fat ή thin?

Ξεκίνησε από bobptz, 20 Δεκ 2012, 03:07:35 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bobptz

Και στα δύο (P2 και P3) το memtest δεν έβγαλε πρόβλημα.  Τα έχω με 3x64 MB ram = 192 mb.  Κανένα από τα δύο δεν ανοίγει.  Στο EPOPTES φαίνονται πράσινα. 

Το EPOPTES κολλάει και μου βγάζει αναφορά λάθους, την οποία δεν ξέρω πως να προοθήσω στην Τεχνική στήριξη.  Έχω την εντύπωση ότι τα δύο προβλήματα έχουν σχέση μεταξύ τους.  Πάντως το EPOPTES γενικά κολλάει όταν ξεκινάνε τα clients.


alkisg

Παράθεση από: bobptz στις 12 Φεβ 2013, 12:03:05 ΜΜ
Κανένα από τα δύο δεν ανοίγει.  Στο EPOPTES φαίνονται πράσινα.

Άρα ανοίγουν, αφού μπορείς να τα δεις στον Επόπτη. Μήπως εννοείς ότι δεν κάνουν login;
Μήπως έχεις πάλι λάθος το LDM_USERNAME και το LDM_PASSWORD;
Δοκίμασε να βγάλεις τελείως το LDM_AUTOLOGIN=True ώστε να δεις πρώτα ότι δουλεύουν, πριν πας στη λειτουργία netcafe που θέλεις.

Παράθεση από: bobptz στις 12 Φεβ 2013, 12:03:05 ΜΜ
Το EPOPTES κολλάει και μου βγάζει αναφορά λάθους, την οποία δεν ξέρω πως να προοθήσω στην Τεχνική στήριξη.  Έχω την εντύπωση ότι τα δύο προβλήματα έχουν σχέση μεταξύ τους.  Πάντως το EPOPTES γενικά κολλάει όταν ξεκινάνε τα clients.

Στείλε μου με email το αρχείο /var/crash/[κάτι με epoptes μέσα].crash.

bobptz

Παράθεση από: alkisg στις 12 Φεβ 2013, 02:57:11 ΜΜ
Μήπως έχεις πάλι λάθος το LDM_USERNAME και το LDM_PASSWORD;

"το δις εξαμαρτείν...", .... αυτό πρέπει να είναι.

Έχω μέχρι στιγμής αναπαλαιώσει πάνω από 12 pcs.  Επειδή αυτά τα δύο παρουσίασαν πρόβλημα, τα έβαλα στην άκρη και τους έδωσα και διαφορετικά ονόματα.  Και τα αποτελείωσα.....

Μάλλον πρέπει να ξανακάνω τη διαδικασία Ένας λογαριασμός ανά υπολογιστή με περισσότερα από 12 pcs αυτή τη φορά.

alkisg

Παράθεση από: alkisg στις 12 Φεβ 2013, 02:57:11 ΜΜ
Στείλε μου με email το αρχείο /var/crash/[κάτι με epoptes μέσα].crash.

Αυτό τελικά είναι γνωστό πρόβλημα που θα λυθεί στην επόμενη έκδοση του Επόπτη:
Αν έχεις κάνει δεξί κλικ σε έναν client και εμφανιστεί το μενού,
και στο μεταξύ κάποιος άλλος client συνδεθεί/αποσυνδεθεί/τερματιστεί,
τότε η "λίστα των clients" ξαναδημιουργείται εσωτερικά στον Επόπτη,
και βγάζει "list index out of bounds".

Θα έρθει update σε δυο τρεις βδομάδες που θα το λύνει αυτό.

bobptz

#19
Σκέφτομαι αν μπορώ να κάνω πιο γρήγορο το εργαστήριο.

Το LibreOffice φαίνεται αρκετά γρήγορο.  Αλλά ακόμα και απλή πλοήγηση στα menu του gnome-ubuntu είναι παρα πολύ αργή.  Δηλαδή συμαδεύεις με το ποντίκι την επιλογή και περιμένεις 1-3 δευτερόλεπτα για να κοκκινίσει.

Το εργαστήριο είναι σχεδόν τελειωμένο με 13 clients:
ένα Pentium-2, 192 ΜΒ RAM, THIN
ένα Pentium-3, 192 ΜΒ RAM, THIN
11 Pentium-4, 1 GB RAM, FAT

Ο server είναι καινούριος, intel pentium G645 @ 2,9 ghz με 4 gb ram.  Το network hardware είναι το προβλεπόμενο.  Υπάρχουν κάποια προβλήματα στην καλωδίωση που επιρεάζουν τους μισούς clients, και περιμένω να λυθούνε τις επόμενες ημέρες.  Αργούνε όμως και τα P4 που έχουν σωστή καλωδίωση.

Θα έβλεπα διαφορά αν πρόσθετα ακόμα 4 GB RAM στον server?  Ή μήπως επειδή έχω μόνο 2 THIN, είναι υπερ-αρκετός?  Από ότι διαβάζω εδώ,  δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα.