Εργαστήριο Ubuntu LTSP με δύο (2) servers

Ξεκίνησε από falexakos, 18 Νοε 2018, 04:10:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

falexakos

Γεια σε όλους.

Ένα θέμα που πιθανότατα έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι: Έχουμε ένα εργαστήριο που είναι αρκετά μεγάλο ως χώρος. Το χωρίζουμε λοιπόν με νοβοπάν σε δυο εργαστήρια. Οπότε έχουμε δυο servers και αντίστοιχα από οκτώ (8) -ας πούμε- clients ο καθένας. Έχουμε όμως μόνο ένα (1) 24 ports Gigabit switch.
Μπορώ με κάποιον τρόπο να εκκινώ τα 8 μηχανήματα από τον έναν συγκεκριμένο server και τα άλλα 8 απ' τον άλλον; Φαντάζομαι θα πρέπει να έχω ορίσει δυο (2) υποδίκτυα. Αν το εσωτερικό LAN του σχολείου είναι π.χ. 10.180.40.x (με Cisco router), πώς το χωρίζω και πώς "λέω" στον κάθε client από ποιον server θα εκκινήσει;
Ευχαριστώ,

Φώτης Αλεξάκος



falexakos

Ευχαριστώ πολύ.
Κάτι θυμόμουνα ότι υπήρχαν αναλυτικές οδηγίες, αλλά μια υπενθύμιση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.  ::)

Φώτης

ssimaiof

Στο σχολείο έχουμε 2 εργαστήρια με έναν server 12.04.3 όπου όμως διαμοιράζονται και κάποια έγγραφα του γραφείου στους υπολογιστές του γραφείου.
Έστησα ένα server 18.04.1 και προσπαθώ να τον ρυθμίσω (με αργούς ρυθμούς είναι η αλήθεια !) ώστε να αποτελέσει τη διάδοχη κατάσταση (δεν είμαι ακόμη σίγουρος αν πρέπει να είναι ένας server κοινός και για τα εργαστήρια και για τα γραφεία - ποια η γνώμη σας;).
Είναι προφανώς ανοιχτοί και οι δύο με πρόβλημα κάποιοι σταθμοί των εργαστηρίων να μπαίνουν στον ένα και κάποιοι άλλοι στον άλλο (χωρίς να καταλάβω το πως τον επιλέγουν - σε κάποια επανεκκίνηση μπορεί να συνδεθούν στον άλλο). Θα ήθελα κάποιο boot menu ώστε να επιλέγω εγώ το server εκκίνησης. Προφανώς θα ήθελα (κυρίως για δοκιμές) από τον ίδιο σταθμό να μπαίνω μια στον παλιό και μια στον καινούργιο οπότε και δε βολεύει η παραπάνω λύση (αν την κατάλαβα καλά).
Κάποιος συνάδελφος κάτι είχε κάνει αλλά δεν ξέρω πως. Χρειάζεται ρύθμιση ο router ;

Και επί τη ευκαιρία χρησιμοποιώ το x2go για να συνδεθώ από κάποιους σταθμούς windows. Μου βγάζει όμως κατά την εκτέλεση το παρακάτω μήνυμα :

PulseAudio failed to start!
Sound support will not be available.

Όχι ότι πολυκαίγομαι για τον ήχο αλλά καλό θα ήταν να μπορούσα να το διορθώσω. Κατά τα άλλα δουλεύει καλά.
Σταύρος Σημαιοφορίδης

alkisg

Αυτό που είπε ο Κώστας παραπάνω κάνει και για την περίπτωσή σου:

Παράθεση από: gidarakos στις 18 Νοε 2018, 04:50:49 ΜΜ
Πολλά_εργαστήρια/Δύο_εξυπηρετητές

Δηλαδή θα ρυθμίσεις το ένα dnsmasq να απαντάει στον test client και το άλλο dnsmasq να αγνοεί τον test client.

Το x2go εγώ πλέον δεν το χρησιμοποιώ γιατί αρκετές φορές είχε πρόβλημα καθαρισμού των παλιών συνεδριών, οπότε το γύρισα σε ssh + reverse VNC.