2ο Εργαστηριο πληροφορικής στο σχολείο=>2ος υπεύθυνος εργαστηρίου?

Ξεκίνησε από eurih70, 01 Ιουλ 2010, 10:01:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

eurih70

Καλησπέρα
Στο σχολείο μου έχουμε δημιουργήσει δεύτερο εργαστήριο πληροφορικής, λόγω της ανάγκης ταυτόχρονης διδασκαλίας μαθημάτων πληροφορικής (οι απαιτούμενες ώρες είναι πολλές και έχουμε 2 οργανικά τοποθετημένους καθηγητές).
Γνωρίζει κανείς:
α) πως και αν δηλώνεται αυτό στο υπουργείο και
β) αν αυτό συνεπάγεται 2ο υπεύθυνο εργαστηρίου;
Ευχαριστώ πολύ

andreas_p

α)  Το δηλώνεις στην οικεία Δ.Δ.Ε

β)  Ναι. Υπάρχει 2ος υπεύθυνος.

P.Tsiotakis

NAI

τουλάχιστον αυτό είναι θετικό στην εγκύκλιο για τον ορισμό ΣΕΠΕΗΥ της επόμενης χρονιάς (δείτε συνημμένο)

VAIOS

Μιας και το έφερε η κουβέντα όταν είσαι σε δύο σχολεία που έχουν δύο διαφορετικά εργαστήρια οι ώρες για την συντήρηση του εργαστηρίου προστίθενται, δηλαδή μείον 3 ώρες για υπεύθυνος στο πρώτο εργαστήριο και μείον 3 ώρες για το δεύτερο εργαστήριο?

andreas_p


poursali

ναι έχεις συνολικά μείωση 6 ώρες.
με την προυπόθεση βέβαια να είσαι ο μόνος Πληροφορικός και στα δύο σχολεία.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: VAIOS στις 02 Ιουλ 2010, 04:24:08 ΜΜ
Μιας και το έφερε η κουβέντα όταν είσαι σε δύο σχολεία που έχουν δύο διαφορετικά εργαστήρια οι ώρες για την συντήρηση του εργαστηρίου προστίθενται, δηλαδή μείον 3 ώρες για υπεύθυνος στο πρώτο εργαστήριο και μείον 3 ώρες για το δεύτερο εργαστήριο?

"Ως Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. επιλέγεται εκπαιδευτικός, από αυτούς οι οποίοι διδάσκουν τα μαθήματα Πληροφορικής (κατά προτεραιότητα κλάδου ΠΕ19 ή ΠΕ20), ο οποίος υπηρετεί στη σχολική μονάδα στην οποία ανήκει το εργαστήριο και δεν έχει οριστεί υπεύθυνος άλλου εργαστηρίου."

poursali

Νίκο το ίδιο δεν λέμε; προφανώς αν είσαι ο μόνος Πληροφορικός θα έχεις 2 φορές μείωση ωραρίου.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dim

Παράθεση από: VAIOS στις 02 Ιουλ 2010, 04:24:08 ΜΜ
Μιας και το έφερε η κουβέντα όταν είσαι σε δύο σχολεία που έχουν δύο διαφορετικά εργαστήρια οι ώρες για την συντήρηση του εργαστηρίου προστίθενται, δηλαδή μείον 3 ώρες για υπεύθυνος στο πρώτο εργαστήριο και μείον 3 ώρες για το δεύτερο εργαστήριο?
Μας έχουν κάνει τέτοια πλύση που έχουμε ξεχάσει τα ελληνικά μας.
Δυο σχολικές μονάδες. Ένας εκπαιδευτικός τοποθετημένος στα δυο διαφορετικά σχολεία.
π.χ. Γυμνάσιο και Λύκειο.
     Ορίζεται υπεύθυνος εργαστηρίου και στις δυο μονάδες και αναλαμβάνει τις υποχρεώσεις ως ΣΕΠΕΗΥ για το κάθε σχολείο.     
      Μέσα στις υποχρεώσεις του είναι η εύρυθμη λειτουργία του εργαστηρίου η οποία απαιτεί ένα τρίωρο για να επιτυγχάνεται.
      Αυτό το τρίωρο είναι στο διδακτικό πρόγραμμα μείον για το κάθε σχολείο.
π.χ. Αν στο ένα σχολείο έχει 6 διδακτικές ώρες + 3 εργαστήριο ΣΕΠΕΗΥ = 9 ώρες.
Στο δεύτερο σχολείο μπορεί να έχει 9 διδακτικές ώρες + 3 ώρες εργαστήριο 12 ώρες σύνολο.
Άρα και στα δυο σχολεία 9 + 12 = 21 ώρες!!




poursali

έτσι είναι. 3 χρονιές έχω κάνει υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ σε 2 σχολεία ταυτόχρονα και είχα συνολικά μείον 6 ώρες.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

nikos33

δηλ αν είσαι ΣΕΠΕΗΥ για ένα εργαστήριο δύο σχολείων απλά είσαι στις 3 ώρες μείον ??

Loukritia

@nikos33 δεν πάει με τον αριθμό των σχολείων που εξυπηρετεί το εργαστήριο, αλλά με το πλήθος των εργαστηριών
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

dim

Παράθεση από: nikos33 στις 03 Ιουλ 2010, 01:42:01 ΜΜ
δηλ αν είσαι ΣΕΠΕΗΥ για ένα εργαστήριο δύο σχολείων απλά είσαι στις 3 ώρες μείον ??

α περίπτωση.
Είσαι τοποθετημένος στο ένα σχολείο. Είσαι και υπεύθυνος στο εργαστήριο και έχεις και τις 3 ώρες. Και ας χρησημοποιούν το εργαστήριο και άλλα τριάντα σχολεία.
β περίπτωση.
Είσαι τοποθετημένος στο ένα σχολείο άρα και υπεύθυνος στο εργαστήριο και έχεις και τις 3 ώρες. Αλλά για συμπλήρωση ωραρίου είσαι και στο άλλο σχολείο. Οπότε και απο εκεί έχεις και τις 3 ώρες.
Ας είναι ένα το εργαστήριο.
Το κάθε σχολείο στέλνει στην Δευτεροβάθμια στο γραφείο χαρτί κάθε έτος ποιός είναι υπεύθυνος εργαστηρίου.
Άρα δυο σχολεία δυο έγγραφα.

Τώρα πάλι Ελλάδα είμαστε. Όπως είπα και πιο πάνω: Μας έχουν κάνει τέτοια πλύση που έχουμε ξεχάσει τα ελληνικά μας.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: dim στις 03 Ιουλ 2010, 12:39:40 ΜΜ
      Μας έχουν κάνει τέτοια πλύση που έχουμε ξεχάσει τα ελληνικά μας.
Δυο σχολικές μονάδες. Ένας εκπαιδευτικός τοποθετημένος στα δυο διαφορετικά σχολεία.
π.χ. Γυμνάσιο και Λύκειο.
     Ορίζεται υπεύθυνος εργαστηρίου και στις δυο μονάδες και αναλαμβάνει τις υποχρεώσεις ως ΣΕΠΕΗΥ για το κάθε σχολείο.     
      Μέσα στις υποχρεώσεις του είναι η εύρυθμη λειτουργία του εργαστηρίου η οποία απαιτεί ένα τρίωρο για να επιτυγχάνεται.
      Αυτό το τρίωρο είναι στο διδακτικό πρόγραμμα μείον για το κάθε σχολείο.
π.χ. Αν στο ένα σχολείο έχει 6 διδακτικές ώρες + 3 εργαστήριο ΣΕΠΕΗΥ = 9 ώρες.
Στο δεύτερο σχολείο μπορεί να έχει 9 διδακτικές ώρες + 3 ώρες εργαστήριο 12 ώρες σύνολο.
Άρα και στα δυο σχολεία 9 + 12 = 21 ώρες!!
(μέχρι τώρα πίστευα ότι δεν είχα πρόβλημα με τα ελληνικά μου ή κανείς δεν είχε βρεθεί να μου το πει!) 

Αυτά που λες παραπάνω είναι κατανοητά από άποψη διατύπωσης στα ελληνικά, πιθανώς να έχουν λογική (μέχρι όμως ενός σημείου: π.χ. αν θα ήταν κάποιος σε ν σχολεία τότε θα είχε απαλλαγή ν*3 ώρες;), όμως το τι πράγματι ισχύει δεν έχει να κάνει με τη λογική ή το πώς θα μας άρεσε να ισχύει, αλλά με το τι ορίζει γραπτώς το υπουργείο. Τα παραπάνω, λοιπόν, τεκμηριώνονται από πουθενά; Αντίθετα, στην 72322/Γ7/21-06-2010 ( βλ. http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/labs/sepehy.php#ypeythynos_sepehy ), όπως και στις αντίστοιχες παλιότερες εγκυκλίους, γράφει:

"Ως Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. επιλέγεται εκπαιδευτικός, από αυτούς οι οποίοι διδάσκουν τα μαθήματα Πληροφορικής (κατά προτεραιότητα κλάδου ΠΕ19 ή ΠΕ20), ο οποίος υπηρετεί στη σχολική μονάδα στην οποία ανήκει το εργαστήριο και δεν έχει οριστεί υπεύθυνος άλλου εργαστηρίου."

Από αυτό και με τα δικά μου ελληνικά καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται κάποιος να οριστεί υπεύθυνος σε περισσότερα από ένα εργαστήρια. Αλλιώς τι σημαίνει αυτό που επισήμανα με έντονη γραφή...; Παρόλα αυτά είμαι έτοιμος να πεισθώ και για το αντίθετο αν τεκμηριωθεί από κάπου!

Παράθεση από: dim στις 03 Ιουλ 2010, 09:58:09 ΜΜ
...
β περίπτωση.
Είσαι τοποθετημένος στο ένα σχολείο άρα και υπεύθυνος στο εργαστήριο και έχεις και τις 3 ώρες. Αλλά για συμπλήρωση ωραρίου είσαι και στο άλλο σχολείο. Οπότε και απο εκεί έχεις και τις 3 ώρες.
Ας είναι ένα το εργαστήριο.
Το κάθε σχολείο στέλνει στην Δευτεροβάθμια στο γραφείο χαρτί κάθε έτος ποιός είναι υπεύθυνος εργαστηρίου.
Άρα δυο σχολεία δυο έγγραφα.

Τώρα πάλι Ελλάδα είμαστε. Όπως είπα και πιο πάνω: Μας έχουν κάνει τέτοια πλύση που έχουμε ξεχάσει τα ελληνικά μας.
Ως προς το δεύτερο, θεωρώ ακόμα περισσότερο πως ούτε κι αυτό γίνεται: α) σύμφωνα με τα παραπάνω που ανέφερα, δύο φορές υπεύθυνος ο ίδιος δεν μπορεί να γίνει, εκτός κι αν διατυπωθεί διαφορετικά η σχετική εγκύκλιος, β) υπεύθυνος εργαστηρίου σε εργαστήριο που δεν υπάρχει, ή για να το διατυπώσω αλλιώς, υπεύθυνος 2 φορές στο ίδιο εργαστήριο είναι και παράλογο... για να ισχύει.

Ξαναλέω όμως, παρόλα αυτά είμαι έτοιμος να πεισθώ και για το αντίθετο αν τεκμηριωθεί από κάπου. Δεν είμαι απόλυτος, όμως βλέπω ότι πολλοί συνάδελφοι είναι... Όμως το ότι σε κάποιες περιπτώσεις έχουν γίνει τα παραπάνω δεν σημαίνει αυτομάτως ότι έτσι πρέπει να γίνονται... δηλαδή δεν αποδεικνύει τίποτα αυτό!

Και για να εξηγούμαι όλα τα παραπάνω τα λέω βάσει του τι διαβάζω και όχι βάσει της λογικής, αν και εμένα δεν μου φαίνονται λογικά όλα τα προαναφερόμενα. Δυστυχώς, ότι είναι νόμιμο δεν είναι οπωσδήποτε και λογικό, και ότι είναι λογικό δεν είναι σίγουρα νόμιμο...

(τα υπόλοιπα, ότι βρισκόμαστε στην Ελλάδα ... και για την πλύση δεν τα σχολιάζω...   :-X )

Υ.Γ. Να κάνω κι εγώ μια υποθετική ερώτηση: Γυμνάσιο και Λύκειο μαζί, ένα μόνο εργαστήριο και ένας μόνο πληροφορικός και στα δύο, κανονίζει με τον διευθυντή και σπάει το εργαστήριο σε τρεις αίθουσες, βάζουν απ' έξω ταμπέλες ΣΕΠΕΗΥ-1, ΣΕΠΕΗΥ-2 και ΣΕΠΕΗΥ-3. Γυμνάσιο και Λύκειο στέλνουν χαρτιά και ορίζουν προτείνουν τον ίδιο υπεύθυνο για όλα τα εργαστήρια. Πόσες ώρες μειώνεται; α) 3  β) 6 γ) 9 δ) 18

P.Tsiotakis

Ως υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ Κορινθίας, μίλησα με το ΣΕΠΕΔ το Φλεβάρη
Δεν μπορεί κάποιος πληροφορικός να έχει 2 μειώσεις λόγω εργαστηρίου (να είναι υπεύθυνος εργαστηρίου σε 2 εργαστήρια έστω και αν είναι σε διαφορρετικά σχολεία που συμπληρώνεις μόνος πληροφορικός).

Μάλιστα τότε (σχολικό έτος 2009-2010) δεν μπορούσε να έχει 2 μειώσεις για κανένα λόγο (πχ υποδιευθυντής και υπεύθυνος εργαστηρίου). Απο το επόκενο σχολικό έτος, αυτό επιτρέπεται αν δεν κάνω λάθος

Παναγιώτης Τσιωτάκης