Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: irkal στις 01 Ιουλ 2010, 10:39:22 ΜΜ
Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει ή όχι εγκύκλιος που να λέει ότι τα στοιχεία των μαθητών στο eschool, πρέπει να περνιόνται με κεφαλαία γράμματα και όχι μικρά;

Ευχαριστώ
Γενικά δεν υπάρχει καμιά εγκύκλιο για την καταχώρηση στοιχείων στο eschool. Συνηθίζεται η καταχώρηση με κεφαλαία. Ίσως στις οδηγίες να αναφέρει κάτι για αυτό το θέμα

poursali

Παράθεση από: irkal στις 01 Ιουλ 2010, 10:39:22 ΜΜ
Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει ή όχι εγκύκλιος που να λέει ότι τα στοιχεία των μαθητών στο eschool, πρέπει να περνιόνται με κεφαλαία γράμματα και όχι μικρά;

Ευχαριστώ

δεν νομίζω να υπάρχει εγκύκλιος για κάτι τέτοιο. Αλίμονο δηλαδή αν έβγαινε και για κάτι τέτοιο εγκύκλιος. λογικά στις οδηγίες του eschool πρέπει να το λέει. Πάντως αν το eschool τα θέλει με κεφαλαία θα έπρεπε να προειδοποιεί αν προσπαθείς να τα περάσεις με πεζά.
Από συνήθεια μάλλον τα περνούσα πάντα στα κεφαλαία.
Αν και με πεζά το θεωρώ καλύτερα, έτσι δεν χρειάζεται να μαντεύεις για μερικά ονόματα που τονίζονται.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alpapanto

Συναδελφοι καλη χρονια και απο εμενα.
Την Τεταρτη που πηγα στο σχολειο συνεβη το εξης περιεργο..
Ξεκινησα την εφαρμογη του e-school, εκανε το update του και οταν ηρθε η ωρα να βαλω τον κωδικο(που νομιζω ειναι κοινος σε ολους μας) δεν τον δεχοταν. Ειμαι σιγουρος για κεφαλαια, αγγλικα οτι δεν εχω κανει λαθος. Επισης ειναι σιγουρο οτι ο ΗΥ δεν ανοιξε ολο το καλοκαιρι. Εκανα και restart μηπως ειχε κανενα κολλημα , αλλα τιποτε.
Μπορει καποιος να βοηθησει??? Ευχαριστω

pgrontas

Παράθεση από: alpapanto στις 03 Σεπ 2010, 02:24:18 ΜΜ
Συναδελφοι καλη χρονια και απο εμενα.
Την Τεταρτη που πηγα στο σχολειο συνεβη το εξης περιεργο..
Ξεκινησα την εφαρμογη του e-school, εκανε το update του και οταν ηρθε η ωρα να βαλω τον κωδικο(που νομιζω ειναι κοινος σε ολους μας) δεν τον δεχοταν. Ειμαι σιγουρος για κεφαλαια, αγγλικα οτι δεν εχω κανει λαθος. Επισης ειναι σιγουρο οτι ο ΗΥ δεν ανοιξε ολο το καλοκαιρι. Εκανα και restart μηπως ειχε κανενα κολλημα , αλλα τιποτε.
Μπορει καποιος να βοηθησει??? Ευχαριστω
Συνέβη και σε μένα. Το πιθανότερο είναι ότι έχει κλειδώσει λόγω συνεχόμενων εισαγωγών λάθος κωδικού (σε μένα είχαν γίνει από τον δντη). Δυστυχώς το UI δεν δείχνει διαφορετικά μηνύματα στο "μπήκε λάθος κωδικός" και "κλείδωσε λόγω συνεχομενων λάθος εισαγωγών". :D >:(
Την λύση τη βρήκα στο site του  ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων: http://www.keplinet-chanion.gr/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=117&Itemid=170, στο έγγραφο "Ασφάλεια Δεδομένων στο eSchool" . Πληκτρολογείς κάτι στην γραμμή εντολών για να κάνεις reset το password.

Φυσικά να προσθέσω ότι έστειλα και mail στο support χωρίς (φυσικά) απάντηση...

ΥΓ:
Τελικά στα Λύκεια το χρησιμοποιούμε φέτος ή όχι?
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

alpapanto

Ευχαριστω πολυ pgrontas, θα το δοκιμασω τη Δευτερα.

Circle

Πρέπει να περαστούν τα αποτελέσματα Σεπτεμβρίου για το έτος 2009 - 2010.
2010 - 2011 δεν βλέπω μέχρι αυτή τη στιγμή.

pgrontas

Παράθεση από: pgrontas στις 03 Σεπ 2010, 02:56:55 ΜΜ
Φυσικά να προσθέσω ότι έστειλα και mail στο support χωρίς (φυσικά) απάντηση...
Λοιπόν για να μην είμαι άδικος σήμερα ήρθε η απάντηση με την λύση που περιγράφεται στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

fgmarg

#142
Μια μαθήτρια με απαλλαγή στα θρησκευτικά, δηλωμένο στα μαθήματα και χωρίς βαθμούς στα τρίμηνα, μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων (Ιούνιο και Σεπτέμβριο) την θεωρεί απορριπτόμενη στο μάθημα... και μένει στην ίδια τάξη.
Κάνω κάτι λάθος, παραλείπω κάτι? Καμιά ιδέα κανείς (το support δεν απαντά).

Ευχαριστώ και καλή χρονιά!!!

10/09/2010 Με την αναβάθμιση λύθηκε το πρόβλημα...

paan2004

Συνάδελφοι, θα ήμουν ευγνώμων για βοήθεια στα παρακάτω θέματα:

1) Είμαστε ΕΠΑΛ και βγάλαμε αποτελέσματα από τη δ-βάση την περασμένη σχολική χρονιά.Το ίδιο σκοπεύουμε να κάνουμε και φέτος και να ενημερώνουμε το e-school με μεταπτώσεις. Για την χρονιά 2009-10 έχουμε περάσει με μεταπτώσεις απουσίες, βαθμολογίες Α και Β τετραμήνου και βαθμολογίες γραπτών εξετάσεων Ιουνίου. Πρέπει τώρα να κάνουμε έκδοση αποτελεσμάτων (ενημέρωση διαγωγής, φοίτησης, τελικής επίδοσης) και έκδοση αποτελεσμάτων Σεπτεμβρίου; Δεν θα έπρεπε με την μετάπτωση που κάναμε σήμερα να ενημερωθεί το e-school με τα τελικά αποτελέσματα Ιουνίου και Σεπτεμβρίου;

2) Κατά την τελευταία μετάπτωση δεδομένων από την δ-βάση , παρατηρήσαμε, ότι δεν ενημερώθηκε η τοπική βάση του e-school με τα στοιχεία των καθηγητών του σχολείου μας, αν και στο τελευταίο βήμα πριν την ολοκλήρωση της μετάπτωσης έγινε σχετική ερώτηση για το αν θέλουμε να ενημερωθούν τόσο τα στοιχεία των μαθητών, όσο και των καθηγητών, στην οποία απαντήσαμε καταφατικά. Τι μπορούμε να κάνουμε;

3) Για τη χρονιά 2009-10 παραμένουν 4 μαθητές μη διασταυρωμένοι, που ήρθαν με μεταγραφή στο σχολείο μας. Παρ' όλο που επικοινωνήσαμε με τα σχολεία προέλευσης, δεν βγάλαμε άκρη. Σκεφτόμαστε να τους αφήσουμε μη διασταυρωμένους. Κανείς άλλος στην ίδια θέση;

Κατά τα άλλα όλα καλά με το e-school στο σχολείο μας...

mour

με ΜΗ διασταυρωμενους μαθητες ΔΕ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!

irkal

Για τους μη διασταυρωμένους μαθητές πρέπει οπωσδήποτε να λυθεί το θέμα με τα άλλα σχολεία για να μπορέσει να γίνει η διασταύρωση. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν μπορεί να γίνει κάποια ενέργεια στο μαθητή.

olga_kar

Παράθεση από: fgmarg στις 09 Σεπ 2010, 09:50:01 ΜΜ
Μια μαθήτρια με απαλλαγή στα θρησκευτικά, δηλωμένο στα μαθήματα και χωρίς βαθμούς στα τρίμηνα, μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων (Ιούνιο και Σεπτέμβριο) την θεωρεί απορριπτόμενη στο μάθημα... και μένει στην ίδια τάξη.
Κάνω κάτι λάθος, παραλείπω κάτι? Καμιά ιδέα κανείς (το support δεν απαντά).

Ευχαριστώ και καλή χρονιά!!!

10/09/2010 Με την αναβάθμιση λύθηκε το πρόβλημα...
όντως το πρόβλημα λύθηκε με την αναθάθμιση. απλα για όσους έχουν πρόβλημα ακόμα: μετα την αναβαθμιση καντε ξανα εκδοση αποτελεσματων ιουνιου. παρεμπιπτοντως, την δευτέρα, στις 6/9, κατάφερα και έβγαλα γραμμή στο υπουργείο (!!!!) και τους τα'πα για το πρόβλημα με την απαλλαγή  και λίγο έντονα μάλιστα... λέτε γ'αυτό να το τακτοποίησαν γρήγορα? :)  πάντως και τον Ιούνιο είχα στείλει e-mail γ'αυτο το πρόβλημα και τίποτα...

iliasthes

Παράθεση από: paan2004 στις 09 Σεπ 2010, 10:20:08 ΜΜ
Συνάδελφοι, θα ήμουν ευγνώμων για βοήθεια στα παρακάτω θέματα:

..........Σκεφτόμαστε να τους αφήσουμε μη διασταυρωμένους. Κανείς άλλος στην ίδια θέση;

Κατά τα άλλα όλα καλά με το e-school στο σχολείο μας...

Συνάδελφε θα σου αναφέρω έναν "μπακαλίστικο" τρόπο με τον οποίο λύσαμε αυτό το πρόβλημα. Το e-school έχει κάποιο έτος έναρξης. Δηλαδή κάποιο σχολικό έτος στο οποίο μπορείς να γράψεις όποιον θέλεις. Αυτό το σχολικό έτος είναι το 2008-2009. Όταν γράφεις κάποιον για το σχολικό έτος 2009-2010 θα πρέπει τα στοιχεία εγγραφής να είναι συμβατά με τα αντίστοιχα στοιχεία του μαθητή για το έτος 2008-2009. Το έτος 2010-2011 θα πρέπει να είναι συμβατά με το 2009-2010. Αν γράψατε κάποιον το 2009-2010 και δεν έχετε καμία ελπίδα να τον γράψει το σχολείο προέλευσης για το προηγούμενο σχολικό έτος, τότε η λύση είναι μια εικονική εγγραφή το 2008-2009.  Αυτή η λύση είναι πάντα προσωρινή και πρέπει αντίστοιχα να ενημερώσεις το σχολείο προέλευσης, έτσι ώστε όταν αυτοί ολοκληρώσουν την καταχώρηση των στοιχείων να διορθώσεις τα δικά σου δεδομένα.Δημιουργεί τον κίνδυνο να ξεχαστείς και να υπάρχουν εικονικά δεδομένα στη βάση σου,  ωστόσο προσωρινά θα μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου.

aspd

Ήθελα να επαναλάβω το ίδιο ερώτημα σχετικά με τις απουσίες.
Αν κάποιος έβγαλε αποτελέσματα από το e-school τo 2009-2010 μπορεί να επιβεβαιώσει ότι τις απουσίες τις περνάμε όλες μαζί για το τρίμηνο σε κάποια τυχαία μέρα του τριμήνου για κάθε μαθητή;

Επίσης κάτι άλλο σχετικά με το e-school. Πώς διασταυρώνουμε μαθητές που δεν είναι διασταυρωμένοι στα σχολεία από τα οποία προέρχονται; Είμαι σε Γυμνάσιο και έχουμε διασταυρώσει τους περισσότερους μαθητές εκτός από κάποιους της Α τάξης που δεν  είναι διασταυρωμένοι στα αντίστοιχα Δημοτικά (και ούτε πρόκειται) και κάποιους της Β και Γ που ήλθαν με μετεγγραφή και δεν είναι διασταυρωμένοι στα αντίστοιχα Γυμνάσια.

Στο σχολείο μου ελπίζουμε ότι από φέτος θα χρησιμοποιήσουμε κανονικά το e-school.
Μήπως έχετε αίσθηση πόσα σχολεία τελικά έβγαλαν αποτελέσματα από το eschool το 2009-2010;

Καλή σχολική χρονιά
Ασπασία Διλάλου


paan2004

Είμαστε ΕΠΑΛ και δουλέψαμε τη χρονιά 2009-10 πρώτη φορά το eschool πιλοτικά. Δεν ήταν υποχρεωτικό, όπως μου είπαν από το support. Φτάσαμε στο σημείο να περάσουμε απουσίες και βαθμούς Α, Β περιόδου και γραπτών και έχουμε διασταυρώσει ΟΛΟΥΣ τους μαθητές.

Αν δε βγάλω αποτέλέσματα για τη χρονιά 2009-10 θα έχω πρόβλημα με τους μαθητές της Β και Γ τάξης τη χρονιά 2010-11;

Σκέφτομαι πως αν επιχειρήσω να κάνω ενημέρωση φοίτησης και τελικής επίδοσης, ίσως μπλέξω χειρότερα, γιατί όπως διάβασα αντιμετωπίσατε πολλοί από σας πολλά λάθος αποτελέσματα. Και είμαστε σχολείο με 320 μαθητές. Καμιά ιδέα;