Αναβάθμιση ubuntu 9.04 σε 9.10 - Πρόβλημα ήχου

Ξεκίνησε από salnk, 06 Νοε 2009, 10:37:47 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

salnk

Μετά από αναβάθμιση της έκδοσης 9.04 σε 9.10 δεν αναγνωρίζεται πλέον η onboard κάρτα δικτύου (Intel HDA 883 - Realtec).

Προφανώς θα εμφανιστεί η σχετική αναβάθμιση σε μερικές μέρες, αλλά, έτσι από περιέργεια, μήπως κάποιος έχει βρει λύση στο πρόβλημα;
Γιάννης Σαλονικίδης - Δ@σκ@λος 2.0 beta
http://salnk.eduportal.gr

Kixer

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα κατά την μετάβαση απο 9.04 σε 9.10.

Στην περίπτωσή μου το πρόβλημα δημιουργήθηκε(καθώς και αρκετά άλλα...) επειδή κατα την εκκίνηση φόρτωνε τον πυρήνα της έκδοσης 9.04 και όχι τον καινούριο της 9.10(2.6.31-14generic νομίζω..).Έτσι έδειχνε και το menu του grub.

Με ένα

sudo update-grub όλα στρώσαν...

Ελπίζω να είναι κάτι αντίστοιχο και σε εσένα...

salnk

Ναι, αυτό ήταν το πρόβλημα αν και δεν λειτούργησε η εντολή που έδωσες.
Τεσπα έκανα edit το menu.lst

Ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Όμως προσθέτω το σχόλιο πως θα έπρεπε να έχει λυθεί αυτό το ζήτημα ή θα έπρεπε να αναφέρεται κάπου από την ομάδα υποστήριξης  πως υπάρχει τέτοιο πρόβλημα όταν γίνεται αναβάθμιση.

Ή έστω να είναι προεπιλογή η επιλογή "Install maintainer's version" κατά την αναβάθμιση (πράγμα που δεν πρόσεξα).

Δεν ξέρω αν η ουσία είναι που έχω ήχο ξανά ή το φιλικότερο περιβάλλον για αρχάριους χρήστες όπως ελλόγου μου.
Γιάννης Σαλονικίδης - Δ@σκ@λος 2.0 beta
http://salnk.eduportal.gr

Gnirut

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με Ubuntu. Εξαιτίας της παλαιότητας του εργαστηρίου μου σκεφτομαι να πετάξω τα XP που πλέον "σέρνονται" και να εγκαταστήσω κάποια παλαιότερη version του Ubuntu (8.04 ή 8.10). Είμαι καλυμένος νομικά να το κάνω αυτό ή θα έρθει π.χ. κανένας επιμορφωτής να μου πεί το λογισμικό που χρησιμοποιώ δουλεύει σε Windows γιατί εσείς έχετε Ubuntu κ.ο.κ. Σε αυτή την περίπτωση με τον server τι γίνεται;

alkisg

Καλυμένος νομικά: φυσικά και οπωσδήποτε, το Ubuntu υποστηρίζεται επίσημα από το Υπουργείο για τα σχολικά εργαστήρια.

Παλιότερη έκδοση: αν θες παλιότερη έκδοση για να πάει πιο γρήγορα, δεν ισχύει αυτό (τουλάχιστον για πρόσφατες εκδόσεις των 3 τελευταίων χρόνων). Μη βάλεις την 8.10. Ή βάλε 8.04 που είναι LTS (Long Term Support) ή βάλε την 9.10. Όποια από τις δύο και να βάλεις, το καλοκαίρι καλό θα είναι να αναβαθμίσεις στην καινούργια LTS 10.04 που θα έχει βγει (οι LTS βγαίνουν κάθε δύο χρόνια).

Για τον server θα βγει εγχειρίδιο το καλοκαίρι που θα περιέχει οδηγίες εγκατάστασης ΣΕΠΕΗΥ με server Ubuntu, οπότε είτε βάζεις σκέτο Ubuntu είτε το κρατάς dual boot, σαν υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ είσαι ελεύθερος να διαλέξεις.

Gnirut

@alkis
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Θα αρχίσω σταδιακά το ξήλωμα των XP. Έβαλα και στα πρωτάκια να μαθαίνουν να μπουτάρουν ubuntu στα netbook τους, να δω πως θα το πάρουν και οι μεγαλύτεροι.

Θα αρχίσω από τα 9.10 που κατα τη γνώμη μου είναι πάρα πολύ καλά (εξαίρεση κάτι προβληματάκια με το ήχο που είπε και ο συνάδερφος που στην περίπτωση μου λύθηκαν με απεγκατάσταση ενος software modem update από το synaptics) αλλά ίσως βαριά για τα σαπάκια του εργαστηρίου μου και θα καταλήξω εαν χρειαστεί σε παλαιότερες versions.

Τελικά ο νοτιοαφρικάνος στα 9.10 έχει κάνει εξαιρετική δουλειά σε σημείο που να σκέφτομαι σε μηχανάκια που έχω σπίτι να πετάξω ακόμα και vista που έχω αγοράσει (για XP δεν το συζητάω καν, στα σκουπίδια ολοταχώς).