Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Παράθεση από: Circle στις 10 Μαΐου 2010, 09:55:17 ΜΜ
Ρώτησα και έμαθα, η παρουσίαση έγινε από την σχολική σύμβουλο που είναι υπεύθυνη για το σχολείο μας για παιδαγωγικά θέματα.
Όσο αναπνέω μαθαίνω.
Έχουμε και από αυτό??
Εκτός από Σχολικούς Σύμβουλους για κάθε μάθημα έχουμε και υπεύθυνο Σχολικό Σύμβουλο για το σχολείο σε παιδαγωγικά θέματα?

poursali

ναι dim.. και αυτο μαλλον δεν τιμαει τον δικο σας συμβουλο (που ειναι υπευθυνος για το σχολειο σας)... παντως ο δικος μας ερχεται καθε χρονο
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Circle

Παράθεση από: dim στις 10 Μαΐου 2010, 11:42:29 ΜΜ
Όσο αναπνέω μαθαίνω.
Έχουμε και από αυτό??
Εκτός από Σχολικούς Σύμβουλους για κάθε μάθημα έχουμε και υπεύθυνο Σχολικό Σύμβουλο για το σχολείο σε παιδαγωγικά θέματα?


Να ομολογήσω και εγώ με ντροπή ότι αν και 15 χρόνια στην εκπαίδευση, μόλις σήμερα έμαθα (ή εμπέδωσα) αυτό τον τύπο σχολικού συμβούλου...

Δεν νομίζω να τον έχω συναντήσει στο δικό μας σχολείο άλλη φορά... (με επιφύλαξη...)  :-[

Keep Growing

ΟΛΟΙ αύριο το απόγευμα στην συγκέντρωση ...

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank11_5_10_1338.php

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

#484
Παράθεση από: Keep Growing στις 28 Απρ 2010, 09:06:25 ΜΜ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΔΗΜΗΤΡΑ .
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΕΛΜΕ.
απο dim στις: 30 Απρ 2010, 12:22:36 am
Παράθεση
Και εγώ ευχαριστώ για όλα και όλους... και να επισημάνω πως ότι και αν πέρασα..... τον αγώνα θα τον ξανά έκανα.
Και ευτυχώς που σήκωσα ανάστημα γιατί όπως βλέπουμε έρχονται απίστευτες ημέρες!!!
Η αναφορά έχει μπει σε κάποιο συρτάρι και την ξεσκονίζουν... από τότε καμία απάντηση.
Ερώτηση: Αν γνωρίζετε.. Ο προϊστάμενος αν την κρίνει ως "ανυπόστατη" θα την βάλει στο συρτάρι ή πρέπει να δώσει οπωσδήποτε μια απάντηση?

Την κάλεσε ο προϊστάμενος και της τα εχ!!!
Εε δεν περίμενα τόσο καλά να πάνε τα πράγματα.
Την θέση της ΕΛΜΕ την βάζω στον πίνακα ανακοινώσεων και με το που γυρνάω την πλάτη την κατεβάζουν μαγικά χεράκια.
Αύριο που είναι η συνέλευση θα την εκτυπώσω και θα την δώσω  χέρι χέρι σε καθηγητές και θα με υποστούν να την ακούσουν.
Να της ζητήσω και τι της απάντησε ο προϊστάμενος? χιχιχιχι!! Μπορεί και να το κάνω.

Keep Growing

Έβλεπα σήμερα Λαζόπουλο, (από τις σπάνιες φορές που μου άρεσε πραγματικά, γιατί έκανε μια προσπάθεια να "ξεκουρδίσει"  τον κόσμο) και μου ήρθε ο Άσιμος. 
Βέβαια ο Άσιμος ως πρότυπο ζωής δε με βρίσκει σχεδόν καθόλου σύμφωνο. Ανεξάρτητα όμως απ' αυτό, αναγνωρίζω το ταλέντο του και από τα πραγματικά ροκ κομμάτια που έχει γράψει, με αγγίζουν περισσότερο ένα δύο.
Ένα λοιπόν, είναι το παρακάτω:

  http://www.youtube.com/watch?v=DOQeRUH8IVg








Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

#486
Όταν ένας μαθητής, συνειδητοποιεί την ματαιότητα των κόπων του, ...ποιος είδε τον χάρο και δε τον φοβήθηκε...
Πρώτα ο μαθητής, κύριοι και κυρίες τεχνοκράτες της υπερφιλελευθεροποίησης της Εκπαίδευσης.
Πρώτα ο μαθητής ξυλινόγλωσσοι δούρειοι ίπποι της ανθρωποκεντρικής εκπαίδευσης.

http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/05/blog-post_855.html
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

za√‘ag

Όσοι ήσασταν σήμερα στα εξεταστικά κέντρα που γίνονταν οι Πανελλαδικές  Εξετάσεις (υποψήφιοι και καθηγητές) θα γνωρίζετε ότι εκτός από τα θέματα  των εξετάσεων (4 σελίδες) μοιράστηκε και ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΥΠΟΨΗΦΙΟ με  ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΥΠ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ κ. Άννας Διαμαντοπούλου για να τους ευχηθεί  καλή επιτυχία.

Όλα καλά μέχρι εδώ. Ή μήπως όχι ;;!!;;

Εσείς θα απαντήσετε  .... Δείτε όμως κάτι ακόμα....


Οι υποψήφιοι συνολικά ήταν 93.000 Άρα έχουμε 93.000 φωτοτυπίες της σελίδας με το μήνυμα. Προσθέστε και τη  σελίδα που τυπώθηκε για να φωτοτυπηθεί (το πρωτότυπο) σε 1080 εξεταστικά κέντρα. Προσθέστε και τα έξοδα για το γραφίτη, ρεύμα (κατανάλωση). Προσθέστε και το (μικρό) χρόνο  που καθυστέρησαν να μοιραστούν τα θέματα (να ολοκληρωθεί η όλη  διαδικασία)


Ας βάλουμε λοιπόν ένα ελάχιστο κόστος 0,10 ευρώ για κάθε φύλλο


Έχουμε  λοιπόν (εκτίμηση): 93000 x 0,10 = 9300 (ευρώ) χοντρικά το  κόστος  + τα φύλλα (πρωτότυπα) κλπ ... περίπου
10.000 ευρώ

Σας φαίνονται πολλά ή λίγα; Με τα μέτρα λιτότητας ... μάλλον περιττά έξοδα.


Μα καλά ... μήνυμα της υπουργού είναι ... να μην το δίναμε στους  υποψήφιους; Δεν είπα αυτό .... Αλλά μια απλή ανάγνωσή του από τους  επιτηρητές ή από τον πρόεδρο του εξεταστικού κέντρου ... νομίζω ήταν  αρκετή
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Antigonh

#488
Συμφωνώ με την επισήμανσή σου συνάδελφε Zavag. Τελικά, δυστυχώς, η κ. υπουργός μας είναι "all show no go" που λένε και οι άγγλοι.

Νομίζω ότι το σύνθημα του Παιδείας πρέπει να αλλάξει από το "Πρώτα ο μαθητής" στο "Πρώτα η υπουργός". Θα ήταν πιο ειλικρινές τουλάχιστον...

Keep Growing

"92999 και ένας, μονόλογοι". Κυκλοφορεί από σήμερα στις καταθλιπτικές αίθουσες. Και είναι ΔΩΡΕΑΝΝΝ!
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Παράθεση από: za√'ag στις 14 Μαΐου 2010, 05:38:48 ΜΜ
Έχουμε  λοιπόν (εκτίμηση): 93000 x 0,10 = 9300 (ευρώ) χοντρικά το  κόστος  + τα φύλλα (πρωτότυπα) κλπ ... περίπου 10.000 ευρώ
Μπράβο za√'ag.. έχω παρέα ... γιατί πρωί πρωί με χτύπησαν κάτι εγκεφαλικά με το νούμερο των κλαδιών - δέντρων από την μια και το ποσό των χρημάτων για τις φωτοτυπίες από την άλλη.   

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: Antigonh στις 14 Μαΐου 2010, 05:51:26 ΜΜ
η κ. υπουργός μας είναι "all show no go" που λένε και οι άγγλοι.
Νομίζω ότι το σύνθημα του Παιδείας πρέπει να αλλάξει από το "Πρώτα ο μαθητής" στο "Πρώτα η υπουργός". Θα ήταν πιο ειλικρινές τουλάχιστον...

XAXAXAXAXAXA :):):):) !!! Ωραία τα έγραψες!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αυτό πάλι τί ήταν σήμερα.

Μυαλο δεν πρόκειται να βάλουμε

stratosg

#493
Καλημέρα σας.

Να δηλώσω κι εγώ την άγνοιά μου περί ύπαρξης συμβούλου επί παιδαγωγικών θεμάτων. Ω ναι κλείνω κι εγώ τη δεκαετία μου κι εξακολουθώ να μαθαίνω νέους όρους.

Στο σχολείο μας ο Δ/ντης μας ενημέρωσε ότι θα δηλώσει να είμαστε σχολείο που θα αυτοαξιολογηθεί. Παγωμάρα. Ουδεμία αντίδρασις. Μάλλον κάτι θα έχει στο μυαλό του μιας και είναι ιδιαίτερα προσεκτικός στις κινήσεις του και φροντίζει πάντα για την αγαστή συνεργασία ανάμεσα στους συναδέλφους, βοηθώντας αφάνταστα πολύ όποιον, όποτε, σε οποιονδήποτε τομέα της ύπαρξής του. Θα τον ρωτήσω να δω τι έχει στο κεφάλι του.

Τέλος για τις 10.000 ευρώ για το μήνυμα της κ. Υπουργού, που ως Ευρωβουλευτής υποστήριζε ότι επίσημη γλώσσα του Κράτους πρέπει να είναι τα Αγγλικά, θεωρώ ότι είναι πταίσμα μπροστά στις 196.056 ευρώ για την προμήθεια κουρτινών (μηχανισμών σκίασης κατά την ξύλινη γλώσσα). Κι επειδή μάλλον θα το έχετε πάρει είδηση κι από το θόρυβο που έγινε σε ορισμένες εφημερίδες, σας επισυνάπτω και την απάντηση των δύσμοιρων υπαλλήλων του υπουργείου, την οποία άλλωστε μπορείτε να βρείτε και στην σελίδα του Υπουργείου. Αλήθεια δεν ξέρω πιο είναι πιο δύσκολο. Να δουλεύεις κάπου που σε χτυπάει το φώς του ήλιου ή κάπου που μπάζει νερά από τα κουφώματα και την οροφή; Μα τι ρωτάω το πρώτο φυσικά.

Αλλά εκείνο που μου δημιουργεί άλλα ερωτηματικά είναι το Κάλεσμα της Υπουργού σε δημόσια διαβούλευση για τη δημιουργία ενός Εθνικού Πλαισίου Προσόντων http://www.opengov.gr/ypepth/?p=43. Δηλαδή θα πάψουν να διδάσκουν πληροφορική οι μή πληροφορικοί ή θα προστεθούν στη λίστα μέχρι και οι περιπτερούχοι της γειτονιάς μου. Σα δίκοπο να είναι μου μοιάζει το μαχαίρι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: za√'ag στις 14 Μαΐου 2010, 05:38:48 ΜΜ
Οι υποψήφιοι συνολικά ήταν 93.000 Άρα έχουμε 93.000 φωτοτυπίες της σελίδας με το μήνυμα. Προσθέστε και τη  σελίδα που τυπώθηκε για να φωτοτυπηθεί (το πρωτότυπο) σε 1080 εξεταστικά κέντρα. Προσθέστε και τα έξοδα για το γραφίτη, ρεύμα (κατανάλωση). Προσθέστε και το (μικρό) χρόνο  που καθυστέρησαν να μοιραστούν τα θέματα (να ολοκληρωθεί η όλη  διαδικασία)[/color]

Ας βάλουμε λοιπόν ένα ελάχιστο κόστος 0,10 ευρώ για κάθε φύλλο


Έχουμε  λοιπόν (εκτίμηση): 93000 x 0,10 = 9300 (ευρώ) χοντρικά το  κόστος  + τα φύλλα (πρωτότυπα) κλπ ... περίπου
10.000 ευρώ

Σας φαίνονται πολλά ή λίγα;

Βαγγέλη, "σφύριξε χαρούμενα, μπορείς! Δες τη φωτεινή πλευρά της ζωής", που λέει και ένα τραγούδι...

Σκέψου θετικά: οι υποψήφιοι ήταν 93.000, με αποχή 1% το κράτος εξοικονόμησε 930 φωτοτυπίεςΧ0,1€ = 93 ολόκληρα €. Επομένως αξιοποιήθηκε η αποχή για να πληρωθούν 9,62 επιτηρητές πανελλαδικών! Αν το κράτος καταφέρει να αυξήσει τα ποσοστά αποχής, θα αυξήσει και το κέρδος! :):)

Το αποφάσισα: θα γίνω επιστημονικός συνεργάτης στο υπουργείο οικονομικών. :)

Μια λευκή απεργία θα τσούξει... θα ταράξει λίγο τα νερά.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...