Εγκατάσταση Ubuntu 18.04 32bit

Ξεκίνησε από d_oikon, 09 Σεπ 2021, 12:39:31 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 11 Σεπ 2021, 07:51:29 ΠΜ
Εφόσον έχεις το νέο LTSP, ακολουθείς και τις νέες οδηγίες:

https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Αυτόματη_σύνδεση

Όλα οκ!  ;)

Πάμε σε κάτι άλλο τώρα.
Έχω εγκαταστήσει το Gcompris. Σε 4 όμως clients πάει να ξεκινήσει...αλλά δεν. Για την ακρίβεια εμφανίζει το ποντίκι (τον δείκτη) της εφαρμογής, γίνεται λευκή η οθόνη και τελικά δεν το φορτώνει. Εμφανίζει πάλι το desktop.
Στους clients που το κάνει αυτό είναι 4 παλιά μηχανήματα. Το περίεργο όμως είναι ότι, σαν ένα από αυτά υπάρχουν άλλα 3 στα οποία ξεκινάει το πρόγραμμα!!
Μετά από έρευνα, είδα ότι όλα τα παλιά είναι pentium 4 και σε όσα είναι κάτω από 3,00 GHz (2,80, 2,66) ΔΕΝ ξεκινάει η εφαρμογή. Ενώ όσα είναι στα 3 GHz ξεκινάει!!  :o ....μα τόση μεγάλη διαφορά κάνει αυτό το 0,2 GHz;;
Υπάρχει κάποια λύση, ή το πρόβλημα είναι λόγω παλαιού hardware;  :-\
Όχι τίποτε άλλο,....άντε να πεις στα πρωτάκια να μπουν στο Gcompris και σε 4 clients να μην ανοίγει!!!... :D

Ευχαριστώ.


d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 13 Σεπ 2021, 02:09:17 ΜΜ
Δες το σχετικό θέμα:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=7510.0

Όλα οκ @alkisg. Λίγο που τα δοκίμασα εγώ παίζει τώρα σε όλους. Επίσης, σε κάποιους που έπαιζε και πριν, βγάζοντας την επιτάχυνση 3D τώρα νομίζω παίζουν καλύτερα.

Και κάτι άλλο.... :)
Όταν θέλω να διαμοιράσω την εικόνα μου στους clients, όσοι έχουν ανάλυση 1024 x 768 (δεν έχουν δυνατότητα για υψηλότερη ανάλυση. Τουλάχιστον δεν βγάζει κάποια άλλη επιλογή στην "ρύθμιση οθόνης") τους εμφανίζεται το περιεχόμενο της οθόνης μου τεράστιο και υπερχειλίζει στην οθόνη τους (πρέπει να κουνήσουν το ποντίκι έτσι ώστε να μετακινηθεί). Προφανώς αυτό συμβαίνει γιατί εγώ στον server έχω υψηλότερη ανάλυση. Για να διορθωθεί αυτό, αλλάζω και την ανάλυσή μου σε 1024 x 768 και τότε εμφανίζεται οκ στου clients. Υπάρχει κάποια άλλη λύση εκτός από αυτήν;

alkisg

Δες το manual της οθόνης για το ποιες αναλύσεις υποστηρίζει. Αν υποστηρίζει μεγαλύτερες, να το δούμε και να το διορθώσουμε.

Αλλιώς η καλύτερη λύση είναι αυτή που είπες, ο καθηγητής να έχει την ίδια ανάλυση με τους clients.

Μια εναλλακτική είναι να εγκατασταθεί το δωρεάν ιδιοταγές πακέτο realvnc-viewer.deb από τη σελίδα του κατασκευαστή, το οποίο υποστηρίζει scaling, αλλά τότε κάθε μαθητής θα πρέπει να αποδεχτεί χωριστά την άδεια χρήσης του, που είναι ενοχλητικό...

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 15 Σεπ 2021, 12:43:26 ΜΜ
Δες το manual της οθόνης για το ποιες αναλύσεις υποστηρίζει. Αν υποστηρίζει μεγαλύτερες, να το δούμε και να το διορθώσουμε.
Καλημέρα. Στα συνημμένα αρχεία είναι τα χαρακτηριστικά των οθονών, στις οποίες εμφανίζεται το φαινόμενο να έχουν χαμηλή ανάλυση.

d_oikon



d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 05 Οκτ 2021, 10:18:19 ΠΜ
Έλα από το chat να το δούμε live: https://ts.sch.gr/wiki/IRC
Οκ. Θα μπορώ σήμερα μετά τις 13:15. Είναι εφικτό;

alkisg

Όχι έλα άλλη μέρα νωρίς. Καλύτερα και πριν τις 12:00 για να μην έχω πάει σε κανένα σχολείο...

Αλλιώς, απόγευμα μετά τις 17:00...

d_oikon

#24
Παράθεση
Όχι έλα άλλη μέρα νωρίς. Καλύτερα και πριν τις 12:00 για να μην έχω πάει σε κανένα σχολείο...

Αλλιώς, απόγευμα μετά τις 17:00...
Διόρθωση: Ok. Τότε την Πέμπτη 7/10/2021 κατά τις 10:50 περίπου.
Σ' ευχαριστώ.

Κώστας1

Γεια σας, μήπως θα μπορούσατε να ανεβάσετε κάποιο link με την έκδοση 18.04 γιατί θέλω να αναβαθμίσω το εργαστήριο στο οποίο βρίσκομαι και το οποίο διαθέτει την έκδοση 12.04 (fat kai thin).

Ευχαριστώ.

alkisg

Γεια σου Κώστα,

για παλιούς 32bit υπολογιστές βάζουμε την 18.04 από εδώ:
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-mate/releases/18.04.5/release/ubuntu-mate-18.04.5-desktop-i386.iso

ενώ για νέους 64bit με 3+ GB RAM βάζουμε την 20.04 από εδώ:
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-mate/releases/20.04/release/ubuntu-mate-20.04.3-desktop-amd64.iso

d_oikon

Καλημέρα!  :)
Ένα θέμα που μου έχει παρουσιαστεί είναι ότι, σε έναν παλιό (client (ntel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.80GHz, όμως με 2 GB μνήμη) όταν οι μαθητές συνδέονται και ανοίγουν ένα παράθυρο, στο παράθυρο δεν τους εμφανίζει την πάνω γραμμή με τις επιλογές για ελαχιστοποίηση, μεγιστοποίηση, κλείσιμο. Με αποτέλεσμα να μην μπορούν ούτε να το κλείσουν, ούτε να το μετακινήσουν κλπ.
Φαίνεται στη συνημμένη εικόνα.

alkisg

Αυτό συμβαίνει μόνο σε έναν λογαριασμό, ή σε οποιονδήποτε κι αν κάθεται σε αυτόν τον Η/Υ;
Αν είναι σε ένα λογαριασμό, κάνε καθαρισμό ρυθμίσεων rm_dconf.
Αν είναι σε όλους, πάτα Ctrl+Alt+T για να ανοίξει τερματικό, γράψε "marco" και ανέβασε εδώ το αποτέλεσμα.

Το marco είναι ο λεγόμενος "window manager", διαχειριστής παραθύρων, που είναι υπεύθυνος για να ζωγραφίζει το περίγραμμα των παραθύρων και την μετακίνησή τους στην οθόνη.

d_oikon

#29
Δεν συμβαίνει σε όλους, αλλά σε πολλούς. Ή την μία συμβαίνει και την άλλη όχι (δεν το έχω εξακριβώσει αυτό)

Αυτός ο client γενικά μου κάνει πολλά νερά. Πολλές φορές εξαφανίζεται η μπάρα με το menu και πρέπει να κάνω "/usr/share/sch-scripts/reset-panel".
Με το Ctrl+Alt+T δεν ανοίγει τερματικό. Οπότε το έκανα από το menu.

Στην ουσία αυτό που συμβαίνει όταν ανοίγει ένα παράθυρο (πχ όπως του τερματικού στην συνημμένη εικόνα) εξαφανίζεται η μπάρα με τα menu και στη θέση της εμφανίζεται το menu του παραθύρου (του τερματικού στη συγκεκριμένη εικόνα)  :o
Είναι σαν να κολλάει το παράθυρο πάνω στην μπάρα του menu.... ό,τι νά 'ναι!
Έτρεξα τις εντολές που είπες στον client αλλά δεν μου έβγαλε κάτι. Οι εντολές δεν βρέθηκαν. Ή κάνω εγώ καμία πατάτα!  ::)
Ευχαριστώ  :)

Edit: Το ίδιο αποτέλεσμα μου βγάζει είτε το κάνω τοπικά με το τερματικό, είτε από epoptes