Κατάταξη των ΠΕ20 στο ενιαιο μισθολογιο

Ξεκίνησε από alex1alex, 24 Νοε 2011, 10:43:19 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

arliba

Παράθεση από: stratosg στις 09 Δεκ 2011, 10:41:36 ΠΜ
Όσον αφορά στα θέματα του διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, ήταν κοινά για τους κλάδους ΠΕ19 και ΠΕ20 ενώ επίτρεψέ μου να σου υπενθυμίσω ότι και οι αναθέσεις των μαθημάτων που αφορούν στην ειδικότητα μας είναι απολύτως ίδιες για τους ΠΕ19 και ΠΕ20.

Ακόμα και τότε που τα θέματα ήταν ίδια, η ποσόστωση ήταν πάλι διαφορετική, με αποτέλεσμα η βάση διορισμού στους ΠΕ20 να είναι πολύ χαμηλότερη.

Οι αναθέσεις βεβαίως είναι ίδιες, οπότε εφόσον κάνουν οι ΠΕ19 και ΠΕ20 την ίδια δουλειά, πρέπει να παίρνουν τα ίδια λεφτά. Σωστά; Αν ναι, να ψηφίσεις αυτό που λες, στην ψηφοφορία Ψ3, για να μπορέσουμε επιτέλους να βγάλουμε κάποια απόφαση και κάποιο αποτέλεσμα, και να μην συζητάμε συνέχεια.
"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.

stratosg

Οι ψηφοφορίες που θέτεις είναι κατά το δικό σου εγώ και για να καλύψεις τα συναισθηματικά σου κενά. Από εκεί και μετά το ποιος τόσο προσωπικά όσο και κλαδικά ανήκει σε λόμπυ μπορείς να το βάλεις σε μια από τις αγαπημένες σου ψηφοφορίες και να γεμίσεις ακόμη ένα κενό που έχεις.

Δυστυχώς από τον τρόπο που γράφεις με οδηγείς στο σημείο να προφέρω το nickname σου κατά πως το ορίζει η Τουρκική όπου το i προφέρεται ου, πλέον του γεγονότος ότι προσπαθείς μανιωδώς κι άκομψα να δημιουργήσεις διάσπαση στον κλάδο κατά την προσφιλή μέθοδο των εκάστοτε κυβερνήσεων.

Επίσης έγραψα ότι :

Αν θέλεις και την καθαρά προσωπική μου άποψη επί του θέματος. Ναι θεωρώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που ευαγγελίζεσαι, διαφωνώ όμως με τη λογική σου. Ότι δηλαδή θα πρέπει κάποιοι να χάσουν κάποια προνόμια ή δικαιώματα ή (βάλε όποια λέξη επιθυμείς) προκειμένου να ικανοποιηθεί το εγώ σου, από το να διεκδικήσεις, τόσο προσωπικά όσο και συλλογικά, την προσθήκη κάποιου προνομίου ή δικαιώματος ή (βάλε όποια λέξη επιθυμείς), γιατί αν συμβεί αυτό το οποίο επιθυμείς, δεν θα αργήσει καθόλου η στιγμή που θα συμβεί ακριβώς το ίδιο και για εσένα και βέβαια τότε δεν θα βρεις συμπαράσταση πουθενά. Ίσως μάλιστα το αντίθετο.

Αλλά προφανώς εθελοτυφλείς κι αδυνατείς να διαβάσεις ένα μήνυμα ολόκληρο. Καλή δύναμη στον αγώνα σου.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

johncyp

Arliba πρέπει να αλλάξεις ψευδώνυμο και να το κάνεις Arlouba!!!
Ιωάννου Γιαννάκης,
Καθηγητής 1ου Ενιαίου Λυκείου Κορίνθου

spantoulis

Εφόσον οι ΠΕ20 διορίστηκαν ως ΠΕ το θέμα έχει κλείσει από τότε (δεκαετία 80) που θεσμοθετήθηκε η κατάταξή τους. Αυτό είναι κάτι που ΕΓΙΝΕ ΤΟΤΕ και προσωπικά ως ΠΕ πενταετούς φόιτησης δεν με θίγει καθόλου.
Αντίθετα θίγομαι από το γεγονός ότι ενώ η βαθμολογική-μισθολογική κατάταξη που θεσμοθετείται ΤΩΡΑ γίνεται με βάση τα έτη σπουδών, η πολιτεία κατατάσσει υπαλλήλους με λιγότερα έτη σπουδών από μένα σε υψηλότερα κλιμάκια. Και αυτό δεν είναι κάτι που αφορά μόνο την εκπαίδευση αλλά όλο το δημόσιο.
Παράδειγμα Μηχανικός που σπούδασε 4 έτη σε Αγγλικό Πανεπιστήμιο κατατάσσεται ως ΠΕ και του δίνει και μπόνους κατάταξης λόγω μεταπτυχιακού. Εδώ φυσικά αδικούνται και οι 4ετούς φοίτησης ΠΕ. Όπως φυσικά αδικούνται και όσοι κάνανε μεταπτυχιακό 2ετούς διάρκειας.
Οι αδικίες υπάρχουν αλλά ειλικρινά παρότι θιγόμενος δεν πιστεύω ότι αξίζει να τρωγόμαστε. Την  ώρα που καταρρέει το σύμπαν δεν νομίζω ότι ένας βαθμός ή ένα μισθολογικό κλιμάκιο θα μας σώσει.
Η χρήση υπολογιστών ΔΕΝ είναι πληροφορική

za√‘ag

Όσο κοιτάμε το δέντρο ... δε βλέπουμε το δάσος.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

arliba

#35
κάποιες ακόμα δημοσιεύσεις για το θέμα.
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=52613

Και μην ξεχνάτε.
οι εκπαιδευτικοί, προ-υποθέτοντας ότι πάνω-κάτω όλοι τους κάνουν την ίδια δουλειά (αυτό είναι θέμα μιας ακόμα ψηφοφορίας), πρέπει να παίρνουν τα ίδια λεφτά;
Παρά να συζητάμε συνέχεια χωρίς αποτελέσματα, καλύτερα να ψηφίζουμε.
"Ευτυχώς, το στέκι είναι (τελικά) μια όαση Δημοκρατίας" -- Keep Growing
Μετά το law-bay.com, καιρός είναι να πάμε και για το law-bay.edu !
Το υπουργείο κυνοβολευτικής υγείας προειδοποιεί: Τα κείμενα που προκύπτουν από ψηφοφορίες. προκαλούν σύγχυση, θυμό, εφίδρωση και υψηλούς καρδιακούς σφυγμούς σε όσους πάσχουν από ψηφοφοβία.