Linux 12.04 LTSP μαζί με Windows Server 2012

Ξεκίνησε από svris, 01 Σεπ 2014, 02:07:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

svris

Καλή σας μέρα,

Λέγομαι Σπύρος Βρης και ανήκω στην ομάδα τεχνικών του προγράμματος ΣΤΗΡΙΖΩ του ΕΜΠ, που υποστηρίζει τα σχολικά εργαστήρια στις διευθύνσεις Πειραιά και Β και Δ Αθήνας. Στα πλαίσια του εκσυγχρονισμού παλαιών εργαστηρίων σαν ομάδα κατά το περασμένο σχολικό έτος κάναμε περί τις 40-50 εγκαταστάσεις Linux LTSP σε σχολεία της περιοχής ευθύνης μας. Στην συντριπτική πλειοψηφία όλα λειτουργούν κανονικά και απροβλημάτιστα και μάλιστα έχω να καταθέσω ότι οι καθηγητές που αγνοούσαν αυτήν τη λύση είναι ενθουσιασμένοι με τις δυνατότητες που τους παρέχει το σύστημα.

Μετά τις απαραίτητες συστάσεις να περάσω σε ένα πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει σε 2 σχολικές μονάδες. Σε Η/Υ που φιλοξενεί Windows Server 2012, όταν πάω να εγκαταστήσω το Ubuntu 12.04 LTSP κατά την εγκατάσταση δεν βλέπει την εγκατάσταση των Windows, οπότε δε δίνει την δυνατότητα εγκατάστασης μαζί με αυτά αλλά προτείνει τη διαγραφή όλου του δίσκου για νέα εγκατάσταση μόνο του Linux. Εάν υπάρχει κάποια ιδέα πάνω σε αυτό το πρόβλημα παρακαλώ καταθέστε την.

Στη διάθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,
-Σπύρος Βρης

alkisg

Καλησπέρα Σπύρο,

αν μπορείς από το Live CD άνοιξε το gparted και ανέβασε ένα screenshot (print screen) με το πώς βλέπει το δίσκο.

Επίσης ανέβασε το αποτέλεσμα της εντολής lsblk.

Λογικά θα πρέπει να μπορείς να κάνεις χειρωνακτικά resize του partition των Windows, ώστε να μπει παραδίπλα το Ubuntu, στον νέο κενό χώρο.

Αν θες έλα και από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC

svris

Μια από αυτές τις ημέρες θα οριστεί ραντεβού με ένα από τα δύο σχολεία που έχω συναντήσει το πρόβλημα. Θα κάνω ότι είπες και θα ποστάρω τα αποτελέσματα.