει πολύ χρόνο.Καλή δύναμη στα παιδιά.

meteo_xampos

Παιδιά καλημέρα.ζορικο αρκετά το Γ θέμα για κοπελια που έχουν καταλάβει καλά τους πίνακες.πολυ απαιτητικό.υο σηματάκι σώζει!!! Και το δ ήταν ζόρικο!!!γενικά πιστεύω ότι ήταν αρκετά ζορικα γ και δ και εύκολα α και Β.

Rathaniel

Den
Παράθεση από: progmat στις 12 Ιουν 2017, 11:17:00 ΠΜ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΜΑΓ_2017
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΑΚΕΡΑΙΕΣ: Ι, Α[5, 3], J, ΣΧ1, ΣΧ2, ΣΕΤ1, ΣΕΤ2, ΒΑΘ[5], ΣΕΤΥΠ[5], Τ1, Τ3, Τ4, ΣΕΤΚ[5] 
  ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ: ΟΝ[5], Τ2
ΑΡΧΗ
!Γ1
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΝ[Ι] 
    ΓΙΑ J ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 3
      Α[Ι, J] <- 0
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
!Γ2
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 10
     ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΧ1, ΣΧ2, ΣΕΤ1, ΣΕΤ2
     ΑΝ ΣΕΤ1 > ΣΕΤ2 ΤΟΤΕ
       Α[ΣΧ1, 1] <- Α[ΣΧ1, 1] + 2
       Α[ΣΧ2, 1] <- Α[ΣΧ2, 1] + 1
     ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ ΣΕΤ1 < ΣΕΤ2 ΤΟΤΕ
       Α[ΣΧ1, 1] <- Α[ΣΧ1, 1] + 1
       Α[ΣΧ2, 1] <- Α[ΣΧ2, 1] + 2
    ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
    Α[ΣΧ1, 2] <- Α[ΣΧ1, 2] + ΣΕΤ1
    Α[ΣΧ1, 3] <- Α[ΣΧ1, 3] + ΣΕΤ2
    Α[ΣΧ2, 2] <- Α[ΣΧ2, 2] + ΣΕΤ2
    Α[ΣΧ2, 3] <- Α[ΣΧ2, 3] + ΣΕΤ1
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
!Γ3
!ΒΑΖΩ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ, ΣΕΤ ΥΠΕΡ, ΣΕΤ ΚΑΤΑ ΣΕ ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΟΥΣ
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΒΑΘ[Ι] <- Α[Ι, 1] 
    ΣΕΤΥΠ[Ι] <- Α[Ι, 2] 
    ΣΕΤΚ[Ι] <- Α[Ι, 3] 
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ 5
    ΓΙΑ J ΑΠΟ 5 ΜΕΧΡΙ Ι ΜΕ_ΒΗΜΑ -1
      ΑΝ ΒΑΘ[J - 1] < ΒΑΘ[J] ΤΟΤΕ
        Τ1 <- ΒΑΘ[J - 1] 
        ΒΑΘ[J - 1] <- ΒΑΘ[J] 
        ΒΑΘ[J] <- Τ1
        Τ2 <- ΟΝ[J - 1] 
        ΟΝ[J - 1] <- ΟΝ[J] 
        ΟΝ[J] <- Τ2
        Τ3 <- ΣΕΤΥΠ[J - 1] 
        ΣΕΤΥΠ[J - 1] <- ΣΕΤΥΠ[J] 
        ΣΕΤΥΠ[J] <- Τ3
        Τ4 <- ΣΕΤΚ[J - 1] 
        ΣΕΤΚ[J - 1] <- ΣΕΤΚ[J] 
        ΣΕΤΚ[J] <- Τ4
      ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ ΒΑΘ[J - 1] = ΒΑΘ[J] ΤΟΤΕ
        ΑΝ ΣΕΤΥΠ[J - 1] < ΣΕΤΥΠ[J] ΤΟΤΕ
          Τ2 <- ΟΝ[J - 1] 
          ΟΝ[J - 1] <- ΟΝ[J] 
          ΟΝ[J] <- Τ2
          Τ3 <- ΣΕΤΥΠ[J - 1] 
          ΣΕΤΥΠ[J - 1] <- ΣΕΤΥΠ[J] 
          ΣΕΤΥΠ[J] <- Τ3
          Τ4 <- ΣΕΤΚ[J - 1] 
          ΣΕΤΚ[J - 1] <- ΣΕΤΚ[J] 
          ΣΕΤΚ[J] <- Τ4
        ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ


! Δ4
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΓΡΑΨΕ ΟΝ[Ι], ΒΑΘ[Ι], ΣΕΤΥΠ[Ι], ΣΕΤΚ[Ι] 
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ


Νομίζω είναι οκ ή κάτι μου έφυγε; Ψυχραιμία στα παιδιά και καλή επιτυχία!
[
Παράθεση από: akalest0s στις 12 Ιουν 2017, 11:15:38 ΠΜ
Με ένα πρώτο λύσιμο που έκανα στο Γ, δεν μου φάνηκε πολύ δύσκολο. Αν καταλάβεις πως να περάσεις τις τιμές στον πίνακα Α σωστά, τότε τα υποερωτήματα Γ3 και Γ4 βγαίνουν αμέσως. Εκτός και αν έχω κάτι παραβλέψει.
Όλη η δυσκολία είναι στο Γ2, νομίζω. Είναι πολύ εύκολο να περάσεις λάθος τις τιμές.
(με επιφύλαξη, θα την ξαναλύσω, μετά τα λεγόμενά σας...)

Δεν υπάρχει λόγος για περασμα σε μονοδιάστατους. Τα περισσοτερα παιδια έχουν κάνει σε 2D ταξινόμηση με διπλό φίλτρο.
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

petrosp13

Παράθεση από: Rathaniel στις 12 Ιουν 2017, 12:24:28 ΜΜ
Δεν υπάρχει λόγος για περασμα σε μονοδιάστατους. Τα περισσοτερα παιδια έχουν κάνει σε 2D ταξινόμηση με διπλό φίλτρο.

...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

panosz

Στο Γ.2, πιστεύω ότι χρειάζεται έλεγχος εγκυρότητας. Δεν αναφέρει σε κάποιο σημείο ότι δεν χρειάζεται ή ότι θεωρείστε έγκυρα τα δεδομένα εισόδου. Ποια είναι η γνώμη σας ?
Panos

gthal

ο έλεγχος εγκυρότητας πρέπει να ζητείται ρητά
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

panosz

έχω την εντύπωση ότι συνήθως όταν δεν θέλουν να γίνει έλεγχος εγκυρότητας το αναφέρουν  ...
Panos

NiColas1957

Ναι αλλά και όταν θέλουν να γίνει έλεγχος δεδομένων, και πάλι το αναφέρουν :)

tasospap

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘEMA_Γ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΑΚΕΡΑΙΕΣ: Ι,Κ, Α[5,3],ΣΧΟΛΕΙΟ_1,ΣΧΟΛΕΙΟ_2, ΣΕΤ_1, ΣΕΤ_2,ΤΕΜΡ
  ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ: ΟΝ[5], ΤΕΜΡ1
ΑΡΧΗ
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΝ[Ι]
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 3
      Α[Ι,Κ] <-- 0
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 4
    ΣΧΟΛΕΙΟ_1 <-- Ι
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ Ι+1 ΜΕΧΡΙ 5 
      ΣΧΟΛΕΙΟ_2 <-- Κ
      ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΕΤ_1, ΣΕΤ_2
      ΑΝ ΣΕΤ_1 > ΣΕΤ_2 ΤΟΤΕ
        Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,1] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,1]+2 
        Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,1] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,1]+1
      ΑΛΛΙΩΣ
        Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,1] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,1]+2
        Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,1] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,1]+1
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
      Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,2] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,2]+ΣΕΤ_1
      Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,3] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_1,3]+ΣΕΤ_2
      Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,2] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,2]+ΣΕΤ_2
      Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,3] <-- Α[ΣΧΟΛΕΙΟ_2,3]+ΣΕΤ_1
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ                                                   
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ 5
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ 5 ΜΕΧΡΙ Ι ΜΕ ΒΗΜΑ -1
      ΑΝ Α[Κ,1]>Α[Κ-1,1]  ΤΟΤΕ
        ΤΕΜΡ <-- Α[Κ,1]               
        Α[Κ,1] <--  Α[Κ-1,1]
        Α[Κ-1,1] <-- ΤΕΜΡ
        ΤΕΜΡ <-- Α[Κ,2]
        Α[Κ,2] <--  Α[Κ-1,2]                 
        Α[Κ-1,2] <-- ΤΕΜΡ                                       
        ΤΕΜΡ <-- Α[Κ,3]
        Α[Κ,3] <--  Α[Κ-1,3]                                         
        Α[Κ-1,3] <-- ΤΕΜΡ
        ΤΕΜΡ1 <-- ΟΝ[Κ]
        ΟΝ[Κ] <--  ΟΝ[Κ-1]                                                                     
        ΟΝ[Κ-1] <-- ΤΕΜΡ1
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
      ΑΝ Α[Κ,1]=Α[Κ-1,1] ΤΟΤΕ
        ΑΝ Α[Κ,2]> Α[Κ-1,2] ΤΟΤΕ
          ΤΕΜΡ <-- Α[Κ,2]
          Α[Κ,2] <--  Α[Κ-1,2]
          Α[Κ-1,2] <-- ΤΕΜΡ
          ΤΕΜΡ <-- Α[Κ,2]
          Α[Κ,3] <--  Α[Κ-1,3]
          Α[Κ-1,3] <-- ΤΕΜΡ
          ΤΕΜΡ1 <-- ΟΝ[Κ]
          ΟΝ[Κ] <--  ΟΝ[Κ-1]
          ΟΝ[Κ-1] <-- ΤΕΜΡ1
        ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
      ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
    ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

  ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 5
    ΓΡΑΨΕ ΟΝ[Ι]
    ΓΡΑΨΕ Α[Ι,1], Α[Ι,2], Α[Ι,3]
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Rathaniel

Θεωρείτε ότι η λύση που έδωσε ο progmat είναι εντελώς επαρκής?
Μιλάω για το
ΓΙΑ Ι απο 1 μέχρι 10
  .......

σε αντίθετη με την λύση του tasospap (που θεωρώ ολόσωστη)
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 4
    ΣΧΟΛΕΙΟ_1 <-- Ι
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ Ι+1 ΜΕΧΡΙ 5 

Πιστέυετε ότι μπορεί να χαθεί έστω και μισό μόριο από την πρώτη λύση ?
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

epsilonXi

Εγώ εδώ θέλω απλά να σχολιάσω το εξής, που έχει ξαναγίνει σε κάμποσες εξεταστικές κι εμένα δε μ' αρέσει καθόλου

λέω κάθε χρόνο στα παιδιά... στον πίνακα αποθηκεύουμε στοιχεία του ίδιου τύπου...
για τον υπολογιστή, ίδιου τύπου μπορεί να είναι όλα όσα είναι ακέραια, ή όλα όσα είναι χαρακτήρες...
για μας όμως που είμαστε άνθρωποι, τα νούμερα και τις λέξεις έχουμε την ικανότητα να τα κατατάσσουμε σε περισσότερους «τύπους»...

γιατί να πας και να τα πετάξεις όλα αυτά τα στοιχεία στον ίδιο πίνακα; είναι ίδιου τύπου για σένα (θεματοδότη);
οι ακέραιοι δεν είναι απλά ακέραιοι, υπάρχει και η σημασιολογία, που γενικά μπορεί να είναι υποκειμενική, αλλά εδώ την έχεις αντικειμενικοποιήσει εσύ ο ίδιος με το σενάριο που μού παρουσιάζεις: άλλοι ακέραιοι συμβολίζουν τη βαθμολογία της ομάδας, άλλοι ακέραιοι συμβολίζουν τα σετ υπέρ και άλλοι τα σετ κατά...

το θεωρώ πάρα πολύ κακή πρακτική να την εφαρμόζει κανείς

κι αν θες να με εξετάσεις αμα μπορώ να σκεφτώ να προσαρμόσω τη φυσαλίδα για πίνακες 2D, κάτσε και σκέψου ένα καλύτερο σενάριο, δεν είναι δύσκολο, στο οποίο τα στοιχεία του 2-διάστατου να είναι και από ανθρώπινη οπτική γωνία «ίδιου τύπου»

κι αν θες να με διευκολύνεις στην ταξινόμηση και να με γλιτώσεις από την υποχρέωση να γράψω 4 φορές
Κώδικας: pascal
τ <-- Κ[χ]
Κ[χ] <-- Κ[χ-1]
Κ[χ-1] <-- τ

που θα ήμουνα αναγκασμένος να το γράψω αν είχα 4 μονοδιάστατους, καλοσύνη σου και σε ευχαριστώ, αλλά θα προτιμούσα να με άφηνες να έγραφα και στο πρόγραμμα
Κώδικας: pascal
αντιμετάθεσε Κ[χ], Κ[χ-1]


αυτά

ΥΓ : στα εσπερινά γιατί ζητήσανε 3 μονοδιάστατους και όχι ένα 2διάστατο άραγε;


epsilonXi

Παράθεση από: Rathaniel στις 12 Ιουν 2017, 04:16:19 ΜΜ
Θεωρείτε ότι η λύση που έδωσε ο progmat είναι εντελώς επαρκής?
Μιλάω για το
ΓΙΑ Ι απο 1 μέχρι 10
  .......

σε αντίθετη με την λύση του tasospap (που θεωρώ ολόσωστη)
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 4
    ΣΧΟΛΕΙΟ_1 <-- Ι
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ Ι+1 ΜΕΧΡΙ 5 

Πιστέυετε ότι μπορεί να χαθεί έστω και μισό μόριο από την πρώτη λύση ?

κατ'εμέ η λύση του tasospap, παρόλο που εξασφαλίζει ότι κάθε ομάδα παίζει μία φορά με κάθε άλλη, «παραβιάζει» εν μέρει την εκφώνηση, που θέλει για κάθε αγώνα να διαβάζονται και τα 4 στοιχεία που τον προσδιορίζουν...

αν ήθελα να το εξασφαλίσω θα το εξασφάλιζα με άλλο τρόπο ... πχ

Κώδικας: pascal
για χ από 1 μέχρι 5
  για ψ από 1 μέχρι 5
    παιξαμε[χ,ψ] <-- ψευδής
  τέλος_επανάληψης
τέλος_επανάληψης

για αγώνα από 1 μέχρι 10
  αρχή_επανάληψης
    διάβασε ομ1
    αρχή_επανάληψης
      διάβασε ομ2
    μέχρις_ότου ομ2 <> ομ1
  μέχρις_ότου παίξαμε[ομ1,ομ2] = ψευδής
  παίξαμε[ομ1,ομ2] <-- αληθής
  παίξαμε[ομ2,ομ1] <-- αληθής
  διάβασε σετ2, σετ2
  ...
  ...
τέλος_επανάληψης


και βάλε κι έλεγχο εγκυρότητας οι ομ1,ομ2 να είναι μεταξύ 1-5 αμα θες...


progmat

Παράθεση από: Rathaniel στις 12 Ιουν 2017, 04:16:19 ΜΜ
Θεωρείτε ότι η λύση που έδωσε ο progmat είναι εντελώς επαρκής?
Μιλάω για το
ΓΙΑ Ι απο 1 μέχρι 10
  .......

σε αντίθετη με την λύση του tasospap (που θεωρώ ολόσωστη)
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 4
    ΣΧΟΛΕΙΟ_1 <-- Ι
    ΓΙΑ Κ ΑΠΟ Ι+1 ΜΕΧΡΙ 5 

Πιστέυετε ότι μπορεί να χαθεί έστω και μισό μόριο από την πρώτη λύση ?

Αν πάρουμε αυστηρά την εκφώνηση λέει "να διαβάζει για κάθε αγώνα την σειρά των 4 στοιχείων ..." και επιπλέον για να βοηθήσει αναφέρει ότι είναι 10 αγώνες, άρα θεωρώ ότι η λύση που έδωσα είναι επαρκής. Αν δεν έλεγε ότι οι αγώνες είναι 10 τότε η πιο σωστή κατά την άποψή μου και άρτια λύση θα ήταν να κάνεις τους συνδυασμούς των σχολείων μόνος σου, όπως τους έκανε μέσω των μεταβλητών των βρόχων ο tasospap... Κατά τ'άλλα δεν βλέπω κάτι το οποίο χρήζει μείωσης της βαθμολογίας. Κάνω ακριβώς ό,τι λέει το θέμα και μπαίνω στην νοοτροπία του εξεταζόμενου.

evry

Το θέμα που θίγει ο epsilonXi είναι σίγουρα σημαντικό, γιατί πράγματι υπάρχει ένα θέμα στην μοντελοποίηση του προβλήματος, αλλά στο θέμα Γ το σοβαρό πρόβλημα είναι η εκφώνηση. Όσοι εξετάζονταν προφορικά σήμερα δεν μπορούσαν να καταλάβουν με τίποτα το Γ. Τους το ξαναδιάβαζα συνέχεια.
Επίσης αυτό με τους 10 αγώνες μπέρδεψε πολύ κόσμο, γιατί θέλει λίγο σκέψη για να καταλάβεις ότι 5 ομάδες παίζουν συνολικά 10 αγώνες. Θα μου πεις βγαίνει με απλή λογική, οκ ναι αλλά εκείνη τη χρονική στιγμή τους μπέρδεψε πάρα πολύ. Πολλοί μαθητές έκαναν ερώτηση για αυτό και δεν μπορούσαμε να τους απαντήσουμε.
Κάποιος θεώρησε ότι οι 10 αγώνες είναι 5+5 άρα ο αγώνας 4 3 θα δοθεί αργότερα και ως 3 4 άρα δεν χρειάζεται να ενημερώσει και το 3 και το 4. Ενημέρωνε μόνο το πρώτο. Θα μου πείτε ότι ο μαθητές έκανε λάθος. Δεκτόν δεν διαφωνώ αλλά σε αυτό το λάθος τον οδήγησε μια κακή κατά τη γνώμη μου εκφώνηση.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dimvavas

Είναι τραγικό αυτό με τον έλεγχο εγκυρότητας. Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να το αναφέρουν ρητά στην εκφώνηση; Είναι μία εύκολη και τυποποιημένη διαδικασία που όλοι ξέρουν να κάνουν, εγώ σήμερα -βλακωδώς βέβαια- ενώ το σκέφτηκα, δεν έγραψα για λάθος την απουσία ελέγχου στο Β2, επειδή η εκφώνηση σε μπερδεύει. Ακόμα περισσότερο η τελείως αποπροσανατολιστική σημείωση του (τουλάχιστον ένας αριθμός). Τσάμπα μονάδες θα χάσαμε πόσα παιδιά από αυτές τις ασάφειες.
Ναι, συμφωνώ, πρέπει να γίνεται έλεγχος στα προγράμματα, στην πράξη. Αλλά όταν λες θα δέχεται θετικούς αριθμούς, είναι σαν μία παραδοχή πως αυτό θα γίνεται. Τι να πω. Χαζές ασάφειες που αποπροσανατολίζουν και μπερδεύουν δίχως λόγο.
Στα θέματα Γ και Δ επίσης δεν έκανα κάποιον έλεγχο, νομίζω δε χρειαζόταν κάτι, οι διευκρινίσεις ήταν σε αυτά τα δύο θέματα μια χαρά αναφορικά με τον έλεγχο εγκυρότητας.

ολγα

Απ' ότι μου είπαν οι μαθητές μου, το  Θέμα Γ ήταν αυτό που τους άγχωσε. Αν και όχι πρωτότυπο (αλγοριθμικά), είναι αρκετά σύνθετο με λεπτομέρειες που μπορεί εύκολα να ξεφύγουν. Νομίζω ότι λίγοι θα πάρουν όλες τις μονάδες κι οι περισσότεροι θα χάσουν μονάδες από το Γ2.

Στη δεύτερη παράγραφο τα παιδιά έπρεπε να καταλάβουν ότι η κάθε τετράδα  "μετράει" διπλά για κάθε σχολείο. Το κατάλαβαν άραγε οι μαθητές μας με τη διατύπωση: «Αυτό αντίστοιχα σημαίνει ότι το σχολείο 5 κέρδισε τον αγώνα με το σχολείο 4 με 3 σετ υπέρ και 1 σετ κατά.» Μήπως αν έλεγαν επιπλέον αντί για αντίστοιχα βοηθούσε λίγο περισσότερο;


ilias_s

Καλησπέρα!

Για να μην το ξεχάσω συγχαρητήρια στο epsilonXi για το θέμα που ανέδειξε σχετικά με τη σημασιολογία των δεδομένων που καταχωρούνται στον πίνακα Α.

Και τώρα στο θέμα μας...

Νομίζω πως το θέμα Γ είναι απαιτητικό και έχει και ορισμένα σημεία που μπερδεύουν (σκεφτείτε ότι μιλάμε για μαθητές που στην πλειοψηφία τους ΔΕΝ έχουν ιδιαίτερη εμπειρία στον προγραμματισμό) :

1) Πουθενά δεν αναφέρει αν απαιτεί ή όχι έλεγχο εγκυρότητας!!! Αν θεωρήσουμε πως πρέπει να κάνουμε έλεγχο εγκυρότητας (εφόσον ΔΕΝ λέει κανεις πως δε χρειάζεται) θα μπούμε σε "περιπέτειες" που δεν αρμόζουν σε πανελλαδικές εξετάσεις. Τι γίνεται αν κάποιος βάλει 4 5 1 3 και μετά 5 4 3 1... ή αν βάλει 1 1 3 2 ή 1 2 2 2. Οι περιπτώσεις να γίνει λάθος εισαγωγή είναι τόσες που θα έπρεπε να πουν ένα "Θεωρήστε πως η εισαγωγή γίνεται σωστά" να τελειώνουμε!

2) Η εκφώνηση του προβλήματος σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις κάποια πράγματα που είναι τιμωρητικά, καθώς σου δημιουργούν περισσότερα προβλήματα :
α) Τους υποχρεώνει σε χρήση του πίνακα Α δύο διαστάσεων που θα τους δυσκολέψει περισσότερο στις αντιμεταθέσεις. Αν κάποιος αποφάσιζε ελεύθερα θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσει 3 μονοδιάστατους πίνακες για να κάνει τη ζωή του πιο εύκολη!
β) Οι απαραίτητες αντιμεταθέσεις είναι τόσες πολλές που αναγκάζουν το μαθητή να γράφει γραμμές κώδικα που αξιολογικά δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω ενω αντίθετα τους πιέζει χρονικά και, σε συνδυασμό με το παραπάνω (α), αυξάνει την πιθανότητα λάθους! Πρέπει να τους βάζεις να κάνουν 7 αντιμεταθέσεις με τις περισσότερες σε στοιχεία δισδιάστατου πίνακα??? Ποιό το νόημα?
γ) Όπως λέει και ο epsilonXi, σε ωθεί σε "κακές" προγραμματιστικές πρακτικές!

Γενικά, θα έλεγα πως καλό θα ήταν να αποφεύγονται τέτοια θέματα! Το συγκεκριμένο Θέμα Γ περιέχει ασάφειες και περιορισμούς που και νόημα δεν έχουν και, όχι μόνο δε βοηθούν, αλλά δημιουργούν επιπλέον προβλήματα...

Sergio

Παράθεση από: evry στις 12 Ιουν 2017, 04:35:38 ΜΜ
.. υπάρχει ένα θέμα στην μοντελοποίηση του προβλήματος..

Όντως..
Και μένα με "χάλασε" κάπως το γεγονός της παρουσίασης προβλήματος που παραπέμπει σαφώς σε τετραγωνικό πίνακα σε συνδυασμό με την "καθοδήγηση" για χρήση πίνακα 5x3..
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

novaro

Για εμένα παιδιά ήταν πολύ καλό το θέμα. Απαιτούσε καλό έλεγχο και ερμηνεία των δεδομένων και λεπτούς χειρισμούς μεγάλης σημασιολογικής αξίας .

Συγχαρητήρια στην ομάδα θεμάτων της Κ.Ε.Ε.

ntzios kostas

Μπράβο epsilonΧι συμφωνώ και επαυξάνω. Ο σχεδιασμός των πινάκων που θα χρησιμποποιήθούν και γενικότερα ο σχεδιασμός του προβλήματος  είναι ένα από τα βασικότερα κομμάτια του μαθήματός μας. Αν ο θεματοδότης τώρα θέλει να βοηθήσει τον εξεταζόμενο δίνοντάς του το σχεδιασμό, αυτός πρέπει να είναι άψογος. Διαφορετικά να τον αφήσει να το κάνει μόνος του.


Επίσης δύο παρατηρήσεις για το θέμα

  • έπρεπε να διευκρινίζει ότι δεν απαιτείται έλεγχος εγκυρότητας και
  • γιατί με την λέξη αρχικοποίηση του πίνακα πρέπει ο μαθητής να καταλάβει ότι πρέπει να τον γεμίσει με 0.
Ευχαριστώ
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: ntzios kostas στις 12 Ιουν 2017, 09:36:03 ΜΜ

  • γιατί με την λέξη αρχικοποίηση του πίνακα πρέπει ο μαθητής να καταλάβει ότι πρέπει να τον γεμίσει με 0.

Ίσως υπάρχει δικαιολογία: Παρακάτω λέει ότι πρέπει στον πίνακα να αθροίζονται βαθμολογίες, τα σετ που κέρδισε κλπ... Άρα πρέπει όλα αυτά τα αθροίσματα να έχουν μηδενιστεί από την αρχή.

evry

Πράγματι αλλά δεν είναι δυνατόν να υποδεικνύουν με αυτόν τον τρόπο την λύση που θέλουν αυτοί!!
Αν κάποιος μαθητής δηλαδή χρησιμοποιήσει μια μεταβλητή μετρητή και μετά την εκχωρήσει στο αντίστοιχο στοιχείο του πίνακα έχει κάνει λάθος?
Αυτή η πρακτική εκ μέρους της επιτροπής δεν είναι σωστή ούτε επιστημονικά ούτε παιδαγωγικά. Προφανώς το έκαναν για να βοηθήσουν και να σπάσουν τις μονάδες, όμως το ίδιο είχαν κάνει και στο θέμα με τις Νίκες/Ήττες/Ισοπαλίες με τον πίνακα ΠΛ[I,3] (πριν κάποια χρόνια αν θυμάστε) και πάλι είχαμε αντίστοιχα προβλήματα.

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 12 Ιουν 2017, 10:01:44 ΜΜ
Ίσως υπάρχει δικαιολογία: Παρακάτω λέει ότι πρέπει στον πίνακα να αθροίζονται βαθμολογίες, τα σετ που κέρδισε κλπ... Άρα πρέπει όλα αυτά τα αθροίσματα να έχουν μηδενιστεί από την αρχή.

Κατά τη γνώμη μου πάντως το θέμα Γ είναι καλή ιδέα γιατί τα πρώτα ερωτήματα δεν είναι τυποποιημένα. Πρέπει να καταλαβαίνεις κάποια πράγματα. Στη συνέχεια όμως αλλάζει εντελώς ύφος με αυτές τις τραγικές ταξινομήσεις. Μοιάζει σαν να συνέχισε κάποιος την καλή ιδέα κάποιου άλλου (λογικά νεώτερου) και να της άλλαξε τα φώτα.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Sergio

Παράθεση από: ntzios kostas στις 12 Ιουν 2017, 09:36:03 ΜΜ
Ο σχεδιασμός των πινάκων που θα χρησιμποποιήθούν και γενικότερα ο σχεδιασμός του προβλήματος  είναι ένα από τα βασικότερα κομμάτια του μαθήματός μας.

Συμφωνώ!

Εν τούτοις δεν ξέρω αν θα είχαμε περισσότερα προβλήματα στην (αντικειμενική) βαθμολόγηση των λύσεων που θα βλέπαμε..

Παράθεση από: ntzios kostas στις 12 Ιουν 2017, 09:36:03 ΜΜ
Αν ο θεματοδότης τώρα θέλει να βοηθήσει τον εξεταζόμενο δίνοντάς του το σχεδιασμό, αυτός πρέπει να είναι άψογος.

Ασφαλώς..

Παράθεση από: ntzios kostas στις 12 Ιουν 2017, 09:36:03 ΜΜ


  • έπρεπε να διευκρινίζει ότι δεν απαιτείται έλεγχος εγκυρότητας και

Εδώ πάλι θα διαφωνήσω και ίσως με τους περισσότερους..  Αν και συνηθίζεται στα θέματα να δίνεται αυτή η διευκρύνιση, ΠΟΤΕ δεν κατάλαβα τη σκοπιμότητά της.  Αντίθετα, θεωρώ απαραίτητο, εφόσον απαιτείται έλεγχος εγκυρότητας να διατυπώνεται ξεκάθαρα !  Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να λέει το οτιδήποτε σχετικό.  Το επιχείρημα "επειδή οι μαθητές έχουν συνηθίσει έτσι στο σχολείο και / ή στο φροντιστήριο" δεν μου λέει τίποτα:
- διαβάζεις προσεκτικά
- κατανοείς τι ζητά
- κάνεις ό,τι ζητά !
και ΔΕΝ χρειάζεται να σου .. απαριθμήσει τι να ΜΗΝ κάνεις..

Παράθεση από: ntzios kostas στις 12 Ιουν 2017, 09:36:03 ΜΜ

  • γιατί με την λέξη αρχικοποίηση του πίνακα πρέπει ο μαθητής να καταλάβει ότι πρέπει να τον γεμίσει με 0.

Και δω θα συμφωνήσω.. Στο μυαλό του θεματοδότη ίσως είναι σαφές, δε μπορεί όμως να απαιτήσει από το μαθητή, παρά το γεγονός πως η παρατήρηση του Νίκου:
Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 12 Ιουν 2017, 10:01:44 ΜΜ
Παρακάτω λέει ότι πρέπει στον πίνακα να αθροίζονται βαθμολογίες, τα σετ που κέρδισε κλπ... Άρα πρέπει όλα αυτά τα αθροίσματα να έχουν μηδενιστεί από την αρχή.
.. έχει βάση.

Εντούτοις, μέσα στη σύγχιση που έχει δημιουργήσει το επίπεδο των θεμάτων, ίσως να προβληματίσει η συγκεκριμένη φράση.  Αφού (και αν) θέλανε να βοηθήσουν, θα μπορούσαν απλά να λένε: να εισάγει την τιμή μηδέν σε όλες τις θέσεις του πίνακα .."

Βέβαια, οφείλω να παρατηρήσω πως, καλά τα λέμε και τα συζητάμε εμείς εδώ-και-τώρα μεταξύ καφέ-και-τσιγάρου (εγώ προσωπικά τρώω Nachos αυτή τη στιγμή οπότε το πληκτρολόγιο έχει γίνει κίτρινο), χωρίς ξενύχτι, χωρίς το ΒΑΡΟΣ της έκθεσης στο Πανελλήνιο, χωρίς την πίεση και την κούραση.  Οι συνάδελφοι που ξενύχτησαν εχθές, "σήκωσαν στις πλάτες τους" το μάθημα και, κατά κοινή ομολογία με αξιοπρέπεια.  Μικρο-ολισθήματα συμβαίνουν πάντα..

Ελπίζω, αν μας διαβάζουν, να μη θεωρήσουν πως η αξιόλογη προσπάθειά τους παραγνωρίζεται !!
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

ilias_s

Παράθεση από: Sergio στις 12 Ιουν 2017, 10:29:21 ΜΜ
...

Εδώ πάλι θα διαφωνήσω και ίσως με τους περισσότερους..  Αν και συνηθίζεται στα θέματα να δίνεται αυτή η διευκρύνιση, ΠΟΤΕ δεν κατάλαβα τη σκοπιμότητά της.  Αντίθετα, θεωρώ απαραίτητο, εφόσον απαιτείται έλεγχος εγκυρότητας να διατυπώνεται ξεκάθαρα !  Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να λέει το οτιδήποτε σχετικό.  Το επιχείρημα "επειδή οι μαθητές έχουν συνηθίσει έτσι στο σχολείο και / ή στο φροντιστήριο" δεν μου λέει τίποτα:
- διαβάζεις προσεκτικά
- κατανοείς τι ζητά
- κάνεις ό,τι ζητά !
και ΔΕΝ χρειάζεται να σου .. απαριθμήσει τι να ΜΗΝ κάνεις..

...

Όταν η σωστή εκτέλεση ενός προγράμματος εξαρτάται από τα δεδομένα τότε η διασφάλιση ότι αυτά θα ικανοποιούν τις όποιες προϋποθέσεις του προγράμματος είναι αυτονόητη. Δεν είναι εμμονή του σχολείου, του φροντιστηρίου ή κάποιου καθηγητή/επαγγελματία αλλά αυτό που επιβάλλει η κοινή λογική. Όταν δε θέλουμε να ακολουθηθεί η κοινή λογική τότε οφείλουμε να το δηλώνουμε (όπως για παράδειγμα η Σημείωση στο τέλος του Θέματος Γ)

Και θέτω τα εξής ερωτήματα...

α) Κάθε φορά που συναντάμε μία διαίρεση του τύπου Α/Β πρέπει να μας το πουν πως θα πρέπει διασφαλίσουμε πως δεν θα γίνει διαίρεση με το 0?

β) Αν δεν προκύπτει από πουθενά πως ένας πίνακας είναι ήδη ταξινομημένος, πριν εκτελέσουμε μία δυαδική αναζήτηση σε αυτόν, θα πρέπει να τον ταξινομήσουμε?

gthal

Με βρίσκει κι εμένα σύμφωνο η τοποθέτηση του epsilonXi
Και παρόλο που μου αρέσουν τέτοια "παιχνίδια" σε επίπεδο αφαίρεσης και λίγο "βρόμικες" λύσεις χάριν συντομίας (και βρίσκω ακόμα και ενδιαφέρον να παίρνουν κάποιοι -πολύ δυνατοί μόνο- μαθητές μια μυρωδιά από κάτι τέτοια), παρόλα αυτά συμφωνώ ότι δε μπορεί να μιλάς συνέχεια για σωστές πρακτικές (πχ δε μεταβάλλουμε το μετρητή της ΓΙΑ) και να μην αναφέρουμε αυτό που τόσο ωραία και καθαρά εκφράζει ο epsilonXi

Θα συμφωνήσω επίσης σχετικά με την αρχική πρωτοτυπία του θέματος, και με την άποψη του novaro ότι απαιτούσε καλό έλεγχο και ερμηνεία των δεδομένων και λεπτούς χειρισμούς μεγάλης σημασιολογικής αξίας, θα διαφωνήσω όμως στο ότι η ικανότητα σε τέτοιους χειρισμούς ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι κριτήριο αξιολόγησης στην ΑΕΠΠ παιδιών 17 ετών που ξεκίνησαν να μαθαίνουν προγραμματισμό (στο χαρτί!) πριν 10-12 μήνες. Και το κακό είναι το θέμα ζητούσε την ικανότητα αυτή από νωρίς-νωρίς, με το διάβασμα σχδόν των δεδομένων. ("κόντεψε να εκραγεί το μυαλό μου" είπε ένας μαθητής, χαμηλών ομολογουμένως δυνατοτήτων  χαχα)
θέλω να πω, θέματα με τέτοιους λεπτούς χειρισμούς μπορεί να κάνω σε 1 μαθητή μου κάθε χρόνο, τον ένα ο οποίος καλύπτει με άνεση και τα βασικά και τα πιο απαιτητικά της ύλης του και βλέπουμε τίποτα παραπάνω για να "διασκεδάζουμε", με μια αγωνία πάντα μήπως ξεφεύγω των καθηκόντων μου. Ε, δε μπορεί να σκάει δεύτερο ζήτημα στο Γ θέμα...  τι θα ζητήσεις παρακάτω ;  ταξινόμηση σε 2-Δ με δευτερεύον πεδίο; -- ωχ! ναι;;;   :D

Και όσο για παρακάτω: όταν κάνουμε την ταξινόμηση, ένα πρώτο επίπεδο είναι να μάθουν κα να καταλάβουν τον αλγόριθμο, ένα δεύτερο επίπεδο είναι να καταλάβουν πώς θα χειριστούν τις παραλληλίες, ένα τρίτο επίπεδο είναι να εισαχθεί και δευτερεύον πεδίο ταξινόμησης και ένα τέταρτο αργότερα, όταν φτάσουμε στους 2-διάστατους, να ταξινομούν 2D με βάση γραμμή ή στήλη του, αντιμεταθέτοντας κατάλληλα γραμμές ή στήλες. Στο 3ο επίπεδο αρχίζουν να ψιλοκλατάρουν, στο 4ο οι καλοί θα ζητήσουν να το ακούσουν πολλές φορές και τελικά θα το καταλάβουν (συχνά με κάποιες αμφιβολίες) ενώ οι υπόλοιποι έχουν απλά παραδώσει πνεύμα. Τελικά, και για να μη χαλάσουνε τις καρδιές τους, κλείνω συνήθως το 3ο και το 4ο επίπεδο λέγοντας "αλλά δε νομίζω να σας το ζητήσουν"  (και το πιστεύω όταν το λέω, γιατί κοιτώντας τα μάτια τους εκείνη τη στιγμή καταλαβαίνω ότι δε χρειάζεται να τους ζητήσουν να πηδηξουν 4 μέτρα ύψος για να αποδείξουν ότι μπορούν να πηδήξουν μόνο 1, γιατί όταν τους ζητήσεις 4 ούτε το 1 δε μπορούν να πηδήξουν). Ε, λοιπον, στο φετινό θέμα Γ τους τα βάλανε και τα δύο μαζί !!

Συνοπιτκά πάντως, δε γκρινιάζω καθόλου για τα θέματα γιατί στο Α και Β τους έδωσαν με το παραπάνω τη δυνατότητα να πάρουν αυτό που αξίζουν
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

petrosp13

O έλεγχος εγκυρότητας δεν είναι κάτι τόσο απλό όσο μια διαίρεση Α/Β
Σε κάθε πρόβλημα υπάρχουν πάρα πολλοί έλεγχοι που μπορεί να θεωρήσει κάποιος λογικούς
Και γι'αυτό δεν θα πρέπει να γίνεται έλεγχος παρά μόνο αν το ορίζει η εκφώνηση ρητά
Για παράδειγμα, στο συγκεκριμένο πρόβλημα κάποιος θα σκεφτόταν ότι θα έπρεπε να ελέγξει να είναι θετικά, να είναι 1-5, να μην δοθεί πάλι το ίδιο ζευγάρι αγώνα, τα σετ να είναι δεκτά 0-3 και αν ρωτήσω 10 ανθρώπους ακόμα, να μου αναφέρουν και άλλους ελέγχους που εγώ δεν έχω σκεφτεί
Γι'αυτό ο έλεγχος εγκυρότητας πρέπει να γίνεται μόνο όταν λέγεται ρητά και για ό,τι λέγεται στην εκφώνηση
Στο κάτω κάτω, ο μαθητής πρέπει να βαθμολογείται γι'αυτά που του ζητά η εκφώνηση
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

gthal

Παράθεση από: Sergio στις 12 Ιουν 2017, 10:29:21 ΜΜ
- κάνεις ό,τι ζητά !
και ΔΕΝ χρειάζεται να σου .. απαριθμήσει τι να ΜΗΝ κάνεις..
Αυτή η φράση του Αστέριου με εκφράζει απόλυτα,
οπότε Ηλία, διαφωνώ μαζί σου - γιατί έλεγχος δεδομένων θα έπρεπε να γίνεται σε κάθε περίπτωση και σε κάθε άσκηση
αλλά αν υποθέσουμε ότι κάνουμε έλεγχο, πώς θα ήταν ο κώδικας ;
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

ilias_s

#38
Παράθεση από: gthal στις 12 Ιουν 2017, 11:50:41 ΜΜ
Αυτή η φράση του Αστέριου με εκφράζει απόλυτα,
οπότε Ηλία, διαφωνώ μαζί σου - γιατί έλεγχος δεδομένων θα έπρεπε να γίνεται σε κάθε περίπτωση και σε κάθε άσκηση
αλλά αν υποθέσουμε ότι κάνουμε έλεγχο, πώς θα ήταν ο κώδικας ;

Μη νομίζεις ότι εγώ, όταν έλυνα την άσκηση, έκανα έλεγχο εγκυρότητας!

Για την ακρίβεια, μόλις σκέφτηκα τις πρώτες δύο-τρεις (και είναι περισσότερες) προβληματικές καταστάσεις που μπορεί να προκύψουν κατάλαβα πως απλά ΔΕΝ κάνεις έλεγχο εγκυρότητας σε αυτό το θέμα!!! Ο μαθητής όμως, με την απειρία και το άγχος του, μπορεί να αμφιταλαντευτεί ανάμεσα στο "πρέπει-δεν πρέπει" και να χάσει τζάμπα χρόνο. Αυτό είναι το ζητούμενο της ΚΕΕ? Αν όχι, ας το διευκρινίσει...

Μέχρι σήμερα ήμουν από αυτούς που έλεγαν πως ο έλεγχος καλό είναι να γίνεται αν δεν αναφέρουν πως δεν τον θέλουν. Όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί αποτελεί καλή πρακτική. Από σήμερα θα συμπληρώνω πως θα πρέπει να γίνεται μεν αλλά μόνο αν δεν είναι κάτι υπερβολικά περίπλοκο/χρονοβόρο! Πάντως σε κάθε περίπτωση θα περίμενα από μία ΚΕΕ να κάνει την ανάλογη αποσαφήνηση...

gf

ΠαράθεσηΥΓ : στα εσπερινά γιατί ζητήσανε 3 μονοδιάστατους και όχι ένα 2διάστατο άραγε;

Στα εσπερινά οι 2διάστατοι είναι εκτός ύλης.
Για τον έλεγχοι εγκυρότητας, η πάγια οδηγία είναι ότι ο μαθητής το κάνει μόνο αν ζητείται ρητά.

DmitrijPyc

Τελικα στο Θεμα Γ ηταν απαραιτητο να κανουμε ελεγχο εγκυροτητας?

evry

Ο έλεγχος εγκυρότητας είναι απαραίτητος μόνο όταν το λέει ρητά. Σε καμία άλλη περίπτωση.

(Στο θέμα Β που έλεγε να βρεθούν τα λάθη και να διορθωθεί ο αλγόριθμος είναι άλλη περίπτωση ;) )
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pmkr

Θεωρώ ότι ομοιάζει με τη δραστηριότητα ΔΣ3 κεφάλαιο 10 τετραδίου μαθητή . Με 2 τριγωνικούς παράλληλους πίνακες  των οποίων τα περιεχόμενα θα ενημερώνουν τον πίνακα Α θα ήταν ευκολότερη και η καταχώρηση των δεδομένων.

michaeljohn

Συνάδελφοι, επειδή ορισμένες λύσεις μαθητών είναι εκπληκτικές μοιράζομαι μαζί σας μια από αυτές που αφορά τα ερωτήματα Γ2 και Γ2. Την επισυνάπτω δε και σε αρχείο.

!                         ερώτημα Γ2
Για  i  από 1 μέχρι 50
   Διάβασε α, β, γ, δ
   Αν  γ < δ  τότε
      γ <- γ + δ
      δ <- γ – δ
      γ <- γ – δ
      α <- α + β
      β <- α – β
      α <- α – β
   Τέλος_αν
   Α[α, 1] <- Α[α, 1] + 2
   Α[α, 2] <- Α[α, 2] + γ
   Α[α, 3] <- Α[α, 3] + δ
   Α[β, 1] <- Α[β, 1] + 1
   Α[β, 2] <- Α[β, 2] + δ
   Α[β, 3] <- Α[β, 3] + γ
Τέλος_επανάληψης

!                          ερώτημα Γ3
Για  i  από 1 μέχρι 4
   m <- i
   Για  j  από i+1 μέχρι 5
             Αν  Α[m, 1] < Α[ j, 1]  τότε
              m <- j
        Αλλιώς_αν  Α[m, 1] = Α[ j, 1] τότε
              Αν  Α[m, 2] < Α[ j, 2]  τότε
         m <- j
                   Τέλος_αν
        Τέλος_αν
        Τέλος_επανάληψης
   κ <- ΟΝ[m]
   ΟΝ[m] <- ΟΝ
        ΟΝ <- κ
        Για  a  από 1 μέχρι 3
      Α[m, a] <- Α[m, a] + Α[i, a]
      Α[i, a]   <- Α[m, a] – Α[i, a]
      Α[m, a] <- Α[m, a] – Α[i, a]
        Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης

bugman

Η αλλαγή τιμών με πρόσθεση και αφαίρεση έχει το πρόβλημα του overflow, δηλαδή να προσθέσουμε δυο τιμές και να μην χωράει το άθροισμα! Αυτό συμβαίνει όταν έχουμε ακέραιους.
https://en.wikipedia.org/wiki/Integer_overflow

michaeljohn

Ναι, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για ακέραιες τιμές στο διάστημα [0, 15] ( αν δεν κάνω λάθος μετά από έναν πρόχειρο υπολογισμό )
Αλλά ας μη ξεφεύγουμε τόσο.. και ας μείνουμε στην όμορφη αυτή λύση και σε 3 σημεία της  που την καθιστούν ξεχωριστή
α) Στο σκεπτικό ότι η νικήτρια ομάδα να είναι η α και τα σετ υπέρ της στο γ (ομοίως... )
β) Στη αντιμετάθεση με τον τρόπο των προσθαφαιρέσεων που πολύ σπάνια χρησιμοποιείται από μαθητές.
γ) στην επιλογή του Selection Sort καθώς και ο χειρισμός του με δείκτη







bugman

Αν το m=i και δεν αλλάξει με το j τότε η αντιμετάθεση θα μηδενίσει τις τιμές. Το πρόγραμμα είναι λάθος, γιατί πριν τη αντιμετάθεση πρέπει να υπάρχει ο έλεγχος αν το m είναι διάφορο του i.