Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

εγώ φτιάχνω ένα excel κατάλληλης μορφής με πέντε στήλες για μαθήματα (παραπάνω να έχει ένας καθηγητής είναι εξαιρετικά σπάνιο νομίζω) το οποίο περιέχει ΑΜ, ΟΝΟΜΑ, ΕΠΩΝΥΜΟ, και μετά μια στήλη για κάθε μάθημα. Τα τυπώνω και οι συνάδελφοι συμπληρώνουν εκεί τους βαθμούς τους.
έπειτα συμπληρώνω τους βαθμούς ενός τμήματος για ΟΛΑ τα μαθήματα σε ένα αντίστοιχο excel (με 15 αντί για 5 στήλες) και κάνω εισαγωγή από τα εργαλεία που διαθέτει το eschoοl... έτσι δεν χρειάζεται να ασχολούμαι με τη σειρά εμφάνισης των μαθητών - είναι ίδια στο εκτυπωμένο χαρτί με το excel που συμπληρώνω.. αν δεν έγινα κατανοητός ευχαρίστως να ανεβάσω ένα τέτοιο αρχείο να δείτε τι εννοώ
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

katrina

Παράθεση από: poursali στις 14 Δεκ 2010, 06:54:39 ΜΜ
εγώ φτιάχνω ένα excel κατάλληλης μορφής με πέντε στήλες για μαθήματα (παραπάνω να έχει ένας καθηγητής είναι εξαιρετικά σπάνιο νομίζω) το οποίο περιέχει ΑΜ, ΟΝΟΜΑ, ΕΠΩΝΥΜΟ, και μετά μια στήλη για κάθε μάθημα. Τα τυπώνω και οι συνάδελφοι συμπληρώνουν εκεί τους βαθμούς τους.
έπειτα συμπληρώνω τους βαθμούς ενός τμήματος για ΟΛΑ τα μαθήματα σε ένα αντίστοιχο excel (με 15 αντί για 5 στήλες) και κάνω εισαγωγή από τα εργαλεία που διαθέτει το eschoοl... έτσι δεν χρειάζεται να ασχολούμαι με τη σειρά εμφάνισης των μαθητών - είναι ίδια στο εκτυπωμένο χαρτί με το excel που συμπληρώνω.. αν δεν έγινα κατανοητός ευχαρίστως να ανεβάσω ένα τέτοιο αρχείο να δείτε τι εννοώ
Μπες στο κόπο ν'ανεβάσεις κάποιο τετοιο αρχείο σε παρακαλώ.
Aραγε, το end  θά είναι happy;

merlin

Συνάδελφοι αν μπορεί κάποιος να μεβοηθήσει στο παρακάτω πρόβλημα θα με υποχρέωνε!
Μετά από συγχρονισμό, μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

The merge process failed because it detected a mismatch between the replication metadata of the two replicas, such that some changes could be lost leading to non-convergence. This could be due to the subscriber not having synchronized within the retention period, or because of one of the replicas being restored to a backup older than retention period, or because of the publisher performing more aggressive cleanup on articles of type download-only and articles with partition_options = 3.

Είχα κάνει επιτυχή συγχρονισμό στις 2/12/2010. Την επόμενη μέρα πέρασα τους μαθητές της Α γυμνασίου (είχε χαλάσει ο υπολογιστής, άλλαξα δίσκο, εγκατάσταση του eschool από την αρχή). Δεν συγχρονίζει τους μαθητές της Α' Γυμνασίου, υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεπεράσω το πρόβλημα?
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

agisfere

Παράθεση από: merlin στις 15 Δεκ 2010, 08:32:08 ΠΜ
Συνάδελφοι αν μπορεί κάποιος να μεβοηθήσει στο παρακάτω πρόβλημα θα με υποχρέωνε!
Μετά από συγχρονισμό, μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

The merge process failed because it detected a mismatch between the replication metadata of the two replicas, such that some changes could be lost leading to non-convergence. This could be due to the subscriber not having synchronized within the retention period, or because of one of the replicas being restored to a backup older than retention period, or because of the publisher performing more aggressive cleanup on articles of type download-only and articles with partition_options = 3.

Είχα κάνει επιτυχή συγχρονισμό στις 2/12/2010. Την επόμενη μέρα πέρασα τους μαθητές της Α γυμνασίου (είχε χαλάσει ο υπολογιστής, άλλαξα δίσκο, εγκατάσταση του eschool από την αρχή). Δεν συγχρονίζει τους μαθητές της Α' Γυμνασίου, υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεπεράσω το πρόβλημα?

Ακριβως το ιδιο επαθα και εγω σημερα.Εστειλα email και περιμενω απαντηση!

poursali

Παράθεση από: katrina στις 14 Δεκ 2010, 09:11:31 ΜΜ
Μπες στο κόπο ν'ανεβάσεις κάποιο τετοιο αρχείο σε παρακαλώ.

ορίστε  :)
ένα αρχείο για απουσίες.
ένα αρχείο που μοιράζω στους συναδέλφους (bathmoi1)
ένα αρχείο για να καταχωρίσω όσα συμπληρώνουν οι συνάδελφοι όλα μαζί στο bathmoi2

ο καλύτερος τρόπος που βρήκα μέχρι τώρα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

aspd

Αυτός ο τρόπος εισαγωγής βαθμολογίας με τα αρχεία excel φαίνεται πραγματικά πιο γρήγορος από το πέρασμα μέσα από τις φόρμες του e-school. Κάνεις και κάτι για να κλειδώνεις στο excel bathmoi2 τις στήλες (μαθήματα) που έχεις ήδη συμπληρώσει για να μην τα αλλάξεις κατά λάθος;

poursali

 
Παράθεση από: aspd στις 16 Δεκ 2010, 05:26:40 ΜΜ
Αυτός ο τρόπος εισαγωγής βαθμολογίας με τα αρχεία excel φαίνεται πραγματικά πιο γρήγορος από το πέρασμα μέσα από τις φόρμες του e-school. Κάνεις και κάτι για να κλειδώνεις στο excel bathmoi2 τις στήλες (μαθήματα) που έχεις ήδη συμπληρώσει για να μην τα αλλάξεις κατά λάθος;


ναι τα "κλειδώνω" βάφοντας τον τίτλο του μαθήματος κόκκινο  >:D
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

_pali_

Ανέβασα και το δικό μας αρχείο για τους βαθμούς.
Δουλεύει και μια χαρά όλα. (Αν έγραφε και ο κάθε καθηγητής το μάθημά του στο αρχείο.
Όταν δεν το γράφουν γιατί δεν ξέρουν από υπολογιστές το συμπληρώνουμε εμείς και κάνουμε το αρχείο εισαγωγή).

Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω για το αρχείο που μας δίνεις για τις απουσίες.
Ζητάει ημερομηνίες στις απουσίες και έτσι έως τώρα περνούσαμε ανά ημέρα...
AM   ΕΠΩΝΥΜΟ    ΟΝΟΜΑ   ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟΥΣΙΩΝ   ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ
Στο αρχείο σου έχεις τα παραπάνω πεδία. Θα ήθελα να ρωτήσω: 1.Για ποιόν μήνα είναι οι  αναγραφόμενες απουσίες? 2. Για ποιές ημέρες οι απουσίες?
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2655.msg35215#msg35215
..........
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2655.msg35221#msg35221
Δηλαδή δεν χρειάζεται να τις περνάμε ανα ημέρα?????????
Ευχαριστώ  πάρα  πολύ!!!

aspd

Παράθεση από: _pali_ στις 16 Δεκ 2010, 10:33:08 ΜΜ
1.Για ποιόν μήνα είναι οι  αναγραφόμενες απουσίες? 2. Για ποιές ημέρες οι απουσίες?
Εγώ περνάω συγκεντρωτικά τις απουσίες του τριμήνου (σύνολο και δικαιλογημένες) σε μία τυχαία μέρα του τριμήνου (για το Α΄ τρίμηνο έβαλα 30/11/2010). Ένας μαθητής δηλαδή σε εκείνη τη μέρα μπορεί να έχει 35 απουσίες σύνολο και 14 δικαιολογημένες.

_pali_

Παράθεση από: aspd στις 17 Δεκ 2010, 04:50:05 ΜΜ
Εγώ περνάω συγκεντρωτικά τις απουσίες του τριμήνου (σύνολο και δικαιλογημένες) σε μία τυχαία μέρα του τριμήνου (για το Α΄ τρίμηνο έβαλα 30/11/2010). Ένας μαθητής δηλαδή σε εκείνη τη μέρα μπορεί να έχει 35 απουσίες σύνολο και 14 δικαιολογημένες.
Πως γίνεται αυτό? 35 απουσίες στις 30/11/2010.. σε μια ημέρα?
ή
μήπως εννοείς μέχρι τις 30/11/2010 θα έχει 35 και 14 δικαιολογημένες?
Ευχαριστώ.

poursali

ναι όπως τα λέει ο φίλος aspd είναι. σε μια τυχαία μέρα (εγώ βάζω την τελευταία) του τριμήνου όλες μαζί οι απουσίες.
σήμερα έβαλα 30/11/2010 150 αδικαιολόγητες απουσίες...
εξάλλου στην εισαγωγή απουσιών από excel (μενού Εργαλεία) διαλέγεις την ημερομηνία *μέχρι* την οποία ισχύουν. - επιβεβαιώστε το τελευταίο γιατί το Αλτσχάιμερ τελευταία κάνει την εμφάνισή του
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

_pali_

Πολύ ωραία.
Θα ξεκινήσω να το κάνω και εγώ.
Ευχαριστώ!!!

Τώρα μια απορία.. γιατί μας έχει την επιλογή να βάζουμε ανα ημέρα και όχι συγκεντρωτικό τριμήνου?
Γιατί έχει την επιλογή απο γιατρό κτλ για κάθε μια δικαιολογημένη?
Όταν τις βάλω όλες μαζί θα φαίνεται απλά πως έχει σύνολο αυτές τις δικαιολογημένες.... ή μπορώ να έχω δυο αρχειάκια... ενα απο γιατρό ένα απο κηδεμόνα και να μπαίνω μέσα και να αλλάζω το κελί?
Σας έχουν στείλει επιβεβαίωση πως μπορούμε να τις βάζουμε και ως σύνολο? ή μήπως στο αρχείο excel να είχε ημερομηνίες και κλειδί ώστε να τις έβαζε αναλυτικά τάδε ημέρα τάδε απουσία δικαιολογημένη απο:.....
Απορίες είναι... θα περάσουν.  :D
Καλές  γιορτές!!!

aspd

Παράθεση από: _pali_ στις 18 Δεκ 2010, 11:36:40 ΠΜ
Τώρα μια απορία.. γιατί μας έχει την επιλογή να βάζουμε ανα ημέρα και όχι συγκεντρωτικό τριμήνου?
Γιατί έχει την επιλογή απο γιατρό κτλ για κάθε μια δικαιολογημένη?
Όταν τις βάλω όλες μαζί θα φαίνεται απλά πως έχει σύνολο αυτές τις δικαιολογημένες.... ή μπορώ να έχω δυο αρχειάκια... ενα απο γιατρό ένα απο κηδεμόνα και να μπαίνω μέσα και να αλλάζω το κελί?
τις έβαζε αναλυτικά τάδε ημέρα τάδε απουσία δικαιολογημένη απο:.....
Μας έχει την επιλογή να βάζουμε ανά ημέρα για να είναι πιο πλήρες το πρόγραμμα. Ένα μελλοντικό σενάριο θα μπορούσε να είναι οι υπεύθυνοι τμήμάτων να περνάνε καθημερινά τις απουσίες αναλυτικά στο e-school.
Εγώ που περνάω όλα τα στοιχεία, όλων των τμημάτων δεν μπορώ να περνάω αναλυτικά τις απουσίες. Επίσης δεν μπαίνω στη διαδικασία να γράφω την αιτία δικαιολόγησης των απουσιών. Δε βλέπω να υπάρχει λόγος. Όποιος χρειάζεται αναλυτική ενημέρωση, υπάρχουν και τα δελτία φοίτησης.



_pali_

Παράθεση από: aspd στις 20 Δεκ 2010, 12:21:41 ΜΜ
Ένα μελλοντικό σενάριο θα μπορούσε να είναι οι υπεύθυνοι τμήμάτων να περνάνε καθημερινά τις απουσίες αναλυτικά στο e-school.
Ευχαριστώ πολύ.
Να σας ρωτήσω όμως... υπάρχει η επιλογή να κλειδώσουμε όλες τις περιοχές στο e-school πλην της εισαγωγής απουσιών, ώστε ο κάθε υπεύθυνος τμήματος να περνάει απουσίες?

Καρκαμάνης Γεώργιος

Θα ήθελα να ρωτήσω εσας που δουλέυεται με αρχεία βαθμών και απουσιών:

Μπορούν οι συνάδερφοι άλλων ειδικογτήτων να καταχωρούν σωστά τους βαθμούς σε ένα αρχείο;
υπάρχει κάποιο πρόβλημα απο αυτούς ή κάποια άρνηση;
Είστε ικανοποιημένοι απο αυτόν τον τρόπο εισαγωγής βαθμών;