Θεωρητική Πληροφορική

Ξεκίνησε από Ελευθέριος_Alan, 26 Ιουν 2014, 10:48:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ελευθέριος_Alan

Γεια σας!
Ενδιαφέρομαι για την Θεωρητική Πληροφορική ωστόσο έχω μαθηματικές σπουδές.Νομίζετε οτι θα μπορώ να ανταπεξέλθω σε κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα όπως το ΜΠΛΑ του μαθηματικού αθηνών?

pgrontas

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα,  οι μαθηματικοί τα βρίσκουν πιο σκούρα με τα αλγοριθμικά μαθήματα, παρ'οτι οι πληροφορικοί με τα μαθηματικά. Συνήθως, οι κλασικοί μαθηματικοί τελικά ακολουθούν μαθηματική κατεύθυνση ή ασχολούνται με κρυπτογραφία. Σε καλύτερη θέση ως προς τη Θεωρητική Πληροφορική βρίσκονται οι απόφοιτοι Εφαρμοσμένων Μαθηματικών (όπως πχ της ΣΕΜΦΕ).
Βέβαια κάτι τέτοιο είναι εμπειρική παρατήρηση, δεν είναι απόλυτο και εξαρτάται φυσικά και από το υπόβαθρο του καθενός.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Ελευθέριος_Alan

Σε ευχαριστώ για την άμεση Απάντηση!
Θα μπορούσες να μου πεις εάν γνωρίζεις άλλα μεταπτυχιακά πάνω στην Θεωρητική Πληροφορική?

pgrontas

Το μεταπτυχιακό του ΕΚΠΑ έχει κατεύθυνση Θεωρητικής Πληροφορικής με πολλά κοινά μαθήματα με το ΜΠΛΑ.
Ίσως και στο Επιστήμης ΗΥ του ΟΠΑ να υπάρχουν κάποιοι που ασχολούνται με Θεωρία, αλλά δεν θα το χαρακτήριζα συνολικά ως σχετικό.

Εκτός Αθήνας δεν ξέρω δυστυχώς.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

giannisn1990

το ΜΠΛΑ θέλει πολύ Μαθηματική Λογική να γνωρίζεις !

Ελευθέριος_Alan

Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω πόσο δύσκολο έιναι να κυνηγήσει κανείς καριέρα στην Θεωρητική Πληροφορική έχοντας μαθηματικές προπτυχιακές σπουδές;

itt

Παράθεση από: Ελευθέριος_Alan στις 12 Αυγ 2014, 12:52:50 ΜΜ
Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω πόσο δύσκολο έιναι να κυνηγήσει κανείς καριέρα στην Θεωρητική Πληροφορική έχοντας μαθηματικές προπτυχιακές σπουδές;

Μαθηματικά προσεγγίζεται το ζήτημα της θεωρητικής πληροφορικής αν αυτό σου λέει κάτι.

dpa2006

Πολύ σωστά,Μαθηματικά προσεγγίζεται!
αν σε ενδιαφέρει μπορείς να το "κυνηγήσεις".
πολλοί καθηγητες πληροφορικής σε τμήματα πληροφορικής και πολυτεχνεία ΑΕΙ-ΤΕΙ,ειδικά οι παλαιότεροι,προγραμματιστές σε εταιρείες, είναι απόφοιτοι Μαθηματικών τμημάτων.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

KyrSt

Πρωτοετής στην πληροροφική είμαι, οπότε δώσε όση βαρύτητα θερωρείς στην γνώμη μου, ωστόσο απ΄οσο βλέπω η συσχέτιση συγκεκριμένα θεωρητικής πληροροφικής και μαθηματικών είναι τεράστια. ιδιαίτερα, μαθήματα όπως διακριτά μαθηματικά, μαθηματικά πληροφορικής, στατιστική κ.α. που ανείκουν στον τομέα των μαθηματικών είναι απαιτούμενα στην θεωρητική πληροφορική.
Για περισσότερες πληροφορίες θα σου λεγα να κοιταξεις το πρόγραμμα σπουδών της Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Καποδιστριακού για να δεις οτι πάνω από τα μισά μαθήματα (ιδιαίτερα του τομέα θεωρητικής πληροφορικής) ειναι μαθηματικα.
Τέλος εγώ προσωπικά ξέρω δύο περιπτώσεις ανθρώπων που τελείωσαν μαθηματικό κι ασχολήθηκαν με πληροφορική, οπότε γίνεται.