ΘΕΜΑ Β

Ξεκίνησε από Καρκαμάνης Γεώργιος, 12 Ιουν 2017, 10:24:15 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

Εδώ σχολιάζουμε το θέμα Β

freedomst

Και το Β2 θεωρώ ότι είναι θέμα για δυνατούς λύτες.
Εκ πρώτης όψεως φαίνεται εύκολο αλλά νομίζω ότι τα παιδιά θα ζοριστούν και να εντοπίσουν και να ξεχωρίσουν τα συντακτικά από τα λογικά λάθη.
Ειδικά το Διάβασε Χ που θέλει έλεγχο εγκυρότητας επειδή πρέπει να διαβάζει θετικούς αριθμούς νομίζω ότι λίγοι θα το βρουν.
Όπως επίσης και το Πραγματικές: Χ που πρέπει να είναι ακέραια λόγω του τελεστή mod.
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

gthal

εδώ χωράει πολλή συζήτηση
θα πρεπε να κάνουν έλεγχο εγκυρότητας  ? (θα περίμενα να τους λένε να δεχθούν ότι ο χ είναι ακέραιος και θετικός)
τότε θα πρεπε να ελέγχουν και ότι είναι ακέραιος και άρα καλώς δηλώνεται πραγματική η Χ
κι ύστερα θα πρεπε να χρησιμοποιεί την Α_Μ(Χ) για τα mod
και γενιικά με τον έλεγχο εγκυρότητας, ο σωστός αλγόριθμος ξεφεύγει πολύ από τον δοσμένο και άντε βρες άκρη με την κάθε υλοποίηση  :(
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

methenitis

Νομίζω οτι δεν ηταν σκοπός του ο ελεγχος εγκυρότητας.

Αν και αν ημουν μαθητήτς θα τον έβαζα λόγω ασάφειας δεν θα κοπεί. Με αυτο τα λάθη ειναι 6...
απο ενα λάθος στην 3,6 και 11 γραμμή. Και δύο στην 9.

gthal

ακόμα και αυτό στην 3... είναι στην 3 ή (επειδή θα χτυπησει στην 9) χρεώνεται κι αυτό στην 9 ???
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

freedomst

Έτσι όπως το λέει η εκφώνηση μου φαίνεται σαν να πρέπει την ώρα του Διάβασε να δέχεται μόνο θετικούς αριθμούς και πιστεύω πως οι θεματοδότες αυτό είχαν στο μυαλό τους,
αλλά φυσικά... επειδή δεν σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο θα δουν πολλά τα μάτια μας!!! ;-)
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

freedomst

νομίζω ότι τα λάθη χρεώνονται  από μία φορά το καθένα
Άρα, 3, 6, 8, 9, 11
ή 6, 8, 9, 9, 11 επειδή ότι ο πραγματικός Χ χτυπάει εκεί στο Mod
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

Vagnes

Η 9 έχει σίγουρα 2 λάθη.. το Η που πρέπει να είναι ΚΑΙ και οτι λέιπει το Χ απο το δευτερο MOD

marvic

Η δήλωση του χ σε πραγματική είναι συνακτικό λάθος;

petrosp13

Το Χ ακέραιο (συντακτικό)
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

din_os

Το ότι θέλει ακέραιες τιμές το mod δεν είναι ασάφεια; Τόσα χρόνια λέμε στα παιδιά να μην ανησυχούν με το mod (θεωρούμε ότι πάντα αφορούν ακέραιες, είχε έρθει και συμπληρωματική εγκύκλιος) και τώρα πέφτει σε θέμα Συντακτικό/Λογικό λάθος;

Και τι είναι; Αναφέρεται πουθενά αν οι compilers ελέγχουν αν έχεις ακέραιες στο mod; Αν ναι είναι συντακτικό αλλιώς θα 'πιαστεί' κατά την εκτέλεση και θα είναι λογικό; με ποιο κριτήριο τελικά αποφασίζεις; Υπάρχουν τέτοιες ερωτήσεις στο "ΝΕΟ" τετράδιο ασκήσεων; το οποίο πάλι φέτος υπονόησε χρήση των νέων αλγορίθμων ταξινόμησης και αναζήτησης και πάλι δεν έπεσε τίποτα.


petrosp13

Όσο για τον έλεγχο εγκυρότητας, δεν νομίζω ότι απαιτείται
Θα έπρεπε να το λέει ρητά
Λέει για θετικούς ώστε να μπορεί να υλοποιηθεί το mod
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

freedomst

Κάθε φορά που λένε για είσοδο δεδομένων γράφουν και μια σημείωση ότι απαιτείται ή δεν απαιτείται έλεγχος εγκυρότητας.
Σε αυτό το θέμα που μιλάει για λάθη (και ειδικά για λογικά λάθη) το θεωρώ τεράστια παράλειψη να μην υπάρχει τέτοια υπόδειξη, επειδή είναι ξεκάθαρα λογικό λάθος.
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

Νίκος Αδαμόπουλος

Στο 7ο κεφ. λέει ότι το mod δίνει το υπόλοιπο της διαίρεσης ακεραίων.

xristos_ts

Αν κάποιος συνάδελφος ήταν σε εξεταστικό κέντρο, ας μας ενημερώσει για τις λύσεις που δόθηκαν από την επιτροπή και τις προσεγγίσεις τους στις λύσεις των μαθητών. Για παράδειγμα, μαθητής  στο θέμα Β2, αποτρέπει τη χρήση του mod με αρνητικό αριθμό, κάνοντας έλεγχο με μία δομή επιλογής.