Ώρες διδασκαλίας Α.Ε.Π.Π

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 17 Απρ 2010, 09:53:37 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Αναγνωστάκης

Καλησπέρα

Διδάσκω το μάθημα τώρα 5 χρόνια στην ιδιωτική εκπαίδευση. Ήθελα απλά την άποψη σας σε ένα θέμα που με προβληματίζει έντονα εδώ και πολύ καιρό.

Πιστεύετε, ότι αρκούν 2 διδακτικές ώρες ανα εβδομάδα (ξεκινώντας από το καλοκαίρι) για να καλυφθεί σωστά, πλήρως και με την κατάλληλη επανάληψη, η ύλη του μαθήματος;

Προσωπικά, τα χρόνια αυτά πάντα καταφεύγω σε αρκετά extra μαθήματα για να μπορέσω να καλύψω την ύλη, ακόμα και στα λεγόμενα δυνατά τμήματα. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το μάθημα θα έπρεπε να έχει τρεις διδακτικές ώρες.

Θα ήθελα την άποψη όλων σας..

Ευχαριστώ

andreas_p


Γιάννης Αναγνωστάκης

Το γνωρίζω αυτό και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η ερώτηση είναι ουσιαστικά άλλη. Μόνο εγώ ζορίζομαι να βγάλω την ύλη;

andreas_p

Το ξέρω, ότι η ερώτηση είναι άλλη. Το 2ωρο είναι ανεπαρκέστατο !!!!!!

manpap

#4
2 ώρες την εβδομάδα δεν αρκούν προφανώς σε καμία περίπτωση. Για σκεφτείτε και τα παιδιά...
Έρχεται ένα μάθημα από το πουθενά, και καλούνται να το εξεταστούν σε πανελλήνιο επίπεδο και μάλιστα με τρόπο που έχει ξεφύγει της αρχικής φιλοσοφίας. Δεν αρκεί να κατανοήσεις τους αλγορίθμους πρέπει να μπορείς να γράφεις σε μία συγκεκριμένη (έστω και ελληνική) γλώσσα προγραμματισμού...
Εγώ δουλέυω σε δημόσιο σχολείο, παίρνω ώρες από συναδέλφους σε άλλα μαθήματα γενικής και εξοικονομώ 1-2 ώρες το μήνα, ενώ στο μάθημα Πολυμέσα-Δίκτυα , έχω μαζεψει σε ένα τμήμα όλους όσους είναι τεχνολογική και δουλεύουμε φουλ προγραμματισμό (με τον διερμηνευτή).
Αναφέρω και το παρακάτω τελείως άτυπα και μεταξύ μας. Μόλις τελειώσω την ύλη στην β τάξη στο μάθημα τεχνολογία επικοινωνιών, τους ξεκινάω χαλαρά ΑΕΠΠ για να μπαίνουν στο κλίμα... :angel:
Έτσι κάτι γίνεται...   ;)
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

petrosp13

Κι όμως αγαπητοί συνάδελφοι, όταν εγώ διδάχθηκα το 2000 το μάθημα, κάναμε 3 ώρες την εβδομάδα!
Άσχετα που δουλεύαμε από 2 βιβλία, άσχετα που ασχολούμασταν με γελοία θέματα σε σχέση με τώρα
Ήταν και η μόνη χρονιά που το μάθημα ήταν 3ωρο
Και φυσικά, μαζί με το μάθημα για το hardware και τα λειτουργικά συστήματα που καταργήθηκε, μειώθηκαν και οι ώρες της ΑΕΠΠ
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tropheus

Σε κάποια (αρκετά) ιδιωτικά σχολεία το μάθημα γίνεται 3 ώρες της εβδομάδα.
Μάλιστα φέτος ανακαλύψα ιδιωτικό που το μάθημα όχι απλά είναι 3ωρο αλλά το κάνουν και από τη Β' Λυκείου ...

Το 2ωρο στο σχολείο δε φτάνει ούτε για τα βασικά ...

dpa2006

δυστυχώς οι ώρες στο δημόσιο σχολείο είναι λίγες(και ίσως όχι μόνο για την Ανάπτυξη). :-\
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Καρκαμάνης Γεώργιος

Δυστηχώς στο δημόσιο σχολείο οι ώρες είναι λίγες και δεν αναφέρομαι μόνο στο 2ωρο που υπάρχει στο πρόγραμμα αλλά και στις ώρες που χάνονται απο διάφορες αιτίες.

Οσοι δουλεύουν σε φροντηστήρια (ας πουνε και την άποψή τους) νομίζω πως το 2ωρο φτάνει διότι ξεκινάνε από Αύγουστο και έχουν πολύ περισσότερες ώρες και καλύτερες συνθήκες τάξης


Λάμπρος Μπουκουβάλας

Μακάρι να ήταν 2 ώρες ΚΑΘΕ εβδομάδα... εκδρομές, απεργείες, συνελεύσεις, άδειες, έκτακτα γεγονότα... Πάντα υπάρχει πρόβλημα με την ύλη!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...