Κειμενογράφος για HTML στο LTSP

Ξεκίνησε από stam12, 24 Σεπ 2022, 11:08:04 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stam12

Καλημέρα σε όλους τους συμμετέχοντες του "forum" και καλή σχολική χρονιά.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κανένας καλός κειμενογράφος για συγγραφή κώδικα HTML στο LTSP, εκτός απ' αυτούς που ήδη υπάρχουν εκεί (pluma κλπ); Ευχαριστώ.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

alkisg

Εγώ έχω βολευτεί μια χαρά με το vscode για όλες τις γλώσσες:
https://code.visualstudio.com/download

Έχει ένα σωρό επεκτάσεις, εννοείται και για HTML.

stam12

Είναι σίγουρα υψηλό το επίπεδο του συγκεκριμένου κειμενογράφου, και πολύ εξειδικευμένο. Αλλά νομίζω πως είναι αρκετά περίπλοκος για την εκπαιδευτική διαδικασία του μαθήματος της Α' Λυκείου. Οι πολλαπλές δυνατότητες που παρέχει ίσως αποσυντονίσουν τη ροή των ασκήσεων στο μάθημα. Επίσης δεν υποστηρίζει και τα Ελληνικά απ' ό,τι κατάλαβα από την εγκατάσταση. Δε ξέρω αν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο σαν το Notepad++ για παράδειγμα.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

pgrontas

#3
Αν δεν κάνω λάθος το VS Code έχει native support για HTML (και CSS), οπότε δεν χρειάζεται να βάλεις κάποιο extension.
Για τα ελληνικά εννοείς το UI φαντάζομαι γιατί μέσα στο αρχεία μπορείς να γράψεις κανονικά.
Αν ναι, έχεις δίκιο αλλά ίσως δεν βλάπτει να δουν και λίγα αγγλικά οι μαθητές. Σίγουρα βέβαια σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι σημαντικά ανασταλτικός παράγοντας.

Προσωπικά στην τάξη θα κινηθώ γύρω από το Notepad++ που λέει και το βιβλίο.
Όμως στα πλαίσια της ετερογένειας που διακρίνει το web >:D  τους  εχω αναφέρει ότι όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει και το VS Code, καθώς και τα online εργαλεία repl.it και code pen. Ειδικά το τελευταίο μου φαίνεται πολύ καλό για το μάθημα αν και δεν το είχα ξανακούσει μέχρι φέτος.



Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

alkisg

Το vscode θέλει ένα extension για το HTML preview, ώστε να βλέπουν οι μαθητές ζωντανή προεπισκόπηση αυτών που γράφουν.
Ελληνικά υποστηρίζει κανονικά, όχι βέβαια στα μενού αλλά στο κείμενο που γράφουμε.
Άλλα πιο απλά που υπάρχουν και στα αποθετήρια είναι επίσης το geany και το notepadqq.

Tony__Dim

#5
?

Tony__Dim

#6
?