Διαύγεια και ιστοσελίδες σχολείων

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 13 Σεπ 2010, 03:02:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Την περασμένη βδομάδα ήρθε η παρακάτω διαταγή απ' τη Δνση Β'/θμιας Εκπαίδευσης:

Οι Διευθυντές των σχολείων θα πρέπει να ορίσουν καθηγητή, ο οποίος θα είναι υπεύθυνος να ενημερώνει την ιστοσελίδα του σχολείου σύμφωνα με τον νόμο 3861/2010 (ΦΕΚ112/Α΄/13-7-2010) «Ενίσχυση της διαφάνειας με την υποχρεωτική ανάρτηση νόμων και πράξεων των κυβερνητικών, διοικητικών και αυτοδιοικητικών οργάνων στο διαδίκτυο ¨Πρόγραμμα Διαύγεια¨ και άλλες διατάξεις», ο οποίος σας έχει σταλεί με e-mail στις 6/8/10. Επίσης τα σχολεία τα οποία δεν έχουν ιστοσελίδα να κατασκευάσουν σε συνεργασία με τον υπεύθυνο ΠΛΗΝΕΤ,  μέχρι την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου. 

Παρακαλούμε να ενημερωθούν ενυπόγραφα όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σας.

Υπάρχει κάπου κωδικοποιημένος ο νόμος ώστε να ξέρουμε ποιες αποφάσεις, πράξεις ή ανακοινώσεις του σχολείου είμαστε υποχρεωμένοι να αναρτήσουμε στην ιστοσελίδα του;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Wizard

Κατέβασε το ΦΕΚ από το Εθνικό Τυπογραφείο. Είναι και στην αρχική σελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου, καθώς αναφέρει όλα τα ΦΕΚ είναι πια δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Το διάβασα αλλά δεν είδα κάτι που να αφορά τα σχολεία...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Wizard

Κι εγώ έτσι νομίζω. Πολύ τυπολατρικό από μέρους της Δ/νσης. Εκτός αν θέλουν απλώς να ανεβάσουν το ποσοστό των σχολείων με ιστοσελίδα  :laugh:

Νίκος Αδαμόπουλος

Πιθανώς να χρειαστεί στα σχολεία που θα πάρουν τους διαδραστικούς πίνακες μέσω διαγωνισμού... Και πιθανώς σε κάθε διαγωνισμό για αγορά εξοπλισμού...

Πάντως θα μπορούσε να είναι ένα απλό blog από αυτά που προσφέρει το ΠΣΔ, όπως κάνουν πολλές διευθύνσεις και γραφεία... Το λέω γιατί ένα blog έχει πολύ εύκολη διαχείριση και μπορεί να την αναλάβει οποιοδήποτε...

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 13 Σεπ 2010, 06:03:01 ΜΜ
Πιθανώς να χρειαστεί στα σχολεία που θα πάρουν τους διαδραστικούς πίνακες μέσω διαγωνισμού... Και πιθανώς σε κάθε διαγωνισμό για αγορά εξοπλισμού...

Πάντως θα μπορούσε να είναι ένα απλό blog από αυτά που προσφέρει το ΠΣΔ, όπως κάνουν πολλές διευθύνσεις και γραφεία... Το λέω γιατί ένα blog έχει πολύ εύκολη διαχείριση και μπορεί να την αναλάβει οποιοδήποτε...

Προς το παρόν, τουλάχιστον, το πρόβλημά μας δεν είναι ποιος θ' αναλάβει τη διαχείριση της ιστοσελίδας. Το πρόβλημά μας είναι το περιεχόμενο. Το τί πρέπει να δημοσιεύουμε...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Gnirut

Η διαταγή φωτογραφίζει τους καθηγητές πληροφορικής αφού είναι οι μόνοι που δεν μπορούν να αρνηθούν ότι ξέρουν να δημιουργούν ιστοσελίδες.

Πλέον ο οποιοσδήποτε διατάσσει στου κασίδα το κεφάλι. Όπως πάει σε λιγο καιρό ο σύλλογος καθηγητών των σχολείων το μονο που θα κάνει θα είναι να διεκπεραιώνει την χαρτούρα που έρχεται από το υπουργείο και τις διευθύνσεις.

poursali

Παράθεση από: Gnirut στις 14 Σεπ 2010, 02:58:28 ΠΜ
Η διαταγή φωτογραφίζει τους καθηγητές πληροφορικής αφού είναι οι μόνοι που δεν μπορούν να αρνηθούν ότι ξέρουν να δημιουργούν ιστοσελίδες.

όσο και όλοι οι φυσικοί ξέρουν να κατασκευάζουν (για να μην πω χρησιμοποιούν) παλμογράφους.
ή μήπως διαφωνείτε;

η συνεπαγωγή
Πληροφορική => χρήση υπολογιστώ και ΟΛΩΝ των συναφών λογισμικών, γλωσσών προγραμματισμού κλπ κλπ

δεν ισχύει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

astef

Παράθεση από: Gnirut στις 14 Σεπ 2010, 02:58:28 ΠΜ
Η διαταγή φωτογραφίζει τους καθηγητές πληροφορικής αφού είναι οι μόνοι που δεν μπορούν να αρνηθούν ότι ξέρουν να δημιουργούν ιστοσελίδες.

Πλέον ο οποιοσδήποτε διατάσσει στου κασίδα το κεφάλι. Όπως πάει σε λιγο καιρό ο σύλλογος καθηγητών των σχολείων το μονο που θα κάνει θα είναι να διεκπεραιώνει την χαρτούρα που έρχεται από το υπουργείο και τις διευθύνσεις.
Φυσικά και μπορώ να κατασκευάσω ιστοσελίδα μέχρι 30 Σεπτέμβρη, αρκεί η Σχολική Επιτροπή να μου κόψει το αντίστοιχο κονδύλι και εγώ να της δώσω την ανάλογη απόδειξη παροχής υπηρεσιών.
Αλλιώς δε γίνεται! Κρίμα, το σχολείο δε θα έχει ιστοσελίδα...ούτε "Διαύγεια" και παπαριές...
Ο τσάμπας πέθανε...
Πληρώστε να σας τα φτιάξουμε!!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Keep Growing

Έχω διαβάσει κάπου, αλλά δεν θυμάμαι που, ότι μια ιστοσελίδα κοστίζει μερικά εκατομμύρια ευρό.

http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=421

Αλλά επειδή εμείς είμαστε λειτουργοί, θα πρέπει να το δούμε το πράγμα στην διάσταση της προσφοράς.
Δε διανοείται, ...Έλληνας εκπαιδευτικός (και ιδιαίτερα Πληροφορικός), να μην προσφέρει αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες του στο βωμό της Ελληνικής διοίκησης σχολείων ...

Εγώ βέβαια, διερωτώμαι το εξής: Το βολευτιλίκη η/και υπουργιλίκη δεν είναι  λειτούργημα;
Γιατί δεν προσφέρουν  και αυτοί, αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες τους;

ΥΓ. Α, ρε σκαρπίνι που τους χρειάζεται! 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Vangelis

Παράθεση από: Gnirut στις 14 Σεπ 2010, 02:58:28 ΠΜ
Η διαταγή φωτογραφίζει τους καθηγητές πληροφορικής αφού είναι οι μόνοι που δεν μπορούν να αρνηθούν ότι ξέρουν να δημιουργούν ιστοσελίδες.


Μην τρελαθούμε βρε συνάδελφοι απο που συνάγεται ότι ένας καθηγητής πληροφορικής  ξέρει να δημιουργεί ιστοσελίδες?
Συμφωνώ ότι μπορεί να μάθει (και αυτό και άλλες χιλιάδες πράγματα).
Το καθήκον του όμως  είναι να διδάσκει πληροφορική, για το λόγο αυτό προσελήφθει και εκεί κρίνεται.
Όποιος θέλει τεχνικούς, εδικούς Web κ.λ.π να πληρώσει ή να κάνει προκύρηξη θέσεων.   

dim

Παράθεση από: Vangelis στις 18 Σεπ 2010, 12:24:56 ΜΜ
Μην τρελαθούμε βρε συνάδελφοι απο που συνάγεται ότι ένας καθηγητής πληροφορικής  ξέρει να δημιουργεί ιστοσελίδες?
..... γιατί μας φωτογράφισαν και γιατί "συνάγεται"?  Γιατί αυτή είναι η δουλειά μας. Τι θέλει μια ιστοσελίδα?
  Πλήκτρα θα χτυπάμε!!!!

alpapanto

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!
Όσοι είστε υπευθυνοι εργαστηρίων Πληροφορικής και επειδή μονο εσείς μπορείτε και επειδή είναι στις δικές σας αρμοδιότητες, πιάστε μια σκούπα, ένα φαράσι και μια σφουγγαρίστρα και βουρ για καθαριότητα. Α, το ΑΖΑΧ μην ξεχάσετε! >:( >:( >:(
δεν παμε καλα, καθόλου καλα....
ΥΓ: Στο σχολείο μου οι φιλόλογοι ζήτησαν να μην κάνουν παλι αυτοί τις γιορτές, γιατι είναι υπεύθυνοι τμημάτων. Λετε να αναλαβω καμμιά γιορτούλα?? 

denix


katrina

Παράθεση από: Keep Growing στις 15 Σεπ 2010, 05:36:05 ΜΜ
Έχω διαβάσει κάπου, αλλά δεν θυμάμαι που, ότι μια ιστοσελίδα κοστίζει μερικά εκατομμύρια ευρό.

http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=421

Αλλά επειδή εμείς είμαστε λειτουργοί, θα πρέπει να το δούμε το πράγμα στην διάσταση της προσφοράς.
Δε διανοείται, ...Έλληνας εκπαιδευτικός (και ιδιαίτερα Πληροφορικός), να μην προσφέρει αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες του στο βωμό της Ελληνικής διοίκησης σχολείων ...

Εγώ βέβαια, διερωτώμαι το εξής: Το βολευτιλίκη η/και υπουργιλίκη δεν είναι  λειτούργημα;
Γιατί δεν προσφέρουν  και αυτοί, αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες τους;

ΥΓ. Α, ρε σκαρπίνι που τους χρειάζεται!

Α γεια σας βρε συνάδελφοι :-)
Μπορει ο καθηγητής Πληροφορικής να ξέρει και μουσική!!! ....Θα τον βάλουμε στη χορωδία;
Μπορει ακομη και να ζωγραφίζει καλά, θα του πούμε να φτιάξει και τα γκραφφιτι στην αυλή του σχολείου;;;;;
αχαχαχαχαχα 

συμφωνώ απόλυτα και ξεφωνίζω με τη σειρά μου : Α, ρε γόβα στιλέτο που τους χρειάζεται....
Aραγε, το end  θά είναι happy;