Υλοποίηση τρόπου μαζικού ελεγχόμενου login των clients από τον server

Ξεκίνησε από happiness, 06 Φεβ 2019, 01:29:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θέλετε να έχετε την δυνατότητα να κάνετε login με αυτοματοποιημένο τρόπο σε όλους τους clients από τον server;

Ναι
20 (95.2%)
Όχι
1 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 21

happiness

Προσωπικά θα μου ήταν πολύ χρήσιμο εάν μπορούσα να λογκάρω τους clients σε μία ομάδα χρηστών (πχ G1 για το τμήμα Γ1) με αυτοματοποιημένο τρόπο από τον server, χωρίς να χρειάζεται να πληκτρολογήσω στον καθένα ξεχωριστά τα username+password, ή έστω να μπορώ να δημιουργώ ομάδες χρηστών χωρίς password, για να διευκολύνονται στο λογκάρισμα τα μικρά παιδιά του δημοτικού.

za√‘ag

Εννοείς πχ να είναι της μορφής g1-01, g1-02 ... g1-12  (ή κάπως έτσι);
Φαντάζομαι ότι στο script θα δίνουμε αυτά που είναι αριστερά από το - και οι αριθμοί θα είναι από το 01 έως όποιο είναι ανοιχτό εκείνη τη στιγμη (προφανώς στο epoptes θα έχουμε δωσει κάτι σχετικό με τα μηχανηματα )

Τέλος πάντων δεν είμαι ειδικός για την υλοποίηση αλλά δεν φαντάζομαι να είναι πολύ δύσκολο ...

Προφανώς είναι χρήσιμο (και γλιτώνουμε και χρόνο και λάθη που κάνουν οι μαθητές ... μικροί και μεγάλοι)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

happiness

Ναι, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Ίσως είναι και πιο εύκολο εάν με κάποιο τρόπο "δεθεί" κάθε λογαριασμός με ένα μηχάνημα, αλλά δεν είναι και απαραίτητο.

alkisg

Στο lts.conf έχω βάλει μια οδηγία
HOST_TO_USERNAME="pc/guest"
που σημαίνει ότι αν έχετε φτιάξει τους clients έτσι:
[a1:b2:c3:d4:e5:d6]
HOSTNAME=pc01

και επίσης αν παραπάνω έχετε
[Default]
LDM_GUESTLOGIN=True
ή/και LDM_AUTOLOGIN=True

τότε, αντικαθιστεί το "pc" με το "guest" και προσπαθεί να κάνει login
στο pc01 ως guest01/guest01
στο pc02 ως guest02/guest02
κλπ.

Η αντίστοιχη ενέργεια λοιπόν στον Επόπτη θα είναι να επιλέξετε τους clients, και στον διάλογο εκτέλεσης εντολής να γράψετε
/usr/share/sch-scripts/autologin "pc/a1-"
...το οποίο θα κάνει autologin:
στο pc01 ως a1-01/a1-01
στο pc02 ως a1-02/a1-02
κλπ.

Αν βολεύει, να το υλοποιήσουμε.

happiness

Καλό ακούγεται, αλλά δεν θα κάνουν autologin στον default user όταν ανοίγουν οι υπολογιστές έτσι; Θα πρέπει να περιμένουμε να λογκάρουν και μετά τρέχουμε την εντολή;

alkisg

Το /usr/share/sch-scripts/autologin θα θέτει προσωρινά LDM_AUTOLOGIN=True ανεξάρτητα από το πώς το είχατε πριν, οπότε η αρχική κατάσταση μπορεί να είναι είτε True είτε False ανάλογα με το τι προτιμάει ο καθένας.

ssimaiof

Δεν γνωρίζω κατά πόσο εύκολα υλοποιήσιμο είναι αλλά θα προτείνω την παρακάτω λύση.
Για κάθε τμήμα να υπάρχει ένα (ή και περισσότερα) ξεχωριστό αρχείο (π.χ. a1.autologin, a2.autologin κτλ), να μπορούμε να το επιλέγουμε και η είσοδος των μηχανημάτων να γίνεται από εκεί.
Προφανώς κάθε ένα τέτοιο αρχείο θα περιέχει εγγραφές της μορφής ΗΥ/Χρήστης.
Έτσι θεωρώ ότι ο κάθε συνάδελφος μπορεί να αποσυνδέει όλους τους ΗΥ και να τους ξανασυνδέει (όλους μαζί, γρήγορα) με το επόμενο τμήμα. Χρήσιμο ιδιαίτερα σε εργαστήρια με 8+ ΗΥ όπου είναι αρκετά χρονοβόρο να κάνεις ένα ένα autologin για το επόμενο τμήμα σε 5' διάλειμμα.
Προφανώς και να υπάρχει η δυνατότητα ξεχωριστού autologin για κάθε ΗΥ (μπορεί η ...Ελενίτσα να αρρώστησε και στον ΗΥ της να καθίσει ο ...Γιαννάκης).
Σταύρος Σημαιοφορίδης

alkisg

Η αποστολή ρυθμίσεων στους clients γίνεται μέσω του lts.conf. Μετατρέποντας την ιδέα σου ώστε να χρησιμοποιεί το lts.conf, θα γινόταν κάπως έτσι:
[a1:b2:c3:d4:e5:d6]
HOSTNAME=pc01
LDM_USERNAME_a1="a1-01"
LDM_PASSWORD_a1="password-a1-01"
LDM_USERNAME_b1="b1-01"
LDM_PASSWORD_b1="password-b1-01"

...οπότε έτσι όταν καλούσε κάποιος autologin a1, το σκριπτάκι θα μπορούσε να κοιτάξει στο lts.conf τι username/password να χρησιμοποιήσει.

Είναι βολικότερο αυτό; Δεν είναι επιπλέον κόπος να γράφουμε όλα τα usernames/passwords σε αρχείο, όταν μπορούν να προκύψουν αυτόματα από το hostname;

ssimaiof

Σταύρος Σημαιοφορίδης

alkisg

@ssimaiof, μπορείς να γράψεις ένα παράδειγμα του τι usernames/passwords χρησιμοποιείς, για να δούμε γιατί δεν σε καλύπτει η άλλη μέθοδος με το HOST_TO_USERNAME που είναι μόνο 1 γραμμή στο lts.conf;

ssimaiof

Μα στο προηγούμενο post απάντησα ότι η λύση που προτείνεις είναι μια χαρά. Δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.
Σταύρος Σημαιοφορίδης

alkisg

Πρότεινα μία πρώτη λύση με την οδηγία HOST_TO_USERNAME στο lts.conf,
μετά εσύ πρότεινες μια δεύτερη λύση με αρχεία,
σου άλλαξα την δεύτερη λύση ώστε να είναι συμβατή με το lts.conf,

αλλά η βασική μου ερώτηση είναι γιατί να χρησιμοποιήσουμε τη δεύτερη λύση που είναι πιο πολύπλοκη, όταν η αρχική μου λύση ήταν 1 γραμμή...

ΟΚ οπότε μένουμε με την αρχική λύση.

ssimaiof

Το όλα καλά πήγαινε για τη 2η λύση !!
Ίσως δεν κατάλαβα καλά και βοηθάει και η πρώτη λύση.
Δεν έχω ιδιαίτερα username (a101 κτλ που τελικά δεν τα χρησιμοποιώ).
Το πρόβλημα είναι το εξής:
Ξεκινάω π.χ. την 5η ώρα, κάνω autologin (με οποιονδήποτε τρόπο) σε ένα τμήμα π.χ. το α1.
Την επόμενη ώρα έχω το α2. Πως μπορώ να κάνω autologin σε 11 ηυ για το α2. Θα πρέπει να θυμάμαι ότι ο Γιαννάκης (έχει το a208 και κάθεται στο pc103 (... κτλ) (άσε που στην αρχή της χρονιάς μην πω ακόμα και τώρα δεν ξέρω ποιος είναι ο Γιαννάκης !!) και να κάνω ένα ένα autologin σε κάθε ΗΥ ; Σε 5' διάλειμμα δεν βολεύει καθόλου.
Γι αυτό τώρα χρησιμοποιώ το ίδιο username (u101 για το pc101, ...) και autologin σε κάθε ΗΥ με ότι πρόβλημα συνεπάγεται η χρήση του ίδιου λογαριασμού από πολλούς χρήστες.
Για να ξέρω τι μου γίνεται έχω ήδη καταγεγραμμένο σε κάθε ΗΥ, σε κάθε τμήμα, ποιοι μαθητές κάθονται (συνήθως ζευγάρια).
Υπάρχει κάτι με την υπάρχουσα (ή και μελλοντική) υλοποίηση που δεν μπορώ να σκεφτώ και θα μπορούσα να κάνω για τέτοιες καταστάσεις ;
Εν πάση περιπτώση ότι καλύτερο μπορεί να γίνει, χωρίς να σου δημιουργήσουμε ιδιαίτερο πρόβλημα, καλοδεχούμενο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σταύρος Σημαιοφορίδης

alkisg

Όταν είναι για autologin δεν μπορούμε να έχουμε τον Γιαννάκη με το a208 να κάθεται στο pc103. Θα κάθεται στο pc108.

Οπότε η σχετική εντολή θα είναι:
/usr/share/sch-scripts/autologin "pc1/a2"
ώστε να δημιουργεί το username από το pc name.

za√‘ag

Να πάρουμε και το δικό μου (πολύπλοκο ίσως σενάριο μιας και είμαι σε 4 σχολεία)

1. Έχω ομαδοποιήσει τα μηχανήματα μέσα στο epoptes ανά σχολείο και αριθμό μηχανήματος
2. Τα ονόματα χρηστών είναι της μορφής {ονομα σχολείου}{τμήμα_ομάδα}-{αρ. μηχανήματος} ..... πχ 4gamb2a-01 κλπ

Τι θα βόλευε;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ