Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

control_data

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:08:10 ΜΜΈτσι όλοι θα διδάσκονται ανάπτυξη εφαρμογών που νομίζω ότι είναι μεγάλη νίκη μας.
Είναι όμως ήττα για τους μαθητές που θα θέλουν εισαχθούν σε σχολές που δεν έχουν σχέση με προγραμματισμό και θα χάνουνε χρόνο με ένα μάθημα που θα τους είναι άχρηστο (και πολύ δύσκολο αν έχεις δίκιο, το μυαλό του φιλολόγου πχ. δεν μπορεί απαραιτήτως να συμβαδίσει με την αλγοριθμική σκέψη).

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:08:10 ΜΜΌσοι μπαίνουν σε πολυτεχνεία και πληροφορική θα ξέρουν προγραμματισμό.
Θα έχουν διδαχθεί. Δεν θα ξέρουν απαραιτήτως. Αυτός είναι ο σκοπός των πανελλαδικών. Θα ξέρουν σίγουρα χημεία πάντως.

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:08:10 ΜΜΤώρα το ότι δεν δεν θα είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα δε νομίζω ότι είναι τόσο φοβερό. Ο στόχος του λυκείου είναι να παρέχει υψηλού επιπέδου παιδεία σε όλους.
Ήδη έχει ανέβει το επίπεδο του Λυκείου λαμβάνοντας υπόψιν οτι έχεις κάνει τα χαρτιά σου για την Πρωτοβάθμια.

noname

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:27:20 ΜΜ
ωραία, έχω μια ιδέα
να καταργήσουμε όλα τα μαθήματα από το λύκειο αφού τα παιδιά δεν μαθαίνουν
και να κάνουμε τρία χρόνια μόνο πανελλαδικά εξεταζόμενα
να έχετε δουλειά και εσείς στα φροντιστήρια. ε? τι λέτε?


Δεν είπα κάτι τέτοιο. Σχολίασα τη φράση σου ότι ήταν μεγάλη επιτυχία το να είναι η ΑΕΠΠ μάθημα *Γενικής* Παιδείας.
:)

ftsak

κοίτα επειδή εσύ κάνεις ιδιαίτερα  δεν σημαίνει ότι όλοι λειτουργούν έτσι

Παράθεση από: che στις 28 Αυγ 2013, 03:27:54 ΜΜ

Ιδιαίτερα οι δημόσιοι δεν κάνουν ;

Σε φροντιστήρια δεν δουλεύουν δημόσιοι ;
ξέρεις κανένα? αν ναι να τους καταγγείλεις, αλλιώς ψεύδεσαι

Παράθεση
Αίτηση μεταταξης έκανες τελικά ;

για τη μετάταξη τι σε νοιάζει?
τελικά δεν έκανα. Δηλαδή την έκανα ηλεκτρονικά αλλά δεν πήγα για ταυτοπροσωπεία, άρα θεωρείται  άκυρη,  ;)  :D

petrosp13

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:29:58 ΜΜ
οι των φροντιστηρίων ενδιαφέρονται μόνο να έχουν πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα για να έχουν και αυτή δουλειά και να κάνουν και τα ιδιαίτερά τους και να τα κονομάνε

Τι να κάνουμε
Εμείς δεν έχουμε το σίγουρο χιλιάρικο του δημοσίου
Ειλικρινά, δεν ντρέπεσαι με αυτά που γράφεις;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Tomaso

Είχε κόσμο στην συγκέντρωση? Είμαι από επαρχία και δεν μπόρεσα να έρθω.

Ακόμη και έτσι χάνουμε πολλές ώρες. Το σχολείο μου έχει 2 τμήματα σε κάθε τάξη. Πάντα δημιουργούσαμε 2 τμήματα πληροφορικής στην Α', 2 στην Β' και 2 πολυμέσα δίκτυα στην Γ'. Είχαμε 1 τμήμα τεχν. επικ. στην Β' και 1 ΑΕΠΠ στην Γ'. Άρα 16 ώρες σύνολο.

Ενώ με τα νέα δεδομένα θα έχουμε 10 ώρες.

ftsak

Για να ξέρετε όσοι κάνετε σε φροντιστήρια και δεν έχετε μεγάλη σχέση με το μάθημα ΑΝΕΦ.

Ο ίδιος ο συγγραφέας του βιβλίου ο Πολίτης είπε δημόσια στην ημερίδα Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον ότι  όταν σχεδιάζαν το μάθημα το ετοίμαζαν για γενικής παιδείας και όχι για κατεύθυνσης.

Αλλά φυσικά, όταν έχετε το μυαλό σας στα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα, που να τα ξέρετε αυτά

noname

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:36:57 ΜΜ
Για να ξέρετε όσοι κάνετε σε φροντιστήρια και δεν έχετε μεγάλη σχέση με το μάθημα ΑΝΕΦ.

Ο ίδιος ο συγγραφέας του βιβλίου ο Πολίτης είπε δημόσια στην ημερίδα Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον ότι  όταν σχεδιάζαν το μάθημα το ετοίμαζαν για γενικής παιδείας και όχι για κατεύθυνσης.

Αλλά φυσικά, όταν έχετε το μυαλό σας στα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα, που να τα ξέρετε αυτά

Συγγνώμη τότε.

AlexPapplir

Παράθεση από: vtsakan στις 28 Αυγ 2013, 10:06:11 ΠΜ
Νέο άρθρο στην Καθημερινή

http://dictyo.gr/-a-/41478-2013-08-28-06-13-03.html

Νομίζω ότι αξίζει να στείλουμε καμιά 300 e-mails στον κύριο Απόστολο Λακασά όπως προτείνω:

Φίλτατε Απόστολε Λακασά

Ξεστραβώσου:

(εδώ όλα τα links με τις τοποθετήσεις πανεπιστημιακών κλπ κλπ)

Επίλογος:  Αφού διαβάσεις καλά όλα τα παραπάνω, δημοσίευσε.


ftsak

Παράθεση από: petrosp13 στις 28 Αυγ 2013, 03:34:49 ΜΜ
Τι να κάνουμε
Εμείς δεν έχουμε το σίγουρο χιλιάρικο του δημοσίου

Παράθεση
Ειλικρινά, δεν ντρέπεσαι με αυτά που γράφεις;

petrosp13

Ωραία
Κάνε σε θεωρητικούς προγραμματισμό φίλε φτσακ
Ειδικά με σένα, θα πέσει πολύ γέλιο
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

che

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:34:18 ΜΜ
κοίτα επειδή εσύ κάνεις ιδιαίτερα  δεν σημαίνει ότι όλοι λειτουργούν έτσι
ξέρεις κανένα? αν ναι να τους καταγγείλεις, αλλιώς ψεύδεσαι

για τη μετάταξη τι σε νοιάζει?
τελικά δεν έκανα. Δηλαδή την έκανα ηλεκτρονικά αλλά δεν πήγα για ταυτοπροσωπεία, άρα θεωρείται  άκυρη,  ;)  :D


Ξέρω δεκάδες αλλα ρουφιάνος δεν είμαι.

Επίσης ξέρω ότι ξέρεις και εσυ δεκάδες αλλα επίσης δεν γίνεσαι ρουφιάνος και καλα κανεις.

Επίσης αν έχετε την ψευδαίσθηση ότι στον οεφε κλαίνε από την στεναχώρια από ένα νέο Λύκειο που θα προσμετρώνται όλες οι τάξεις του λυκείου είστε εκτός πραγματικότητας.

Αυτα περί δωρεάν σχολείου.

Και τέλος μάλλον διαφωνειται με το όργανο σας την πεκαπ. Τουλάχιστον επίσημα εχει άλλες θέσεις.

Katsadouros_Dhm

Συνάδελφοι σταματήστε!
ftsak σε παρακαλώ να έχεις περισσότερο σεβασμό απέναντι σε συναδέλφους που εργάζονται σε φροντιστήρια. Για διάβασε πόσοι από αυτούς που πάλεψαν όλο το καλοκαίρι ήταν του δημοσίου και πόσοι όχι και θα καταλάβεις ότι αυτά που γράφεις είναι προσβλητικά.
Και γω στο δημόσιο δουλεύω αλλά τώρα οι ιδιωτικοί έχουν απόλυτο δίκιο. Το 2ωρο στη Γ είναι ήττα, πρέπει να μπούμε στις πανελλαδικές και ΟΧΙ φυσικά για τα φροντιστήρια ή τα ιδιαίτερα. Τους λόγους ύπαρξης στις πανελλαδικές έχουμε βαρεθεί να τους γράφουμε. Αν δε μπούμε σιγα-σιγά το μάθημα θα υποβαθμιστεί. Δεν καταλαβαίνεις ότι δε θα ασχολείται κανένας στη Γ' με ένα μάθημα γενικής;

lp

Με το νέο σύστημα είμαστε οι μεγάλοι χαμένοι. Σε σχολείο με 4 τμήματα ανά τάξη  είχαμε πάντα 4+4+4 επιλογής τμήματα και 2+2 τεχνολογικής σε Β και Γ. Σύνολο ωρών 24 επιλογής και 8 κατεύθυνσης συν τα διπλά τμήματα που ήταν τα περισσότερα.

Αυτό που ξέρω είναι ότι δύσκολα θα ξαναβοηθήσω άλλες ειδικότητες στο σχολείο...

ftsak η τοποθέτηση σου είναι τουλάχιστον απαράδεκτη όταν προσπαθούμε για ένα κοινό σκοπό.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

Menelaos

Σώσαμε κάποιες οργανικές, ενώ το μάθημα υποβαθμίστηκε.. Δε θα ασχολείται κανείς, ειδικά στην Γ Λυκείου.. Κρίμα και για τους συνεδέλφους του ιδιωτικού τομέα..

noname

Αν (λείψει η ΑΕΠΠ από τα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα) τότε
θα χτυπηθεί η παραπαιδεία
Τέλος_αν