Access Vs Excel

Ξεκίνησε από tom, 26 Φεβ 2010, 07:30:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tom

Πως θα εξηγούσατε σε κάποιον με όχι πολλές τεχνικές γνώσεις τα πλεονεκτήματα μιας βάσης δεδομένων έναντι του excel, με σκοπό την επεξεργασία εγγραφών (προσθήκη, τροποποίηση, αναζητήσεις, παρουσίαση αποτελεσμάτων κλπ). Ή μήπως για λίγα δεδομένα θα προτιμούσατε excel; 900 εγγραφές με περίπου 15-20 πεδία θεωρούνται λίγα δεδομένα;

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

toufeki

Συζητάμε πάντα για 1, 2, ή 3 το πολύ πίνακες. Γιατί για παραπάνω δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.
Με βάση δεδομένων μπορεί να έχει ένα ικανοποιητικό επίπεδο στην διεπαφή του χρήστη με την εφαρμογή χωρίς απαραίτητα την δημιουργία κώδικα γιαυτό το σκοπό(πχ φόρμες, εκθέσεις με πολλές παραλλαγές εμφάνισης των σελίδων, κλπ).
Επίσης δεν είναι ανάγκη να γνωρίζει εντολές SQL για να φτιάξει τα ερωτήματα της βάσης δεδομένων. Μπορεί να το κάνει μέσα από το γραφικό περιβάλλον της εφαρμογής ορίζοντας εύκολα τα κριτήρια των ερωτημάτων για κάθε πίνακα της βάσης δεδομένων.
Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι καθόλου δύσκολο για κάποιον που έχει λίγες τεχνικές γνώσεις να ορίσει την σχέση "πολλά προς πολλά" μεταξύ 2 πινάκων της βάσης.
Τελος πάντων μπορεί να φτιάξει κάποιος μια ικανοποιητική οργάνωση δεδομένων χρησιμοποιώντας την "βάση δεδομένων" χωρίς να χρειαστεί να πληκτρολογήσει ούτε μια γραμμή κώδικα ,κάτι το οποίο δεν μπορεί να το αποφύγει στο υπολογιστικό φύλλο για παρόμοια αποτελέσματα.
Βέβαια τελικά άλλο στόχο έχει  στην οργάνωση και διαχείριση πληροφοριών η βάση δεδομένων και άλλο στόχο το υπολογιστικό φύλλο.

tom

Παράθεση από: toufeki στις 26 Φεβ 2010, 07:51:11 ΜΜ
Συζητάμε πάντα για 1, 2, ή 3 το πολύ πίνακες. Γιατί για παραπάνω δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.
Ναι, μία οντότητα π.χ. μαθητής. Δηλαδή ένα φύλλο στο excel. Ρωτάω γιατί για Β.Δ. έχω δει κάποια πράγματα παραπάνω και έχω μια καλύτερη εικόνα για τις δυνατότητες τους. Αλλά στο excel χρησιμοποιώ μόνο τα βασικά. Όσα μου χρειάζονται για προσωπική χρήση ή για το μάθημα. Ίσως έχει δυνατότητες (π.χ. Pivot tables, Lists από ότι έχω ακούσει) που δεν ξέρω, σχετικά με την επεξεργασία και συσχέτιση δεδομένων.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

toufeki

Δες ένα παράδειγμα Θωμά χρήσης excell 07(δυστυχώς- διότι βρήκα πολύ βολική την συνάρτηση countifs())
Χρησιμοποιώ λίστες, υπό όρους μορφοποίηση και άλλα.



toufeki

Ένα βιντεάκι για τον συνάδελφο Θωμά που δείχνει πως γίνεται εισαγωγή τιμής σε κελί του υπολογιστικού φύλλου μέσα από λίστα δεδομένων που βρίσκονται σε μια περιοχή κελιών του ίδιου φύλλου εργασίας.

tom

Ευχαριστώ πολύ. Γίνεται στο excel να έχεις για παράδειγμα σε ένα βιβλίο στοιχεία μαθητών (π.χ. όνομα, τμήμα) και σε ένα άλλο φύλλο ή βιβλίο στοιχεία δασκάλων (π.χ. όνομα, τμήμα, γραφείο, ώρα επικοινωνίας) και να κάνεις, όντας στο πρώτο, ερώτημα τους στυλ: "Εμφάνισε γραφείο και ώρα επικοινωνίας του δασκάλου/δασκάλων που κάνουν μάθημα στον Κωστάκη... ". Ή για τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται βάση", παρ 'όλο που έχουμε ένα σχήμα με δύο οντότητες και μία σχέση πολλά-προς-πολλά;

Y. Γ. Τουφέκι, κατέβασα να δω και το cam studio που χρησιμοποιείς γιατί φαίνεται χρήσιμο... ;)
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Πολύ ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

tom

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

toufeki

Στο υπολογιστικό φύλλο απ'ότι γνωρίζω, δεν μπορείς να κάνεις κοινό φιλτράρισμα εγγραφών σε πίνακες που βρίσκονται σε διαφορετικά φύλλα εργασίας αλλά και σε πίνακες που βρίσκονται στο ίδιο φύλλο αλλά σε διαφορετικές περιοχές επειδή πολύ απλά δεν μπορείς να ορίσεις και να χρησιμοποιήσεις κλειδιά (πρωτεύον, δευτερεύον κλπ) δηλαδή δεν μπορείς να συσχετίσεις τους πίνακες μεταξύ τους.
Μπορείς όμως να έχεις έναν πίνακα δεδομένων (μη κανονικοποιημένο-με πολλαπλές εμφανίσεις των ίδιων δεδομένων δηλαδή) που δεν θα είναι και μεγάλο πρόβλημα να δημιουργηθεί για μικρό όγκο δεδομένων και να εφαρμόζεις φιλτραρίσματα πάνω σ'αυτόν τον πίνακα.
...
Ή γράφεις κώδικα SQL μέσα από την Visual Basic .....
Ή πολύ απλά αλλάζεις εφαρμογή και ησυχάζεις.
Όπως και να το κάνουμε το αίμα(βάση δεδομένων) νερό (υπολογιστικό φύλλο) δεν γίνεται.  ;D ;D

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: tom στις 27 Φεβ 2010, 12:06:29 ΠΜ
Τι εννοείς;

Εννοώ ότι καλώς άνοιξες ένα τέτοιο θέμα, για να πάρουμε όλοι ιδέες. Μου συμβαίνει αρκετά συχνά να θέλω να εξηγήσω σε άλλους ορισμένα πράγματα και να μη μπορώ... εκείνα που στο μυαλό μου είναι αυτονόητα, πρέπει να μεταφέρονται στον άλλο σαν πολύ μασημένη τροφή. Και πάλι το αποτέλεσμα είναι αβέβαιο.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

toufeki

Μια είναι η λύση Λάμπρο. Αλλάζεις το avatar σε κατσίκα. >:D

Σημ: Με όλο το θάρρος ε. Άντε σου δίνω και σένα την ευκαιρία να με παρομοιάσεις με κάποιο ζώο.
Ποιο ζώο μου ταιριάζει περισσότερο; :-\  >:D

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Χαχαχα, Παναγιώτη να είσαι σίγουρος ότι ο γάιδαρος μου ταιριάζει γάντι! Είναι σαν να με βλέπεις!

Αφού θέλεις ζώο, θα σε παρομοιάσω με ελάφι! Νομίζω ότι έχετε μερικά (ή είχατε) στη Ρόδο!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...