Προφορική εξέταση μαθητών με δυσλεξία

Ξεκίνησε από tsak, 07 Σεπ 2008, 10:53:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tsak

Γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πώς ακριβώς ή περίπου εξετάζονται παιδιά που έχουν δηλώσει ότι έχουν πρόβλημα δυσλεξίας. Για τα θέματα θεωρίας δεν προβληματίζομαι τόσο, αλλά στην επίλυση ασκήσεων πώς ζητείται να απαντήσουν; Ας πούμε, υπάρχει άσκηση που απαιτεί μια δομή επανάληψης. Θα περιγράψει ο μαθητής επακριβώς πώς θα γράψει τη συνθήκη, ποιους μετρητές θα θέσει κλπ;Αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία παρακαλώ ας απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Laertis

Στην προφορική εξέταση ο υποψήφιος είναι υποχρεωμένος να δίνει τις απαντήσεις, ακόμα και στις ασκήσεις, προφορικά. Όσον αφορά τις ασκήσεις, παλιότερα υπήρχε μεγαλύτερη ανοχή απο τους εξεταστές οι οποίοι μπορούσαν κάποια στιγμή να δούνε το γραπτό για να διευκρινιστεί κάποιο "σκοτεινό" σημείο αλλά τα τελευταία χρόνια οι οδηγίες απο τα εξεταστικά κέντρα είναι πολύ αυστηρές. Δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί το γραπτό κατά τη διάρκεια της εξέτασης παρά μόνο συμβουλευτικά απο τον ίδιο τον μαθητή και μόνο αυτόν. Αυτό σημαίνει ότι κάθε άσκηση εξετάζεται προφορικά και μόνο. Ο μαθητής καλείται να "απαγγείλει" την άσκηση και το μόνο που μπορεί να κάνει ο εξεταστής (ο οποίος βρίσκεται σε ικανή απόσταση για να μη βλέπει το γραπτό) είναι να ζητήσει διευκρινίσεις ή επανάληψη της προφορικής λύσης.
Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει στο εξεταστικό κέντρο φυσικών αδυνάτων της περιοχής μου το οποίο ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες του Υπουργείου. Δε ξέρω αν ισχύει και στα υπόλοιπα.

Ελπίζω να βοήθησα.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

tsak

Ευχαριστώ πολύ. Μια διευκρίνηση μόνο: Όταν λες "παλιότερα ο εξεταστής μπορούσε να βλέπει και το γραπτό" εννοείς ότι ο μαθητής έτσι κι αλλιώς γράφει την άσκηση αλλά την απαγγέλει προφορικά;

Laertis

Ο μαθητής παίρνει κανονικά τετράδιο όπως και οι κανονικοί υποψήφιοι.
Το αν θα το χρησιμοποιήσει και τι θα γράψει είναι δικός του λογαριασμός.

Δεν εξετάζεται όμως βάσει του γραπτού του. Δεν επιτρέπεται να παρει ο βαθμολογητής το γραπτό και να δει μια λυμένη άσκηση απο κει. Πρέπει υποχρεωτικά να γίνει προφορικά η εξέταση ακόμα και των ασκήσεων

Παλιότερα πολλοί εξεταστές (μεταξύ τους κι εγώ) όταν κάποιος υποψήφιος είχε γράψει μια άσκηση στο τετράδιο, υπήρχε η "διευκόλυνση" του εξεταστή να δει το γραπτό αντι τα πει προφορικά ο μαθητής. Τα τελευταία χρόνια δεν ισχύει αυτό και πολύ σωστά.
Οι λόγοι νομίζω είναι ευνόητοι ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Katerina m

Δηλαδή ο μαθητής δεν είναι υποχρεωμένος στο τέλος της εξέτασης να παραδώσει και το γραπτό του στον καθηγητή; Παλαιότερα που  είχα ρωτήσει κάποιους συναδέλφους (από άλλες ειδικότητες) μου είχαν πει ότι γραπτό παραδίδει υποχρεωτικά ο μαθητής ακόμα και αν δεν γράψει τίποτα σε αυτό. Μήπως παραδίδει γραπτό απλά δεν λαμβάνεται καθόλου υπόψη στη βαθμολόγηση του;

Laertis

Το γραπτό παραδίδεται για μπει ο βαθμός των 2 βαθμολογητών, αλλά δεν λαμβάνεται υπ'όψιν το τι έχει γράψει στο γραπτό. Μπορεί για παράδειγμα στο γραπτό να μην έχει γράψει τίποτα και να έχει εναν αξιοπρεπέστατο βαθμό.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola