Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mour

Η κλασσική πλέον Μ.....  με το e-school: ότι ΒΛΑΚΕΙΑ κάνει ο προηγούμενος τη λούζεται ο επόμενος και κάποια στιγμή κάτι πρέπει να γίνει με αυτό το θέμα. Ας έχει πειθαρχικές κυρώσεις ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ (όχι ο "χειριστής") δεν ξέρω τι άλλο να πω...
Όσο για το θέμα σου πιστεύω ότι πιο γρήγορα θα τελειώσετε αν ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΝ οι λοιποί συνάδελφοι εκεί και περάσετε τους βαθμούς που λείπουν κλπ

alexxtasi

νομίζω πως δε θα το αποφύγω...
ευχαριστώ πάντως mour

geonipap

1) Πέρασα τους μαθητές της Α Γυμνασίου. Κάποιους μαθητές δεν τους έκανε διασταύρωση και έβγαλε το μύνημα ότι το σχολείο βρέθηκε στην ΚΒΔ άλλα πιθανότατα τα στοιχεία του μαθητή είναι λάθος. Πως μπορώ να δώ ποιο στοιχείο είναι λάθος; Αν στείλω μειλ στο support μπορούν να μου πουν;
2) Ώς πρωτόκολλο τίτλου εγγραφής τι βάζετε;

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: geonipap στις 20 Νοε 2010, 10:03:37 ΠΜ
1) Πέρασα τους μαθητές της Α Γυμνασίου. Κάποιους μαθητές δεν τους έκανε διασταύρωση και έβγαλε το μύνημα ότι το σχολείο βρέθηκε στην ΚΒΔ άλλα πιθανότατα τα στοιχεία του μαθητή είναι λάθος. Πως μπορώ να δώ ποιο στοιχείο είναι λάθος; Αν στείλω μειλ στο support μπορούν να μου πουν;
2) Ώς πρωτόκολλο τίτλου εγγραφής τι βάζετε;
Τα λανθασμένα στοιχεία των μαθητών δεν μπορείς να τα δεις καθώς στις αναφορές σφαλμάτων δεν περιγράφονται τέτοια στοιχεία.
Σε κάθε μαθητή που δεν είναι διασταυρωμένος να έχεις ως έτος εγγραφής το 2009-2010 ( από αυτό το έτος έγινε η εγγραφή), επίσης δεν τον τύπο του δημοτικού που ήρθαν. Πολλές φορές γίνεται λάθος μεταξύ δημοτικού και ολοήμερο.

Εαν εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα επικοινώνησε με το δημοτικό από το οποίο ήρθε ο κάθε μαθητής και δεν μήπως δεν έγινε σωστή καταχωρηση από το δημοτικό των στοιχείων του μαθητή.

2) Τον αριθμο πρωτόκολλου που έχει λάβει ο μαθητής κατά την εγγραφή στο γυμνάσιο

maria2

Γεια σας και απο εμενα! Πρωτη φορα φετος ΜΟΝΟ eschool... Ελπιζω να μη μετανιωσω την ωρα και τη στιγμη.... Εχω ομως μια ερωτηση. Οταν εκτυπωνετε  κατι (καταστασεις βαθμολογιας - ελεγχους κλπ) σας βγαζει διαφορες "βλακιουλες" οπως  :    Γυμνασιο "ταδε" (γυμνασιο "ταδε" "πολη")  και αλλα τετοια; "περιεργα"; Τι κανετε; Τα κρατατε; Ή τα μεταφερετε σε excel; Αλλα και στο excel δεν τα βγαζει ωραια και θελει πολυ μορφοποιηση....
Καταλαβατε τι ρωταω;;; Γιατι δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα....
Με τις απουσιες τις βαζετε ολες σε μια μερα εντος τριμηνου ετσι, οπως στη δ βαση; Οχι σε καθε μερα ξεχωριστα....
Παρεπιπτοντως,  δεν περιγραφετε και πως εκτυπωνουμε ελεγχους; Για να το εχουμε προχειρο; Θελει και το Μεσο όρο ετσι;

mour

Στις επιλογές εκτύπωσης έχει αν θα εμφανίζεται όνομα σχολείου κλπ.
Οι απουσίες περνάνε ΚΑΝΟΝΙΚΑ από τους αντίστοιχους υπεύθυνους τμημάτων, αν θυμάμαι σωστά δεν αφήνει να βαλεις 30 απουσίες σε 1 μέρα.
Για τα άλλα κάνε δοκιμές να δεις από τώρα γιατί άμα περιμένεις τελευταια στιγμή... 

poursali

Παράθεση από: mour στις 02 Δεκ 2010, 10:10:09 ΠΜ
Στις επιλογές εκτύπωσης έχει αν θα εμφανίζεται όνομα σχολείου κλπ.
Οι απουσίες περνάνε ΚΑΝΟΝΙΚΑ από τους αντίστοιχους υπεύθυνους τμημάτων, αν θυμάμαι σωστά δεν αφήνει να βαλεις 30 απουσίες σε 1 μέρα.
Για τα άλλα κάνε δοκιμές να δεις από τώρα γιατί άμα περιμένεις τελευταια στιγμή... 

αν πάτε στα εργαλεία -> εισαγωγή απουσιών από excel μπορείτε να βάλετε όσες θέλετε... και επιπλέον θέλει μόνο 2 νούμερα (σύνολο απουσιών, δικαιολογημένες απουσίες)..
έτσι γλυτώνεται να τις περνάτε αναλυτικά ανά ημέρα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: maria2 στις 01 Δεκ 2010, 10:28:16 ΜΜ
Γεια σας και απο εμενα! Πρωτη φορα φετος ΜΟΝΟ eschool... Ελπιζω να μη μετανιωσω την ωρα και τη στιγμη.... Εχω ομως μια ερωτηση. Οταν εκτυπωνετε  κατι (καταστασεις βαθμολογιας - ελεγχους κλπ) σας βγαζει διαφορες "βλακιουλες" οπως  :    Γυμνασιο "ταδε" (γυμνασιο "ταδε" "πολη")  και αλλα τετοια; "περιεργα"; Τι κανετε; Τα κρατατε; Ή τα μεταφερετε σε excel; Αλλα και στο excel δεν τα βγαζει ωραια και θελει πολυ μορφοποιηση....
Καταλαβατε τι ρωταω;;; Γιατι δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα....
Με τις απουσιες τις βαζετε ολες σε μια μερα εντος τριμηνου ετσι, οπως στη δ βαση; Οχι σε καθε μερα ξεχωριστα....
Παρεπιπτοντως,  δεν περιγραφετε και πως εκτυπωνουμε ελεγχους; Για να το εχουμε προχειρο; Θελει και το Μεσο όρο ετσι;


Δυστυχώς στο Excel χρειάζεται κάποια μορφοποίηση για να προκύψει μια ικανοποιητική φόρμα εκτύπωσης


Εγώ τις απουσίες τις περνώ μια φορά στο τέλος του τριμήνου και όχι ανα ημέρα.

aspd

#233
Ξεκίνησα να περνάω τη βαθμολογία του 1ου τριμήνου στο e-school. Στο προηγούμενο πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα (ΑΝΤΙΝΟΟΣ), έβαζα βαθμούς ανά τμήμα με το αριθμητικό πληκτρολόγιο και πήγαινα σε επόμενο μαθητή με κάτω βελάκι στο πληκτρολόγιο. Κάποιος μου υπαγόρευε βαθμούς και με το πληκτρολόγιο το πέρασμα γινόταν πολύ γρήγορα.
Στο e-school σε 2-3 καταστάσεις που πέρασα είδα ότι με το κάτω βελάκι δεν πηγαίνει σε επόμενο μαθητή (ούτε με ΤΑΒ, ούτε με PgDn), αλλά πρέπει να πηγαίνω στην επόμενη γραμμή με κλικ του ποντικιού. Έτσι είναι; Αν ναι, για μένα είναι τουλάχιστον διπλάσιος χρόνος για πέρασμα βαθμών, από όσο έκανα παλιότερα.


Καρκαμάνης Γεώργιος

Μπορείς να κάνεις και το εξής: κάθε φορά που καταχωρείς και έναν βαθμό πατώντας enter μεταφέρεσαι στον επόμενο προς εισαγωγή βαθμό. Προσοχή με την ροδέλα κύλισης του ποντικιού διότι  εαν είσαι σε μια βαθμολογία και μετακινείς την ροδέλα ,αυξομειώνεται και ο βαθμός

aspd

Με το enter έχεις δίκιο πάει σε επόμενο μαθητή. Δεν καθηστερώ στο πέρασμα βαθμών. Ευχαριστώ πολύ.

Μία άλλη απορία:
Περνάω βαθμούς ανά τμήμα. Επιλέγοντας τμήμα και μάθημα εμφανίζονται οι μαθητές του τμήματος κάτω αριστερά και πατάω επώνυμο για να μου τους ταξινομήσει.  Δε βρίσκω πώς να έχω δεύτερο επίπεδο ταξινόμησης το όνομα. Έτσι για τους μαθητές που έχουν ίδιο επώνυμο δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι με την ίδια σειρά που είναι στις καταστάσεις προφορικής βαθμολογίας που φέρνουν οι καθηγητές.

Νίκος Αδαμόπουλος

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει... αν κάνεις πρώτα κατά όνομα και μετά κατά επώνυμο;

mour

#237
Παράθεση από: aspd στις 10 Δεκ 2010, 03:33:55 ΜΜ
Με το enter έχεις δίκιο πάει σε επόμενο μαθητή. Δεν καθηστερώ στο πέρασμα βαθμών. Ευχαριστώ πολύ.

Μία άλλη απορία:
Περνάω βαθμούς ανά τμήμα. Επιλέγοντας τμήμα και μάθημα εμφανίζονται οι μαθητές του τμήματος κάτω αριστερά και πατάω επώνυμο για να μου τους ταξινομήσει.  Δε βρίσκω πώς να έχω δεύτερο επίπεδο ταξινόμησης το όνομα. Έτσι για τους μαθητές που έχουν ίδιο επώνυμο δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι με την ίδια σειρά που είναι στις καταστάσεις προφορικής βαθμολογίας που φέρνουν οι καθηγητές.

Λόγω "εμπνεύσεως" του προγραμματιστή δεν παίζει το Ctrl για πολλαπλή επιλογή και ταξινόμηση, αλλά το Shift ή το Alt (δε θυμαμαι ποιο απο τα 2). Οτι δεν είναι εξ ορισμού επιλεγμένη αυτή η ταξινόμηση ας το αφησουμε ασχολίαστο

aspd

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 10 Δεκ 2010, 06:43:59 ΜΜ
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει... αν κάνεις πρώτα κατά όνομα και μετά κατά επώνυμο;
Το δοκίμασα σήμερα, ... αλλά δεν παίζει.

Παράθεση από: mour στις 11 Δεκ 2010, 10:18:06 ΠΜ
Λόγω "εμπνεύσεως" του προγραμματιστή δεν παίζει το Ctrl για πολλαπλή επιλογή και ταξινόμηση, αλλά το Shift ή το Alt (δε θυμαμαι ποιο απο τα 2). Οτι δεν είναι εξ ορισμού επιλεγμένη αυτή η ταξινόμηση ας το αφησουμε ασχολίαστο

Αυτήν την παραλλαγή δεν την έχω δοκιμάσει. Θα τη δω αύριο το πρωί. Ευχαριστώ πολύ.

aspd

Με shift γίνεται η ταξινόμηση σε 2ο επίπεδο κτλ.   Λύθηκε και αυτό! Ευχαριστώ.