ασκηση - αγωνας ποδοσφαιρου

Ξεκίνησε από Πανάγος94, 10 Δεκ 2011, 01:04:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Πανάγος94

γεια σας!! έφτιαξα μια άσκηση και θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε εντυπώσεις. (δεν είναι εντελώς δική μου καθώς εμπνεύστηκα από όσες ασκήσεις έχω δει μέχρι τώρα). Καλύτερα στα σχόλια μην γράφετε λύσεις αλλά την γνώμη σας οι διάφορες συμβουλές για την άσκηση

ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΣ ΠΟΥ:

Α) ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΘΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΝΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΣΚΟΡ ΤΗΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥ ΟΜΑΔΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΗΣ. ΜΕΤΑ ΤΑ 45 ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΕ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΗΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΡ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥΣ

Β) ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ «Γ» ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΝΙΚΗΣΕ Η ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΣ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ «Φ» ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΝΙΚΗΣΕ Η ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΗ. ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ «Ι»

Γ) ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ «ΑΛΗΘΗΣ» ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΓΚΟΛ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ 90+ . ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ «ΨΕΥΔΗΣ»

Δ) ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΝΙΚΗΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ «ΝΑΙ» ΑΝ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ «ΟΧΙ» ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΛΗΞΕ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΛΕΠΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ
(ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΕΧΟΥΜΕ ΟΤΑΝ Η ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΝΙΚΗΣΕ ΑΡΧΙΚΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΣΚΟΡ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙ (πχ ΑΝ ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΣΚΟΡ ΗΤΑΝ 1-0 ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΕΛΗΞΕ 2-3 Ή ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΚΟΡ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ. ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΥΠΟΨΗ Η ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ (ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΓΙΝΕ 1-0 -> 1-1 -> 1-2 - > 2-2 -> 2-3)

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΩΡΕΙΣΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΚΟΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 1-1,2-2.....



Stefevan

Ωραία άσκηση, έχει αρκετά δεδομένα που πρέπει να τα βάλεις σε μια σειρά στο μυαλό σου.

Πιστεύω πως αυτό το σενάριο με τους αγώνες είναι κατάλληλο για τα αγόρια-μαθητές που βαριούνται το μάθημα (τα αποτελέσματα δείχνουν ότι είναι πολλοί), μπορείς κάπως να τους κεντρίσεις το ενδιαφέρον!!  ;)