ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Vagelis

Παράθεση από: lkt στις 12 Σεπ 2013, 12:44:21 ΜΜ
Μην τρελαθούμε κιόλας! Ο Στύλιος που έπρεπε να σηκώσει τη σημαία ως Πληροφορικός και να καταθέσει τροπολογία, δεν ανέφερε καν τη λέξη Πληροφορική την ημέρα της ψήφισης. Να δούμε όταν θα ψάχνουν φοιτητές στην Άρτα τι εξηγήσεις θα δώσει. Ο συγκεκριμένος δεν έχει καμία δικαιολογία.
Να τον περιποιηθείτε εσείς που ψηφίζετε στην Άρτα.

apom

ΣτΕ ... συνέχειας...

Εάν είχα τα χρήματα θα το προχώραγα και μόνος μου... αλλά δεν τα έχω... ακόμα κι ένα άτομο μπορεί να κάνει προσφυγή νομίζω... δεν ήμουν ούτε θα είμαι οπαδός της διπλωματίας και των μη μου άπτου τεχνικών πειθούς... πρέπει να χτυπήσεις έκει που ο άλλος θα πονέσει... και να του κάνεις μπάχαλο το μαγαζί...

Σημειώνεται ότι οι προσφυγές ασκούνται εντός προθεσμίας 60 ημερών από της ημέρας της κοινοποίησης της προσβαλλομένης απόφασης

apom

Χα!!! λαυράκι από πρώτο θέμα... θα μπορούσε να αποτελεί αιτιολογική έκθεση  σκοπιμότητας του νομοσχεδίου...

http://www.protothema.gr/economy/article/309866/poia-epaggelmata-ehoun-mellon-kai-poia-ohi-/

...Αρνητική είναι η κατάσταση για τους διατροφολόγους και τους διαιτολόγους, και πολύ πιο αρνητική για τους χημικούς, (ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ ΒΡΕ ΚΟΥΤΑ!!) τους βιολόγους, τους φαρμακοποιούς, οι οποίοι όμως έχουν κάποιες διεξόδους σε άλλους τομείς, όπως των ιατρικών εργαστηρίων των ιατρικών επισκεπτών ή και ευρύτερα ( ΤΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΑΡΑΓΕΣ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ)...

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: apom στις 12 Σεπ 2013, 01:43:19 ΜΜ
Χα!!! λαυράκι από πρώτο θέμα... θα μπορούσε να αποτελεί αιτιολογική έκθεση  σκοπιμότητας του νομοσχεδίου...

http://www.protothema.gr/economy/article/309866/poia-epaggelmata-ehoun-mellon-kai-poia-ohi-/

...Αρνητική είναι η κατάσταση για τους διατροφολόγους και τους διαιτολόγους, και πολύ πιο αρνητική για τους χημικούς, (ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ ΒΡΕ ΚΟΥΤΑ!!) τους βιολόγους, τους φαρμακοποιούς, οι οποίοι όμως έχουν κάποιες διεξόδους σε άλλους τομείς, όπως των ιατρικών εργαστηρίων των ιατρικών επισκεπτών ή και ευρύτερα...

Παίδες όσοι έχουν ιδέες καλό είναι να τις καταγράφουν σε κάποιο αρχείο..Μην τις ποστάρετε μόνο στο στεκι,χάνονται σε αυτό το thread..

θα σας ενημερώσω σχετικά, σύντομα..

seibei

Παράθεση από: lkt στις 12 Σεπ 2013, 01:26:37 ΜΜ
Οκ, ίσως όχι εμείς αλλά θέλω να πιστεύω πως το μαύρο θα τους το ρίξουν αυτοί που τους ψήφιζαν τόσα χρόνια. Εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να υπενθυμίσουμε στις τοπικές κοινωνίες τη στάση τους όταν πρέπει και όπου πρέπει.
Αυτό εννοώ και εγώ με το "μαύρο"! Δεν είναι ανάγκη να τους ψηφίζεις για να τους μαυρίσεις...

apom

να πάρουμε παράδειγμα από το κριάρι... και να μην τους αφήσουμε να περάσουν... δείτε...

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Kriari-vs-Motosikleta,-meros-prwto_97876.asp

κι έτσι...

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Kriari-vs-Motosikleta,-meros-deytero_97878.asp

tsabatman

Επαγγέλματα με θετικές προοπτικές
Πληροφορικός, Πληροφορικός-Οικονομολόγος, Πληροφορικός-Μηχανικός, Πληροφορικός Τηλεπικοινωνιών, Πληροφορικός Διαδικτύου, Τηλεπληροφορικός, Πληροφορικός ψηφιακής εικόνας, κτλ
Επαγγέλματα με αρνητικές προοπτικές
Πολιτικός Μηχανικός, Αρχιτέκτονας-Μηχανικός, Γιατρός, Οδοντίατρος, Φαρμακοποιός, Βιολόγος, Χημικός,κτλ
η έρευνα πραγματοποιήθηκε από την επιστημονική ομάδα του Πανεπιστημίου Πειραιώς
για να δείτε πόσο "μελέτη" έριξαν απο το υπουργείο για να βγάλουν το έκτρωμα του νέου λυκείου...

apom

Παράθεση από: tsabatman στις 12 Σεπ 2013, 02:31:39 ΜΜ
Επαγγέλματα με θετικές προοπτικές
Πληροφορικός, Πληροφορικός-Οικονομολόγος, Πληροφορικός-Μηχανικός, Πληροφορικός Τηλεπικοινωνιών, Πληροφορικός Διαδικτύου, Τηλεπληροφορικός, Πληροφορικός ψηφιακής εικόνας, κτλ
Επαγγέλματα με αρνητικές προοπτικές
Πολιτικός Μηχανικός, Αρχιτέκτονας-Μηχανικός, Γιατρός, Οδοντίατρος, Φαρμακοποιός, Βιολόγος, Χημικός,κτλ
η έρευνα πραγματοποιήθηκε από την επιστημονική ομάδα του Πανεπιστημίου Πειραιώς
για να δείτε πόσο "μελέτη" έριξαν απο το υπουργείο για να βγάλουν το έκτρωμα του νέου λυκείου...

ίσα ίσα... που το μελέτησαν... σου λέει η Πληροφορική δεν έχει θέμα... ας βοηθήσουμε λίγο βρε αδερφέ τους Χημικούς που τα βρίσκουν μπαστούνια να κάνουν κανένα ιδιαιτεράκι...

aztec99

πρέπει να σταματήσουμε να γράφουμε πλέον σε αυτό το topic, και να φτιάξουμε νέο με σχετικό τίτλο που θα αναφέρεται στις ενέργειές μας από εδώ και μπρος.....

fof

Παράθεση από: fan στις 12 Σεπ 2013, 10:06:59 ΠΜ
Καλημέρα
Πιστεύω ότι πέρα από αυτά που ειπωθήκαν όλες αυτές τις μέρες πρέπει να οργανωθούμε τώρα ΟΛΟΙ μας.
Η ατομική προσπάθεια πρέπει να δώσει την θέση της σε ομαδική κάτω από μια ενωση-οργανωση με όνομα και σαφή χαρακτηριστικά. Σε αυτήν πρέπει να ενταχθούν και οι υπάρχουσες οργανώσεις, να υπάρχει ΕΝΑ όνομα ΜΙΑ φωνή. Είμαστε όλοι το ίδιο Καθηγητές Πληροφορικής και επειδή παρατηρώ μια χαλαρότητα στα Γυμνάσια πρέπει και εκεί οι συνάδελφοι να δραστηριοποιηθούν.

Ας γίνει επιτελούς επιτέλους μια αρχή προς σε αυτήν την κατεύθυνση, αλλιως να μην φωναζουμε οτι δεν μας ακουν και κατσει ο καθενας μας στη δουλεια του και στα προβληματα του


Συμφωνώ ! Αυτό πρέπει να γίνει άμεσα..!

control_data

Ανανεώνω τη λίστα των βουλευτών και ΜΜΕ μετά τις παρατηρήσεις που έγιναν:

Πάνος Παναγιωτόπουλος (ΝΔ) - Είναι επιβεβαιωμένο οτι έκανε παρέμβαση για το θέμα ;
Βουλευτές Καστοριάς (ποιοί;) - Απειλούσανε να μη ψηφίσουνε το νομοσχέδιο ;
Βουλευτές μορφωτικών υποθέσεων Άρτας (ποιοι;) - Υποσχέθηκαν οτι θα είναι εξεταζόμενο μάθημα ;
Βουλευτές ΠΑΣΟΚ (ποιοι;) - Έδωσαν σκληρούς αγώνες (ποιούς και πότε ;) για την Πληροφορικη

Βουλευτές που υποστήριξαν την Πληροφορική για εισαγωγή στην τριτοβάθμια:

Τάσος Κουράκης (ΣΥΡΙΖΑ)
Κώστας Γιοβανόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες)
Άννα Ασημακοπούλου (ΝΔ)
Αικατερίνη Μάρκου (ΔΗΜΑΡ)
Γεωργία Μπατσαρά (ΝΔ)
Ιωάννης Μιχελογιαννάκης (ΣΥΡΙΖΑ)
Γιάννης Κουτσούκος (ΠΑΣΟΚ)
Κώστας Κόλλιας (ΝΔ)
Ελένη Μακρή (ΝΔ)
Γιώργος Στύλιος (ΝΔ)

Απο ΜΜΕ νομίζω οτι αυτοί που ανέδειξαν το θέμα περισσότερο απ'όλους ειναι:

Left.gr (γρήγορη ροή ειδήσεων για το θέμα)

Το Βήμα (πλήθος αρθρογραφίας)
Ρογκάκης - Πρωινό ΑΝΤ1 (ξεμπρόστιασμα κωλοτούμπα)
Λυριτζής & Οικονόμου - Πρώτη Γραμμή ΣΚΑΙ (ανάγνωση μηνυμάτων με ανάδειξη του θέματος)

Αν έχω παραλείψει κάτι ενημερώστε με.

Επίσης ένα σχόλιο για το μαύρισμα σε Στύλιο κλπ.

Ζούμε σε δύσκολες μέρες για όλους. Το να καταψηφίσει ένας βουλευτής ένα νομοσχέδιο και να ρίξει την αξιοπιστία της κυβέρνησης είναι σχεδόν αδύνατο. Οι βουλευτές που έχουνε μείνει στη συγκυβέρνηση είναι πολιτικώς τοποθετημένοι σε σταθερή στήριξή της και μάλιστα σε θέματα που τους καίνε πολύ περισσότερο, όπως πχ. στις χιλιάδες άμεσες απολύσεις στην ΕΡΤ.

Το οτι έχουμε αποκτήσει μια διακομματική πολιτική στήριξη, έστω και χωρίς χειροπιαστό αποτέλεσμα στη συγκεκριμένη φάση, αλλά και την προβολή απο τα ΜΜΕ είναι μία ΝΙΚΗ. Το να βγαίνει ένας κυβερνητικός βουλευτής και να αναφέρεται σε σφάλματα ενός νομοσχεδίου, ακόμα και αν δεν το καταψηφίζει, είναι η μαγιά της αλλαγής που μπορεί να επέλθει σε λίγους μήνες. Γνωρίζετε ένα στοιχειωδώς σοβαρό ΜΜΕ ή ένα πολιτικό που να υποστήριξε την αντικατάσταση της Πληροφορικής απο τη Χημεία ;

Εγώ θα καταθέσω οτι είχα πολύ καλή επικοινωνία με την Άννα Ασημακοπούλου, έμεινα εντυπωσιασμένος απο την σοβαρότητα και την ενδελέχεια με την οποία υποστήριξε το θέμα ο Τάσος Κουράκης και φυσικά πολύ ευχαριστημένος απο τον Κώστα Γιοβανόπουλο. Ειδικά στο θέμα του Κουράκη, είναι η πρώτη φορά που αναλογίστηκα τον ΣΥΡΙΖΑ ως μια πιθανή ψήφο στις ερχόμενες εκλογές. Τι θα κερδίσω να στείλω ένα mail και τους βρίζω μαζικά επειδή δεν πέτυχα τον σκοπό μου ;

Το τι θα αποφασίσει να μαυρίσει κάποιος στις επόμενες εκλογές (είτε δημοτικές είτε ότι προκύψει) δεν είναι του παρόντος. Επι του παρόντος είναι, να ηρεμήσουν οι οργισμένοι όσο μπορούνε και να συνεχίσει ο αγώνας για να γίνουν διορθώσεις στο ψηφισθέν νομοσχέδιο. Και στο θέμα αυτό προτιμώ να έχω δημόσια τοποθετημένους συμμάχους, έστω και χλιαρούς, παρά εχθρούς.

andreas_p

Συνάδελφοι του δημοσίου : Ξεφορτωθείτε (πάντα με διακριτικό τρόπο) ψηφιακή "λάντζα" ...

Σήμερα άφησα :

1) survey    2)  στατιστικά και 3) ιστοσελίδα.

Έπονται και άλλα !!!

Το τμήμα μου, την εφημερία μου και κυρίως την τάξη μου (διδασκαλία) !!!

Τα υπόλοιπα ας τ' αναλάβουν οι ΤΠέδες Α και Β ...

Σεληνιακό ψηφιακό τοπίο .... Καλημέρα !!!

Α

kostaskls

Παράθεση από: andreas_p στις 12 Σεπ 2013, 05:15:34 ΜΜ
Συνάδελφοι του δημοσίου : Ξεφορτωθείτε (πάντα με διακριτικό τρόπο) ψηφιακή "λάντζα" ...

Σήμερα άφησα :

1) survey    2)  στατιστικά και 3) ιστοσελίδα.

Έπονται και άλλα !!!

Το τμήμα μου, την εφημερία μου και κυρίως την τάξη μου (διδασκαλία) !!!

Τα υπόλοιπα ας τ' αναλάβουν οι ΤΠέδες Α και Β ...

Σεληνιακό ψηφιακό τοπίο .... Καλημέρα !!!

Α

+10000000

AlexPapplir

e-mail   στο   kanali@parliament.gr    Υπόψη κας Κουλούρη Αλεξίας!
πυροβολήστε  με ερωτήσεις!!! 


12/09/2013  22:10 - 23:40
Τι Λέει ο Νόμος
Για την αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κατάλληλο για όλους με επιθυμητή τη γονική συναίνεση

Κατηγορία: Τι λέει ο Νόμος

Συζήτηση με τους εισηγητές των κομμάτων για το νομοθετικό έργο.
Αρχισυνταξία – Παρουσίαση: Αλεξία Κουλούρη.



Αθανάσιος Πέρδος

Παράθεση από: control_data στις 12 Σεπ 2013, 04:30:00 ΜΜ
Ζούμε σε δύσκολες μέρες για όλους. Το να καταψηφίσει ένας βουλευτής ένα νομοσχέδιο και να ρίξει την αξιοπιστία της κυβέρνησης είναι σχεδόν αδύνατο. Οι βουλευτές που έχουνε μείνει στη συγκυβέρνηση είναι πολιτικώς τοποθετημένοι σε σταθερή στήριξή της και μάλιστα σε θέματα που τους καίνε πολύ περισσότερο, όπως πχ. στις χιλιάδες άμεσες απολύσεις στην ΕΡΤ.

Το οτι έχουμε αποκτήσει μια διακομματική πολιτική στήριξη, έστω και χωρίς χειροπιαστό αποτέλεσμα στη συγκεκριμένη φάση, αλλά και την προβολή απο τα ΜΜΕ είναι μία ΝΙΚΗ. Το να βγαίνει ένας κυβερνητικός βουλευτής και να αναφέρεται σε σφάλματα ενός νομοσχεδίου, ακόμα και αν δεν το καταψηφίζει, είναι η μαγιά της αλλαγής που μπορεί να επέλθει σε λίγους μήνες. Γνωρίζετε ένα στοιχειωδώς σοβαρό ΜΜΕ ή ένα πολιτικό που να υποστήριξε την αντικατάσταση της Πληροφορικής απο τη Χημεία ;

Εγώ θα καταθέσω οτι είχα πολύ καλή επικοινωνία με την Άννα Ασημακοπούλου, έμεινα εντυπωσιασμένος απο την σοβαρότητα και την ενδελέχεια με την οποία υποστήριξε το θέμα ο Τάσος Κουράκης και φυσικά πολύ ευχαριστημένος απο τον Κώστα Γιοβανόπουλο. Ειδικά στο θέμα του Κουράκη, είναι η πρώτη φορά που αναλογίστηκα τον ΣΥΡΙΖΑ ως μια πιθανή ψήφο στις ερχόμενες εκλογές. Τι θα κερδίσω να στείλω ένα mail και τους βρίζω μαζικά επειδή δεν πέτυχα τον σκοπό μου ;

Το τι θα αποφασίσει να μαυρίσει κάποιος στις επόμενες εκλογές (είτε δημοτικές είτε ότι προκύψει) δεν είναι του παρόντος. Επι του παρόντος είναι, να ηρεμήσουν οι οργισμένοι όσο μπορούνε και να συνεχίσει ο αγώνας για να γίνουν διορθώσεις στο ψηφισθέν νομοσχέδιο. Και στο θέμα αυτό προτιμώ να έχω δημόσια τοποθετημένους συμμάχους, έστω και χλιαρούς, παρά εχθρούς.

Μία δυνατή ένωση με 15000+ εγγεγραμμένους (ΕΠΥ ή ότι άλλη μορφή προκύψει) και τη στήριξη ανθρώπων όπως ο Κουράκης ή ο Γιοβανόπουλος θα κάνει ακόμη πιο μαχητικούς τους κυβερνητικούς βουλευτές να πείσουν για την αλλαγή της κατάστασης. Οι 50 βουλευτές δώρο στο πρώτο κόμμα είναι κάτι που δεν μπορεί να αγνοηθεί. Και έτσι όπως είναι τα πράγματα όλα παίζουν.