Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

όντως δουλεύει :)
ευχαριστούμε asdp
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παιδιά συγνώμη που δεν απάντησα πιο νωρίς. Αν και γνώριζα την απάντηση σε αυτό που ψάχνατε, εντούτοις ένα πρόβλημα υγείας με άφησε για λίγο καιρό εκτός υπολογιστή και δεν μπόρεσα να σας βοηθήσω.



geonipap

1) Σε κάποιους μαθητές από ένα συγκεκριμένο δημοτικό κατά τον συγχρονισμό μου εμφανίζει το ακόλουθο μύνημα «Διασταύρωση του μαθητή .............. ............., ΑΡΡΕΝ, 1998, ............ .......... Το σχολείο προέλευσης που αναφέρεται στα στοιχεία εισόδου του μαθητή βρέθηκε στην ΚΒΔ με εγγραφές μαθητών στο αντίστοιχο σχολικό έτος. Παρ' όλα αυτά ο μαθητής δεν βρέθηκε στη ΚΒΔ.»
Έστειλα email στο eschoolsupport και μου είπανε ότι το συγκεκριμένο δημοτικό δεν έκλεισε το σχολικό έτος 2009-2010 με αποτέλεσμα κάποιοι μαθητές να έχουν κλειδωθεί στο συγκεκριμένο σχολείο.
Επικοινώνησα με το δημοτικό και μου είπανε πως το συγκεκριμένο σχολικό έτος δεν έχουν κανένα μαθητή (από οτι κατάλαβα δεν το χρησιμοποιούν καν.)
Επικοινώνησα και με τα άλλα 2 δημοτικά που μας έρχονται μαθητές και έκεινα δε χρησιμοποιούν το eschool. Εκείνους τους μαθητές τους έχει διασταυρώσει κανονικά.
Τι μπορεί να συμβαίνει; Κάποιος μου είπε να τους δηλώσω ότι προέρχονται από ιδιωτικό σχολείο.

2) Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής νοσηλεύτικε σε νοσοκομείο τότε αυξάνεται το όριο απουσιών. Πως το δηλώνουμε αυτό στο eschool;

aspd

1) Είχαμε παρόμοια περίπτωση με μαθητές που ήταν περασμένοι στο e-school σε Δημοτικό, αλλά το Δημοτικό δεν έβαλε τελικά βαθμούς και απουσίες στους μαθητές, οπότε εμείς δεν μπορούσαμε να τους διασταυρώσουμε. Μετά από επικοινωνία με την ομάδα υποστήριξης του e-school, διέγραψαν τους μαθητές από την κεντρική βάση δεδομένων, και διέγραψαν και τη σύνδεση του Δημοτικού με την κεντρική βάση δεδομένων. Μετά καταφέραμε να κάνουμε συγχρονισμό. (Για να αναγκάσουμε το σύστημα να κάνει συγχρονισμό σε ήδη υπάρχοντα στοιχεία επιλέξαμε έναν-έναν τους αδιασταύρωτους μαθητές, πατήσαμε διόρθωση, γράψαμε και σβήσαμε κάπου έναν χαρακτήρα και μετά πατήσαμε αποθήκευση).
Αν οι μαθητές προέρχονταν από Δημοτικό που δε χρησιμοποιούσε το e-school δεν υπήρχε πρόβλημα συγχρονισμού.
Μήπως και στη δική σου περίπτωση πρέπει να σβηστεί κάτι από την κεντρική βάση δεδομένων;

aspd

Φέτος θα βγάλουμε για πρώτη φορά αποτελέσματα από το e-school στο σχολείο μου και ανησυχώ λίγο μην παρουσιαστούν προβλήματα και eschool bugs-έκπληξη!

Αν κάποιοι βγάλατε αποτελέσματα και πέρισυ, είναι όλα εντάξει; είναι σωστά; Εκτός από τους μαθητές που έχουν απαλλαγή σε κάποιο μάθημα πρέπει να προσέξουμε κάτι άλλο;

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: geonipap στις 07 Μαΐου 2011, 11:58:06 ΠΜ

Τι μπορεί να συμβαίνει; Κάποιος μου είπε να τους δηλώσω ότι προέρχονται από ιδιωτικό σχολείο.


Αυτό ποιος στου το είπε;

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: aspd στις 08 Ιουν 2011, 04:21:24 ΜΜ
Φέτος θα βγάλουμε για πρώτη φορά αποτελέσματα από το e-school στο σχολείο μου και ανησυχώ λίγο μην παρουσιαστούν προβλήματα και eschool bugs-έκπληξη!

Αν κάποιοι βγάλατε αποτελέσματα και πέρισυ, είναι όλα εντάξει; είναι σωστά; Εκτός από τους μαθητές που έχουν απαλλαγή σε κάποιο μάθημα πρέπει να προσέξουμε κάτι άλλο;
Αν γνωρίζεις την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις, μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά.  Πολλά προβλήματα που υπήρχαν πέρυσι, φέτος έχουν διορθωθεί.


aspd

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 09 Ιουν 2011, 12:00:54 ΠΜ
Αν γνωρίζεις την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις, μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά. 
Πολύ χαίρομαι. Τη διαδικασία πιστεύω ότι ξέρω να την ακολουθήσω.
Το e-school όσο περνάει ο καιρός το συμπαθώ όλο και περισσότερο. Είναι καλό να υπάρχει κεντρική υποστήριξη που να στέλνει αυτόματα ενημερώσεις και διορθώσεις. Επίσης οι προτάσεις και βελτιώσεις που στέλνουμε νομίζω ότι λαμβάνονται υπόψιν. 

Καρκαμάνης Γεώργιος

Για το τελευταίο που αναφέρεις (το ότι λαμβάνονται υπόψη οι προτάσεις ) αυτό το έχω διαπιστώσει και εγώ.

Πέρυσι τέτοια περίοδο που ετοιμαζόμασταν για τα αποτελέσματα, έστελνα αρκετά mail στο support για το τι προβλήματα υπάρχουν και το τι πρέπει να γίνει και πραγματικά πολλά από αυτά  διορθώθηκαν.'

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: aspd στις 08 Ιουν 2011, 04:21:24 ΜΜ
Φέτος θα βγάλουμε για πρώτη φορά αποτελέσματα από το e-school στο σχολείο μου και ανησυχώ λίγο μην παρουσιαστούν προβλήματα και eschool bugs-έκπληξη!


Υπάρχουν οδηγίες, όπως και για τη δ-βάση/νέστωρ. δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

aspd

Στους ελέγχους εμφανίζει τις ξένες γλώσσες 2 φορές (και στους κλάδους μαθημάτων).
Είδα ότι αυτό το πρόβλημα υπήρχε και πέρισυ και αναφέρθηκε σε αυτή τη στήλη. Δεν κατάλαβα αν με κάποιο τρόπο λύσατε το πρόβλημα, ή αφήσατε στον έλεγχο να υπάρχουν οι γλώσσες δύο φορές.

Δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση από το τμήμα υποστήριξης του e-school, αλλά αύριο θα έπρεπε να τυπώσω ελέγχους.

poursali

Παράθεση από: aspd στις 14 Ιουν 2011, 04:18:13 ΜΜ
Στους ελέγχους εμφανίζει τις ξένες γλώσσες 2 φορές (και στους κλάδους μαθημάτων).
Είδα ότι αυτό το πρόβλημα υπήρχε και πέρισυ και αναφέρθηκε σε αυτή τη στήλη. Δεν κατάλαβα αν με κάποιο τρόπο λύσατε το πρόβλημα, ή αφήσατε στον έλεγχο να υπάρχουν οι γλώσσες δύο φορές.

Δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση από το τμήμα υποστήριξης του e-school, αλλά αύριο θα έπρεπε να τυπώσω ελέγχους.


εμένα δεν μου εμφανίζει 2 φορές τις ξένες γλώσσες.. δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά είμαι σε Γυμνάσιο

έχω όμως αυτά τα 2 προβληματάκια:

1. δεν μου βγάζει μέσο όρο στα μαθήματα που συμψηφίζονται Φυσική+Χημεία, Πληροφορική+Τεχνολογία, κλπ
2. όταν πάω να τυπώσω απολυτήρια λέει: Δε βρέθηκαν δεδομένα

ξέρει κανείς κάτι;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

aspd

1. Αν στα φίλτρα επιλογής δεν πατήσεις ΝΑΙ στο εμφάνιση μαθημάτων με κλάδους τότε δεν βγάζει διπλές τις ξένες γλώσσες, αλλά ΔΕΝ βγάζει επίσης και τους μέσους όρους στα μαθήματα που συμψηφίζονται. Με το που πατάω ΝΑΙ στο εμφάνιση μαθημάτων με κλάδους βγαίνουν οι μέσοι όροι στα κλαδικά μαθήματα, αλλά βγαίνουν οι ξένες γλώσσες διπλές.

2. Για τα απολυτήρια, δεν έχω ασχοληθεί και δεν νομίζω να ασχοληθώ, αλλά νομίζω ότι  εκτός από έκδοση αποτελεσμάτων πρέπει να κάνεις και ενημέρωση αριθμών πρωτοκόλλου.


poursali

ναι το μόνο που σκέφτηκα και γω είναι οι αριθμοί πρωτοκόλλων, αλλά μου έκανα εντύπωση που δεν έβγαζε τίποτα να δω σε τι κατάσταση είναι.. οκ... άρα τι θέλουμε; διπλούς βαθμούς ή υπολογισμός στα κλαδικά; α μπε μπα μπλον
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

aspd

Είπα το α μπε μπα μπλομ να το κάνει η Διευθύντρια αύριο που θα της δείξω τι ωραίες επιλογές έχει!!!

Τώρα χωρίς πλάκα, επιλογή δεν έχουμε γιατί οι μέσοι όροι στα κλαδικά μαθήματα πρέπει να βγαίνουν για να περαστούν και στις πράσινες καρτέλες.