Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

AntonisK


maria2

γεια σας! Εχω ερωτηση! Φυσικα εχω στειλει μειλ στο σαπορτ αλλα η απαντηση τους δεν με καλυψε και ενω τους ξαναεγραψα το ιδιο προβλημα αυτοι συνεχισαν το ιδιο ποιηματακι σχετικα με το προβλημα μου χωρις να μπορω να εχω λυση!

Πως εκτυπωνουμε τα τμηματα; Για παραδειγμα τα  παιδια που παρακολουθουν γερμανικα...
Γενικα βαζω το φιλτρο ΑΞΓΕΡ μου βγαζει τα 17 παιδια αλλα δεν μου γραφει πουθενα ποιο τμημα ειναι. Οπως εγραφε στον επαφο.
Βοηθειαααααα;;;;

maria2

Παράθεση από: alpapanto στις 05 Οκτ 2010, 03:15:29 ΜΜ
Ευτυχώς γιατί νόμιζα οτι ήμουν ο μόνος που είχε το πρόβλημα αυτό...
Οποτε αναμένουμε την αποκατάσταση τις βλάβης απο τους υπευθύνους της εφαρμογής
εμενα μου ελεγε οτι υπαρχει προβλημα και δεν ειχε κανενα πιστοποιητικο. Εδω και 2 μερες! Μας δουλευουν; Και μας εχουν σαν τους μ@@@@ες και πεδευομαστε....
Γενικα επρεπε να απανταει το τηλ γιατι αλλο να μιλας και αλλο να στελνεις ερωτηση και να σου απαντανε ασχετα!

VAIOS

Πως διαγράφω ένα μαθητή απο το  e-school?

poursali

Παράθεση από: VAIOS στις 11 Οκτ 2010, 10:22:48 ΜΜ
Πως διαγράφω ένα μαθητή απο το  e-school?


λόγω μεταγραφής;
πας στην καρτέλα του πατάς μετεγγραφή και συμπληρώνεις τα στοιχεία (πρωτόκολλα, σχολείο που πάει κλπ)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

irkal

Προσωπικά επειδή έγραψα ένα μαθητή 2 φορές με διαφορά έναγράμμα στο όνομά του (διπλή ατυχία) επικοινώνησα μέσω ΚΕΠΛΗΝΕΤ με το Υπουργείο για να τον σβήσουν. Απάντησαν ότι αυτό δεν γίνεται και μπορώ μόνο να τον επισημάνω ώς ανενεργό. Το έκανα αλλά δεν μου αποδέσμευσε τον Αριθμό Μητρώου του μαθητή και δημιουργήθηκε πρόβλημα στο έντυπο Μητρώο του σχολείου.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Yannis Siahos στις 05 Οκτ 2010, 05:42:54 ΜΜ
Επαληθεύω και εγώ το πρόβλημα με τα πιστοποιητικά.
Θα πρέπει να εκδοθούν καινούρια και αναζητούν τον εκδότη....  :)

Προς το παρόν μόνο τοπικά δουλεύει κάποιος την εφαρμογή και αναμένει τα νέα πιστοποιητικά για το συγχρονισμό.

Έχουμε κανένα νεότερο; Προφανώς ούτε εγκατάσταση της εφαρμογής θα γίνεται...

poursali

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 12 Οκτ 2010, 11:13:59 ΜΜ
Έχουμε κανένα νεότερο; Προφανώς ούτε εγκατάσταση της εφαρμογής θα γίνεται...

μπα σήμερα δοκίμασα - τα ίδια

Παράθεση από: irkal στις 12 Οκτ 2010, 10:40:23 ΜΜ
Προσωπικά επειδή έγραψα ένα μαθητή 2 φορές με διαφορά έναγράμμα στο όνομά του (διπλή ατυχία) επικοινώνησα μέσω ΚΕΠΛΗΝΕΤ με το Υπουργείο για να τον σβήσουν. Απάντησαν ότι αυτό δεν γίνεται και μπορώ μόνο να τον επισημάνω ώς ανενεργό. Το έκανα αλλά δεν μου αποδέσμευσε τον Αριθμό Μητρώου του μαθητή και δημιουργήθηκε πρόβλημα στο έντυπο Μητρώο του σχολείου.

επικοινώνησε με το support εννοείται ότι μπορούν να τον σβήσουν - αλίμονο δηλαδή
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Yoda

Παράθεση από: poursali στις 12 Οκτ 2010, 11:34:38 ΜΜ
μπα σήμερα δοκίμασα - τα ίδια

επικοινώνησε με το support εννοείται ότι μπορούν να τον σβήσουν - αλίμονο δηλαδή

Και όμως δεν μπορείς να διαγράψεις, μπορείς μόνο να απενεργοποιήσείς

Yoda

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 12 Οκτ 2010, 11:13:59 ΜΜ
Έχουμε κανένα νεότερο; Προφανώς ούτε εγκατάσταση της εφαρμογής θα γίνεται...
Τρέξτε αυτό https://ca.sch.gr/root/sch_root_cert.exe (είναι τα πιστοποιητικά του ΠΣΔ) και θα παίξει ο συγχρονισμός και τα update.

poursali

Παράθεση από: Yoda στις 13 Οκτ 2010, 08:53:14 ΠΜ
Και όμως δεν μπορείς να διαγράψεις, μπορείς μόνο να απενεργοποιήσείς

αυτό στο είπαν στο πληνετ ή στο support?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

μόλις ήρθε το εξής mail:

ΠαράθεσηΚαλημέρα σας,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, υπήρχε ένα πρόβλημα που εμπόδιζε την ολοκλήρωση του συγχρονισμού, καθώς και την αναβάθμιση της εφαρμογής και σχετίζονταν με υπηρεσία εκτός του Υπουργείου. Το πρόβλημα έχει λυθεί, αλλά θα πρέπει να εγκατασταθεί στους υπολογιστές που έχουν εγκατεστημένη την εφαρμογή, το πιστοποιητικό της κεντρικής αρχής πιστοποίησης του ΠΣΔ (ROOT_CA) που βρίσκεται στη διεύθυνση https://ca.sch.gr/root/sch_root_cert.exe, αν αυτό δεν είναι ήδη εγκατεστημένο.

Ευχαριστούμε για την συνεργασία,

Ομάδα Υποστήριξης e-School



Τμήμα Υποστήριξης Χρηστών Πληροφοριακών Συστημάτων

Διεύθυνση Λειτουργικών Υποδομών, Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών
Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

mary00

Καλησπέρα!

Εγώ είμαι αναπληρώτρια ΠΕ19 σε ένα δημοτικό που λειτουργεί με το πιλοτικό πρόγραμμα. "Παιδεύομαι" κι εγώ με το eschool αρκετές ώρες...  :(  Είμαι στη φάση όπου έχω κάνει μετάπτωση και πρέπει να κλείσω την σχολική χρονιά 2009-2010 ώστε μετά το συγχρονισμό να εμφανισθεί η τρέχουσα σχολική χρονιά. Έχω το εξής πρόβλημα: μετά τη μετάπτωση, έχουν χαθεί οι απουσίες και το γ τρίμηνο στις βαθμολογίες. Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να τα πληκτρολογήσω??

Και επειδή δεν είχα ποτέ διαχειριστεί το αβ (έπαφος), γνωρίζει κανείς αν γίνεται εξαγωγή μαθητών σε excel. Σε ποια επιλογή βρίκεται? Λίγο που το κοίταξα επιτρέπει μόνο εισαγωγή από excel και όχι εξαγωγή. Σκεφτόμουν με ποιο τρόπο να περάσω τα πρωτάκια στο τρέχον έτος (τα έχουν καταχωρήσει στο αβ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό κουράγιο με το eeeeeeee-school......

Circle

Παράθεση από: mary00 στις 13 Οκτ 2010, 03:29:47 ΜΜ
Καλησπέρα!

....
Και επειδή δεν είχα ποτέ διαχειριστεί το αβ (έπαφος), γνωρίζει κανείς αν γίνεται εξαγωγή μαθητών σε excel. Σε ποια επιλογή βρίκεται? Λίγο που το κοίταξα επιτρέπει μόνο εισαγωγή από excel και όχι εξαγωγή. Σκεφτόμουν με ποιο τρόπο να περάσω τα πρωτάκια στο τρέχον έτος (τα έχουν καταχωρήσει στο αβ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό κουράγιο με το eeeeeeee-school......

Έκανα αυτή τη διαδικασία τον Ιούνιο και αν θυμάμαι καλά, όταν βρίσκεσαι σε επιλογή εκτύπωσης διαλέγεις να γίνει "εκτύπωση σε αρχείο". Δημιούργησα ένα αρχείο για κάθε τάξη και μετά στο e-school έκανα "εισαγωγή από  αρχείο", ορίζοντας σε ποια γραμμή και ποια στήλη ξεκινάνε οι βαθμοί κάθε μαθήματος.

Καλή επιτυχία και ό,τι άλλο προκύψει εδώ είμαστε :)

sarg

καλησπέρα συνάδελφοι
έχω το εξης "θέμα" με τα eschool/νεστωρ.
τα έχω εγκαταστήσει σε δεύτερο pc στη γραμματεία για να μην ανεβαίνω στον δεύτερο που είναι ο server.
Τον server τον αφήνω ανοιχτό.
Τον δεύτερο υπολογιστή όταν τον κλείνω και τον ξαναανοίγω δεν μου ανοίγει ούτε τον νεστωρ ούτε το eschool (μου βγάζει ένα μήνυμα λάθους) - και πρέπει να πάω να κάνω restart τον server για να μου ανοίξουν τα προγράμματα.
Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;