Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

che

Οχι ρε αφήστε τον συνάδελφο να ζει στην θερμοκοιτιδα του δημοσίου. Τις ώρες μας να καβατζωσουμε και δόξα τω Θεό.

ftsak

εγώ μιλάω για γενική δωρεάν δημόσια παιδεία κάτι που είναι αδιανόητο φυσικά για εσάς αφού θεωρείτε ότι σχολείο = ιδιαίτερα μαθήματα ή και φροντιστήριο

Παράθεση από: che στις 28 Αυγ 2013, 03:21:14 ΜΜ
Οχι ρε αφήστε τον συνάδελφο να ζει στην θερμοκοιτιδα του δημοσίου. Τις ώρες μας να καβατζωσουμε και δόξα τω Θεό.

Tomaso

Είχε κόσμο στην συγκέντρωση? Είμαι από επαρχία και δεν μπόρεσα να έρθω.

noname

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:08:10 ΜΜ
Πιστεύω ότι πρόκειται για αληθινή αναβάθμιση της πληροφορικής όταν έχεις υποχρεωτικό μάθημα σε όλες τις τάξεις. Επίσης στη Γ λυκείου το μάθημα από ότι φαίνεται θα είναι η Ανάπτυξη Εφαρμογών. Έτσι όλοι θα διδάσκονται ανάπτυξη εφαρμογών που νομίζω ότι είναι μεγάλη νίκη μας. Όσοι μπαίνουν σε πολυτεχνεία και πληροφορική θα ξέρουν προγραμματισμό.


Όπως όλοι οι μαθητές μετά το Λύκειο ξέρουν Θρησκευτικά.
:)

che

Αίτηση μεταταξης έκανες τελικα ;

ftsak

όχι πολλοί πάλι, αλλά νομίζω ότι ήταν περισσότεροι από άλλες φορές

Παράθεση από: Tomaso στις 28 Αυγ 2013, 03:24:18 ΜΜ
Είχε κόσμο στην συγκέντρωση? Είμαι από επαρχία και δεν μπόρεσα να έρθω.

lkt

Παράθεση από: Παντελης Τσιράκης στις 28 Αυγ 2013, 03:15:54 ΜΜ
Εμείς του ιδιωτικού τομέα θα μείνουμε χώρις δουλεια αλλα δεν ειναι και τόσο φοβερό .οι διορισμένοι δεν εχουν πρόβλημα.....
Εννοείται!

Οι του Λυκείου σκέφτονται ΟΚ, ένας σε κάθε Λύκειο, τη σώνουμε την παρτίδα. Οι ιδιαιτερατζίδες μόνο θα χαλαστούν!

Οι του Γυμνασίου σου λένε κάτσε να πάρουμε τη δεύτερη ώρα εμείς και καλά είμαστε.

Οι πλεονάζοντες "σφάζονται" πλέον για να βρουν θέση στα ΕΑΕΠ (για τα οποία πριν 2-3 χρόνια κουβέντα δεν ήθελαν ν'ακούσουν και τα σνόμπαραν).

Όπως όλοι οι Έλληνες, έτσι κι εμείς. Εγώ η πάρτη μου κι ο εαυτός μου! Όχι όλοι, η συντριπτική πλειοψηφία όμως σίγουρα!

Παντελης Τσιράκης

Παιδιά θα βγει η πεκαπ να πανηγυρίσει μέτα;έγινε η πληροφορικη οπως ήταν τα καλητεχνικα τα θρησκευτικά δηλαδή ώρες για να διαβάζουν τα παιδιά τα μαθήματα που εχουν για τις πανελλήνιες .μερικοι Απο εσάς σας νοιάζει η θέση του δημοσίου μονο .και αυτη θα την πειρατέ με κανά σεμινάριο.στα σχολεία 3στους4 ειναι άσχετοι απο πληροφορικη και προγραμματισμο και γι αυτο δεν τους νοιάζει το μάθημα να εναι Πανελλαδικά εξεταζόμενο .αυτη ειναι η αλήθεια....

ftsak

ωραία, έχω μια ιδέα
να καταργήσουμε όλα τα μαθήματα από το λύκειο αφού τα παιδιά δεν μαθαίνουν
και να κάνουμε τρία χρόνια μόνο πανελλαδικά εξεταζόμενα
να έχετε δουλειά και εσείς στα φροντιστήρια. ε? τι λέτε?

Παράθεση από: noname στις 28 Αυγ 2013, 03:24:52 ΜΜ
Όπως όλοι οι μαθητές μετά το Λύκειο ξέρουν Θρησκευτικά.
:)

ΤΠ

Θα κάνω δηλαδή ΑΕΠΠ σε τμήμα 27 παιδιών με θεωρητική μέσα;;; Εδώ σε τμήματα μικρά και ζοριζόμαστε να εισαγάγουμε τους μαθητές στην ομορφιά του προγραμματισμού! Πόσο μάλλον σε μαθητές θεωρητικής! Ώρα να ετοιμάζω τα ψυχοφάρμακα!...

che

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:22:56 ΜΜ
εγώ μιλάω για γενική δωρεάν δημόσια παιδεία κάτι που είναι αδιανόητο φυσικά για εσάς αφού θεωρείτε ότι σχολείο = ιδιαίτερα μαθήματα ή και φροντιστήριο


Τα ιδιωτικά σχολεία ειναι εκτός εκπαίδευσης κατα τη γνώμη σου ;

Ιδιαίτερα οι δημόσιοι δεν κάνουν ;

Σε φροντιστήρια δεν δουλεύουν δημόσιοι ;

Αίτηση μεταταξης έκανες τελικά ;

Ανδρέας Φαρμακόρης

40 άτομα όλοι και όλοι.  Α! και 5-6 ΜΑΤ.  Δυστυχώς έφυγα πριν βγουν οι εκπρόσωποι μας οπότε δεν έχω νέα να μεταφέρω.
Καθηγητης Πληροφορικής ΠΕ19
Λυκειο Αμπελακίων Σαλαμίνας

ftsak

κάτι ξέχασες φιλαράκι, μην μας λες τη μισή αλήθεια και βγάζεις την ουρά σου απέξω

Παράθεση από: lkt στις 28 Αυγ 2013, 03:26:17 ΜΜ
Εννοείται!

Οι του Λυκείου σκέφτονται ΟΚ, ένας σε κάθε Λύκειο, τη σώνουμε την παρτίδα. Οι ιδιαιτερατζίδες μόνο θα χαλαστούν!

Οι του Γυμνασίου σου λένε κάτσε να πάρουμε τη δεύτερη ώρα εμείς και καλά είμαστε.

Οι πλεονάζοντες "σφάζονται" πλέον για να βρουν θέση στα ΕΑΕΠ (για τα οποία πριν 2-3 χρόνια κουβέντα δεν ήθελαν ν'ακούσουν και τα σνόμπαραν).

Όπως όλοι οι Έλληνες, έτσι κι εμείς. Εγώ η πάρτη μου κι ο εαυτός μου! Όχι όλοι, η συντριπτική πλειοψηφία όμως σίγουρα!

+

οι των φροντιστηρίων ενδιαφέρονται μόνο να έχουν πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα για να έχουν και αυτή δουλειά και να κάνουν και τα ιδιαίτερά τους και να τα κονομάνε

διότι όπως πολύ σωστά είπες

Παράθεση
Όπως όλοι οι Έλληνες, έτσι κι εμείς. Εγώ η πάρτη μου κι ο εαυτός μου!

dim

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:08:10 ΜΜ
Πιστεύω ότι πρόκειται για αληθινή αναβάθμιση της πληροφορικής όταν έχεις υποχρεωτικό μάθημα σε όλες τις τάξεις. Επίσης στη Γ λυκείου το μάθημα από ότι φαίνεται θα είναι η Ανάπτυξη Εφαρμογών. Έτσι όλοι θα διδάσκονται ανάπτυξη εφαρμογών που νομίζω ότι είναι μεγάλη νίκη μας. Όσοι μπαίνουν σε πολυτεχνεία και πληροφορική θα ξέρουν προγραμματισμό.

Τώρα το ότι δεν δεν θα είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα δε νομίζω ότι είναι τόσο φοβερό. Ο στόχος του λυκείου είναι να παρέχει υψηλού επιπέδου παιδεία σε όλους.
   
Για τους καθηγητές ωράριο βγαίνει.
Οι μαθητές προγραμματισμό θα έχουν διδαχθεί. (Αν το πάρουν αλλιώς οι συνάδελφοι και σεβαστούν το μπαθημά τους. Δύσκολο. Αλλά η ελπίδα παιθαίνει τελευταία.)
Η οικογένεια δεν θα έχει ξηλωθεί.
Ο μαθητής λιγότερα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.
Τα ΕΠΑΛ αποκτούν ουσία και νόημα.
Τα Γενικά αποκτούν υπόσταση.

>:D


lkt

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 03:29:58 ΜΜ
κάτι ξέχασες φιλαράκι, μην μας λες τη μισή αλήθεια και βγάζεις την ουρά σου απέξω

+

οι των φροντιστηρίων ενδιαφέρονται μόνο να έχουν πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα για να έχουν και αυτή δουλειά και να κάνουν και τα ιδιαίτερά τους και να τα κονομάνε

διότι όπως πολύ σωστά είπες
Όταν λέω κι εμείς προφανώς και βάζω κι εμένα μέσα!