Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

olga_kar

εδώ και πολύ καιρό έχω στείλει e-mail στο support σχετικα με ένα στατιστικό του e-school που δεν λειτουργει (ξενη γλωσσα,φυλο,ταξη) το οποίο δουλευε μια χαρά στη δ-βαση και το χρησιμοποιούσαμε για διάφορα στατιστικά που μας ζητάνε και φυσικα και για το survey. Λοιπόν, μου απάντησαν ότι το τσέκαραν και ενημέρωσαν την εταιρεία. Αυτό έγινε πριν τα Χριστούγεννα. Κάπου τέλη Νοεμβρίου, νομίζω. Από τότε κάθε φόρα που κατέβαζε καινούριο update ηλπίζα ότι θα το έχουν φτιάξει. Την προηγούμενη βδομάδα σταμάτησα να ελπίζω και τους μέτρησα με το χέρι απο τις καταστάσεις ξένων γλωσσών, απο τα ονόματα,δηλαδη, αυτό αγόρι αυτό κοριτσι,μιας που επρεπε να συμπληρωθουν καποια απογραφικα δελτια αλλά και το survey  (για τις ξενες γλωσσες δεν το ειχα συμπληρωσει επειδη περιμενα...). Υπήρχε κάτι άλλο καλυτερο που μπορουσα να κάνω; Εσείς δεν είχατε το ίδιο πρόβλημα; Πάντως είναι τρομέρα εκνευριστικό να βλέπεις ότι αντί ένα καινούριο λογισμικό να είναι πιο λειτουργικό από ένα παλιό να γίνεται ακριβώς το αντίθετο και να ξαναγυριζούμε στις χειρονακτικές εργασίες. τώρα που το σκεφτομαι επρεπε να πάρω κάποια στοιχεία στο excel μαζί το φύλο και να κάνω καμία countif, κάτι τέτοιο τέλος πάντων. τελος πάντων, έχει καταντήσει αηδία πια.

aspd

#271
Επίσης ξόδεψα πολύ χρόνο για να βρω στατιστικά για ξενη γλωσσα,φυλο,ταξη στο eschool για το survey.
Αυτό που τελικά έκανα είναι να φτιάξω ονομαστικές καταστάσεις ανά τάξη, φύλο και γλώσσα και κατέγραψα πόσα ονόματα εχει κάθε σελίδα.
Εκτυπώσεις->Γενικές καταστάσεις->Γενικά στοιχεία μαθητών  Φύλο: ΘΗΛΥ, Τμήμα: Κωδικός Τμήμητος περιέχει γαλ (για γαλλικά) ... επιλέγω τα τμήματα που εμφανίζει ...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Κατά την εκτύπωση ελέγχων προόδου (εκτυπώσεις –> βαθμοί –> έλεγχος προόδου), παρουσιάζεται το εξής μύνημα σφάλματος:

microsoft .net framework
Η στήλη '_studentgroupgenikhpaideia' δεν ανήκει στον πίνακα rptmain table

Αν πατήσω το κουμπί "συνέχεια", απλά περιμένω να εκτυπωθούν οι έλεγχοι και δεν εκτυπώνονται.

Στο πεδίο "λεπτομέρειες", διαβάζω τα εξής:

Ανατρέξτε στο τέλος αυτού του μηνύματος για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την κλήση του
εντοπισμού σφαλμάτων just-in-time (JIT) αντί για αυτό το παράθυρο διαλόγου.

************** Κείμενο εξαίρεσης **************
System.ArgumentException: Η στήλη '_StudentGroupGenikhPaideia' δεν ανήκει στον πίνακα rptMainTable.

(το υπόλοιπο βρίσκεται στο συνημμένο txt).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 22 Μαρ 2011, 09:12:27 ΠΜ
Κατά την εκτύπωση ελέγχων προόδου (εκτυπώσεις –> βαθμοί –> έλεγχος προόδου), παρουσιάζεται το εξής μύνημα σφάλματος:

microsoft .net framework
Η στήλη '_studentgroupgenikhpaideia' δεν ανήκει στον πίνακα rptmain table

Αν πατήσω το κουμπί "συνέχεια", απλά περιμένω να εκτυπωθούν οι έλεγχοι και δεν εκτυπώνονται.

Στο πεδίο "λεπτομέρειες", διαβάζω τα εξής:

Ανατρέξτε στο τέλος αυτού του μηνύματος για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την κλήση του
εντοπισμού σφαλμάτων just-in-time (JIT) αντί για αυτό το παράθυρο διαλόγου.

************** Κείμενο εξαίρεσης **************
System.ArgumentException: Η στήλη '_StudentGroupGenikhPaideia' δεν ανήκει στον πίνακα rptMainTable.

(το υπόλοιπο βρίσκεται στο συνημμένο txt).

Λάμπρο, μήπως έχεις κάποιο λάθος, στα κριτήρια επιλογής των  μαθητών που θέλεις να εκτυπώσεις του ελέγχους;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Επιλέγω όλους τους μαθητές και θέλω να εκτυπώσω σε έναν έλεγχο, τους βαθμούς α+β τριμήνου. καμια άλλη αλλαγή κριτηρίων.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

aspd

Και στο δικό μου σχολείο δημιουργήθηκε πρόβλημα με τους ελέγχους του 2ου τριμήνου. Έβγαζε στη εκτύπωση μία άσχετη στήλη system.
Η λύση για να επαναφέρεις τον έλεγχο στην αρχική του μορφή είναι να διαλέξεις το έντυπο του ελέγχου στις εκτυπώσεις και να πατήσεις διαγραφή στο κάτω μέρος. Έτσι σβήνουν ό, τι αλλαγές έχεις κάνει.


poursali

μάλλον σε 'ασύμβατες' επιλογές το βγάζει αυτό το μήνυμα.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

aspd

Παράθεση από: poursali στις 22 Μαρ 2011, 06:41:33 ΜΜ
μάλλον σε 'ασύμβατες' επιλογές το βγάζει αυτό το μήνυμα.
δεν είχαμε επιλέξει τίποτα περίεργο ή ασύμβατο. Στον έλεγχο επίδοσης που έχει το πρόγραμμα διαλέγαμε τάξη, Α,Β,Γ τρίμηνο και γραπτά και βάλαμε
\par\par "Ο/Η υπεύθυνος τμήματος                               Η Διευθύντρια" στο υποσέλιδο (δεν μπορούμε αλλιώς να εμφανίσουμε το Διευθυντή). Τίποτε άλλο.
Έβγαζε τη στήλη system, κάναμε διαγραφή και μετά ξαναφτιάξαμε το έλεγχο ξανά ίδιον και όλα ήταν εντάξει.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

ναι, και το δικό μου λάθος "διορθώθηκε" με διαγραφή.
ξαναέφτιαξα τον έλεγχο ακριβώς όπως τον θέλω, με τις ίδιες παραμέτρους και όλα είναι οκ.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: aspd στις 22 Μαρ 2011, 11:36:40 ΜΜ
δεν είχαμε επιλέξει τίποτα περίεργο ή ασύμβατο. Στον έλεγχο επίδοσης που έχει το πρόγραμμα διαλέγαμε τάξη, Α,Β,Γ τρίμηνο και γραπτά και βάλαμε
\par\par "Ο/Η υπεύθυνος τμήματος                               Η Διευθύντρια" στο υποσέλιδο (δεν μπορούμε αλλιώς να εμφανίσουμε το Διευθυντή). Τίποτε άλλο.
Έβγαζε τη στήλη system, κάναμε διαγραφή και μετά ξαναφτιάξαμε το έλεγχο ξανά ίδιον και όλα ήταν εντάξει.

Ο διευθυντής και ο υπεύθυνος τμήματος βγαίνει κανονικά στον έλεγχο με ρυθμίσεις που παρέχει το eschool. Δεν χρειάζεται να προβούμε σε διάφορες ρυθμίσεις που ίσως προκαλούν και πρόβλημα

poursali

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 28 Μαρ 2011, 10:16:36 ΠΜ
Ο διευθυντής και ο υπεύθυνος τμήματος βγαίνει κανονικά στον έλεγχο με ρυθμίσεις που παρέχει το eschool. Δεν χρειάζεται να προβούμε σε διάφορες ρυθμίσεις που ίσως προκαλούν και πρόβλημα

εγώ κατάφερα μόνο τον 'συντάκτη τίτλου' και τον διευθυντή να εμφανίσω από τις επιλογές εκτύπωσης.. ο υπεύθυνος τμήματος πως μπαίνει;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

aspd

#281
Τελικά βρήκα τρόπο να εμφανίζω στους ελέγχους τον Υπεύθυνο/η  τμήματος και τη Διευθύντρια χωρίς να βάζω έξτρα κείμενο στη μορφοποίηση αναφοράς.
Πήγα Διαχείριση->Παράμετροι->Εκτυπώσεων και ενημέρωσα τη στήλη Τίτλος για το Διευθυντή και το Συντάκτη του τίτλου όπως φαίνεται στο αρχείο που επισυνάπτω.

poursali

aspd φοβάμαι ότι αυτό δεν είναι σωστό. Έτσι θα εμφανιστεί το μήνυμα:

Ο Διευθυντής                                            Ο συντάκτης του τίτλου

                                                              Ο/Η υπεύθυνος του τμήματος


ενώ φαντάζομαι αυτό που θέλουμε είναι το:

Ο Διευθυντής                                            Ο συντάκτης του τίτλου                                        Ο/Η υπεύθυνος του τμήματος


μάλιστα στην πρώτη περίπτωση ο/η υπεύθυνος τμήματος θα εμφανιστεί 2 φορές. μία όπως το έβαλα στο πρώτο και άλλη μια όπως φαίνεται στο δεύτερο.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

aspd

Το δοκίμασα και βγάζει σωστό έλεγχο. Δε θέλω να εμφανίζεται τρίτη στήλη με το συντάκτη του τίτλου.
Επισυνάπτω το κάτω μέρος ενός ελέγχου. Έσβησα μόνο το ονοματεπώνυμο της Διευθύντριας.

poursali

περίεργο.. θα το δοκιμάσω μόλις μπορέσω
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ