ΑΠΟΡΙΑ ΚΕΦ 5 ΣΕΛΙΔΑ 94 ΣΧΟΛ ΒΙΒΛΙΟ ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ ΣΦΑΛΜΑΤΟΣ

Ξεκίνησε από ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, 23 Ιουλ 2015, 10:21:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Καλημέρα η καλησπέρα κατά περίπτωση

Η  ερώτηση που υποβάλω  έχει να κάνει με το Νέο κεφάλαιο 5 συγκεκριμένα στη σελίδα (ΣΕΛ 94) νέα έκδοση σχολικού βιβλίου ΑΕΠΠ.

Παρακαλώ πολύ αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια διευκρίνηση σχετικά με το
Πως προκύπτουν οι αριθμοί στην Δεύτερη στήλη  (Πιθανότητα ανεύρεσης σφάλματος) και στην Τρίτη στήλη (Πιθανότητα Μη-ανεύρεσης σφάλματος)

στην πρώτη γραμμή του πίνακα  ο αριθμός 0,1 προκύπτει από  φαντάζομαι από την σχέση
αριθμός_ εκτέλεσης / 10 θέσεις του πίνακα    και  ο αριθμός 0,9 προκύπτει  από    9 /10

από την δεύτερη γραμμή του πίνακα  και μετά με  ποίο τρόπο αναλυτικά προκύπτουν οι επόμενοι αριθμοί στην στήλη 2 και στήλη 3 δηλαδή 0,19 0,81 ,  0,271 0,729 κ.ο.κ   του πίνακα πιθανοτήτων

Αναμένω απάντηση και προκαταβολικά  ευχαριστώ  όλους που θα μου δώσουν απάντηση !
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Diotima

Η συγκεκριμένη παράγραφος Κώστα είναι εκτός ύλης. Αν είχαμε να τη διδάξουμε τότε θα έπρεπε, για να εξηγήσουμε τον πίνακα με τις πιθανότητες, να αναφερθούμε σε συγκεκριμένη πιθανοθεωρία των πειραμάτων Bernoulli και στη συνέχεια στο τι ισχύει όταν έχουμε Ν ανεξάρτητες επαναλήψεις ενός πειράματος Bernoulli (ακολουθία Ν δοκιμών Bernoulli).
Αν παρ' όλο του ότι η παράγραφος είναι εκτός ύλης σε ενδιαφέρει ακόμα να πάρεις απαντήσεις, τότε πες μου να δώσω περαιτέρω εξηγήσεις με βάση την παραπάνω πιθανοθεωρία που ανέφερα.