Bonding για 2 Gbps ταχύτητα δικτύου

Ξεκίνησε από alkisg, 28 Φεβ 2020, 11:12:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Οι καινούργιοι servers που έρχονται στη Β/θμια έχουν δύο κάρτες δικτύου, οπότε πολλές φορές βολεύει να τις συνδέσουμε και τις 2 στο switch και να τις ρυθμίσουμε σε bonding, που σημαίνει ότι θα έχουν μία κοινή MAC/IP αλλά διπλάσια ταχύτητα δικτύου, 2 Gbps.

Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει από τα sch-scripts αλλά από τις συνδέσεις δικτύου.

Κλικ στο εικονίδιο δικτύου, Edit Connections..., κουμπί [+], τύπος σύνδεσης: Δεσμός, Create..., Connection name: bond0,sch-scripts.

Κλικ στο κουμπί Προσθήκη, τύπος σύνδεσης: Ethernet, Create..., Connection name: bond0,eno1, Device: eno1 (01:02:03:04:05:06). Αντιγραφή αυτής της πρώτης MAC address στο πρόχειρο. Αποθήκευση.

Κλικ στο κουμπί Προσθήκη, τύπος σύνδεσης: Ethernet, Create..., Connection name: bond0,enp2s0, Device: enp2s0 (0a:0b:0c:0d:0e:0f). Επικόλληση της πρώτης MAC address στο κουτί Cloned MAC address ώστε να έχει πάντα σταθερή MAC και όχι τυχαία μία από τις δύο. Αποθήκευση.

Κλικ στο Ρυθμίσεις IPv4 και βάζουμε ό,τι χρειαζόμαστε, στατική ή δυναμική IP.
Αν χρειαστούμε τους DNS servers, βάζουμε 127.0.0.1, 194.63.238.4, 194.63.237.4.
[v] Απαιτείται IPv4 διευθυνσιοδότηση για την ολοκλήρωση αυτής της σύνδεσης. Αποθήκευση.

Διαγραφή όλων των άλλων συνδέσεων και επανεκκίνηση υπολογιστή.
Τέλος, εκκίνηση όλων των clients και μέτρηση ταχύτητας δικτύου μέσα από τον Επόπτη ώστε να βεβαιωθούμε ότι πιάνει πάνω από 1 Gbps.
Σε κάποια σχολεία που το έκανα έδειχνε 1.8 Gbps λήψη, 1.5 Gbps αποστολή.

ilias_s

Χρήσιμο γιατί έχω έναν τέτοιο server αλλά δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω σε αυτή τη φάση.  ;)

Δημήτρης Γκίνης


Kermit, ο Βάτραχος

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή!

Έχω την κάρτα δικτύου intel i350 που φέρει δύο θύρες Gigabit (enp1s0f0 και ensp1s0f1), καθώς και την onboard (eno1).
Προς στιγμήν χρησιμοποιώ μόνο την onboard.

Θέλω να ακολουθήσω τον οδηγό που έχεις γράψει (https://ts.sch.gr/wiki/linux/guides/bonding/), αλλά έχω δύο ερωτήσεις:

  • Ποιες θύρες είναι καλύτερα να συνδυάσω; Τη μια onboard με τη μια θύρα από την κάρτα δικτύου ή και της δύο θύρες της κάρτας;
  • Επίσης, απλά για να είμαι σίγουρος, στον οδηγό αναφέρεται η θύρα ως enp1s0, ενώ σε μένα παρουσιάζεται ως enp1s0f0. Λογικά δεν έχει σημασία, αλλά πρέπει να διατηρήσω τον όνομα του οδηγού για την θύρα που θα επιλέξω;

Ευχαριστώ πολύ!

alkisg

Αν μπορείς, το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις και τις 3 εξόδους, για 3 gpbs ταχύτητα.

Για ονόματα να χρησιμοποιήσεις αυτά που βλέπεις, π.χ. enp1s0f0, ΟΧΙ τα παραδείγματα του οδηγού.