βημα οχι ακεραιος?

Ξεκίνησε από zwoula, 19 Μαρ 2010, 08:55:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Αδαμόπουλος


Vangelis

Πολύ θα μου άρεσε να δώ πως όρισε την ώρα να είναι τρείς?
3,  15 μήπως , 180 που είπε ο Παναγιώτης είναι κάποιο απο αυτά 3 η ώρα?

Τελικά μήπως ήθελε για τρείς ώρες?

Επίσης σε μια δομή ΓΙΑ i ΑΠΟ ...που χρησιμοποιείται για την επεξεργασία ενός πίνακα γιατί σώνει και καλά να χρησιμοποιούεμα το i για τον καθορισμό της θέσης ενός κελιού δεν μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε άλλη διαφορετική μεταβλητή?

gpapargi

Εγώ δεν κατάλαβα για πίνακα. Δώσε όλη την εκφώνηση να προτείνουμε σκέψεις. Μπορεί να μη θέλει πίνακα. Αν θέλει, μπορείς να βάλεις μετρητή τετάρτων. Δώσε την εκφώνηση να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα

gthal

Σωστά, το ότι πρέπει να μπουν σε πίνακα το έχεις πει εσύ.
Η εκφώνηση τι λέει ?

(Νίκο, πρέπει να διαβάσουμε το ποσοστό τηλεθέασης σε κάθε τέταρτο της ώρας από 3 μέχρι 6. - Το 1ο τέταρτο ολοκληρώνεται στις 3:15, δηλαδή το πρώτο διάβασμα θα το κάνουμε στις 3:15, άρα είναι 12 "διαβάσματα" )
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

Νίκος Αδαμόπουλος

... χμ... Σχετικό είναι! Εγώ θα ήθελα να ξέρω την τηλεθέαση με το που αρχίζει η εκπομπή, για να φτιάξω και το αντίστοιχο γραφημα...  :)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Μας ενδιαφέρει η τηλεθέαση στις συγκεκριμένες ώρες ή απλώς για περίοδο τριών ωρών;

sdancer75

Παράθεση από: zwoula στις 19 Μαρ 2010, 08:55:59 ΜΜ
γινετε να πουμε για I απο 3 μεχρι 6 με βημα 0.15? η ασκηση ελεγε να διαβαζει το ποσοστο τηλεθεασης ενος ραδιοφωνικου σταθμου καθε τεταρτο απο τις 3 μεχρι τις 6 και αυτη η επαναληψη μου φανηκε λογικη αλλα ο καθηγητης μου ειπε οτι δεν γινετε.

Επιτρέπεται, απλά η δήλωση της μεταβλητής για το βρόγχο "Για από μέχρι" πρέπει να είναι δεκαδική.
G. Papaioannou

zwoula

λοιπον,η εκφωνηση ειναι: να γραφει αλγοριθμος που α.να διαβαζει τα ονοματα 5 μεσημεριανων εκπομπων που μεταδιδονται 3μ.μ. με 6μ.μ. ! β.για καθεμια απο τις 5 εκπομπες να διαβαζει τα ποσοστα τηλεθεασης τους ανα τεταρτο της ωρας. γ.να εντοπιζει ποια απο τις 5 εκπομπες ηταν πρωτη σε τηλεθεαση το καθε τεταρτο. δ.να εμφανιζει το ονομα της εκπομπης που ηταν πρωτη τα περισσοτερα τεταρτα. ε.να ελεγχει αν η παραπανω εκπομπη ειχε και το μεγαλυτερο μεσο ποσοστο στ. να πληκτρολογει ο χρηστης το ονομα μιας εκπομπης και εμφανιζει ποια τεταρτα ξεπερασε τον μεσο ορο της,αν η εκπομπη δεν υπαρχει να εμφανιζει καταλληλο μηνυμα.
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

zwoula

οντως πρεπει να λυνετε και χωρις τη χρηση πινακα...
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: zwoula στις 23 Απρ 2010, 12:05:17 ΠΜ
οντως πρεπει να λυνετε και χωρις τη χρηση πινακα...

?

Δεν θα το έλεγα! Π.χ. το τελευταίο ερώτημα είναι χαρακτηριστική περίπτωση που ξεκινάει με σειριακή αναζήτηση.... Δεν θα έχεις πίνακα;

meteo_xampos

Ωραία άσκηση Ζωή... Πολύ ενδιαφέρουσα...

Αλεξόπουλος Ανδρέας

όντως είναι ωραία άσκηση. πόσες επαναλήψεις θα παίρνατε όμως; 12 ή 13; εγώ νομίζω πως 12 θα ήταν το σωστό, καθώς μετράμε τηλεθεάσεις στα διαστήματα 3:00-3:15, 3:15-3:30... 5:45-6:00
γιατί αν γράψουμε: για i απο 3 μεχρι 6 με βημα 0.25 ή : Για λεπτά από 180 μέχρι 360 με_βημα 15 , κάνουμε 13 επαναλήψεις

zwoula

 'για i απο 3 μεχρι 6 με βημα 0.25' αν χρησιμοποιησουμε πινακα αυτο δεν γινετε ειπαμε. εγω την ελυσα με πινακα! ο καθηγητης μου αν θυμαμαι καλα,χωρις!! θα τον ξαναρωτησω.
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

zwoula

αυτη ηταν μια απο τις αγαπημενες μου! εχω ξεχωρισει αλλες 7-8. μια απ'αυτες ηταν κ αλγοριθμος για  το πως λειτουργει το atm!
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

Αλεξόπουλος Ανδρέας

Παράθεση από: zwoula στις 24 Απρ 2010, 12:01:23 ΠΜ
'για i απο 3 μεχρι 6 με βημα 0.25' αν χρησιμοποιησουμε πινακα αυτο δεν γινετε ειπαμε. εγω την ελυσα με πινακα! ο καθηγητης μου αν θυμαμαι καλα,χωρις!! θα τον ξαναρωτησω.

ασχετα με το αν χρησιμοποιήσουμε πίνακα ή οχι (που μάλλον χρειάζεται) το θέμα είναι πόσες επαναλήψεις θα κάνεις. γιατί και το  'για i απο 3 μεχρι 6 με βημα 0.25' θα μπορούσες να το πεις, απλά το i σε αυτή τη περίπτωση δεν σου συμβολίζει θέση πίνακα (είναι ένας μετρητής για τις επαναλήψεις).