sch-scripts: εγκατάσταση Ubuntu 10.04 / LTSP σε σχολικά εργαστήρια

Ξεκίνησε από alkisg, 09 Ιουν 2010, 03:35:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gidarakos

Αφού έκανα αναβάθμιση του server σε sch-scripts 10.04.55 έκανα και μία ενημέρωση-συμπίεση του εικονικού δίσκου και κάποια στιγμή μου ζήτησε ένα yes or no σχετικά με nbd-client. Δυστυχώς δε συγκράτησα την ερώτηση. Τι ακριβώς ήταν αυτό και τι πρέπει να απαντάμε;

alkisg

Για να ξαναδείς τις ερωτήσεις εγκατάστασης/ρύθμισης που κάνει κάποιο πακέτο, η εντολή είναι sudo dpkg-reconfigure paketo.
Συγκεκριμένα, αν θες άνοιξε κονσόλα εντός του εικονικού δίσκου, και δώσε:

Κώδικας: shell
dpkg-reconfigure nbd-client


Στη συγκεκριμένη ερώτηση που κάνει δεν μας πειράζει ό,τι και να απαντήσεις. Και γενικότερα μια καλή πρακτική είναι "όταν δουλεύουν οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις δεν τις πειράζω".

jtsop

Παράθεση από: alkisg στις 26 Σεπ 2011, 06:38:05 ΜΜ
Για τοπικό αποθετήριο, αν εννοείς απλά για caching ώστε να γλυτώνεις bandwidth, ψάξε λίγο για apt-caching,
για apt-caching εννοώ, αλλά βασικά αν θέλουμε να το βάλουμε στο sch-scripts

Παράθεση από: alkisg στις 26 Σεπ 2011, 06:38:05 ΜΜ
νομίζω το έχουμε ξανααναφέρει, είναι μια ρύθμιση στο squid που το κάνει να κρατάει και πακέτα .deb στην cache του.
αυτό δεν είναι αποτελεσματικό.

Παράθεση από: alkisg στις 26 Σεπ 2011, 06:38:05 ΜΜ
Πιο χρήσιμο πιστεύω θα ήταν αν κάποιος είχε όρεξη να ετοιμάσει virtualbox images, ώστε όσοι συνάδελφοι επιθυμούν να μπορούν να δοκιμάσουν LTSP κατευθείαν μέσα από τα Windows τους.
φτιάχνω ένα vmware και ένα virtualbox image.

odysseas

Παράθεση από: jtsop στις 28 Σεπ 2011, 10:28:39 ΜΜ
για apt-caching εννοώ, αλλά βασικά αν θέλουμε να το βάλουμε στο sch-scripts αυτό δεν είναι αποτελεσματικό.

Για caching πακέτων (προς χρήση σε standalone εγκαταστάσεις) και εφ' όσον δεν θες να χρησιμοποιήσεις το squid, σε παραπέμπω σε μια παλιότερη συζήτηση, όπου πρότεινα το apt-cacher-ng.

Παράθεση από: jtsop στις 28 Σεπ 2011, 10:28:39 ΜΜ
φτιάχνω ένα vmware και ένα virtualbox image.

ωχ, για το virtualbox το έχω ήδη φτιάξει...

jtsop

Παράθεση από: odysseas στις 28 Σεπ 2011, 11:01:23 ΜΜ
ωχ, για το virtualbox το έχω ήδη φτιάξει...

καλά δεν πειράζει, ούτως ή αλλιώς ήθελα να κάνω κάποιες δοκιμές.

alkisg

Παράθεση από: jtsop στις 28 Σεπ 2011, 10:28:39 ΜΜ
για apt-caching εννοώ, αλλά βασικά αν θέλουμε να το βάλουμε στο sch-scripts
Παράθεση από: alkisg στις 26 Σεπ 2011, 06:38:05 ΜΜ
νομίζω το έχουμε ξανααναφέρει, είναι μια ρύθμιση στο squid που το κάνει να κρατάει και πακέτα .deb στην cache του.
αυτό δεν είναι αποτελεσματικό.

Ένας core developer του Ubuntu πάντως πιστεύει το αντίθετο, και έφτιαξε δύο πακέτα, squid-deb-proxy και squid-deb-proxy-client τα οποία αυτοματοποιούν το apt caching.
Το squid σαν proxy server είναι πολύ καλύτερος από κάποια "πρόχειρη" λύση που έχει φτιαχτεί ειδικά για .deb, οπότε αν και δεν έχω δοκιμάσει τα παραπάνω πακέτα, τείνω να τον πιστέψω.

Να ένα μικρό how-to: http://www.linuxjournal.com/content/presenting-squid-deb-proxy-speed-your-update-downloads

Στα sch-scripts δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μπει, αφού σε LTSP εργαστήρια δεν χρειάζεται, και σε μη LTSP εργαστήρια η μόνη "κουραστική" ενέργεια είναι η εγκατάσταση του πακέτου squid-deb-proxy-client στους clients. Ε αυτό μπορεί να γίνει είτε από το clusterssh είτε επιλέγοντας τους clients από τα sch-scripts και κάνοντας εκτέλεση της παρακάτω εντολής:
sudo apt-get --yes install squid-deb-proxy-client

Katsadouros_Dhm

Θα ήθελα να ρωτήσω δυο πράγματα: (Μπορεί να έχουν ήδη απαντηθεί):
1). Πώς μπορώ να διαγράψω κατευθείαν ολόκληρα τμήματα που έχω δημιουργήσει με τα sch-scripts; Δε βρήκα αυτή τη δυνατότητα στα sch-scripts εκτός αν μου διέφυγε.
2). Δοκίμασα να επικολλήσω κατευθείαν από τον server ένα αρχείο μέσα σε φάκελο από κάποιον user (thin-client) και είδα ότι δεν ειχα αυτή τη δυνατότητα.

apapakL

Γεια σου συνάδελφε!

1. Δες εδώ https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4124.0

2. Πρέπει να είσαι super user για να το κάνεις αυτό. Οπότε είτε μέσω τερματικού με χρήση sudo και εντολής cp ή με άνοιγμα του διαχειριστή αρχείων nautilus, με την εξής εντολή στο τερματικό
sudo nautilus

Μεγάλη προσοχή όμως γιατί με αυτό το τρόπο έχεις τη δυνατότητα να πειράξεις οποιοδήποτε αρχείο του συστήματος...

Katsadouros_Dhm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις το συνάδελφο apapakl

odysseas

Για δείτε αυτό εδώ: http://yro.slashdot.org/story/11/10/30/024228/schools-in-portugal-moving-to-oss. Μήπως είναι ώρα για μια μετάφραση στα πορτογαλικά; Παιδιά, δεν το λέω για πλάκα. Νομίζω οτι μια λύση τύπου sch-scripts είναι πολύ κρίμα να περιορίζεται στα ελληνικά εργαστήρια. Προτείνω να σκεφτούμε όλοι μας σοβαρά πως μπορεί να δημιουργηθεί μια ευρύτερη κοινότητα και πως πρέπει να εργαστούμε για να πάρει αυτό το project τις διαστάσεις που του αξίζουν.


alkisg

Κατά την άποψή μου, η φιλοσοφία των sch-scripts είναι:
Καθηγητής: Θέλω να χρησιμοποιήσω Linux στο σχολείο αλλά δεν βρίσκω εργαλείο να μου κάνει την τάδε δουλειά που μου είναι απαραίτητη, τι να κάνω;
sch-scripts: ΟΚ, να ένα σκριπτάκι που σου λύνει το πρόβλημα
(χεχε γράφοντας αυτά μου ήρθε ιδέα και για νέο εικονίδιο, band-aid αντί για πολυεργαλείο ;D)

Όταν όμως μας δίνεται ο χρόνος να κάνουμε ένα βήμα πίσω και να σκεφτούμε "οκ, και γιατί ο καθηγητής έχει αυτό το πρόβλημα και γιατί δεν έχει λυθεί αλλού;", τότε είναι πολύ πιθανό να βρούμε μια καλύτερη λύση η οποία όμως να ανήκει σε άλλο πακέτο. Παραδείγματα:

  • Δεν δουλεύει το iTalc. Φτιάχνουμε κάτι αντίστοιχο μέσα στα sch-scripts. Η σωστή λύση όμως είναι να φτιαχτεί ξεχωριστό εργαλείο, ο Epoptes, ο οποίος μπορεί να χρησιμοποιηθεί εκτός LTSP, εκτός σχολείων κτλ.
  • Δεν υπάρχει εύκολη μέθοδος μαζικής δημιουργίας χρηστών. Φτιάχνουμε σχετικό διάλογο μέσα στα sch-scripts. Η σωστή λύση όμως είναι αυτή η δυνατότητα να ενσωματωθεί σε εργαλείο διαχείρισης χρηστών, είτε τα ενσωματωμένα των διανομών (users-admin, kuser κτλ) είτε, αν αυτά δεν δέχονται patches, σε νέο ξεχωριστό εργαλείο.
  • Δεν είναι εύκολη η δημιουργία και διαχείριση εικονικών δίσκων. Φτιάχνουμε σχετικό μενού στα sch-scripts. Η σωστή λύση όμως είναι αυτή η δυνατότητα να ενσωματωθεί στο ίδιο το LTSP. Να μπορούμε π.χ. να μπουτάρουμε έναν εικονικό δίσκο με το VirtualBox και να τον διαχειριστούμε μέσω Software Center κτλ. Και όντως στο LTSP BTS που είμαστε τις 3 τελευταίες μέρες έπεισα τους άλλους developers να προχωρήσουμε το LTSP προς αυτή την κατεύθυνση.  ;)
  • Μικρά αλλά ενοχλητικά bugs του τύπου "δεν μπαίνουν οι drivers των καρτών δικτύου στο initramfs". Η προσωρινή λύση είναι να το κάνουμε μέσα από τα sch-scripts. Η σωστή λύση όμως είναι να λυθεί upstream στο πακέτο initramfs-tools (όπως και έγινε). Περιπτώσεις τέτοιων bugs έχουμε δεκάδες στα sch-scripts, όπου διορθώνουμε στα γρήγορα τα bugs άλλων πακέτων, ώστε να μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας, και στη συνέχεια προσπαθούμε να προωθήσουμε τις λύσεις upstream.
  • Τέλος, στα sch-scripts έχουμε και κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις που μας βολεύουν στα ελληνικά εργαστήρια. Π.χ. επειδή έχουμε τον router για DHCP server χρησιμοποιούμε τον dnsmasq σε proxydhcp mode κτλ. Αυτές προφανώς είναι τοπικές ρυθμίσεις, δεν ενδιαφέρουν το γενικότερο κοινό.
Έτσι βλέπω τα sch-scripts σαν ένα φυτώριο ανάπτυξης λύσεων για άμεσα προβλήματα, αλλά όταν στη συνέχεια μας δίνεται ο χρόνος, αυτές οι λύσεις πρέπει να μεταφυτεύονται σε άλλα πακέτα. Άρα δε νομίζω ότι πρέπει να επικεντρωνόμαστε στη διεθνοποίηση των sch-scripts, αλλά στην κατάλληλη μεταφύτεψη/προώθηση των προσωρινών λύσεων που δίνουν, ακόμα κι αν μερικές φορές αυτό σημαίνει τη δημιουργία νέων πακέτων.

jtsop

Υπάρχει τρόπος το squid-deb-proxy να παίζει με squid3?

Παράθεση από: alkisg στις 29 Σεπ 2011, 10:13:03 ΠΜ
αυτό δεν είναι αποτελεσματικό.


Ένας core developer του Ubuntu πάντως πιστεύει το αντίθετο, και έφτιαξε δύο πακέτα, squid-deb-proxy και squid-deb-proxy-client τα οποία αυτοματοποιούν το apt caching.
Το squid σαν proxy server είναι πολύ καλύτερος από κάποια "πρόχειρη" λύση που έχει φτιαχτεί ειδικά για .deb, οπότε αν και δεν έχω δοκιμάσει τα παραπάνω πακέτα, τείνω να τον πιστέψω.

Να ένα μικρό how-to: http://www.linuxjournal.com/content/presenting-squid-deb-proxy-speed-your-update-downloads

Στα sch-scripts δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μπει, αφού σε LTSP εργαστήρια δεν χρειάζεται, και σε μη LTSP εργαστήρια η μόνη "κουραστική" ενέργεια είναι η εγκατάσταση του πακέτου squid-deb-proxy-client στους clients. Ε αυτό μπορεί να γίνει είτε από το clusterssh είτε επιλέγοντας τους clients από τα sch-scripts και κάνοντας εκτέλεση της παρακάτω εντολής:
sudo apt-get --yes install squid-deb-proxy-client

apanagio

Από την επόμενη έκδοση του ubuntu 12.04 το squid-deb-proxy θα βασίζεται στο squid3
http://packages.ubuntu.com/precise/squid-deb-proxy
Αν δεν κάνω λάθος το πακέτο squid θα είναι πλέον dummy πακέτο για τη μετάβαση στο squid3

jtsop

Παράθεση από: apanagio στις 10 Φεβ 2012, 10:29:10 ΠΜ
Από την επόμενη έκδοση του ubuntu 12.04 το squid-deb-proxy θα βασίζεται στο squid3
http://packages.ubuntu.com/precise/squid-deb-proxy
Αν δεν κάνω λάθος το πακέτο squid θα είναι πλέον dummy πακέτο για τη μετάβαση στο squid3

Ναι, το λέει στο σύνδεσμο που έστειλες.