Ερωτήσεις συγγραφής αλγόριθμου-προγράμματος

Ξεκίνησε από despoina, 06 Νοε 2012, 03:19:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

despoina

Αν θέλουμε να γράψουμε μία εντολή με μία πολύ μεγάλη παράσταση σε αλγόριθμο ή και σε πρόγραμμα, πώς συνεχίζουμε την ίδια εντολή στην επόμενη σειρά; Χρησιμοποιείται κάποιο σύμβολο; (π.χ. το &). Ακόμα, ήθελα να ρωτήσω αν σε μία παράσταση επιτρέπεται η χρήση διπλών παρενθέσεων --> π.χ. ((3*ψ-7)/ ψ^3+10)+12

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :)

P.Tsiotakis

1. με το & ως πρώτο χαρακτήρα της επόμενης γραμμής μπορούμε να συνεχίσουμε στην επόμενη γραμμή κάποια εντολή

2. μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσα ζευγάρια παρενθέσεων θέλεις (φυσικά θέλει προσοχή και όσες ανοίγουν τόσες να κλείνουν)...

despoina

Σ'ευχαριστώ Παναγιώτη! Αυτό με το & νομίζω ισχύει μόνο για τη ΓΛΩΣΣΑ γιατί στον αλγόριθμο ,έχω δει να συνεχίζονται κανονικά οι εντολές χωρίς το σύμβολο αυτό. Σωστά;

P.Tsiotakis

έχεις δίκιο, πως αναφέρεται μόνο στην παράγραφο 7.10, ωστόσο αν το κάνει κανείς και στην ψευδογλώσσα για λόγους τάξης και ομοιομορφίας προφανώς δεν είναι λάθος. δεν είναι και κομψό να σπάει μια εντολή στην ψευδογλώσσα και να αλλάζει γραμμή χωρίς ειδοποίηση!

gthal

Πόσο σημαντικό είναι αυτό με το & ;
Θα κόβονταν μονάδες δηλαδή αν κάποιος δεν το κάνει;
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

petrosp13

Οι πραγματικοί μεταγλωττιστές, χρειάζονται τέτοια σύμβολα όταν μια εντολή αλλάζει γραμμή;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

gthal

κάποιοι πολύ παλιοί, αν θυμάμαι καλά (cobol ή/και fortran?)
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

petrosp13

Γενικότερα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να χρησιμοποιείται σύμβολο για αλλαγή γραμμής, είτε μιλάμε για εντολή, είτε μιλάμε για μήνυμα σε εντολή εξόδου
Ποιος ο λόγος να συνεχιστεί ένα μήνυμα εξόδου με &, όταν ο μεταγλωττιστής ο ίδιος θα ψάξει να βρει το δεύτερο σύμβολο εισαγωγικών για να ολοκληρώσει την εντολή, είτε αυτό είναι στην ίδια γραμμή, είτε 17 γραμμές πιο κάτω;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Υπάρχουν γλώσσες στις οποίες η αλλαγή γραμμής έχει σημασία. Ένα <enter> κατά λάθος στην Fortran και το πρόγραμμά σου θα αλλάξει εντελώς νόημα. Προσοχή!! Θα παραμείνει συντακτικά σωστό αλλά θα δημιουργηθεί λογικό λάθος αν θυμάμαι καλά σε κάποιες περιπτώσεις.
Νομίζω ότι όχι σε πολύ παλιές εκδόσεις της Fortran (δεν θυμάμαι αν ισχύει ακόμα) το πότε σταματάει η επανάληψη εξαρτιόταν από την αλλαγή γραμμής και το identation της εντολής. (δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο)

http://www.cs.mtu.edu/~shene/COURSES/cs201/NOTES/chap01/continue.html

Τώρα στο μάθημά μας προφανώς το να συνεχίζεται μια εντολή σε επόμενη γραμμή δεν μπορεί να θεωρηθεί λάθος από τη στιγμή που ο αλγόριθμος είναι σωστός, και δεν νομίζω ότι υπάρχει καν τέτοιο θέμα.
Απλά αν κάποιος βαθμολογητής δει ένα γραπτό στο οποίο χρησιμοποιείται το σύμβολο & για αλλαγή γραμμής θα κάνει τον συνειρμό ότι το παιδί που το έγραψε έχει γράψει κώδικα σε υπολογιστή. Αυτό μπορεί να τον προκαταβάλλει θετικά κατά τη βαθμολόγηση του γραπτού  ;)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος

Τέτοιο περιορισμό έχει και η VB, από την οποία άλλωστε επηρεάστηκαν πολύ οι συγγραφείς του βιβλίου στον ορισμό της ΓΛΩΣΣΑΣ...