Πώς ανοίγουν αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου;

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 11 Ιαν 2011, 10:15:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Εεεε, της Hewlett Packard ήθελα να πω  ;)

Φέτος μ' έχουν στείλει σ' ένα δημοτικό για τέσσερις ώρες. Τα μηχανήματα είναι πανάρχαια (ή έτσι φαίνονται). Λύση μία: Ubuntu με thin/fat clients.

Έλα μου όμως, που για να στήσω Ubuntu πρέπει να μπουτάρω από CD. Και για να μπουτάρω από CD πρέπει ν' αλλάξω τις ρυθμίσεις του BIOS. Και για ν' αλλάξω τις ρυθμίσεις του BIOS πρέπει να ξέρω το password. Και το password δεν το ξέρει κανένας γιατί τα μηχανήματα ήταν μιας τράπεζας στα... Τρίκαλα!

Οπότε πρέπει να βραχυκυκλώσω τα κατάλληλα jumperάκια. Άρα πρέπει ν' ανοίξω το κουτί.

Πώς  >:D ανοίγει όμως αυτό το κουτί;

Δείτε λίγο τις εικόνες, κι αν κάποιος ξέρει, ας βοηθήσει. Τα μηχανήματα είναι HP Vectra VLi8
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

sarakiniotis


Λάμπρος Μπουκουβάλας

Την ίδια απορία είχα κι εγώ όταν δούλευα για λογαριασμό της sysware και έπρεπε κάποτε να ανοίξω έναν ΙΒΜ. ανοίγει προς τ πίσω και πάνω και ίσως κόψεις τα χέρια σου... προσοχή!

:):)

ανάλογο πρόβλημα συνάντησα στο πληνέτ, όταν χρειάστηκε να ανοίξω έναν dell, ο οποίος άνοιγε σαν ψωμί για σάντουιτς...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παιδιά, όπως λένε οι οδηγίες προσπάθησα να το ανοίξω (είδες ένστικτο?) αλλά μάταια!

Μάλλον έχουν κολλήσει τόσο πολύ από τη σκόνη που δεν ανοίγουν. Τη Δευτέρα που θα ξαναπάω θα πάω εφοδιασμένος με τα γάντια εργασίας και πολλά κατσαβίδια.

Ή θα τον ανοίξω, ή θα τον σπάσω...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Πάρε ένα πλατύ ίσιο κατσαβίδι με μακρύ λαιμό, θα σε βοηθήσει ως μοχλός.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Χ.Μοτσενίγος

#5
Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 12 Ιαν 2011, 03:03:21 ΜΜ
Ή θα τον ανοίξω, ή θα τον σπάσω...

Πρόσεχε μόνο συνάδελφε μην σπάσεις στ' αλήθεια τίποτα και μετά σου ζητάνε και τα ρέστα που προσπάθησες να συνεφέρεις τα μηχανήματα!

..και κάτι που θυμήθηκα τώρα, πριν από μερικά χρόνια αντιμετώπισα κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με κάτι IBM PC, κι αυτά από Τράπεζα ήταν, για να τα ανοίξω χρησιμοποίησα και ..λαδάκι. Τώρα σπρέι σιλικόνης ήταν, WD-40 ήταν, θα σε γελάσω. Πάντως δεν είναι ανάγκη να είμαστε ...μπρούτοι!!  :)

odysseas

#6
Εναλλακτικά, θα μπορούσες να δοκιμάσεις να bootάρεις από δισκέττα. Λογικά δε θα χρειάζεται να πειράξεις το BIOS για κάτι τέτοιο -- συνήθως τα μηχανήματα που είναι τόσο παλιά έχουν την εκκίνηση από δισκέττα σαν προεπιλογή.

edit: Θυμήθηκα επίσης ότι πολλά BIOS έχουν κάποια backdoor passwords που δουλεύουν πάντα, παρακάμπτοντας το υπάρχον password. Εγώ είχα χρειαστεί παλιότερα να επέμβω σε κλειδωμένο BIOS και κάνοντας μια αναζήτηση για το συγκεκριμένο BIOS που είχα μπροστά μου βρήκα μια λίστα με backdoor passwords. Το δεύτερο στη λίστα δούλεψε... Έτσι γλιτώνεις και τα κατσαβίδια και τις "παλιομοδίτικες" δισκέττες.

ale3andro

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις boot από δισκέτα με το plop boot manager.
Εϊναι εργαλείο για να ξεκινάς ένα PC από usb όταν δεν το υποστηρίζει το BIOS και απ'ότι βλέπω υποστηρίζει και boot από cd.
Εγώ έχω πάντα μια τέτοια δισκέτα μαζί μου ;)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Επειδή την ίδια δουλειά την έκανα πέρυσι με μηχανάκια ΗP από μια τράπεζα, μπορεί να χαλάσεις τις ρυθμίσεις του ΒΙΟΣ αφαιρώντας την μπαταρία για λίγα δευτερόλεπτα.
Πριν πειράξεις την μπαταρία, κοίταξε καλύτερα το setup γιατί αν και φαίνεται κλειδωμένο εντούτοις σου δίνει την δυνατότητα να μπουτάρεις από CD.

Για το καπάκι, πάρε ένα κατσαβίδι ,τοποθέτησε το από μπροστά και χτύπα την λαβη του κατσαβιδιού για να το σπρώξει προς τα πίσω.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

παρόλα αυτά, εγώ προτείνω να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις με ένα φυσερό. προφανώς θα βγάλει κροκόδειλους από μέσα...

προσωπικά έχω αναστήσει πολλά τροφοδοτικά, fans επεξεργαστών και μητρικές με ένα φύσημα το χρόνο! δε λέω ότι το εν λόγω μηχάνημα είναι χαλασμένο, αλλά εννοώ ότι είναι ευκαιρία να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Τα κατάφερα! Τους άνοιξα! Κι όντως, είχε ένα τόνο σκόνη!

Το καλό είναι ότι άρχισα να περνάω το linux. Το κακό είναι ότι το CD-ROM τους είναι πολύ αργό και θα μου πάρει ώρες.

Ένας έβγαλε καινούργιο πρόβλημα (ενώ πριν ανοίξω το καπάκι δούλευε κανονικά). Όταν τον ανάβω δεν κάνει τίποτα και εκτός απ' το πράσινο LED είναι αναμμένο κόκκινο κι ένα LED που δείχνει ένα λουκέτο. Στο manual το αναφέρει ως keyboard lock. Δεν ξέρω τι υποτίθεται ότι δείχνει, ούτε πώς θα ξεκολλήσει. Δεν φορτώνει καν το BIOS.

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 18 Ιαν 2011, 12:17:09 ΠΜ
Επειδή την ίδια δουλειά την έκανα πέρυσι με μηχανάκια ΗP από μια τράπεζα, μπορεί να χαλάσεις τις ρυθμίσεις του ΒΙΟΣ αφαιρώντας την μπαταρία για λίγα δευτερόλεπτα.
Πριν πειράξεις την μπαταρία, κοίταξε καλύτερα το setup γιατί αν και φαίνεται κλειδωμένο εντούτοις σου δίνει την δυνατότητα να μπουτάρεις από CD.

Την μπαταρία δεν την πείραξα, κάνω reset στο password με το κατάλληλο DIP switch.

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 18 Ιαν 2011, 05:42:27 ΜΜ
παρόλα αυτά, εγώ προτείνω να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις με ένα φυσερό. προφανώς θα βγάλει κροκόδειλους από μέσα...

προσωπικά έχω αναστήσει πολλά τροφοδοτικά, fans επεξεργαστών και μητρικές με ένα φύσημα το χρόνο! δε λέω ότι το εν λόγω μηχάνημα είναι χαλασμένο, αλλά εννοώ ότι είναι ευκαιρία να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις.

Που πουλάνε φυσερά να πάρω ένα. Το φύσηξα μόνος μου κι έβηχα για δέκα λεπτά μετά...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Νίκος Αδαμόπουλος

Λογικά θα έχουν στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ ένα blower... Θα μπορούσες να το δανειστείς...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Στο πληνέτ κυκλοφορεί συνήθως ένα.
Εναλλακτικά, διάθεσε λίγα € (περίπου 170) και ψώνισε ένα καλό φυσερό makita ή steel (πρόσφατα άλλαξα το παλιό φυσερό του πληνέτ φωκίδας με ένα steel και είναι καταπληκτικό. το παλιό το έκαψα από την πολλή χρήση!). μόνο σε παρακαλώ μην πάρεις κινέζικο, κι ας έχει τα μισά των μισών λεφτά... τα μηχανάκια αυτά είναι συνήθως φυσητήρες και απορροφητήρες. ακόμη και για να καθαρίσεις το αυτοκίνητό σου είναι χρήσιμο!

λύσεις όπως η βεντάλια, το φύσημα με το στόμα ή το πιστολάκι των μαλλιών έχουν αποδειχθεί ανεπαρκείς.

όντως, όταν φυσάς, θα πρέπει να φυλάγεσαι λίγο, τόσο για να μην εισπνέεις, όσο και για τα ρούχα σου.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 19 Ιαν 2011, 01:02:15 ΜΜ
Στο πληνέτ κυκλοφορεί συνήθως ένα.
Εναλλακτικά, διάθεσε λίγα € (περίπου 170) και ψώνισε ένα καλό φυσερό makita ή steel (πρόσφατα άλλαξα το παλιό φυσερό του πληνέτ φωκίδας με ένα steel και είναι καταπληκτικό. το παλιό το έκαψα από την πολλή χρήση!).

Αριθμό και όνομα μοντέλου παρακαλώ!
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Λάμπρος Μπουκουβάλας

makita ub1101. σίγουρα υπάρχουν και άλλες λύσεις, χρειάζεται έρευνα αγοράς.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...