Απίστευτο !!! Ο κος Λούβρης έτσι μας εκπροσωπεί;

Ξεκίνησε από geokra, 01 Φεβ 2011, 02:06:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mirtilo

#60
Σε κάθε περίπτωση, όσον αφορά τις προσβολές προς εσένα που μόλις ανέφερες, προσπάθησα να τις σβήσω πριν λίγο αλλά δεν τα κατάφερα λόγω λογισμικού.
Καλό θα ήταν να επιτρέψεις λοιπόν να μπορούμε να σβήνουμε παλιότερα μηνύματά μας.

Και για τον παραπάνω λόγο, δηλαδή αυτό της "ετεροχρονισμένης προσβολής" αλλά και για το λόγο ότι το μήνυμα που γράφει  ο καθένας εδώ μέσα ανήκει σε αυτόν που το γράφει και όχι στο φόρουμ ή στους διαχειριστές του. Είναι δηλαδή το κάθε μήνυμα "πνευματική ιδιοκτησία" αυτού που το γράφει, και πρέπει να έχει το δικαίωμα τις αλλαγής ή της διαγραφής του όποτεδήποτε το θελήσει.

Γενικά όποιος άλλος έχει πρόβλημα με αυτά που λέω, ας μου στείλει μήνυμα να σβήσω ότι τον αφορά.
αν οποιοσδήποτε θεωρεί οποιοδήποτε μήνυμα μου προσβλητικό, παρακαλώ να μου πει ποιό είναι και θα το διαγράψω

sstergou

Εγώ θα έλεγα να σταματήσεις να γράφεις με προσβλητικό τρόπο εξ'άρχής. Δεν έχουν όλη την όρεξή σου να μπαίνουν και να λογοκρίνουν ή να σου ζητούν να τροποποιείς τα μηνύματά σου.

Το στέκι είναι μια κοινότητα η οποία έχει κάποιους κανόνες τους οποίους και αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου και που οφείλεις να σέβεσαι. Νομίζω ότι έχεις τη στοιχειώδη νοημοσύνη να κρίνεις πότε τα γραφόμενά σου προσβάλλουν τους υπόλοιπους της συζήτησης. 

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: mirtilo στις 14 Φεβ 2011, 06:29:32 ΜΜ

Αυτός ο υπερβάλον ζήλος των διαχειριστών, που φυτρώνουν εκεί που δεν τους σπέρνουν σε μια συζήτηση
και την κατευθύνουν, προκαλεί το πρόβλημα.


συγνώμη αγαπητέ μύρτιλο, αλλά έχεις λάθος.
ο ρόλος των απανταχού διαχειριστών, οτιδήποτε κι αν διαχειρίζονται, είναι να δείχνουν υπερβάλλοντα ζήλο. όπως υπερβάλλοντα ζήλο δείχνω εγώ κι εσύ στις οικογένειές μας, στα οικονομικά μας, στην τάξη μας(?), στα λόγια μας, στη ζωή μας κ.λπ..

δε φυτρώνουν από πουθενά, διότι δεν υπάρχουν φυτά εδώ στο στέκι, ούτε φυτεμένοι από κάποιον για παρασκηνιακούς λόγους... όλοι είμαστε σκεπτόμενοι άνθρωποι και θα πρέπει να επικροτούμε το έργο των διαχειριστών, καθώς μας φιλοξενούν επαξίως εδώ και πολλά χρόνια.

το να λες ότι φυτρώνουν εκεί που δεν τους σπέρνουν, μάλλον είναι επίσης λίγο υποτιμητικό για όλους εμάς τα απλά μέλη, που επί σειρά ετών εμπιστευόμαστε το στέκι. σαν να μας θεωρείς ανεγκέφαλους!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: mirtilo στις 14 Φεβ 2011, 08:25:57 ΜΜ
Είναι ποιό σωστός τρόπος ο καθένας που θίγεται πρώτα να ζητάει από αυτόν που τον θίγει να διαγράψει τα λεγόμενα, και μετά
να ζητάει από "αστυνόμους" και "δικαστές" να επέμβουν.
Επίσης το άλλο πρόβλημα είναι ότι κάποιοι θέλουν να είναι "αυτεπάγγελτα" "αστυνόμοι" χωρίς να τους ζητηθεί.

Δεν συμφωνώ γενικά με την λογική των "αυτόκλητων" λογοκριτών, πόσο μάλλον αν οι φερόμενες ως προσβολές απευθύνονται σε ανωνυμους.

προσωπικά έχω να σου προτείνω κάτι: να μην ασχολείσαι με ένα φόρουμ όπως το στέκι, το οποίο φαίνεται ότι δεν σου αρέσει, και να δημιουργήσεις ένα δικό σου φόρουμ. ο άλκης θα φροντίσει να διαφημίσει το φόρουμ σου ως πρωτοβουλία συναδέλφου. κι εσύ να στείλεις ΠΜ σε όσους επιθυμείς να γίνουν διαχειριστές του δικού σου φόρουμ, να είναι άνθρωποι με τους οποίους ταυτίζεσαι ή μπορείς να επικοινωνήσεις. έτσι θα υπάρχει η δημοκρατία, όπως εσύ την έχεις στο μυαλό σου.

έτσι θα σταματήσεις να ενοχλείσαι από το στέκι.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

αγαπητέ μύρτιλο, θυμίζω το εξής:

ότι προκάλεσες με τα γραφόμενά σου. κατόρθωσες με λίγα μηνύματα σε λίγες μέρες να μας αναγκάσεις να σε προσέξουμε όλοι. θεωρώ ότι το 99% των μελών στο στέκι δε σε γνώριζε, επομένως δεν είχε λόγο να κοντραριστεί μαζί σου.

εγώ γράφτηκα το 2006, αν και παρακολουθούσα το στέκι πάρα πολλούς μήνες πριν την εγγραφή μου. τελικά γράφτηκα αφού δοκίμασα το στέκι. με εμπνέει και με εκφράζει. όταν γράφτηκα, κανένας δε με λογόκρινε ποτέ και για τίποτε. δεν με ήξερε κανένας και δεν ήξερα κανένα. θεωρώ ότι όλα τα μέλη μου έχουν φερθεί με τον καλύτερο τρόπο, και οι διαχειριστές φυσικά το ίδιο. σύμφωνα με τα γραφόμενά σου, θα έπρεπε να με έχουν λογοκρίνει και να έχουν διαγράψει, καθώς δεν έγλυφα κανένα, δε συμφωνούσα πάντα και με όλους.

μετά την προσωπική μου εμπειρία, που σου περιέγραψα, θεωρώ ότι την ίδια αντιμετώπιση είχες by default κι εσύ με την εγγραφή σου, μέχρι που αποφάσισες με όσα έγραψες ότι η αντιμετώπιση αυτή δεν σου άρεσε, ήθελες διαφορετική αντιμετώπιση. συγνώμη, δε σε γνωρίζω προσωπικά και θεωρώ ότι κι εσύ και όλοι μας έχουμε αξιοπρέπεια και είμαστε αξιόλογοι, αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει να αναζητήσεις τις ευθύνες σε σένα και σε όσα έγραψες και όχι σε άλλους.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Keep Growing

Έχω την προσωπική άποψη, ότι οι υπερβολές από όπου και αν προέρχονται και όποιους και αν στηρίζουν, το μόνο που κάνουν είναι να δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από αυτά που πάνε να λύσουν.
Έλεος πια, σταματήστε αυτή τη συζήτηση, είναι τρομερά ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΗ.
Εγώ προσωπικά το μάθημά μου το πήρα, δεν χρειάζομαι άλλα τέτοιου τύπου μαθήματα.
Έχω ξαναγράψει, ας γίνουν περισσότερο πρακτικοί αυτοί που έχουν την ευθύνη. Αν νομίζουν ότι κάποιος προσβάλει ας κάνουν άμεσες ενέργειες. Και αν νομίζει κάποιος ότι πρέπει να προσβάλει, θα πρέπει να είναι έτοιμος να δεχτεί και τις συνέπειες.  Η πολύ φιλολογία είναι κουραστική.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

συμφωνώ Παναγιώτη, η συζήτηση όσο προχωρά γίνεται όλο και περισσότερο εκνευριστική.

παρόλα αυτά, μια τέτοια συζήτηση έχει και τα καλά της, καθώς η ομάδα διαχείρισης θυμίζει με πιο δυνατή φωνή τους όρους καλής λειτουργίας στο στέκι.

ακόμη και μια τέτοια συζήτηση γίνεται αφορμή ενότητας!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

mirtilo

#67
Καταρχήν όποιον τον νευριάζει η συζήτηση μπορεί να μην την διαβάζει.

Παράθεση από: sstergou στις 14 Φεβ 2011, 09:16:24 ΜΜ
Το στέκι είναι μια κοινότητα η οποία έχει κάποιους κανόνες τους οποίους και αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου και που οφείλεις να σέβεσαι.

Δεν διαφωνώ με τους κανόνες, το θέμα είναι όμως ποιός και πως τους ερμηνεύει. Ποιός δηλαδή άλλος, εκτός φυσικά από αυτόν που
προσβάλλεται, έχει το δικαίωμα να ερμηνεύει ότι το τάδε μήνυμα είναι προσβλητικό ενώ το άλλο δεν είναι.

Τώρα αν εννοείς κανόνα το γεγονός ότι πρέπει να υπάρχουν διαχειριστές διορισμένοι από τον alkisg που να συντονίζουν την συζήτηση, εκεί διαφωνώ.
Aν όντως αυτός ο κανόνας είναι μέρος της συμφωνίας εγγραφής, παρακαλώ να τον βάλετε, γιατί δεν τον είδα στην εγγραφή μου.

Ο χώρος εδώ ονομάζεται "Το Στέκι των Πληροφορικών", οπότε θα έπρεπε όσοι είναι πληροφορικοί και μάλιστα επώνυμοι,
να έχουν ίσα δικαίωματα στην διαχείρηση των μηνυμάτων. Ή, αν αυτό δεν είναι δυνατόν με το υπάρχον λογισμικό, να είναι τουλάχιστον
εκλεγμένοι από το σύνολο των επώνυμων μελών.

Αλλιώς ο χώρος θα έπρεπε να ονομάζεται "στέκι φίλων του alkisg" ή έστω "Στέκι Πληροφορικών" και όχι "ΤΟ στέκι ΤΩΝ πληροφορικών".

Μπορεί να θεωρείτε προσβλητικό ότι προτείνω αλλαγή του τίτλου σας, και εγώ όμως θεώρησα παραπλανητικό έναν ιστοτόπο ο οποίος
ενώ υπονοεί ότι είναι χώρος όλων και μάλιστα προτεινεται από την ένωση, να είναι στην πραγματικότητα ιδιωτικός χώρος.

Τελικά εγώ προσβάλω, ή εσείς παραπλανήτε; Και τα δύο παραβιάζουν τους κανόνες, οπότε είναι και εδώ θέμα ερμηνείας.

Θα μου πείτε, μα εμείς υπήρχαμε από καιρό με αυτόν το τίτλο, πολύ πριν μας προτείνει η ένωση, και δεν είχε κανένας πρόβλημα!
Σωστό επιχείρημα, ο τίτλος αντανακλά όντως την εποχή της αθωώτητας όπου οι πληροφορικοί ήταν λίγοι, μια μεγάλη παρέα.
Όμως οι καιροί αλλάξαν, είναι πια δύσκολοι και πονηροί.
Οι πληροφορικοί εγιναν πολλοί και δεν μπορούν να είναι μια ενιαία παρέα πια.
Δυστυχώς η αθωώτητα τελείωσε.
αν οποιοσδήποτε θεωρεί οποιοδήποτε μήνυμα μου προσβλητικό, παρακαλώ να μου πει ποιό είναι και θα το διαγράψω

skoud

... πάντως με αυτά και με αυτά συνάδελφοι, κάποιοι έχουν πετύχει το σκοπό τους: να μην είναι πρώτο θέμα στο ΣΤΕΚΙ η αυριανή κρίσιμη για τον κλάδο ημέρα.

Ελπίζω και πιστεύω ότι, παρά τη μεγάλη αντιξοότητα λόγω της μη προβλέψιμης απεργίας των ΜΜΜ, η αυριανή συγκέντρωση μας στο υπουργείο, θα είναι εκτός των άλλων και η απάντηση στους εξ επαγγέλματος ολιγάριθμους υπονομευτές της ενότητας του κλάδου...
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Laertis

...... και μετά απο όλα αυτά που γράφονται και όλα όσα έχουν γραφεί εδώ μέσα, συνεχίζει να κυκλοφορεί η εντύπωση ότι υπάρχει λογοκρισία.
Προφανώς ο επώνυμος mirtilo,  που δε ξέρω καν αν είναι συνάδελφος ή μαθητής ή απλά ένας άσχετος που του αρέσει να κάνει άνω κάτω διάφορα forum - και ειλικρινά δε με ενδιαφέρει πλέον να μάθω τι είναι απο όλα αυτά- , συνεχίζει ένα θέμα που μάλλον δε θα τερματίσει ποτέ στο μυαλό του παρά μόνο αν εκπέσουμε όλοι εμείς οι "διορισμένοι" διαχειριστές, οι οποίοι "κατευθύνουμε" τις συζητήσεις.
Όσοι γνωρίζουν Ελληνικά, έχουν κοινό νου και τους απευθύνονταν αυτοί οι χαρακτηρισμοί θα τους θεωρούσαν τουλάχιστον προσβλητικούς. Συνεχίζονται οι προσβολές με ταυτόχρονη απορία απο τον mirtilo ποιούς και πότε προσέβαλλε. Αλλά κατα τα άλλα συνεχίζεται η λογοκρισία απο το Στέκι και τους φασίστες διαχειριστές ....

Υ.Γ. Ελπίζω να πάνε όλα καλά στην αυριανή διαμαρτυρία.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mirtilo

#70
Παράθεση από: skoud στις 14 Φεβ 2011, 11:00:30 ΜΜ
... πάντως με αυτά και με αυτά συνάδελφοι, κάποιοι έχουν πετύχει το σκοπό τους: να μην είναι πρώτο θέμα στο ΣΤΕΚΙ η αυριανή κρίσιμη για τον κλάδο ημέρα.

Ελπίζω και πιστεύω ότι, παρά τη μεγάλη αντιξοότητα λόγω της μη προβλέψιμης απεργίας των ΜΜΜ, η αυριανή συγκέντρωση μας στο υπουργείο, θα είναι εκτός των άλλων και η απάντηση στους εξ επαγγέλματος ολιγάριθμους υπονομευτές της ενότητας του κλάδου...

Θα έλεγα, δεδομένου και των συνθηκών, να μην κριθεί η αυριανή συγκέντρωση με βάση τον αριθμό όσων θα έρθουν στο υπουργείο να φωνάξουν.

Σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει καν ο συγκεκριμένος τρόπος δράσης με φωνές,  να μην τους αρέσει ίσως και το γεγονός ότι αποφασίστηκε "από πάνω προς τα κάτω", δηλαδή από τους προέδρους των ενώσεων. Κάποιοι μπορεί να μην θέλουν να φωνάζουν, κάποιοι άλλοι να θεωρούν ότι ο σωστός τρόπος δράσης πρέπει να αποφασίζεται αντίστροφα, από "κάτω προς τα πάνω", δηλαδή με ψηφισμα από όλους τους πληροφορικούς. Οι οποίοι θα έπρεπε να μπορούσαν να συντονίζονται και να οργανωνονται σε ένα στέκι θεσμικά κατοχυρωμένο ως μη ιδιωτικό και κοινό για όλους.

Ο πραγματικός αριθμός τελικά αυτών που θα διαμαρτυθούν αύριο, είναι αυτοί που θα κάνουν στάση εργασίας, άσχετα αν τελικά θα έρθουν ή όχι.
Ιδίως μάλιστα όσοι δεν είναι πληροφορικοί, η στάση εργασίας αυτών μετράει διπλά.

Δεν ξέρω αν μπορεί να μαθευτεί ο αριθμός αυτός.



αν οποιοσδήποτε θεωρεί οποιοδήποτε μήνυμα μου προσβλητικό, παρακαλώ να μου πει ποιό είναι και θα το διαγράψω

mirtilo

Παράθεση από: Laertis στις 14 Φεβ 2011, 11:10:40 ΜΜ
οι "διορισμένοι" διαχειριστές, οι οποίοι "κατευθύνουμε" τις συζητήσεις.

Εφόσον σε προσβάλει, το άλλαξα σε "διαχειριστές διορισμένοι από τον alkisg που συντονίζουν την συζήτηση"
Αν και θα προτιμούσα να μου στείλεις Pm με αυτό που σε προσέβαλε, για να μην χαλάει η συζήτηση με προσωπικές
αναφορές.
αν οποιοσδήποτε θεωρεί οποιοδήποτε μήνυμα μου προσβλητικό, παρακαλώ να μου πει ποιό είναι και θα το διαγράψω

P.Tsiotakis

το μέτρο έχει χαθεί εδώ και καιρό, αυτό είναι σίγουρο

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: mirtilo στις 14 Φεβ 2011, 10:49:09 ΜΜ
Ο χώρος εδώ ονομάζεται "Το Στέκι των Πληροφορικών", οπότε θα έπρεπε όσοι είναι πληροφορικοί και μάλιστα επώνυμοι,
να έχουν ίσα δικαίωματα στην διαχείρηση των μηνυμάτων. Ή, αν αυτό δεν είναι δυνατόν με το υπάρχον λογισμικό, να είναι τουλάχιστον
εκλεγμένοι από το σύνολο των επώνυμων μελών.


Για μισό λεπτό βρε myrtilo, γίνεται κάτι διαφορετικό εδώ στο στέκι από αυτό που γράφεις;
Μάλιστα μπορεί οποιοσδήποτε να γίνει διαχειριστής σε κάποια ενότητα, αφού προηγουμένως συνεννοηθεί με τον ιδιοκτήτη του ιστοχώρου, τον Άλκη Γεωργόπουλο. Για παράδειγμα, κάποιος συνάδελφος ζήτησε να δημιουργηθεί χώρος για το ολοήμερο δημοτικό (ή για το νέο πρόγραμμα του δημοτικού με ενσωματωμένη την πληροφορική, αν θυμάμαι καλά). ο συνάδελφος αυτός έγινε και διαχειριστής αυτής της ομάδας!

επομένως μύρτιλο, δεν φταίει αυτό που έγραψες.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: skoud στις 14 Φεβ 2011, 11:00:30 ΜΜ
... πάντως με αυτά και με αυτά συνάδελφοι, κάποιοι έχουν πετύχει το σκοπό τους: να μην είναι πρώτο θέμα στο ΣΤΕΚΙ η αυριανή κρίσιμη για τον κλάδο ημέρα.


δεν θα το έλεγα... δε νομίζω ότι κάποιος από εμάς έχει βάλει αυτές τις συζητήσεις ως πρώτο θέμα στο μυαλό του!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...