Downtime...

Ξεκίνησε από alkisg, 20 Φεβ 2006, 11:34:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Να φύγει το Στέκι από το ΠΣΔ (σχολικό δίκτυο);

Όχι
Ναι, σε κάποιον free (και πιθανώς αναξιόπιστο) host
Ναι, και ας βάλει διαφημίσεις για να συντηρείται (είτε από το Στέκι είτε του host)
Ναι, σε εμπορικό host και προτίθεμαι να δίνω 1-2 ευρώ το χρόνο για να βοηθάω για το hosting
Ναι, σε εμπορικό host αλλά δε δίνω φράγκο και δε θέλω διαφημίσεις

mour

Παράθεση από: alkisg στις 22 Σεπ 2010, 08:27:14 ΠΜ
Πεσμένες όλες οι σελίδες χρηστών από χθες μέχρι σήμερα το πρωί...

Μήπως να αναφέραμε τις ημέρες που δεν πέφτει το ΠΣΔ ???
Ποιο πολύ πληροφορία θα δίνει  >:D :laugh:

dim

Παράθεση από: mour στις 22 Σεπ 2010, 02:25:10 ΜΜ
Μήπως να αναφέραμε τις ημέρες που δεν πέφτει το ΠΣΔ ???
Ποιο πολύ πληροφορία θα δίνει  >:D :laugh:
Μήπως? λέμε μήπως??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alkisg

Παράθεση από: dim στις 22 Σεπ 2010, 10:52:46 ΜΜ
Μήπως? λέμε μήπως??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ερμ ναι, οκ, λοιπόν σήμερα, το μεσημέρι και αργά το βράδυ το ΠΣΔ δεν είχε πέσει! :D

dim

Παράθεση από: alkisg στις 23 Σεπ 2010, 12:18:02 ΠΜ
Ερμ ναι, οκ, λοιπόν σήμερα, το μεσημέρι και αργά το βράδυ το ΠΣΔ δεν είχε πέσει! :D
Να είσαι καλά!!!!!!!!!!!  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D   ;D   ;D  :D  ;D  :D  ;D  :D  ;D


Λάμπρος Μπουκουβάλας

δε βαριέσαι... μάθαμε τώρα. ευτυχώς, οι μόνοι που δε φταίνε είναι τα παιδιά στο εαιτυ.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

tom

Αυτός δεν είναι server, το Jenga είναι. ::)
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

alkisg

Οι μισοί χρήστες του ΠΣΔ (όχι όλοι) είχαν προβλήματα πρόσβασης στις σελίδες users.sch.gr/* τις τελευταίες μέρες, έβγαζε Internal Server Error,
ενώ π.χ. το στέκι με users4.sch.gr/alkisg/tosteki δούλευε.

vickymnt

Σήμερα από τις 3:30 μ.μ. προσπαθώ να δω με ftp client τα αρχεία της ιστοσελίδας του σχολείου μου και της δικής μου, και είναι αδύνατο.  >:(
Συνεχώς εμφανίζει: Could not connect to server.
Ενώ μπορώ να δω την ιστοσελίδα στο φυλλομετρητή.

Άλλαξαν κάτι στην ftp σύνδεση το οποίο δεν ξέρω ή "απλά" είναι πάλι κάτω;

Και το forum παρουσιάζει μεγάλες καθυστερήσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Υποθέτω ότι οι διαχειριστές τρώνε παραπάνω εν όψει εορτών, γι'αυτό το στέκι κινείται νωχελικά χαχαχαχα
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

P.Tsiotakis

Απο το Σάββατο προσπαθώ να ανεβάσω αρχεία με το ftp. Τι γίνεται πια με αυτό το ΠΣΔ;;;;

mour

Πλάκα πλάκα το 99% uptime ΔΕΝ το έχει ούτε κατά διάνοια, για κανά 95% το κόβω να παίζει τελευταία.
Μήπως να ξαναθέταμε το θέμα της μετακίνησης του στεκιού, με βάση τα νέα δεδομένα

alkisg

99% uptime είναι πολύ χάλια για web servers, σημαίνει ότι επιτρέπεται να πέφτει ο server ένα τεταρτάκι κάθε μέρα...
...που κατά μέσο όρο τόσο φαίνεται να πέφτει το ΠΣΔ - πραγματικά έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως καμιά καθαρίστρια βγάζει κάποια μπρίζα από router για να βάλει την ηλεκτρική σκούπα να καθαρίσει, και την ξαναβάζει όταν τελειώνει... :D

99,9% ή 99,99% ή 100% (με clusters) είναι πιο τυπικά νούμερα για web servers.

@ptsiotakis, εμένα το ftp συνδέεται, αν και θέλει 10 δευτερόλεπτα για να κάνει login.

P.Tsiotakis

Άλκη, συνδεόμουν αλλά δε μπορούσα  να αντιγράψω αρχεία
μετά τις 12:00 σήμερα το κατόρθωσα

mour

Παράθεση από: alkisg στις 07 Φεβ 2011, 03:32:03 ΜΜ
99% uptime είναι πολύ χάλια για web servers, σημαίνει ότι επιτρέπεται να πέφτει ο server ένα τεταρτάκι κάθε μέρα...
...που κατά μέσο όρο τόσο φαίνεται να πέφτει το ΠΣΔ - πραγματικά έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως καμιά καθαρίστρια βγάζει κάποια μπρίζα από router για να βάλει την ηλεκτρική σκούπα να καθαρίσει, και την ξαναβάζει όταν τελειώνει... :D

99,9% ή 99,99% ή 100% (με clusters) είναι πιο τυπικά νούμερα για web servers.

Μα γιαυτο το έγραψα, το 99% είναι άσχημο το 95% είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
Πέρα αό το στέκι ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ η δουλειά μου απο το site της Β-βαθμιας που είμαι, διοτι αναρτώ υλικό που πρέπει να είναι προσβάσιμο στους καθηγητές ΣΕΠ και στους μαθητές. Πάμε για ενημέρωση και στο σημείο που λέμε "και τώρα παιδιά θα μπαίνετε εδώ να βλέπετε υλικό που σας ενδιαφέρει..." παίρνουμε να μην πω τι !!!!
Στο σχολείο που ήμουν το χρησιμοποιούσαμε καθημερινά για το πρόγραμμα και κάθε 3 και λίγο κάτω το site. Αντε μετά να πείσεις συναδέλφους και μαθητές ότι δεν χρειάζεται να βγαίνουν 100 φωτοτυπίες κάθε φορά που αλλάζει το πρόγραμμα. 


@ptsiotakis, εμένα το ftp συνδέεται, αν και θέλει 10 δευτερόλεπτα για να κάνει login.