υποστήριξη e- learning

Ξεκίνησε από kirdim, 15 Μαρ 2020, 03:26:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης313

Στον firefox ψιλοδούλευε. Δεν μπόρεσα να βρω το whiteboard και αν πάταγες στην αρχή allow σε λάθος μικρόφωνο έπρεπε να κλείσεις τον firefox και να κάνεις kill όλα τα εναπομείναντα processes του firefox για να ξαναδεί κάμερα και μικ.
Γενικώς ήταν αργό πολύ. Το zoom που δοκιμάσαμε πέταγε.
Σίγουρα η Cisco θα βρει άκρη στο θέμα της ταχύτητας αλλά φαίνεται δύσκολο μέσα στην επόμενη βδομάδα.

evry

#61
Μπορεί κανείς να μπει στο eclass?
Μου φαίνεται ότι έπεσε.

Εδώ και 20 λεπτά βγάζει CAS Authentication failed!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sensible

Παράθεση από: evry στις 20 Μαρ 2020, 09:13:06 ΜΜ
Μπορεί κανείς να μπει στο eclass?
Μου φαίνεται ότι έπεσε.

Εδώ και 20 λεπτά βγάζει CAS Authentication failed!

Εμένα εδώ και 2 ώρες!

bobptz

#63
Παιδιά για την ΑΣΥΓΧΡΩΝΗ εκπαίδευση, πρέπει να επιλέξουμε μεταξύ e-me και eclass, η υπάρχουν και άλλες επιλογές?  Αλλού βλέπω το Moodle, αλλού το edmodo κτλ.  Εσείς τι διαλέξατε?

Παράθεση από: ilias_s στις 20 Μαρ 2020, 02:53:32 ΜΜ
Αν σηκώνει ο Η/Υ σου κάνε ένα virtual machine με windows στο virtualbox!!! Βάλε π.χ windows 7... θα δουλέψει λογικά!
Έχω Ι5 με 8GB RAM, Ubuntu 18.04 64bit (host) και Windows 7 guest.  Παλιά προσπάθησα και το Skype δε δούλευε διότι δε μπορούσε να δει την κάμερα (μέσα από το Windows7 guest).   

Laertis

Παράθεση από: evry στις 20 Μαρ 2020, 09:13:06 ΜΜ
Μπορεί κανείς να μπει στο eclass?
Μου φαίνεται ότι έπεσε.

Εδώ και 20 λεπτά βγάζει CAS Authentication failed!


11:30 μπήκα μια χαρά στο e-class, χωρίς CAS Authentication failed που έβγαζε όλη μέρα.
Evry πρέπει να γίνεις βραδυνός τύπος για να κάνεις δουλειά  :)

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

bobptz

Παράθεση από: akalest0s στις 19 Μαρ 2020, 05:49:20 ΜΜ
Τώρα που το ξαναδιαβάζω, ήθελα να πω το αντίθετο: αν κάποιος ενδιαφέρεται για edmodo, να μου πει ώστε να του εξηγήσω τι χρειάζεται για να φτιάξει σχολειό/λογαριασμούς εκεί. Δεν το έχουν ξεκάθαρο.
Άκουσα την πρότασή σου και ξεκίνησα να ψάχνω το edmodo.

1) Ναι, πες μου τι χρειάζεται.
2) Επίσης αν θέλεις, πες μου για πιο λόγο επέλεξες το edmodo.
3) Αν κατάλαβα καλά, το υπουργείο παρέχει τεχνική υποστήριξη μόνο για τα e-me και e-class.  Όχι για όλα τα άλλα, σωστά?  Άρα αυτό δεν είναι μειονέκτημα για την επιλογή του edmodo?

Κάτι άλλο, το REMIND το χρειαζόμαστε?  Αν χρησιμοποιώ το edmodo, χρειάζομαι και το remind για να επικοινωνώ με τους μαθητές/γονείς?  Δεν τα κάνει όλα το edmodo?

evry

Να ρωτήσω όσους έχουν ασχοληθεί με το edmodo γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο (ξέρω αστείο ακούγεται και όμως)
τι στο καλό παραπάνω κάνεις με το edmodo που δεν κάνεις με το eclass?
Υποθέτω έχει εύκολη εγγραφή και τους βάζεις μέσα σε τάξη για κοινά αρχεία κλπ, οκ.
Άλλα από εκεί και πέρα τι παραπάνω έχει?
Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι όλοι οι μαθητές έχουν λογαριασμό στο σχολικό δίκτυο και παρακολουθούν το eclass τι παραπάνω έχει το edmodo?

ΥΓ. Το πρόβλημα της γονικής συναίνεσης πως το λύσατε?  :police:
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

bobptz

Το σχολείο αποφάσισε να χρησιμοποιήσει το e-class η το e-me, διότι αυτό θα υποστηρίξει το υπουργείο.

Υπάρχει τρόπος να κάνω εισαγωγή δεδομένα (μαθητές/τμήματα) από το myschool?

evry

Δεν πρέπει πρώτα οι μαθητές να βγάλουν λογαριασμό στο sch?
Νομίζω το υπουργείο έχει στείλει οδηγίες για αυτό. Μπορεί να βγάλει για όλους ο διαχειριστής ή να μπουν και να βγάλουν οι κηδεμόνες τους (νέα δυνατότητα υποθέτω).
Προφανώς το 2ο είναι το καλύτερο
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

rafoc

#69
Υπάρχει το ενδεχόμενο να αντιγραφτεί από ιδιωτικές εταιρίες/πανεπιστημιακούς η πρωτότυπη δουλειά κάποιων που ανεβάζουν υλικό στις πλατφόρμες του υπουργείου. Όταν δεν πληρώνεις για ένα προϊόν, εσύ είσαι το προϊόν. Αυτό ακριβώς κάνουν η cisco και η microsoft και προσφέρουν "και καλά" δωρεάν τις πλατφόρμες τους.

Οι πανεπιστημιακοί και οι σύμβουλοι είναι αυτοί που πληρώνονται από το κράτος για να φτιάχνουν την ύλη e-learning των μαθημάτων, και όχι εμείς. Ας κάτσουν να βγάλουν ύλη e-learning λοιπόν, και όχι να την υποκλέψουν από εμάς με πλάγιο τρόπο, μέσα από πλατφόρμες.

Ορίστε δικαιώματα χρήσης όταν ανεβάζετε την e-learning δουλειά σας, και αν είναι δυνατόν ακόμα και κρυπτογραφήστε το υλικό που διανέμετε προς τους μαθητές σας. Ας προσέχουμε για να έχουμε.

Την πλατφόρμα https://about.riot.im/ την έχει δει κανείς;
Για όσους είναι ευαίσθητοι στα προσωπικά δεδομένα, νομίζω ότι είναι μια από τις καλύτερες.

alkisg

+1 για ανοιχτή λύση τηλεδιάσκεψης όπως το riot.im.

Χίλια μπράβο στη cisco που δίνει το webex δωρεάν τώρα, αλλά του χρόνου τι θα κάνουμε;
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η μεταφορά τεχνογνωσίας στους καθηγητές, μαθητές και γονείς.
Δεν ξέρω πόσο αξίζει να επενδύσουμε φέτος σε κάτι που του χρόνου θα χρειάζεται χιλιάδες ευρώ συνδρομή, θα πάει χαμένος ο κόπος όλων...
Ακόμα και τα facebook groups ίσως είναι καλύτερα από κάτι που του χρόνου δεν θα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε.

rafoc

#71
Παράθεση από: alkisg στις 21 Μαρ 2020, 11:32:37 ΠΜ
+1 για ανοιχτή λύση τηλεδιάσκεψης όπως το riot.im.

Διαβάστε τα features
https://about.riot.im/features

Μοιάζει με το discord ή το slack (για όσους τα ξέρουν) αλλά προσφέρει πολύ μεγαλύτερο privacy, γιατί δεν είναι κεντρικά ελεγχόμενο από μια εταιρία και είναι οpensource.


Παράθεση από: riot.imChoose who you trust with your data

Choose where to keep your data by picking a server you trust, or running your own.

Servers can be configured as easily as a single click and are extendable with advanced features such as anti-virus and custom behaviour.

Built on the Matrix protocol, servers are always interoperable, and you can migrate server data at any time.

bobptz

Παιδιά, το e-class έχει σήμερα πρόβλημα?  Κάνει αποσυνδέσεις ο server.

Αν σήμερα έχει πρόβλημα, πως θα αντέξει τον φόρτο από εβδομάδα?

https://i.imgur.com/BpapZRD.png


rafoc

#73
Όσον αφορά το  e- learning, να μια ακόμα απλούστατη λύση (για τηλεόραση ή ακόμα και για youtube κανάλια)

Αντιγράφω...

Παράθεση από: Πελαγονία
Γιατί δεν φτιάχνεται ένα καναλι τηλεοπτικο με μαθήματα και ζωντανά και κονσέρβες, με ντοκιματέρ, με γνωστό πρόγραμμα σε όλους τους γονείς και τα παιδια σε όλη την Ελλάδα. Θα μπορούσε και η μητέρα που δεν έχει ιδέα από νέες τεχνολογίες να ελέγξει τον Γιωργάκη. Να του πει η μανούλα κοίτα εννιά με δέκα έχει ιστορία η τηλεόραση για τον πελοποννησιακό πόλεμο και μετά έχει λογοτεχνία.
Οι γονείς θέλουν να βοηθήσουν τα παιδιά τους αλλά δεν μπορούν.
Θα ήταν σωτήριο για τους γονείς. Πιστέψτε με

. Πρέπει να αξιοποιηθεί η τηλεόραση και να επιστρατευθούν όλα τα ιδιωτίκά κανάλια εφόσον έχουμε πόλεμο Π.χ. Αντ1 Β Γυμνασίου, Σκάι Α Λυκείου κτλ.  Πρέπει τα ιδιωτικά κανάλια να συμβάλουν σ' αυτήν την προσπάθεια.

Διαδώστε παρακαλώ!!![/size][/b][/size]

Τουλάχιστον θα έπρεπε να είχαν αρχίσει μαθήματα στο κανάλι της Βουλής για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα. Και ασύγχρονα μαθήματα από πριν βιντεοσκοπημένα, και σύγχρονα με εικονικές τάξεις κυλιόμενα όπου έχουν καταφέρει να φτιάξουν τάξη.
Π.χ. Δευτέρα 10:00-11:00 Αρχαία-Άγνωστο , μάθημα βιντεοσκοπημένο
11:00-12:00 μάθημα σύγχρονο σε πάνελ με τον Χ καθηγητή ή ομάδα καθηγητών του Υπουργείου, και την Ψ εικονική τάξη με τους Α,Β,Γ κτλ μαθητές από το Κ σχολείο της Π Περιφέρειας. 


Το ξεκίνησε ήδη η δημοτική τηλεόραση Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με μεγάλο φροντιστηριακο οργανισμό της πόλης: "Στα θρανία με την TV100: Τηλεοπτικά μαθήματα για τις Πανελλαδικές"

Παρεμπιπτόντως το tv100 έχει τώρα (13:20) την εκπομπή «Πεδίο Ιδεών», μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή, και είναι o Χρήστος Γιανναράς που μιλάει  (μεταξύ άλλων) για τον ολοκληρωτισμό και τις στρεβλώσεις του κοινοβουλευτικού συστήματος (σύστημα και όχι δημοκρατία, το κοινοβουλευτικό σύστημα ο Γιανναράς το χαρακτηρίζει ως κομματοκρατία, ως μια παραλλαγή της φεουδαρχίας ή ως πρωθυπουργοκεντρική μοναρχία) και την ανικανότητα των αντιπροσώπων / κοινοβουλευτικών οι οποίοι , αφού τους ψηφίσουμε για να κάνουν δουλειά, αυτοί αποφεύγουν να κάνουν αυτό για το οποίο ψηφίστηκαν (δηλαδή να εργαστούν για το κοινό καλό) και τα αναθέτουν όλα ως υπεργολαβία στον ιδιωτικό τομέα.

stam12

Ομάδες υποστήριξης - Webex Teams

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βρω την ομάδα υποστήριξης που λέει το υπουργείο, μέσα από την εφαρμογή Webex Teams;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.