ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ BUG;

Ξεκίνησε από firecore, 24 Μαρ 2014, 09:17:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

firecore

Καλησπέρα.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι.
Σκέφτηκα μιά άσκηση για 4ο θέμα την οποία προσπάθησα να υλοποιήσω στη γλωσσομάθεια, αλλά μου βγάζει 1 περίεργο μήνυμα μή δήλωσης μεταβλητής, παρόλο που την έχω δηλώσει. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;  ???
Η ασκηση αφορά τον υπολογισμό των βαθμών ενός ομίλου 4 ομάδων με κλήση διαδικασίας.
Επισυνάπτω την υλοποίηση ή μάλλον την πρώτη απόπειρα, που "σκοντάφτει".
Εχω βάλει πρώτα τη διαδικασία μιας κι' εκει φαίνεται να κολλάει το πράγμα και μετά το κυρίως πρόγραμμα στο οποίο μάλιστα άλλαξα όνομα στη πραγματική παράμετρο απο Ι σε J, στην προσπάθειά μου να εντοπίσω το σφάλμα
Θα εκτιμούσα απεριόριστα την όποια βοήθεια, γιατι έχω βγάλει τα μάτια μου να προσπαθώ μάταια να βρω τι φταίει...
Ευχαριστώ πολύ.

dski

Θα βοηθούσε αν έκανες copy-paste τον κώδικα σου αντί για το snapshot σε word doc.

Σαν πρώτη σκέψη: Μήπως το I σε κάποιο σημείο(α) είναι λατινικό και σε άλλα ελληνικό;

ntzios kostas

Όπως το βλέπω δεν έχεις βάλει ΑΡΧΗ στην διαδικασία και επιπλέον τον πίνακα Β πρέπει να τον δηλώσεις ως ακέραιο πίνακα και όχι χαρακτήρες.

Για δοκίμασε αυτές τις αλλαγές και βλέπουμε.  ;)
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

firecore

Καλά δε με πιστεύω.
Μετά από 10 και βάλε περάσματα δεν είχα δει ότι έλειπε το ΑΡΧΗ, που είναι και το ήμισυ του παντός...
Όσο για τον πίνακα, δε το έλεγξα καν, γιατί δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα χω κάνει τέτοια μλκια  :-[
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, τα χα πιά παρατήσει. Να τολμήσω να ζητήσω κάτι ακόμα: Παίζει να ξέρει κανείς κανά καλό οφθαλμίατρο;  ::)