Πώς διορθώνουμε τη ρύθμιση της "ταχύτητας" της 2ης κάρτας δικτύου;

Ξεκίνησε από mandarinos, 09 Μαρ 2022, 09:35:16 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Καλημέρες!

Η κατάσταση:

Εδώ και κάμποσο καιρό δοκιμάζω τη σύνδεση με τον σχολικό server του LTSP απ' το σπίτι με διάφορα utils, ώσπου να βρω το πιό ευκολόχρηστο και αξιόπιστο. Τα εγκαθιστώ μόνο από τη διαχείριση προγραμμάτων της συγκεκριμένης διανομής που έχω. (Ούτε compilations, ούτε εγκατάσταση .deb αρχείων, ούτε τίποτε εκτός διανομής / version που έχω.) Κι εφ' όσον δεν μου κάνουν, τα απεγκαθιστώ: μενού, μαρκάρισμα, δεξί κλίκ, απεγκατάσταση.

Όταν, όμως, πήγα να απεγκαταστήσω το x2go, μου πέταξε έξω τόσο τη Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ, όσο και τον Επόπτη. (Πώς το κατάλαβα; απλούστατα, τα είχα ως εικονίδια στη μπάρα γρήγορης εκκίνησης κάτω, και εξαφανίστηκαν. Όντως, δεν υπήρχαν πλέον ούτε στα μενού.) Τα επανεγκατέστησα, κανένα πρόβλημα, το σύστημα δουλεύει όπως δούλευε.
Μόνο που η ρύθμιση δικτύου στη Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ επιμένει να βλέπει τη δεύτερη κάρτα δικτύου ως των 100 Mbps, ενώ είναι 1000άρα. Και το σχετικό παραθυράκι στον πίνακα είναι γκρίζο, δηλαδή δεν μπορώ να επέμβω με το χέρι, ν' αλλάξω την παράμετρο.
Επανειλημμένες απόπειρες να ξανακάνω ρύθμιση δικτύου και να βγεί σωστή, δεν απέδωσαν.

Ερώτημα: τί κάνω, ώστε η Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ να δεί τη 2η κάρτα δικτύου ως αυτό που είναι, δηλ. 1 Gbps; Μπορώ ν' αλλάξω κάποιο αρχείο ρυθμίσεων (και ποιό) και ν' αποκατασταθεί η σωστή ρύθμιση;

alkisg

Κατά 99% δεν έχει σχέση με software αλλά με hardware.

Μπούταρε τον server με ένα live USB και βεβαιώσου ότι και αυτό την βλέπει ως 100ρα.
Μετά άλλαξε καλώδιο ή έλεγξε την καλωδίωση τοίχου κλπ.
Αν και οι 8 αγωγοί της καλωδίωσης δουλεύουν, τότε η σύνδεση είναι gigabit.
Αν έστω και ένας τσακιστεί τότε η κάρτα δικτύου το ανιχνεύει και χρησιμοποιεί τους 4 αντί για τους 8 και η σύνδεση γίνεται 100ρα.

Σε σχέση με το άλλο με τα πακέτα που είπες, το Mint δεν σέβεται το Debian policy και κάνει διάφορες χαζομάρες. Όλοι οι έμπειροι χρήστες το αποφεύγουν, δεν θα βρεις εύκολα κάποιον να θελήσει να κάνει troubleshooting των ιδιοτροπιών του Mint...

mandarinos

Ευχαριστώ!

Τελικά, αυτό ήταν. Έβαλα το καλώδιο σε άλλη πρίζα δικτύου, και επανήλθε αυτόματα. Άκυρος ο συναγερμός!

Την καλωδίωση στο δεύτερο εργαστήριο την έκανε συνεργείο του Δήμου, οπότε φαίνεται πως η συγκεκριμένη πρίζα έχει κακές συνδέσεις από μέσα. Τέλος πάντων, τη μάρκαρα γιά μή-χρήση... ίσως καθήσω να την αποκαταστήσω σε κάποιο κενό.