Σχετικά με εκτύπωση κάποιου post στο Στέκι

Ξεκίνησε από Sergio, 06 Μαρ 2011, 11:01:13 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Sergio

1. Πώς γίνεται η εκτύπωση ενός συγκεκριμένου post και ΟΧΙ ολόκληρου του thread; Όσο προσπάθησα, το μόνο που κατάφερα είναι να εκτυπωθεί ολόκληρο το thread.

2. Πώς γίνεται να εκτυπώνεται ολόκληρος ο κώδικας που περιλαμβάνει κάποιο post; Εάν έχει εισαχθεί ως κώδικας και η έκτασή του υπερβαίνει το μέγεθος του παραθύρου, στην εκτύπωση αποτυπώνεται ΜΟΝΟ το τμήμα που φαίνεται στο παράθυρο.  Υπάρχει κάποια λύση ώστε να εκτυπώνεται όλο ή ο μόνος τρόπος είναι η ΜΗ εισαγωγή του ως κώδικα αλλά η εισαγωγή του ως απλό κείμενο;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

alkisg

1. Δε νομίζω να υποστηρίζει το SMF προβολή ενός μόνο μηνύματος χωρίς κάποιο plugin σαν αυτό:
http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?mod=541
Οπότε, copy/paste στο [Libre|Open|Microsoft]Office και print από εκεί...

2. Με Firefox και Chromium-browser που δοκίμασα φαίνεται ολόκληρος ο κώδικας στην προβολή εκτύπωσης, π.χ.:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=printpage;topic=405.0

Δεν έχω Internet Explorer πρόχειρο για να δω από εκεί, με IE μπαίνεις;
Υπάρχει και η επιλογή "WAP2" στο κάτω μέρος του φόρουμ, αλλά δοκίμασε καλύτερα με κανά Firefox...
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=405.0;wap2

Sergio

Μπαίνω με Safari από Mac.  Κατέβασα Chrome και firefox.. τα ίδια.

Δοκίμασα και από PC με firefox και chrome, .. τα ίδια :(
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

alkisg

Δώσε ένα παράδειγμα, ποιο URL δεν σου εκτυπώνεται σωστά;

Πρόσεξε να έχει και το "printpage" στο URL, όπως το παράδειγμα που έγραψα παραπάνω.
Δηλαδή να έχεις πατήσει το κουμπί ΕΚΤΥΠΩΣΗ στο πάνω μέρος του θέματος.

Sergio

ε.. είμαι εντελώς ηλίθιος  :-[

Πατούσα εκτύπωση από το browser και όχι από το θέμα  :D

TAL guru
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)