Λάθος συχνότητα σε οθόνη FAT client

Ξεκίνησε από batos, 16 Οκτ 2014, 04:16:21 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

batos

Καλησπέρα.
Έχω ένα πρόβλημα με έναν FAT client, στον οποίο η οθόνη προβάλλεται διαταραγμένη σαν από λάθος συχνότητα μόλις εμφανιστεί η οθόνη logon.

Η μητρική είναι ASUS H81M-K με G3220 και η οθονη είναι LG 22' με ενδεδειγμένη ανάλυση 1920Χ1080 και συχνότηα 60. Οι υπόλοιποι 11 ίδιοι υπολογιστές του εργαστηρίου λειτουργούν κανονικά (μόνη διαφορά είναι ότι οι άλλοι 11 έχουν RAM 2G ενώ αυτός 1GB, και δεν έχω προλάβει να τον δοκιμάσω με 2 GB και αυτόν). Το στήσιμο του server (12.04) είναι περσινό, όπου είχα Celeron FAT και σιγά-σιγά πέρασα στη νέα σύνθεση.

Έχω δοκιμάσει διάφορες ρυθμίσεις στο lts.conf (μέχρι και στο τμήμα με MAC εβαλα ρυθμίσεις), καθώς επίσης και διέγραψα το αρχείο monitors.xml του χρήστη που συνήθως κάθεται εκεί. Μπαίνοντας από τον Επόπτη στον συγκεκριμένο υπολογιστή, άλλαξα ρυθμίσεις οθόνης κτλ, αλλά δεν βελτιώνεται. Στο νεο αρχείο monitors.xml τότε τίθεται η ανάλυση 1920Χ1080  και η συχνότητα 61(;).

Εκκίνησα με φλασάκι USB 12.04 και λειτουργεί κανονικά με αυτήν ανάλυση, οπότε απέκλεισα το πρόβλημα υλικού.

Στο σχολείο έχω ακόμα μερικούς FAT (CELERON με κ.γραφικών sis) με CRT που με το επόμενο lts.conf λειτουργούν ΟΚ.

Δεν έχω κατι άλλο να δοκιμάσω.   :D Ζητάω βοήθεια....

Επισυνάπτω to lts.conf

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κώστας Μπάτος

alkisg

Καλησπέρα Κώστα,

και πολλά δοκίμασες, έπρεπε να είχες ζητήσει βοήθεια νωρίτερα, πριν παιδευτείς τόσο!

Αναίρεσε όλες τις αλλαγές που έκανες στο lts.conf (μπορείς να δώσεις και sudo ltsp-config lts.conf --overwrite για να σου φτιάξει καινούργιο), ξεκίνα τον προβληματικό client καθώς και έναν καλό, άνοιξε Επόπτη, κάνε και στους δύο δεξί κλικ → Εκτέλεση → Άνοιγμα κονσόλας → Διαχειριστή, τοπικά, και δώσε τις παρακάτω εντολές, και ανέβασε εδώ το αποτέλεσμα.

Κώδικας: Bash
xrandr
lspci -nn -k | grep -A 3 VGA
uname -a
dpkg-query -W xserver-xorg


Αν τα αποτελέσματα τα δεις να είναι ίδια, οπότε και δεν θα καταλάβουμε κάτι, τότε θα χρειαστούμε και το αρχείο /var/log/Xorg.7.log από τους clients.

batos

Σ'ευχαριστώ. Αύριο θα ασχοληθώ με αυτό.

batos

Καλησπέρα
Σήμερα γεμάτος αγωνία, πήγα στο εργαστήριο για να δοκιμάσω τις οδηγίες και ....
ο συγκεκριμένος υπολογιστής λειτούργησε μια χαρά.....
Αναμένω λοιπόν, αν κάποια στιγμή ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα.
Άλκη, σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για την άμεση απόκριση.

batos

Οκ πάλι εδώ. Το πρόβλημα επανεμφανίστηκε σήμερα μετά από Αποσύνδεση και παραμένει.

Ακολουθούν τα δύο αποτελέσματα των παραπάνω εντολών.

Θα στείλω και τα xorg.7.log

batos

Αμέσως μετά την αποστολή του προηγούμενου μηνύματος, ο υπολογιστής λειτούργησε κανονικά. Και σήμερα λειτουργεί κανονικά.
Θα περιμένω ...  :P