“Φορητός” server με Ubuntu (12.04) LTSP(;)

Ξεκίνησε από za√‘ag, 25 Σεπ 2017, 12:35:03 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

 Φέτος κλείνω τον 11ο χρόνο του "περιφερόμενου" πληροφορικού (διάθεση ΠΥΣΔΕ). Στα περισσότερα σχολεία που πήγα, για καλή μου τύχη, ήμουνα υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ και ως εκ τούτου έστησα το Linux στα εργαστήρια. Στο σχολείο που πήγα φέτος ήμουνα πριν 5-6 χρόνια και βρήκα το Ubuntu 10.04 το οποίο είχε "λήξει". Δοκίμασα να περάσω το 16.04 είτε από πάνω (οδηγίες) είτε με καθαρή εγκατάσταση αλλά ... απέτυχα.

Οπότε (κλασική συνταγή) έβαλα το 12.04 με restore (από άλλο σχολείο). Δούλεψε φυσικά.

Το κακό είναι ότι έχει λήξει κι αυτό, αλλά προκειμένου να δουλέψει το εργαστήριο το παράβλεψα.

Μέχρι σήμερα που τα γράφω (έχω κάνει ένσταση) με έχουν τοποθετήσει για συμπλήρωση ωραρίου και σε ένα άλλο σχολείο. Για 3 ώρες πληροφορικής και 3 πρότζεκτ (!). Το πρόβλημα είναι ότι θα χρησιμοποιήσω και ένα αρχαίο εργαστήριο. Κατάφερα να περάσω το Linux σε ένα μηχάνημα (διπύρινο με 4 GB RAM .... κύκλωπας!! ) Τα υπόλοιπα συνδέθηκαν μετά από αρκετή ώρα. Το τι θα επακολουθήσει ... δεν ξέρω.

Γιατί τα έγραψα όλα αυτά.

Γιατί κουράστηκα να κάνω τα ίδια σε κάθε σχολείο. Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω το εξής πλέον:
Να αγοράσω ένα tray με adaptor που δέχεται σκληρό δίσκο για laptop. Να προσθέσω με άλλα λόγια ένα δεύτερο σκληρό στο δικό μου λαπτοπ στον οποίο θα περάσω το server στον 2ο δίσκο. Το laptop είναι υπερ αρκετό και από μνήμη (8gb) και από επεξεργαστή (i7)

Θα δουλεύει σωστά; Όταν πχ αλλάζω σχολείο (από το ένα στο άλλο μέσα στην εβδομάδα) και αλλάξω την IP θα παίζει σωστά;
Το άλλο θέμα είναι πώς θα πρέπει να γίνουν οι χρήστες ώστε να μην μπερδεύονται μεταξύ τους από τα 2 ή περισσότερα σχολεία.
Το λαπτοπ έχει τώρα 1 δίσκο 1ΤΒ αλλά επειδή έχει win 10 και Linux Mint δεν θέλω να τα ανακατέψω μαζί.
Θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο;
Το κόστος του tray είναι περίπου 10 ευρώ. Για απλό δίσκο (όχι ssd) στα 500gb το κόστος είναι περίπου 50 ευρώ
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

apapakL

#1
Συνάδελφε θα δουλέψει. Θα αφήσεις την IP στο αυτόματο (dhcp) και θα προσθέσεις γραμμές dhcp-proxy στο dnsmasq.conf μια για κάθε μια από τις IP των σχολειων. Επίσης, μπορείς να  επαναδημιουργεις το dnsmasq.conf απο τη σχετική λειτουργία  των sch-scripts (ρύθμιση δικτύου) καθε φορα που πηγαινεις σε κάποιο σχολειο. Θα σε συμβούλευα όμως να χρησιμοποιήσεις το 16.04.

za√‘ag

Παράθεση από: apapakL στις 25 Σεπ 2017, 07:30:50 ΠΜ
Συνάδελφε θα δουλέψει. Θα αφήσεις την IP στο αυτόματο (dhcp) και θα προσθέσεις γραμμές dhcp-proxy στο dnsmasq.conf μια για κάθε μια από τις IP των σχολειων. Επίσης, μπορείς να  επαναδημιουργεις το dnsmasq.conf απο τη σχετική λειτουργία  των sch-scripts (ρύθμιση δικτύου) καθε φορα που πηγαινεις σε κάποιο σχολειο.

Θα σε συμβούλευα όμως να χρησιμοποιήσεις το 16.04.

Προσπάθησα 2-3 φορές αλλά ΑΔΥΝΑΤΟ
Μιας και η τεχνική στήριξη σταμάτησε δεν θα το ξαναδοκιμάσω. Όσο δουλέψει θα το έχω. Αν αλλάξει κάτι και επαναλειτουργήσει η τεχνική στήριξη εννοείται ότι με πρώτη ευκαιρία θα το ξαναεπιχειρήσω.

Στην αρχή σκέφτηκα τη λύση με εξωτερικό σκληρό αλλά και θα αργεί και δεν ξέρω κάθε φορά τι μηχάνημα θα βρω στο οποίο θα τρέξει.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Δημήτρης Γκίνης

@zavag: πάνω-κάτω ομοιοπαθής, με μικρές διαφορές (πχ πυσπε αντί πυσδε, αριθμός σχολείων κλπ)
Έχω καταλήξει στη ίδια περίπου λύση και  εγώ: περιμένω τις επόμενες ημέρες να παραλάβω ένα μεταχειρσμένο μηχανάκι (i3 με passmark~6200, 8GB ram) αρκετά μικρό ώστε να το κουβαλάω μαζί μου από σχολείο σε σχολείο (το laptop στο οποίο είχα έτοιμο στημένο 12.04 ltsp με πούλησε πριν από 10 ημέρες).
Για τα ολιγοθέσια δημοτικά στα οποία θα εμφανίζομαι ως guest star έχω και ένα 4 port gigabit switch-άκι, ρίχνω και καμιά ματιά στο ebay μπας και πετύχω κανά λίγο μεγαλύτερο, θα τα χώσω όλα μέσα σε ένα βαλιτσάκι και θα τα κουβαλάω μαζί μου (μαζί με το άλλο βαλιτσάκι με τα εργαλεία που έχω στο αμάξι, την κουλούρα καλώδιο, τα διάφορα cd/dvd εγκατάστασης-επαναφοράς,,,,Σαν πολλά μαζευτήκανε....)..
Για το 16.04: όπως έγραψα και σε άλλο post, στο σχολείο που ήμουν μέχρι και την προηγούμενη εμβδομάδα, η εγκατάσταση του 16.04 που βρήκα στημένη παρουσίαζε πολλά προβλήματα η δε προσπάθεια επανεγκατάστασης που έκανα δεν θα την έλεγες και επιτυχημένη.
Βέβαια τον Ανδρέα τον κόβω πιο αισιόδοξο :)

apapakL

Έχουμε στήσει 4 νέα εργαστήρια (2 στα σχολεία που υπηρετώ εγώ και 2 σε σχολεία άλλων συναδέλφων που επίσης δουλεύουν με ltsp) εδώ στη Γ Αθήνας με 16.04 και ολα πάνε καλά μέχρι στιγμής.  Καποια προβλήματα που προέκυψαν επιλύθηκαν και οι λύσεις τους έχουν ανέβει και εδώ στο στέκι. Θεωρώ οτι είτε βάλεις 12.04 ειτε 16.04 υποστήριξη θα εχεις μόνο ανεπίσημα και συγκεκριμένα απο εδω... Ας ελπίσουμε αυτό να αλλάξει και να ξεκινήσει κάτι αντίστοιχο με αυτό που έκανε η παλιά καλή Τεχνική Στήριξη..... Fingers crossed!

za√‘ag

#5
Τη λύση που έκανα κι εγώ .. δηλ το restore απο εγκαταστημένο σύστημα, δεν μπορούμε να το κάνουμε κάπου με το 16.04 (πχ με το Acronis ή και με άλλο εργαλείο) ; Σε καποιο cloud;
Εντάξει ... το αρχείο είναι μεγάλο αλλα όλο και κάτι θα γίνει .... έστω σε μικρά κομμάτια
Αυτό που πήρα από φίλο ήταν ένα αρχείο image 17 γιγα απο το Acronis True Image το οποίο έκανα restore σε δικό μου δίσκο. Το μόνο που ´εκανα ήταν να αλλάξω ip και κάποιους χρήστες. Σε λιγότερο από 1 ωρα είχα τελειώσει.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

apapakL

#6
Φυσικά και μπορούμε αν υπάρχει κάπου στο cloud αρκετός αποθηκευτικός χώρος...


Με ποιον τρόπο αποτυγχάνει  συνάδελφε η εγκατάσταση; Μήπως είναι κάτι απλό και μπορεί να λυθεί γρήγορα.... Το live cd παίζει;

Ρωτάω γιατί ακόμα και restore να γίνει μπορεί το ίδιο πρόβλημα που εμποδίζει την κανονική εγκατάσταση της 16.04 να εμποδίζει και την εκκίνηση του restored συστήματος.

za√‘ag

Έπαιξε και το live και μετά την εγκατάσταση. Μάλλον με τα πακέτα από την τεχ. στήριξη κάτι δεν έβρισκε.
Πάντως οι clients στην καλύτερη περίπτωση έβρισκαν το δίκτυο, την IP αλλά μετά σκάλωναν στο initramfs

Πόσο χώρο πιάνει το image χωρίς τα πακέτα γυμνασίου κλπ?
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

apapakL

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=7242.msg81645#new

Για την λύση του προβλήματος που αναφέρεις δες παραπάνω.

za√‘ag

Παράθεση από: apapakL στις 26 Σεπ 2017, 06:41:38 ΜΜ
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=post;topic=7258.0;last_msg=81650

Για την λύση του προβλήματος που αναφέρεις δες παραπάνω.

Κάτι δεν έχεις γράψει σωστά στην παράθεση
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ


za√‘ag

Καλά ... επειδή το image το έχω βάλει και σε ένα δίσκο στο σπίτι (για αυτο-εκπαίδευση και δοκιμές) θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να περάσω την 16.04 ΑΠΟ ΠΑΝΩ (όπως δείχνουν και οι οδηγίες) και θα δω
Πόσο είναι το image του εγκατεστημένου συστήματος χοντρικά;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

apapakL

Ένας λειτουργικός ltsp server, με τα βασικά πακέτα μονο και χωρίς το image του εικονικού δίσκου το πολύ στα δυο γκιγκα.

Τη δημοσίευση του εικονικού δίσκου την κανεις και μετά το restore, αφού βάλεις και οτι πακετα χρειάζεσαι.

Μια λύση θα ήταν να στηθεί ένας πληρως λειτουργικος ltsp server με οτι πακετα θες σε ενα virtual box virtual machine και να πάρεις αυτο το συστημα backup.  :D

za√‘ag

Βρήκα λίγο χρόνο και πέρασα στο σπιτι την 16.04

Πάνω από την 12.04 ΔΕΝ παίζει σωστά.

Με καθαρή εγκατάσταση μια χαρά (με το script που εβαλες χτες εδώ).

Αυτό όμως που παρατήρησα είναι ότι η μνήμη που φορτώνεται με την εκκίνηση του σέρβερ είναι κοντά στα 600 ΜΒ .... ενώ με την 12.04 ήταν κοντά στα 200-250ΜΒ  ..... Μειονέκτημα ... μήπως υπάρχει τρόπος να φορτώνεται λιγότερο;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ