Παράγωγος

Ξεκίνησε από student123432, 07 Φεβ 2024, 09:34:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

student123432

Καλησπέρα σας, αναρωτιόμουν αν είναι εφικτό να δημιουργηθεί πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ το οποίο θα υπολογίζει και θα εμφανίζει παραγώγους συναρτήσεων. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

George Eco

#1
Παράθεση από: student123432 στις 07 Φεβ 2024, 09:34:18 ΜΜΚαλησπέρα σας, αναρωτιόμουν αν είναι εφικτό να δημιουργηθεί πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ το οποίο θα υπολογίζει και θα εμφανίζει παραγώγους συναρτήσεων. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?


Αν έχεις συγκεκριμένο τύπο συνάρτησης μόνο, τότε εύκολα λέω ναι.

Αν θες κάθε τύπο συνάρτησης, θα έλεγα πως γίνεται ΠΟΛΥ περίπλοκο.
Θεωρητικά είναι εφικτό.Θέλω να πω, θα πρέπει να δέχεσαι τη συνάρτηση ένα-ένα χαρακτήρα, μέχρι να δώσει ο χρήστης τιμή φρουρό. Πίνακας ίσως βοηθούσε στη λύση, με άλλα λόγια οι χαρακτήρες να είναι στοιχεία πίνακα και να προγραμματίσεις υπερ-περίπλοκο αλγόριθμο που να κάνει το ζητούμενο. Επίσης τέτοια λύση θα απαιτούσε κι αυστηρό συντακτικό εισόδου. Ενδιαφέρον, μια μέρα ίσως δω αν μπορώ να το βγάλω, αλλά για την ώρα πρώτον δε βρίσκω το λόγο, δεύτερον δεν έχω ενδιαφέρον να το λύσω μιας κι είναι πέραν του πλαισίου του μαθήματος.
 


gpapargi

Παράθεση από: student123432 στις 07 Φεβ 2024, 09:34:18 ΜΜΚαλησπέρα σας, αναρωτιόμουν αν είναι εφικτό να δημιουργηθεί πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ το οποίο θα υπολογίζει και θα εμφανίζει παραγώγους συναρτήσεων. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

Εννοείς την τιμή της παραγώγου σε κάποιο σημείο ή τον τύπο της συνάρτησης; Δηλαδή το f(x0) σε κάποιο σημείο x0 ή τον τύπο της συνάρτησης f'(x);
Φαντάζομαι ότι ο τύπος της f είναι γνωστός, έτσι; Αλλιώς αν έχεις σκόρπια σημεία τότε υποχρεωτικά πας με παρεμβολή (αριθμητική ανάλυση).

George Eco

Παράθεση από: gpapargi στις 08 Φεβ 2024, 12:50:28 ΜΜΕννοείς την τιμή της παραγώγου σε κάποιο σημείο ή τον τύπο της συνάρτησης; Δηλαδή το f(x0) σε κάποιο σημείο x0 ή τον τύπο της συνάρτησης f'(x);
Φαντάζομαι ότι ο τύπος της f είναι γνωστός, έτσι; Αλλιώς αν έχεις σκόρπια σημεία τότε υποχρεωτικά πας με παρεμβολή (αριθμητική ανάλυση).
Αν ζητάει να βάζει τύπο και να υπολογίζει κι εμφανίζει, με string manipulation και πολύ ΠΟΛΥ περίπλοκο προγραμματισμό, μπορούμε να βγάλουμε έναν solver που ουσιαστικά δομεί τη παράγωγο και μετά την επιλύει. Αλλά ποιος να ζήτησε ΤΕΤΟΙΟ πράγμα;;; Από την άλλη " θα υπολογίζει και θα εμφανίζει παραγώγους συναρτήσεων " λέει. Τι εννοεί; Συγκεκριμένες; Εγώ το εξέλαβα πολύ αφηρημένο.

student123432

Αυτό που εννοούσα, γιατί όντως ήταν πολύ αφηρημένη η ερώτηση. ήταν να δίνει η χρήστης μια συνάρτηση f(x) και να εμφανίζεται στην οθόνη ποιος είναι ο τύπος της παραγώγου της. Είναι ακριβώς αυτό που λέει George Eco στο τελευταίο μήνυμά του. Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ περίπλοκο και δεν αγγίζει καν τα όρια του μαθήματος. Η ερώτηση τέθηκε διότι το είχαμε απορία με έναν φίλο μου. Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. 


Υ.Γ. George Eco αν κάποτε σας έρθει το ενδιαφέρον να το κάνετε γράψτε μου , αν σας είναι εύκολο, σε αυτό το thread.