Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

cristosx

Με μη διασταυρωμένο μαθητή που παραμένει δηλωμένος σε άλλο σχολείο αλλά έχουν πρόβλημα στη χρήση eschool έκανα την εξής πατέντα. άλλαξα ένα γράμμα Α και το έκανα αγγλικό από τα στοιχεία του και τον δήλωσα από ιδιωτικό σχολείο.

Στους ελέγχου προόδου :
a) δεν εμφανίζει χαρακτηρισμό του βαθμού (καλά, μέτρια άριστα)
b) εμφανίζει τις ξένες γλώσσες 2 φορές (και στους κλάδους μαθημάτων)
c) Δεν υπολογίζει σωστά το μέσο όρο για μαθητή με 1η χρονιά σε ελληνικό σχολείο. (κανονικά δεν μετράνε οι βαθμοί στα φιλολογικά αρχαία- νέα) και στα υπόλοιπα η βάση είναι το 8 νομίζω.

Φυσικά στο σχολείο τους είπα τα αποτελέσματα θα βγουν με το χέρι και μετά διασταύρωση με τους ελέγχους προόδου.
Τα κομπιουτεράκια πήραν φωτιά.

cristosx

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 22 Ιουν 2010, 08:53:41 ΠΜ
Επίσης από κάποιο γυμνάσιο μου είπαν ότι δε μπορούν να βγάλουν στους ελέγχους τα μαθήματα ομαδοποιημένα σε κλάδους. Καμιά ιδέα;

Είναι μία επιλογή που γράφει για κλάδους στο κάτω μέρος των εκτυπώσεων των ελέγχων προόδου που πρέπει να γίνει ΝΑΙ (πάνω ή κάτω από την επιλογή για ΓΜΟ δεν θυμάμαι)

mgbfw

poursali σε ευχαριστώ! Με το επισυναπτόμενο αρχείο βεβαιώνομαι ότι είναι λάθος του συστήματος και όχι δικό μου!
Η απάντηση που πήρα από την υποστήριξη είναι το επισυναπτόμενο αρχείο ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων σαν αυτό που αναρτήθηκε από τον cristosx.
Χαίρω πολύ! Το πρόβλημά μου δεν είναι αυτό αλλά τα αποτελέσματα που βγάζει και έχουν λογικά λάθη!! Επίσης μου απάντησαν ότι το πρόβλημα πρέπει να έχει λυθεί ήδη από χθές με την νέα έκδοση! Έλα μου ντε που δεν είναι έτσι τα πράγματα! Για να δούμε θα κλείσω το φετινό σχολικό έτος;   ???

Επίσης μου απάντησαν ότι τα Απολυτήρια θα γίνουν χειρόγραφα. (Για όσους έχουν αυτή την απορία). 

Για αυτούς που έχουν προβλήματα διασταύρωσης από μετεγγραφές μαθητών να επικοινωνήσουν με το σχολείο προέλευσης! Πιθανόν εκεί είναι το πρόβλημα. Το σχολείο προέλευσης να κάνει - μετά τις αλλαγές - πάντα Συγχρονισμό για να ενημερώνει την ΚΒΔ με τις πρόσφατες αλλαγές.

mgbfw

Παράθεση2)       Αν πρέπει να γίνει εγκατάσταση πάλι, υπάρχουν κάποιες ενέργειες που πρέπει να προηγηθούν; Δημιουργεί προβλήματα η εγκατάσταση εκ νέου στον ίδιο υπολογιστή της εφαρμογής;

Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το eschoolsupport για να σου στείλουν ένα αρχείο απεγκατάστασης (για το καθαρισμό της SQL bd). Νομίζω ότι κάπου το είδε το μάτι μου στο manual που έβγαλαν (Πολύ επεξηγηματικό!!  >:D).

mgbfw

ΠαράθεσηΕίναι δυνατόν να γίνει ομαδική "απαλλαγή" μαθημάτων. Πχ Οικιακή Οικονομία, Μουσική που δεν διδάχτηκαν λόγω ελλείψεως καθηγητή? Μπορεί να γίνει ανά μαθητή αλλά είναι μεγάλη φασαρία

Αυτό δεν θα το κάνεις από την καρτέλα Αρχείο>Μαθητές>Μαθήματα αλλά από την καρτέλα Αρχείο>Τμήματα (αν δεν κάνω λάθος γιατί δεν έχω την πλατφόρμα μπροστά μου) Για κάθε τμήμα που δημιουργείς (κωδικούς, τάξη κτλ) έχει να ορίσεις και τα μαθήματα που διδάσκονται. Για τα μαθήματα που δεν διδάσκονται - γιατί δεν υπάρχει καθηγητής - θα επιλέξεις το τετραγωνάκι Δεν διδάσκεται . Η Απαλλαγή είναι για ορισμένους μαθητές που έρχονται π.χ από ξένα σχολεία και για ορισμένα μαθήματα που αυτοί δεν κάνουν π.χ Αρχαία, Γλώσσα κτλ.

Ελπίζω να βοήθησα!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: mgbfw στις 22 Ιουν 2010, 04:42:22 ΜΜ


Επίσης μου απάντησαν ότι τα Απολυτήρια θα γίνουν χειρόγραφα. (Για όσους έχουν αυτή την απορία). 


Τελικά τα απολυτήρια βγαίνουν κανονικά, αφού προηγουμένως γίνουν οι απαραίτητες ενημερώσεις φοίτησης (με τη σειρά που φαίνονται στο σχετικό μενού), γίνει εισαγωγή της πράξης συλλόγου και μπει ο αριθμός πρωτοκόλλου.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Την επιλογή που αναφέρεις Χρήστο την είδα σε ένα γυμνάσιο, αλλά δεν την είδα σε άλλο. Και το πιο περίεργο: τρέχουν την ίδια έκδοση του eschool... ο μεν σε xp και ο δε σε vista!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

olga_kar

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 22 Ιουν 2010, 06:19:18 ΜΜ
Την επιλογή που αναφέρεις Χρήστο την είδα σε ένα γυμνάσιο, αλλά δεν την είδα σε άλλο. Και το πιο περίεργο: τρέχουν την ίδια έκδοση του eschool... ο μεν σε xp και ο δε σε vista!
ναι,ναι, το ξέρω και εγω αυτό! χτες απο το τηλεφωνο με την κουμπαρα μου, (πληροφορικος και αυτη σε αλλο σχολειο) μπροστα στην οθονη και οι 2 , λεγαμε μια μια τις επιλογες. και ηταν ολα ιδια εκτος απο αυτο. εγω το ειχα, αυτη οχι!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Μάλλον η κουμπάρα σου πλήρωσε κάτι παραπάνω... :):):)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

mour

Κι εμείς καταφέραμε να βγάλουμε σήμερα αποτελέσματα με το e-school.
Δυστυχώς φαίνεται να έχει κάποια bug, όπως ότι δεν προάγει δυσλεκτικούς με ΓΜΟ 11,5

iliasthes

Καλησπέρα συνάδελφοι. Προσφέρθηκα να βοηθήσω έναν συνάδελφο (όχι πληροφορικό), ο οποίος τυραννιέται όλο το χρόνο (σαββατοκύριακα, ατελείωτες ώρες τις εργάσιμες μέρες) με το e-school. Έχει κάνει την εγκατάσταση κανονικά, αλλά η διαδικασία που του υπέδειξαν για τη μεταφορά των δεδομένων από τη Δ-Βάση στο e-school δεν ήταν η μετάπτωση, αλλά έκανε εξαγωγή σε αρχεία excel κάποια στοιχεία και μετά τα έκανε εισαγωγή από το e-school. Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει πρόβλημα με πολλά από αυτά τα στοιχεία. Πχ σε πολλούς μαθητές δεν υπάρχει κωδικός συστήματος και θεωρούνται λανθασμένες εγγραφές.

Ο προβληματισμός μου είναι. Εσείς που έχετε κάνει ήδη τη μεταφορά των δεδομένων τι θα με συμβουλεύατε. Να ακολουθήσουμε τη μετάπτωση των δεδομένων; Για να κάνουμε κάτι τέτοιο πρέπει να σβήσουμε οτιδήποτε έχει περάσει ήδη ο συνάδελφος; ;Έψαξα να βρω κάπου στο φόρουμ αν υπάρχει κάποια περιγραφή της διαδικασίας για τη μεταφορά των δεδομένων, γιατί θυμόμουν οτι υπήρχε κάτι, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

xdinola

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

για το e-school 

Η επανεγγραφή των μαθητών καθώς και των νέων μαθητών της Α' Τάξης  σχολικής θα γίνει τώρα
ή μετά τα αποτελέσματα Σεπτεμβρίου;

Για την δ-βάση πότε πρέπει να δημιουργηθεί η νέα σχολική χρονιά
και να γίνουν επανεγγραφές και νέες εγγραφές  τώρα ή μετά τα αποτελέσματα Σεπτεμβρίου;

poursali

γενικά στο eschool "χάνονται" μερικά κουμπάκια και αυτό οφείλεται στην ανάλυση της οθόνης. για δείτε το.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Χ.Μοτσενίγος

#58
Παράθεση από: xdinola στις 22 Ιουν 2010, 08:14:53 ΜΜ
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

για το e-school 

Η επανεγγραφή των μαθητών καθώς και των νέων μαθητών της Α' Τάξης  σχολικής θα γίνει τώρα
ή μετά τα αποτελέσματα Σεπτεμβρίου;

Για την δ-βάση πότε πρέπει να δημιουργηθεί η νέα σχολική χρονιά
και να γίνουν επανεγγραφές και νέες εγγραφές  τώρα ή μετά τα αποτελέσματα Σεπτεμβρίου;

Για τη δ-βάση: Μπορείς να δημιούργησεις νέα σχολική χρονιά τώρα. Να δημιουργήσεις τάξεις και τμήματα (αν θέλεις τα τμήματα) με αυτόματο τρόπο από το προηγούμενο (δηλαδή το τρέχον 2009-2010) έτος, μπορείς να κάνεις αυτόματη μεταφορά εργαζομένων-εκπαιδευτικών  (και μετά σβήνεις όσους δεν χρειάζεσαι το Σεπτέμβρη) και τέλος μπορείς να περάσεις τους νέους μαθητές της Α΄τάξης στο σχολικό έτος 2010-2011 που δημιούργησες. Τούς μαθητές από την φετινή σου Α΄και Β΄(2009-2010) θα τους κάνεις αυτόματη μεταφορά στο επόμενο έτος μετά τα αποτελέσματα του Σεπτεμβρίου.

Για το e-school: δεν γνωρίζω  :-[ 
Κάποιος άλλος συνάδελφος πιθανότατα να μπορεί να σου απαντήσει όμως.

irkal

Και εγώ ρώτησα για την εγγραφή των μαθητών της Α' Γυμνασίου και δεν ήξερε κανείς να μου πει. Όμως ψάχνοντας στα σχολικά έτη κατάλαβα ότι μάλλον κεντρικά θα δημιουργήσουν το νέο σχολικό έτος πράγμα το οποίο μέχρι σήμερα δεν έχουν κάνει. Άρα περιμένουμε....